Ασθένειες Άρρωστη καναρα, απο τι πάσχει;

deerjimmy

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Μακρακώμη
Καλό σας βράδυ παιδιά. Μια καναρα 5 ετων περιπου που ζει σε εξωτερικο χωρο ολο τον καιρο, φετος μεγαλωσε 3 πουλακια παρουσιάζει τα εξης. Το πρώτο που παρατήρησα ήταν πριν ένα μήνα να στέκεται ακεφη με κλειστά μάτια για 2,3 λεπτά και μετά να είναι οκ, δηλαδή να κινείται, να τρώει κανονικά. Μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Προφανώς κακώς δεν έδωσα σημασία. Τώρα που ή κατάσταση χειροτέρεψε την κοίταξα και έχει καρίνα και ειναι αδυναμη. Ή κοιλιά της μου φαίνεται οκ όπως και οι κουτσουλιές της. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση όμως είναι κάποια νευρολογικα προβληματα που έχει. Όπως αστάθεια στο βάδισμα, αδυναμια να πεταξει απο κλαδι σε κλαδι, γέρνει το κεφαλι της αριστερα- δεξιά κλείνοντας τα μάτια σαν να πονά. Επίσης τρώει αγαρμπα και λαιμαργα. Λέγοντας αγαρμπα εννοω ότι προσπαθεί πολλές φορές μέχρι να πιάσει ένα σπορακι και να το φάει. Τώρα την έχω μέσα στο σπίτι. Συσκευασμένη τροφη, και αυγοτροφη και μήλο, λαχανικά και καμία βιταμίνη δίνω στα πουλάκια που έχω. 5 ημέρες aviomycine δεν βοήθησε. Τώρα της δίνω βιταμίνες. Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει και λέπια στα πόδια της. Σήμερα της έβαλα epithol. Τι μπορεί να φταίει; Φοβάμαι μήπως ο χρόνος τελειώνει...
 
Προσπάθησε να προμηθευτείς becozyme από φαρμακείο και βάλε 5 σταγόνες στην ποτιστρα μαζί με almora plus.Eνισχυσε την διατροφή με λιπαρους σπόρους και κράτησε το σε ζεστό μέρος.
 
Το έχω στα ζεστά εδώ και 8 μέρες. Το becozyme τι είναι; Και κάτι ακομη. Αυγό του βάζω μέρα παρά μερα. Κάνω καλά;
 
Είναι σιρόπι που περιλαμβάνει όλο το σύμπλεγμα βιταμίνης Β και χρειάζεται σε πουλιά που έχουν έλλειψη και επηρεάζεται το νευρολογικό τους σύστημα. Όσο είναι αδύνατο δωσε του να έχει επιλογές στην διατροφή του και να είναι πλούσια. Σκοπός είναι να βρει ενέργεια σε αυτή την φάση που βρίσκεται.
 
Είναι σιρόπι που περιλαμβάνει όλο το σύμπλεγμα βιταμίνης Β και χρειάζεται σε πουλιά που έχουν έλλειψη και επηρεάζεται το νευρολογικό τους σύστημα. Όσο είναι αδύνατο δωσε του να έχει επιλογές στην διατροφή του και να είναι πλούσια. Σκοπός είναι να βρει ενέργεια σε αυτή την φάση που βρίσκεται.
Ναι έχεις δίκιο. Έχω πάρει και εγώ τέτοιες βιταμίνες στο παρελθόν. Οκ σε ευχαριστώ. Καλό βράδυ.
 
Αυγό μέρα παρά μέρα δεν κάνει καλό αυτή την περίοδο φίλε μου. Μια φορά την εβδομάδα είναι καλά. Ελπίζω να περάσει την όποια ασθένειαη κανάρα σου.
 
Δημήτρη μου όταν ένα πουλάκι είναι τόσο άλια εγώ προσωπικά δεν το αφήνω μα πιει από μόνο του ή να φάει από μόνο του. Έχω παρατηρήσει πως για μερικές μέρες θέλει εντατική φροντίδα από μας.. Εγώ τι κάνω... Τα έχω στα ζεστά (κανονικά θέλει 30 βαθμούς κελσίου και πάνω), αν έχουν καρίνα τα πιάνω 2-3 φορές την ημέρα και τα ταίζω με το ζόρι με σύριγγα κρέμα για νεοσσούς. Έστω και 2 ml να φάνε την ημέρα σε λίγες μέρες θα δεις διαφορά. Και ό,ι αποφασίσεις να δώσεις θα το δίνεις στο στόμα για να σιγουρευτείς πως το παίρνει. Συμφωνώ με Κώστα.. Μπορείς στο νερό μόνιμα να έχεις βιταμίνες και εσύ να δίνεις σύμπλεγμα Β όπως σου είπε ο Κώστας...

Για να πω κάτι παραπάνω θα χρειαστώ φώτο από κοιλιά στέρνο και κουτσουλιές... Βγάλε μερικές φώτο αν δεν σου κάνει κόπο! Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο για την μικρή σου!
 
Το ολιγόλεπτο κλείσιμο ματιών που περιγράφεις οδηγεί τις σκέψεις μου, πως υπάρχει εσωτερικός πόνος.
Η λαιμαργία που επίσης αναφέρεις σε συνδυασμό με την καρίνα που παρατήρησες με προϊδεάζει για άσχημες καταστάσεις.
Ειδικά αν η καρίνα προέρχεται από κοκκίδια δύσκολα θα επιστρέψει το πουλί, δεδομένης και της ηλικίας του.
Σου προτείνω να αναζητήσεις βοήθεια από ποιο ειδικούς.
Είναι αυτό εφικτό?
 
Δεν έχω κάτι νεότερο, η καναρα είναι λίγο πολύ τα ίδια. Θα ρωτησω για την κατάσταση της δύο κτηνιάτρους που εχουμε αλλά φοβάμαι είναι απίθανο να βοηθήσουν ουσιαστικά. Όντως όταν κλείνει τα μάτια της και γέρνει λίγο το κεφάλι της η αίσθηση που σου δίνει είναι ότι πονά. Όσο για φωτό από το πουλάκι δεν ξερω... φρικαρε άσχημα όταν την έπιασα λίγο για να δω στήθος και κοιλιά και στην κατάσταση που είναι δεν της κάνει καλό.
 
Δημήτρη τι της έχεις δώσει απ τα παραπάνω που σου είπαμε;

Αφού δεν είδες βελτίωση άμεσα σε κάποιον ειδικό πτηνίατρο! Δες εδώ τη λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ Σήμερα κιόλας μην το καθυστερείς άλλο γιατί λόγω ημερών ήδη θα είναι δυσεύρετοι!
 
Ειδικός σε πτηνά που να μπορώ να πάω δεν υπάρχει δυστηχως. Τώρα δίνω βιταμίνες Βecozyme στο νερό της. Από ότι βλέπω τρώει και πίνει κανονικά και οι κουτσουλιές της είναι καλές.
 
Πως είναι το καναρινάκι σήμερα Δημήτρη;
Καλή χρόνια σε όλους με υγεία. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν είχα καλή πρόσβαση στο ίντερνετ τις τελευταίες ημέρες. Ή κατάσταση είναι λίγο πολύ ή ίδια. Το μόνο νέο είναι ότι την βλέπω να ξύνει συχνά την μύτη της και επίσης να πω ότι όταν της έβαλα πρώτη φορά επιθολ στα πόδια αναστατωθηκε πολύ σε σημείο να αργήσει να κοιμηθεί.
 
Καλή χρόνια σε όλους με υγεία. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν είχα καλή πρόσβαση στο ίντερνετ τις τελευταίες ημέρες. Ή κατάσταση είναι λίγο πολύ ή ίδια. Το μόνο νέο είναι ότι την βλέπω να ξύνει συχνά την μύτη της και επίσης να πω ότι όταν της έβαλα πρώτη φορά επιθολ στα πόδια αναστατωθηκε πολύ σε σημείο να αργήσει να κοιμηθεί.
Δημήτρη καλημέρα και χρόνια πολλά! Με μία φορά επιθόλ μην νομίζεις ότι θα γίνει κάποια μετάλλαξη.. Πιστεύω πρέπει να ξαναελέγξεις κοιλιά και κουτσουλιές...
 
Δημήτρη καλημέρα και χρόνια πολλά! Με μία φορά επιθόλ μην νομίζεις ότι θα γίνει κάποια μετάλλαξη.. Πιστεύω πρέπει να ξαναελέγξεις κοιλιά και κουτσουλιές...
Λοιπον εχω νεοτερα. Η καναρα ειναι λιγο καλυτερα εχω την εντυπωση. Τα ποδια της παρουσιαζουν καλυτερη εικονα μετα απο την χορηγηση επιθολ.
Οι κουτσουλιες της ειναι καλές.
Ανακάλυψα όμως οτι εχει αυτο που λεμε κοκκινη ψειρα, όταν έκανα αυτό το κόλπο με το βρεγμενο πανάκι στο κλουβί της το βράδυ.
Δεν βρήκα πολλλα στιγματα στο πανάκι αλλα αυτό οφείλεται ίσως στο ότι της είχα αλλάξει όλο τον εξοπλισμό την προηγούμενη ημέρα. (κλουβάκι, ταίστρες κτλ)
Μπορεί η εικόνα της καναρας να οφείλεται σε αυτά τα παράσιτα;
Τι πρέπει να κάνω;
 
Ακολούθησε τις οδηγίες για το προϊόν... https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/
Δεν νομίζω ότι αρκεί μόνο αυτό Γιάννη μου...

Τι πρέπει να κάνω;
Όταν μιλάμε για κόκκινη ψείρα πρέπει να κάνεις πολλές και δύσκολες αλλαγές. Πιάνεις το πουλάκι το κάνεις μπάνιο με Chevitren και το μεταφέρεις σε ένα καθαρό καινούργιο κατα προτίμηση κλουβί με καθαρό και καινούργιο κατα προτίμηση εξοπλισμό (ταίστρες, ποτήστρες, πατήθρες κτλ) που θα τα έχεις πλύνει όλα με ξύδι και καυτό νερό. Αυτό το κλουβί το πας σε άλλο χώρο μακριά από τον χώρο που το είχες ήδη. Στο χώρο που το είχες πριν, ψεκάζεις τα πάντα με ARDAP, ακόμα και ταίστρες ποτήστρες κλαδάκια κτλ , και μετά από 24 ώρες που θα έχεις ψεκάσει με ARDAP μέχρι και την τελευταία γωνία (μπορεί να φωλιάσουν παντού οι κόκκινες ψείρες) μπορείς να μεταφέρεις το πουλάκι εκεί που το είχες παλιά. Αν δίπλα του μένουν κι άλλα καναρίνια τότε και αυτά έχουν κόκκινη ψείρα και βασανίζονται. Οπότε τη διαδικασία αυτή θα την κάνεις για όλα σου τα καναρίνια. Τα παλιά κλουβιά και όλο τον παλιό και μολυσμένο εξοπλισμό, μετά τον ψεκασμό με Ardap θα τα πλύνεις με καυτό νερό και ξύδι και μετά θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Δεν είναι εύκολη διαδικασία αλλά μόνο έτσι θα απαλλαγείς απ την κόκκινη ψείρα... αλλιώς δεν την γλυτώνουν τα πουλάκια σου.

Μπορεί η εικόνα της καναρας να οφείλεται σε αυτά τα παράσιτα;
Ναι φυσικά! Η κόκκινη ψείρα επιτίθεται το βράδυ και τους ρουφάει το αίμα! Δεν τα αφήνει να κοιμηθούν και είναι ταλαιπωρημένα κουρασμένα και με πολύ χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα που τα κάνει ευάλωτα σε όλες τις άλλες ασθένειες...
 
Αν είναι να ψεκάσει με ardap τις ποτίστρες και τις ταίστρες θα έλεγα να τις πετάξει και να πάρει άλλες. Έχω την εντύπωση ότι είναι τόσο δυνατό όσο είναι το teza ένα πράγμα. Μια ποτίστρα και μια ταίστρα 2 ευρώ με το ζόρι να έχουνε.
Πιο ξύδι λες είναι καλό για καθαρισμό το κανονικό ή το λευκό?
 
Αν είναι να ψεκάσει με ardap τις ποτίστρες και τις ταίστρες θα έλεγα να τις πετάξει και να πάρει άλλες. Έχω την εντύπωση ότι είναι τόσο δυνατό όσο είναι το teza ένα πράγμα. Μια ποτίστρα και μια ταίστρα 2 ευρώ με το ζόρι να έχουνε.
Αν μετά τον ψεκασμό τα ξεβγάλει καλά με καυτό νερό και ξύδι δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Αλλά σ αυτό που λες με τον νέο εξοπλισμό έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορούν όλοι να αντικαταστήσουν όλο τον εξοπλισμό. Αν μιλάμε για πολλά πουλιά φυσικά. :)

Πιο ξύδι λες είναι καλό για καθαρισμό το κανονικό ή το λευκό?
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό που βάζουμε και στο φαγητό. Δε ξέρω αν το άλλο είναι πιο ισχυρό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top