Γενικά Άγριος μικρός παπαγάλος στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrislem
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μόλις βγήκε και κάθεται στην καρέκλα
Το μόνο που νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις προς το παρόν, είναι να προσέχεις να είναι η παρουσία σου πολύ διακριτική, ώστε να μην τρομάξεις τους γονείς. Το πουλάκι εξαρτάται από αυτούς και αν για κάποιο λόγο σταματήσουν να έρχονται οι γονείς του, θα υπάρξει πρόβλημα.

Κατά τα άλλα, θα πρέπει να προσέχεις επίσης να μην τραυματιστεί σε κάποια προσπάθεια που θα κάνει να φύγει. Αν πέφτει στο μπαλκόνι, άφηνε το για λίγη ώρα όπως σου είπε ο Ευθύμης. Στην προσπάθειά του να μετακινηθεί θα χρησιμοποιεί τα φτερά και θα γυμνάζεται.

Τέλος, σε περίπτωση που κάνει κάποια πιο τολμηρή προσπάθεια για να φύγει, να ρίξεις μια ματιά στο χώρο γύρω από το σπίτι σου μήπως έχει προσγειωθεί κάπου τριγύρω και κινδυνεύει από τις γάτες.
 
Γενικά να το παρακολουθείς. Ακόμη και αν προσγειωθεί στο μπαλκόνι να το αφήνεις για λίγη ώρα. Οι γονείς του θα το δουν. Έτσι θα αρχίσει σιγά σιγά να χρησιμοποιεί και τα φτερά του. Αν σε αφήνει να το ακουμπάς, δοκίμασε και αυτό που είπε ο Γιώργος. Αλλά να μην το αγχώνεις αν δε σε δέχεται, που είναι και το πιο πιθανό! Το μικρό θα πρέπει να μείνει με τους γονείς του, με το κοπάδι του, άγριο. Έχει τη συμπαράσταση τους και θα μάθει να ζει στα δεδομένα της Αθήνας. Να του βάζεις καθημερινά λαχανικά ή αυγό για να αρχίζει σιγά σιγά να ανεξαρτητοποιείται. Δεν είναι σωστό, κατά τη γνώμη του, ακόμη και αν πρόκειται για παπαγάλο και όχι για τις πολυσυζητημένες... καρδερίνες, να ζήσει εκεί που γεννήθηκε και ανήκει, ελεύθερο!
 
προσπάθησα να το ταΐσω απο το χέρι στην αρχή με σπόρους όπου κατάφερε να φάει 1-2 και μετά ψωμί όπου έφαγε σχεδόν μισή φέτα, μετά απο ένα σημείο δεν ήξερα αν θέλει να φάει ή να με δαγκώσει 😛
 
Ψωμί μη του δίνεις πολύ, αραιά και λίγο για να μαθαίνει να τρώει. Δεν κάνει καλό. Δώσε του αυγό, είναι και υγιεινό και θρεπτικό και δυναμωτικό. Σπόρια μόνιμα στο κλουβί, καθαρό νεράκι και αυγό ή κάποιο καλά πλυμένο λαχανικό ( προτίμησε αυγουλάκι βρασμένο για 15 - 20 λεπτά, με τη φλούδα για παροχή ασβεστίου και κομμένο στη μέση. Το άλλο μισό να το τρως εσύ, καλό θα σου κάνει και εσένα! 😛 ).
Αύριο όμως, γιατί τώρα θα πρέπει να ετοιμάζεται για ύπνο!
 
Για μενα ειναι λαθος να το αφησει να φυγει αφου εφτασε στο σημειο να τρωει απο το χερι του... Το πουλι πια δεν φοβαται τον ανθρωπο... αυτος ο παπαγαλος και να φυγει απο το μπαλκονι θα γινει ή τροφη για καμια γατα ή θα παει στο παραδιπλα σπιτι για να το πιασει καποιος αλλος...
 
Οποιος και να το ταιζει το πουλι δεν ειναι αγριο... ειναι σαν τους παπαγαλους που ταιζονται ολη την μερα απο τους γονεις και μια 2 φορες την ημερα απο τον ανθρωπο... κατι τετοιοι παπαγαλους που εχω οταν φοβηθουν μου επιτιθονται κιολας δεν τους κοβει καν να απομακρυνθουν απο διπλα μου... ετσι οπως εγινε με αυτον τον ρινκνεκ εγω το θεωρω λαθος το να τον αφησει να φυγει...
 
Εγώ το θεωρώ λάθος να τον κρατήσει. Όπως επιβίωσαν αρκετές πλέον γενιές ringneck έτσι θα επιβιώσει και το ίδιο. Αν μάθει να πετάει, τότε το μόνο σίγουρο είναι πως θα έχει πολλές πιθανότητες να επιβιώσει, ειδικά με τους γονείς του δίπλα του. Αν οι γονείς το παρατούσαν, τότε ναι, να το κρατούσε.
Πολλά ζώα τρώνε από τα χέρια των ανθρώπων αλλά επιβιώνουν εξίσου καλά στη φύση. Και εγώ ταΐζω καθημερινά δεκαοχτούρες που πλησιάζουν στο μέτρο και λιγότερο, αλλά καλοπερνάν ελεύθερες...
 
Ευθυμη καμια απο αυτες τις δεκαοχτουρες δεν ειναι 25 ημερων που ειναι αυτος ο παπαγαλος και επισης ειναι δεκαοχτουρες οχι παπαγαλος... επισης απο αυτες τις εξικοιωμενες δεκαοχτουρες ποσες γινονται 2-3 χρονων; Και οι γονεις εναν παπαγαλο τον φροντιζουν μεχρι να γινει 30-40 ημερων οχι για παντα...
 
Άφησε φαγητό και νερό στο τραπέζι στο μπαλκόνι και θα δείξει μόνη της η περίπτωση πως θα προχωρήσει ιδανικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
για αυτο υπαρχουν ομαδες που αναλαμβανουν να προσχωρησουν ομαλα αγρια πουλια που βρεθηκαν στο δρομο σε μικρη ηλικια... Δεν τα ταιζουμε εμεις τα εχουμε σε ενα κλουβι και ξαφνικά τα αφηνουμε...
 
Κατ αρχήν η απόφαση είναι του φίλου πρώτα απο όλα που έχει το πουλί τι θα το κάνει
δεύτερον νομίζω πως το να τον κρατήσει αν θέλει δεν θα είναι λάθος αφού οι παπαγάλοι δεν είναι Ελληνικό πουλί αρα απο κάποιο κλουβί το έσκασαν και οι γονείς (άσχετα που μπόρεσαν να προσαρμοστούν) αλλα αν μπορέσει να πετάξει ικανοποιητικά οταν και αν το αφήσει ο φίλος πιστεύω πως μπορεί να επιβιώσει αλλα πάντα υπάρχει ένας κίνδυνος όπως σε όλα τα πουλιά ακόμα και στις δεκαοχτούρες (κάπως πρεπει να τραφούν και οι γάτες βλέπεται...😕)

Επειδή έφαγε ψωμί από το χέρι του φίλου μας σημαίνει ότι τώρα πλέον δεν μπορεί να ζήσει ελεύθερο; Τι είχε το ψωμί, ναρκωτικά;
😀:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπορει να μεγαλωσει ελευθερος περνωντας απο το σπιτι του φιλου για μια λιχουδια.Ακομα καλυτερα.
 
Ώπα ώπα, έχεις μπερδέψει αρκετά πράγματα. Τα μικρά των ρίνκνεκ εγκαταλείπουν την φωλιά στις 6 - 8 εβδομάδες. Οπότε το μικρό είναι σίγουρα μεγαλύτερης ηλικίας. Εξαρτώνται από τους γονείς τους για άλλες 3 - 4 εβδομάδες και μένουν μαζί τους, ως κοπάδι για περίπου άλλους 6 μήνες, όπου οι γονείς τα διώχνουν για να πάνε σε αλλη γέννα. Αυτό που δε ρωτήσαμε είναι, υπάρχουν άλλα ρίνκνεκ μικρά, δηλαδή το πουλί έχει αδελφάκια ή όχι;

επισης ειναι δεκαοχτουρες οχι παπαγαλος...

Ποιος είπε ότι οι δεκαοχτούρες δεν εξοικειώνονται στην ανθρώπινη επαφή και δε γίνονται ήμερα όσο οι παπαγάλοι. Μάλιστα είναι τόσο τρυφερά ζώα όσο και οι παπαγάλοι και νομίζω ότι μένουν με το ταίρι τους για χρόνια έως ότου το ένα από τα δύο πεθαίνει και έτσι αποκτά άλλο ταίρι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ποιος είπε ότι οι δεκαοχτούρες δεν εξοικειώνονται στην ανθρώπινη επαφή και δε γίνονται ήμερα όσο οι παπαγάλοι. Μάλιστα είναι τόσο τρυφερά ζώα όσο και οι παπαγάλοι και νομίζω ότι μένουν με το ταίρι τους για χρόνια έως ότου το ένα από τα δύο πεθαίνει και έτσι αποκτά άλλο ταίρι...

Για τις δεκαοχτούρες δεν θα συμφωνήσω για να τρώνε απο το χέρι σου θέλει πολύ περισσότερη δουλειά απο ότι οι παπαγάλοι και πάλι μπορεί να μην τα καταφέρεις αλλα οι δεκαοχτούρες δεν είναι το θέμα μας αλλα ο παπαγάλος :)
 
δεύτερον νομίζω πως το να τον κρατήσει αν θέλει δεν θα είναι λάθος αφού οι παπαγάλοι δεν είναι Ελληνικό πουλί αρα απο κάποιο κλουβί το έσκασαν και οι γονείς

Αυτό δεν είναι απαραίτητο. Οι ρίνκνεκ έχουν προσαρμοστεί άριστα στις κλιματικές συνθήκες της χώρας μας και από όσο γνωρίζω συγκαταλέγεται πλέον και στους καταλόγους των Ελληνικών ειδών.

Κατ αρχήν η απόφαση είναι του φίλου πρώτα απο όλα που έχει το πουλί τι θα το κάνει

Βεβαίως και είναι δικό του θέμα, απλά το συγκεκριμένο άτομο έχει δείξει πως είναι αρκετά ώριμο ώστε να πάρει τη σωστή απόφαση. Το τι θα κάνει είναι στη δική του κρίση και ηθική. Άλλωστε, δε χάθηκαν τα ρίνκνεκ. Μπορεί να αγοράσει ένα που έχει γεννηθεί σε κλουβί και να κάνουν μαζί μια νέα αρχή.

Επειδή έφαγε ψωμί από το χέρι του φίλου μας σημαίνει ότι τώρα πλέον δεν μπορεί να ζήσει ελεύθερο; Τι είχε το ψωμί, ναρκωτικά;

Σε καμία περίπτωση δεν είπα αυτό. Ίσα ίσα, να του δίνει σε μικρές ποσότητες και πάντα με σκοπό να τον παροτρύνει να φάει και άλλες τροφές. Απλά όταν βρίσκεται σε ένα κλουβί, είναι πολύ εύκολο να παχύνει και μετά να είναι ακόμη πιο δύσκολο να πετάξει. Γιατί για να πετάξει θα πρέπει να έχει και το κατάλληλο βάρος, μην το ξεχνάμε. Πολλούς παπαγάλους που τους κόβουν τα φτερά από μικρή ηλικία και αδυνατούν να πετάξουν, δεν τρώνε επίτηδες ώστε να χάσουν βάρος και να πετάξουν. Και βέβαια, λιμοκτονούν και στο τέλος!

Για τις δεκαοχτούρες δεν θα συμφωνήσω για να τρώνε απο το χέρι σου θέλει πολύ περισσότερη δουλειά απο ότι οι παπαγάλοι και πάλι μπορεί να μην τα καταφέρεις αλλα οι δεκαοχτούρες δεν είναι το θέμα μας αλλα ο παπαγάλος :)

Σωστό και αυτό... 😛

Όταν είναι άγριες. Μιλώντας για γεννημένες στο κλουβί, γίνεται τόσο τρυφερές και εμπιστεύονται τον άνθρωπο εξίσου καλά με τους παπαγάλους! 😉
 
Σε καμία περίπτωση δεν είπα αυτό
Δεν το είπα για εσένα Ευθύμη. Για τη... Μάγδα το είπα που προτείνει να το κρατήσει επειδή τώρα που έφαγε από το χέρι του δεν γίνεται να το αφήσει ελεύθερο.
 
Σωστό και αυτό... 😛

Όταν είναι άγριες. Μιλώντας για γεννημένες στο κλουβί, γίνεται τόσο τρυφερές και εμπιστεύονται τον άνθρωπο εξίσου καλά με τους παπαγάλους! 😉

Δεν ήξερα πως εκτρέφουν δεκαοχτούρες! Μερικοί περιστεράδες ξέρω πως βάλανε αυγα δεκαοχτούρας στα περιστέρια τους αλλα όταν ήταν να βγουν εξω πρώτη φορά δεν γυρίζανε μαζί με τα άλλα περιστέρια σπιτι τους αλλα φύγανε ☹

αλλά όλο φεύγω απο το θέμα 😕 δεν ξανα μιλάω για τις δεκαοχτούρες 😎
 
Back
Top