Γενικά Άγριος μικρός παπαγάλος στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrislem
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ήξερα πως εκτρέφουν δεκαοχτούρες! Μερικοί περιστεράδες ξέρω πως βάλανε αυγα δεκαοχτούρας στα περιστέρια τους αλλα όταν ήταν να βγουν εξω πρώτη φορά δεν γυρίζανε μαζί με τα άλλα περιστέρια σπιτι τους αλλα φύγανε ☹

αλλά όλο φεύγω απο το θέμα 😕 δεν ξανα μιλάω για τις δεκαοχτούρες 😎

Το τελευταίο Off Topic. Εκτρέφονται και θα τα δεις στο google ως ringneck doves. Εννοείται πως δεν είναι σαν τα περιστέρια, δε γυρίζουν. Είναι σαν τους παπαγάλους, στο κλουβί τους, έξω στο σπίτι για χάδια και παιχνίδια αλλά όχι και τελείως free flight. 😉
Υπάρχουν μάλιστα και σε ένα σωρό μεταλλάξεων... :D
 
Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι με το να το ταιζει με το χερι και να ειναι σε στενη επαφη με τον ανθρωπο μονο κακο κανει στην προσπαθεια για απελευθερωση...
 
Εγώ νομίζω ότι η όλη συζήτηση έφαγε δεν έφαγε απο ανθρώπινο χέρι κλπ, είναι άσκοπη. Έφαγε, και αν θα χρειαστεί θα ξαναφάει, ώστε να επιζήσει, να δυναμώσει και να ζήσει αυτάρκες, ελεύθερο και ευτυχές.
Αυτό που με ενθουσιάζει είναι ο Χρήστος, που τον βρήκε, τον έσωσε, τον φροντίζει και κάνει ο,τι είναι δυνατό ώστε να του ξαναδώσει την τόσο πολύτιμη ελευθερία του, και μάλιστα όπως διαφαίνεται απο τα γραφομενά του ( όπως τουλάχιστον εγώ τα ερμηνεύω), ο Χρήστος ενώ θα τον ήθελε να τον κρατήσει κοντά του, δε λειτουργεί εγωιστικά όπως οι περισσότεροι άνθρωποι, αλλα με συνείδηση. Και όλο αυτό μου φαίνεται μεγαλειώδες.
Μπράβο σου Χρήστο και παλι!
 
Να το παρακολουθείς μην προσπαθήσει να πετάξει και πάθει πάλι κανένα ατύχημα...

Επίσης εάν έχεις χρόνο και διάθεση μπορείς να το "εκπαιδεύσεις" στο πέταγμα βάζοντας το πάνω στο χέρι σου και σε ένα δωμάτιο (για να μην το χάσεις αν προσπαθήσει να φύγει) σηκώνεις ψηλά το χέρι σου (με τον παπαγάλο πάνω) και το κατεβάζει στην αρχή σιγά και μετά όλο και πιο γρήγορα έτσι θα δεις πως θα κουνάει τα φτερά του και σιγά σιγά θα προσπαθεί να πετάξει και και έτσι θα μάθει.

και.. Πως να το βάλω στο χέρι μου; Μόνο του δεν έρχεται



οι γονείς ήρθαν δίπλα του εκτός κλουβιού δίπλα στο παράθυρο και το τάϊσαν, τώρα έχει βολευτεί στο χαλί.IMG_20150526_111641.webp
 
Εννοείται ότι αξίζεις μπράβο! Για όλα όσα έχεις κάνει.
Οι γονείς του το είδαν ότι βγήκε από το κλουβί και είναι στο μπαλκόνι; Αν ναι, άσε το εκεί. Θα ξέρουν που το άφησαν και θα γυρίσουν. Σιγά σιγά θα αρχίσει και αυτό να προσπαθεί. Απλά έχε το νου σου που και που να το ελέγχεις! Αν και βλέπω δε ξεκολλάς από πάνω του! 😉

Βάλε κοντά του σε ένα μπολάκι φαγητό και νεράκι!
 
Χρήστο, δεν έχεις γάτα ή σκύλο στο σπίτι, έτσι;
 
Κοίταξες μήπως είναι πρησμένο ή έχει κάτι άλλο; Μπορείς να το παρατηρήσεις καλά;
 
Τους ακολουθεί; Προσπαθεί να πετάξει ή αρκείται στο φαγητό;

ψιλοπέταξε προς αυτούς ενώ είχαν έρθει στο επίπεδο του, έφαγε, χόρτασε, έφυγαν, έκατσε για λίγο στο σημείο που έφυγαν οι γονείς, σκαρφάλωσε στο κλουβί και τώρα ξαναπήγε στο χαλί
 
Μηπως η μητερα φυση εκανε ενα δωρο στον φιλο μας για να αρχισει να ασχολητε και αυτος με τον φιλο του και με την παρεα μας;
🙄

Αν και θα αντικαθηστούσα το "μητέρα φύση" με το "ο θεός" δεν πρέπει να είναι τυχαίο να βρείς ενα μικρό παπαγάλο και αν και άγριος να μπαίνει μονος του στο κλουβί ! Ποσο μάλλον να τρώει και απο το χέρι! 🙂
 
Μήπως ο θεός μας έκανε δώρο και τη γη αλλά εμείς δεν την εκτιμάμε καθόλου. Οι παπαγάλοι σε τέτοια ηλικία μαθαίνουν και συνηθίζουν πολύ γρήγορα. Εγώ προσωπικά δε θα συμπαρασταθώ σε τέτοιες τακτικές και δηλώνω πως είμαι άκρως αντίθετος, όπως άλλωστε δείχνει και ο φίλος μας ο οποίος κάνει υπέρμετρες προσπάθειες ώστε να κάνει το καλύτερο για το μικράκι.
Θα συμφωνήσω, ότι αυτό το πουλί θα αποτελέσει το έναυσμα για το φίλο μας ώστε να αποκτήσει ένα δικό του κατοικίδιο και γιατί όχι ένα ringneck εκτροφής (είχαμε τις καρδερίνες εκτροφής, τώρα θα έχουμε και τα ringneck εκτροφής! ).

Εύχομαι ό,τι καλύτερο στο πουλάκι!
 
Back
Top