Φροντίδα Το παπαγαλάκι των 10 € μιλάει

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Ο τίτλος πάει πιο πολύ στους ψωνισμένους (σαν το αφεντικό μου) που παίρνουν ακριβό παπαγάλο μόνο για φιγούρα (πιστεύω να μην έχουμε τέτοιους εδώ). Όπως κάθε πρωί ξύπνησα από την μουρμούρα του Michael και σε μια στιγμη τον ακουσα να λεει το όνομά του, λεω μπα λες να μου φάνηκε. Αν το πω σε κανέναν θα με πει υπερβολική! (ο μαικλ σφυρίζει το ''αλεκο'' κανει τον ηχο οπως φωνάζουμε τα σκυλιά και σφυριζει τελεια όπως σφυριζουμε σε μια ωραια κοπελα και οταν το λεω παραέξω με κοιτάνε με βλέμμα απορείας πως τα κανει αυτα αυτο το μικρό) Ετσι έβαλα ηχογραφηση μιας ώρας και στο 24λεπτο το λεει δυνατα και καθαρά!
Μου ήταν πολυ ξαφνικό καθως απο τότε που από Κιρκη έγεινε μαικλ
έχει περάσει λίγος καιρός και επιπλέον σταμάτησα να ασχολούμαι με την εκπαίδευση να μιλήσει, δηλαδη να καθομαι δίπλα στο κλουβί και να του μιλάω για κανα 40λεπτο και του έχω μονίμως ανοιχτό το κλουβί όσο είμαι στο σπίτι. Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω και πιστεύω είναι πως αν το πιστεύεις εσυ πραγματικά πως το κατοικιδιο σου θα τα καταφέρει σε κατι και του συμπεριφέρεσαι ανάλογα τοτε σιγουρα θα το κάνει
 
Ειναι υπεροχο :)
Τα παντα μπορειτε να καταφερετε μαζι! Και να η αποδειξη!
Αντε και καλες συζητησεις να κανετε χεχε!
 
Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω και πιστεύω είναι πως αν το πιστεύεις εσυ πραγματικά πως το κατοικιδιο σου θα τα καταφέρει σε κατι και του συμπεριφέρεσαι ανάλογα τοτε σιγουρα θα το κάνει
Μπράβο!
Αυτό είναι το πιο σωστό απ' όλα! Βάλε μας κι εμάς όμως κάποια στιγμή ν' ακούσουμε :) Έχει μέλλον αυτό, θα σου κάνει πολλά κόλπα.
 
Να ξέρεις πάντα φίλη μου πως η συμπεριφορά αναπαράγει συμπεριφορά! Το πως συμπεριφέρεσαι σε ένα πλάσμα, σε μία ψυχούλα αυτό ακτινοβολείται και στη συμπεριφορά που έχει αυτό απέναντί σου! Εγώ αυτό το πιστεύω ακράδαντα και εσύ μου το αποδεικνύεις για άλλη μια φορά! Αν του προσφέρεις αγάπη και φροντίδα τότε πολλά μπορούν να συμβούν! Πράγματα που θεωρούμε ακατόρθωτα! Να συνεχίσετε έτσι! Περιμένουμε και φώτο!
 
μπράβο! Πολύ όμορφη εξέλιξη, θέλω πολύ να τον ακούσω και εγώ 😉 πάντως να ξέρεις τα budgie είναι παπαγάλοι που έχουν δυνατότητες ομιλίας όχι βέβαια σαν κάποια άλλα είδη αλλά έχω ξανα-ακούσει παρόμοιο περιστατικό
 
Ναι οταν ημουν μικρη 6-7 χρονων ειχαμε ενα τετοιο και ελεγε ειμαι καλο παιδι θελω να φαω και μια γειτονισσα θυμαμαι ειχε δυο που μιλαγανε πολυ. Γι αυτο ημουν σιγουρη πως και το δικο μου θα μιλησει.
 
Η τιμή δεν έχει σχέση
α) με την δυνατότητα ενός παπαγάλου να μιλήσει και
β) με την δική μας δυνατότητα-διάθεση-κρίση στο πως θ΄ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο πουλί προκειμένου να μιλήσει
 
Στα μπαντζι είναι πιο συχνό η πιθανό να μιλήσουν τα αρσενικά;
Ναι, είναι πιο συνεργάσιμα και "ανέμελα", ήπια στην συμπεριφορά τους. Δείχνουν μια μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και τα τσιμπιματάκια τους είναι πολύ μαλακά. Ίσως γι' αυτόν τον τελευταίο λόγο, επειδή δηλαδή τα θηλυκά μέχρι να εξοικειωθούν, σου καταφέρνουν κάτι δυνατές τσιμπιές, ασχολούμαστε πιο εύκολα με τα αρσενικά.
Προσωπικά όμως μου έχουν τύχει και θηλυκά πολύ συνεργάσιμα και ομιλητικά.
Ως είδος δε, ακόμα πιο εύκολα είναι τα λεγόμενα εγγλέζικα budgies, τα παχουλά.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
 
Μπράβο!👍ξέρω πόσο δύσκολο είναι να μιλήσουν όταν τα γράφουμε σε βίντεο!:D

Χα χα το πιτσουνάκι! Τι λέει όμως; :)
στο 13 και 16 Μάικλ
 
μακ
Θα πει πολλά αυτός, ήδη λέει διάφορα που δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω, αλλά καταλαβαίνω πως λέει συγκεκριμένα λογάκια:D
Μακάρι! απο την πρωτη μερα που τον έχω, εχει μεγαλωσει με τραγουδια, τι εννοω με αυτο; Ειναι αρκετα ήσυχος που μερικές φορες με ανησυχει, ετσι βάζω τραγουδια και ζωντανευει και αρχιζει να μπαρμπαλαει (γι αυτο και η μουσικη στο μπακραουντ στο βιντεο)
 
Ειναι τελειος ο πολυλογας σου.
Το ακουσα κι εγω το Μαικλ που ειπε δυο φορες -με βοηθησαν και τα σχολια παρακατωπου διαβασα-, ομως το λεει ξεκαθαρα και τον ηχο που φωναζει τα σκυλια.
Ειναι ομως σαν να μιλαει γενικα απλα εμεις να ξεχωριζουμε το Μαικλ μονο.
Οποτε οπως λεει και η Sissy θα πει πολλα ο γλυκουλης σου.
 
Σας λειψαμε;:D
τον καταλαβαινετε, ή μπα;😛

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top