Αναπαραγωγή Μπορουμε να δωρισουμε σε καποιον αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σωστα :|
Αν κ ο birdman δεν ειχε αποφυγει να απαντησει θα ηθελα να μαθω στατιστικα τι εκανε φετος αυτο το πουλι.
Εχω σημειωμενα 22 αυγα συνολο. Ενα σπασμενο στον πατο, αρα 21. Απο αυτα 15 πουλια εβγαλα εγω, και τα 6 αυγα δοθηκαν,3 και 3. Τα δευτερα 3 βγηκαν, αρα λογικα θα μπορουσαν και τα πρωτα 3. Θαυματουργο κοριτσι.

Εβγαλα εγω πουλια, και θα δωσω και πουλια. Εβγαλα και αυγα και τα δωσα, και αυτοι που τα δωσα εβγαλαν και αυτοι πουλια τα οποια θα δωσουν και εκεινοι με τη σειρα τους. Καλα ειπα πιο πανω θα γεμισουμε σπουργιτοκαναρα ολη την Αθηνα.

Πάντως, έχω καιρό να δω τόσο επιτυχημένο ζευγάρι. Σχεδόν 100% επιτυχία στις γέννες.
Να σου ζήσουν, να τα χαιρεσαι
 
3η γέννα -> 2 στα 3 ανοιχτά μωράκια! 😉 Μόνο ένα σπουργιτοκάναρο! Να σας ζήσουν! Με το καλό να μεγαλώσουν! :D
Ευχαριστούμε. Σήμερα είναι ανοιχτόχρωμα τα δυο. Αυτό, σύμφωνα με τη δίκη μου εμπειρία δε σημαίνει ότι θα παραμείνει. Τα τιμπραντάκια μου ας πούμε για λίγες μερες είναι ανοιχτόχρωμα και μετα γίνονται στο κλασικό χρωμα. Είναι τριών ημερών άλλωστε ακόμα.
 
Ευχαριστούμε. Σήμερα είναι ανοιχτόχρωμα τα δυο. Αυτό, σύμφωνα με τη δίκη μου εμπειρία δε σημαίνει ότι θα παραμείνει. Τα τιμπραντάκια μου ας πούμε για λίγες μερες είναι ανοιχτόχρωμα και μετα γίνονται στο κλασικό χρωμα. Είναι τριών ημερών άλλωστε ακόμα.
Time wil tell my friend!

Ομαδικα βαφτισια; :)
Χιούι, Λιούι, Ντιού !;!;! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πήγα παλι σήμερα να κάνω μια επίσκεψη για να δω αν έχουν splayed legs, μια και οι άλλοι δεν καταλάβαιναν ακριβώς απο τις περιγραφές μου τι ήταν, αλλα δεν το απέκλειαν κιόλας. Φυσικά, κι ευτυχώς δεν είχαν, απλά τα δυο ανοιχτόχρωμα είναι τόσο μα τόσο χοντρά, τούμπανο σας λέω, που τα πόδια τους φαίνονταν να ανοίγουν γύρω απο μια κοιλιά σαν μπάλα. Όλα καλα λοιπόν.😵
 
😀 φιλε μου αμα πηραν εστω και κατι λιγο απο την προηγουμενη "μανουλα"... Πες στη φιλεναδα σου θα της στοιχισουν ακριβα! Πολυ χαιρομαι Γιαννη για την εξελιξη!
 
Οι εξελίξεις είναι πολυ θετικές. Τα πουλακια μεγαλώνουν, η οικογένεια που τα φιλοξενεί θα τα κρατήσει και μερικές φωτό:

rsz_1image1.webp rsz_image2.webp rsz_1image3.webp rsz_image4.webp

Κι επειδή οι φωτό δεν περνούν, θα την στείλω με Mail.
Το σκουφάτο είναι η παρένθετη.
 
Το ένα το μικράκι είναι ίδιο η θετή του μανούλα! :D Φτου φτου! Να τα χαίρονται τα τυχεράκια! Από τα σκουπίδια έγιναν ολόκληρα πουλιά!
 
Γιαννη μου χαιρομαι παρα πολυ... :) Το κιτρινακι ειναι ιδιο με ενα αδερφακι του νομιζω! Να τα χαιρεται η φιλη σου, πολλα μπραβο στην αξια μανουλα! Με συγκινησες βρε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μιράντα είναι δυο τα κιτρινάκια.. Ένα με μια, σκούρα, σκιά πάνω απο το ένα του μάτι, και ένα με δυο σκούρες σκιές.
Κι εγώ ειμαι ενθουσιώδης και, χαίρομαι πολυ που μοιραζόμαστε αυτην τη χαρά.
 
γινετε να μην θελει να τα κλοσησοι

να σε ροτησω μα δεν μπορεις προτα να εκολαφτουν και να του τα στηλεις, αυτος να τα ταισι με κρεμα για νεοσους
 
να σε ροτησω μα δεν μπορεις προτα να εκολαφτουν και να του τα στηλεις, αυτος να τα ταισι με κρεμα για νεοσους
Έχει ολοκληρωθεί το θέμα, έχουν δοθεί τα αυγά, έχουν βγει τα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
απλος ροταω για να ξερω για κατι δικα μου
Οχι. Δεν εχεις λογο να παρεις νεοσσους ωρων/ημερων και να τα ταισεις εσυ με το ετσι θελω. Ας μην διαλυσουμε την ομαλη λειτουργια της φυσης χωρις λογο.

Στη δικη μας περιπτωση τα αυγα τα εδωσα πριν ξεκινησει το ζεσταμα τους. Αρα δεν εχει σχεση με αυτο που παραδοξως και αναιτιως προσπαθεις να κανεις.
 
εγω δεν το σκεφτω αμεσος αφου εκολαφθουν ενοω με τα τον απογαλακτισμο
Ο απογαλακτισμος ειναι περιπου στις 30 μερες. Να μπορουν να συντηρηθουν χωρις τους γονεις τους. Δεν δεχονται ταισμα απο κανεναν τοτε.
 
Back
Top