Ασθένειες Άρρωστο καναρίνι, πέφτουν φτερά, έχει κλειστά μάτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrstr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chrstr

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Έχω το καναρίνι μερικούς μήνες. Αρρώστησε, δεν υπάρχει πτηνιατρος στην περιοχή μου, δεν ξέρω τι έχει και δεν έχω ιδέα πως να το αντιμετωπίσω. Πέφτουν φτερά, έχει κλειστά μάτια, φαίνεται σαν ξεμαλλιασμενο, το κεφάλι γέρνει πλαγιά, είναι κάτω, δεν τρώει, δεν πίνει, δεν κελαηδάει, δεν κουνιέται.

20170322_163514.webp 20170322_181021.webp 20170322_181036.webp
 
Μόνο το πέθανε απουσιάζει από όσα περιγράφεις...
Νομίζω μάλιστα πως είναι πάρα πολύ κοντά σ' αυτό και αν δεν βρει άμεση βοήθεια πολύ φοβάμαι πως θα γίνει σύντομα.
Πες μας αν θέλεις...
Τρώει;
Πίνει νερό?
Του έχεις δώσει κάτι από φάρμακα... κι αν ναι τι;
 
Αυτό έγινε ξαφνικά; Ξαφνικά ήρθε σε αυτή την κατάσταση; ή σταδιακά; Το καναρίνι που βρίσκεται;

Οπωσδήποτε φώτο!
 
Πες μας αν θέλεις...
Τρώει;
Πίνει νερό?
Του έχεις δώσει κάτι από φάρμακα... κι αν ναι τι;
Δεν πίνει δεν τρωει δεν κουνιέται. Ειναι σαν να κοιμαται συνεχεια. Δεν ξερω τι να το δωσω. Απο χθες το βράδυ αρχισε να ειναι υποτονικό. Σήμερα το απογευμα που γύρισα απο τη δουλεια ηταν χαλια. Κοιμόταν. Δεν αρχιζει να κουνιέται με τιποτα. Δεν εδωσα τιποτα, μονο ζαχαρονερο που μου ειπε κάποιος που τα εκτρέφει. Μαλλον βλακεια ηταν.

Ωπωσδήποτε φώτο!
Εχω βγαλει φωτο. Αλλα δεν ανεβαίνει λογω μεγέθους. Το βγακαμε μπαλκονι εχθές στον ήλιο. Πρωτη φορα εχω καναρίνι, ουτε που σκεφτηκα οτι μπορει να αρρωστήσει. Εχθες το βράδυ παρατηρήσαμε οτι κατέβηκε στο κλουβί κατω. Σημερα το πρωί ηταν υποτονικό. Απο το απογευμα που το ξανα ειδα, είναι σαν να κοιμαται.

Το έχω στο κλουβί του, μέσα στο σπίτι. Εχθές το έβγαλα στο μπαλκόνι. Προφανώς δεν έιχε όση ζέστη χρειαζοταν. Το πηρα μεσα, κελαηδουσε. Προς το βραδυ κατέβηκε κατω, υποτονικό. Σημερα το απογευμα που γύρισα απο τη δουλεια ειναι σαν να κοιμαται.
 
Το πηρα μεσα, κελαηδουσε.
Πότε έγινε αυτό?
Κελαηδούσε ή απλά έκανε τσίου;
Αλλα δεν ανεβαίνει λογω μεγέθους.
Ακολούθησε τις εδώ οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
ή στείλε μήνυμα [email protected] με τις φωτογραφίες και οδηγίες για το που θέλεις να μπουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: chrstr
... Δεν εδωσα τιποτα, μονο ζαχαρονερο που μου ειπε κάποιος που τα εκτρέφει. Μαλλον βλακεια ηταν.
Nαι γιατί αν έχει μύκητες το ζαχαρόνερο τους θρέφει και πολλαπλασιάζονται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μήπως όταν το έβγαλες στο μπαλκόνι δέχτηκε επίθεση από κάποιο αρπακτικό;
Το παρακολουθούσες καθόλου; Πόση ώρα έμεινε έξω;
 
Εχω την γνώμη οτι ΑΣΘΕΝΕΙ . Δείχνει πολύ άσχημα και ΙΣΩΣ είναι ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ για την υγεία όλων όσων έρχονται σε επαφή.
Δεν είναι η περίπτωση για την οποία θα συζητήσει ένα φόρουμ . Καλόν είναι να βρείς τρόπο να πάει σε ειδικό.
 
Μήπως όταν το έβγαλες στο μπαλκόνι δέχτηκε επίθεση από κάποιο αρπακτικό;
Δεν ξερω. Δεν παρατήρησα κατι, αληθεια. Το πηρα μεσα κατα τις 7 το απογευμα. Η μητερα μου μου θύμισε οτι οταν το πήραμε μέσα ηταν ηδη κάτω. Στο μπαλκονι το ειχα πάνω σε καρέκλα. Το κλουβί δεν φαινόταν πειραγμένο - απο επιθεση. Μέχρι κατα τις 4 το απογευμα εχθες που ηταν εξω κελαηδουσε κανονικα. Μόλις τωρα το εβαλα σε ενα χάρτινο κουτι πανω στο καλοριφέρ για ζεστη.

Δεν είναι η περίπτωση για την οποία θα συζητήσει ένα φόρουμ . Καλόν είναι να βρείς τρόπο να πάει σε ειδικό.
Οκ, ευχαριστω αλλά μρνω Αλεξανδρούπολη, δεν ξερω ποιος ειναι ο ειδικός. Ο κτηνίατρος μας δεν εχει ιδεα.

Κατι τελευταίο και θα ψάξω για γιατρό, αν κ ο κτηνίατρος μας δεν έχει ιδέα από πουλιά : εχθές το κλουβί ήταν γεμάτο πούπουλα κ πολλά πούπουλα πέσαν όταν σήμερα το βγάλαμε από το κλουβί κ το πιάσαμε στα χέρια μας.
 
Σαλμονέλωση (τρέλλα) ; Τριχωμονάδα (προχωρημένη); Διφθερευλογιά ; Ορνίθωση ; Ισως είμαι υπερβολικός, αλλά η εικόνα του κεφαλιού και το μάτι, με κάνουν να αισθάνομαι πολύ "άβολα". Για όλα τα παραπάνω καλόν είναι να λαμβάνονται μέτρα Απολύμανση τουλάχιστον των χεριών.
 
Φωτογραφίες ανέβηκαν στο πρώτο μήνυμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: chrstr
Σαλμονέλωση (τρέλλα) ; Τριχωμονάδα (προχωρημένη); Διφθερευλογιά ; Ορνίθωση ; Ισως είμαι υπερβολικός, αλλά η εικόνα του κεφαλιού και το μάτι, με κάνουν να αισθάνομαι πολύ "άβολα". Για όλα τα παραπάνω καλόν είναι να λαμβάνονται μέτρα Απολύμανση τουλάχιστον των χεριών.
Επισκέφτηκα μια κτηνίατρο που ασχολείται και με πουλιά, μου είπε είναι βαρύ κρύωμα. Έχει λέει στην μύτη εκροή και το μάτι είναι από το κρύωμα. μου είπε επίσης ότι σΜου είπε να
Σαλμονέλωση (τρέλλα) ; Τριχωμονάδα (προχωρημένη); Διφθερευλογιά ; Ορνίθωση ; Ισως είμαι υπερβολικός, αλλά η εικόνα του κεφαλιού και το μάτι, με κάνουν να αισθάνομαι πολύ "άβολα". Για όλα τα παραπάνω καλόν είναι να λαμβάνονται μέτρα Απολύμανση τουλάχιστον των χεριών.
Επισκέφτηκα μια κτηνίατρο που ασχολείται και με πουλιά. Μου είπε ότι είναι βαρύ κρύωμα, έχει εκροή στην μύτη, τα μάτια είναι ετσι από το κρύωμα και ότι συνήθως όταν τα πουλιά είναι ελαφρώς φουσκωμένα έχουν πυρετό. Έδωσε αντιβίωση και βιταμίνες, ανά 12 ώρες, είπε να το έχω σε ζέστη. Μου είπε έχει πιθανότητες 50% για επιβίωση. Θα προσπαθήσω πολύ για να τα καταφέρει. Κάποιος γνωστός είπε να του βάλω μια λάπμα από πάνω, κατά την διάρκεια της ημέρας και λίγο ψωμί βουτηγμένο σε ζεστό γάλα, με ελάχιστη ζάχαρη. Προς το παρόν φυσικά, ο φουκαράς μου δεν τρώει. Τα χέρια τα απολυμένουμε προληπτικά. Ελπίζω να γίνει καλά. Ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις.
 
Λογω του οτι συμφωνα με την περιγραφή εγινε ξαφνικά μπορει να είναι καποιο εγκεφαλικό που άφησε παράλυση;

Βέβαια για να φύγουν φτερά και πούπουλα σημαίνει ότι υπήρχαν χτυπήματα μέσα στο κλουβί και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτέλεσμα κρυωματος αυτό.

Του έχεις στην διατροφή του αυγο;
 
φωτο απο στερνο-κοιλια-κουτσουλιες και γενικοτερα απο το πουλι θα βοηθουσε

και περιγραφη απο συνθηκες διαβιωσης και γενικα οτι πληροφορια σχετιζεται
οι κουτσουλιές του είναι λευκές και κάπως υγρές. Οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο πρώτο μήνυμα, αν και δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν. τον αφήσαμε εχθές στο μπαλκόνι μέχρι τις 7 το απόγευμα και προφανώς δεν ήταν ο καιρός του για να τον βγάλουμε έξω.

όχι δεν πίνει. αφού τον έβαλα στο καλοριφέρ γοα ζέστη, σήκωσε μόνο το κεφάλι του, που ήταν πεσμένο. καθώς τον μετακινούσα στον δρόμο προς την κτηνίατρο, αντιδρούσε, κουνιόταν λίγο. κατά τα άλλα είναι υποτονικό.
 
όχι

δεν πίνει. αφού τον έβαλα στο καλοριφέρ γοα ζέστη, σήκωσε μόνο το κεφάλι του, που ήταν πεσμένο. καθώς τον μετακινούσα στον δρόμο προς την κτηνίατρο, αντιδρούσε, κουνιόταν λίγο. κατά τα άλλα είναι υποτονικό.
Με ποιο τρόπο χορηγεις την αντιβίωση;
 
Back
Top