Φροντίδα Πατήθρες από φυσικό ξύλο ελιάς

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Οι πατηθρες παιζουν μεγαλο ρολο στην υγεια των πελματων των πουλιων. Ειναι καλο να παρεχουμε πατηθρες διαφορετικης διαμετρου και σχηματος κατα προτιμηση απο φυσικο ξυλο που ΔΕΝ ειναι τοξικο για τους παπαγαλους (μιας κι ειναι πουλια που σιγουρα θα το ροκανισουν) οπως ακριβως θα εβρισκαν τα πουλια αν ζουσαν στο φυσικο τους περιβαλλον. Επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα θα ηταν καλο να τους εχουμε στο κλουβι τους μια πατηθρα φαρδια σαν πλατώ ωστε να μπορουν να τεντωσουν τα πελματα τους μερικες φορες.

Εγω στα πουλια μου εδω κι αρκετα χρονια εβαζα πατηθρες απο φυσικο ξυλο που εβρισκα ετοιμες να πουλιουνται στα πετ σοπς. Το μαγαζι που τις προμηθευομουν δεν εφερε εδω και λιγο καιρο και μιας και χρειαζομουν καποιες για το καινουριο κλουβι των μικρων, βρηκα εναν καλο ξυλοτεχνη και παρηγγειλα στο μεγεθος και τις διαστασεις που τις ηθελα ακριβως και πριν 3 ημερες μου ηρθε το δεμα. Η παραγγελια περιειχε 2 πατηθρες σε φυσικο ελευθερο σχημα κλαδιου οπως κι ενα πλατω 40 εκατοστων. Ολες ειναι απο φυσικο ξυλο ελιας που ειναι ασφαλες για τα πουλια κι ειναι αποφλοιωμενες. Τις απολυμανα με ζεστο νερο και ξυδι και μολις στεγνωσαν τις εβαλα στο κλουβι των μικρων αμαζονων που ακομη το ειχα υπο διαμμορφωση.

Τα αμαζονακια ξετρελαθηκαν με το πλατω, δεν λενε να ξεκολλησουν απο πανω του. :D

pat1.webp
pat2.webp
Αλλα τιμησαν και τις υπολοιπες που δινουν προσβαση στα μπολ του φαγητου και του νερου τους.

pat3.webp
 
πολύ ωραίες! Μα κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό γιατί όταν είναι ελεύθερα τα βλέπω να ξεκουράζονται σε επίπεδες επιφάνειες. Πολύ λογικό
 
Πολυ ωραιες! Θα δοκιμασω κι εγω αν βρω καταλληλο ξυλο γιατι τις κανω μονος μου
αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισαν;
 
Πολύ όμορφα!

ειδικά τα πουλάκια... είναι

χάρμα! 😉
 
Πολυ ωραιες! Θα δοκιμασω κι εγω αν βρω καταλληλο ξυλο γιατι τις κανω μονος μου
αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισαν;

6 πατηθρες, μια πολυ μεγαλη σε ελευθερο σχημα, μια λιγο μικροτερη, μια πιο κοντη απο τις αλλες, ενα πλατο 40 x 20 εκ, κι αλλες 2 μικροτερες βοηθητικες μου κοστισαν 35 ευρω και μαζι με τα μεταφορικα πηγε στα 40 ευρω. :)
 
το πλατώ μαρέσει παρα πολυ και βλεπω οτι το καταευχαριστιουνται τα μικρα σου!

και καλες και οικονομικες! την στιγμη που πας σε ενα πετσοπ και βλεπεις μια τοσοδουλα ουτε 20 εκατοστα να στην πουλαει 16 και 20 ευρω...😱
 
το πλατώ μαρέσει παρα πολυ και βλεπω οτι το καταευχαριστιουνται τα μικρα σου!

και καλες και οικονομικες! την στιγμη που πας σε ενα πετσοπ και βλεπεις μια τοσοδουλα ουτε 20 εκατοστα να στην πουλαει 16 και 20 ευρω...😱

Με το πλατω εχουν ερωτα! Οταν παιρνουν καποια αγαπημενη τους λιχουδια εκει τρεχουν να την απολαυσουν! 😉 Πως αρπαζεις το κουτι με την τουρτα απο το ψυγειο ας πουμε, και πας στην αγαπημενη σου θεση στο σαλονι, ε καπως ετσι! :D
 
Back
Top