Γενικά Άσπορο ζευγάρι μοζαικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasilis

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
53
Πόλη
Κύμη
Γεια σας.
έχω ένα ζευγάρι μοζαικ εδω και 2 χρόνια που παρόλο της γέννες 4 κάθε χρόνια και την φροντίδα και διατροφή που τους παρέχω δεν έκαναν ούτε ένα καναρίνι, και τα 23 αυγά κλούβια, έχουμε καμιά γνώμη πιο από τα 2 καναρίνια έχει την περισσότερη πιθανότητα να φταίει;
αν τα βάλω εναλλάξ με κοινά καναρίνια παρόλο ότι είναι μοζαικ έχουν πιθανότητα να ζευγαρώσουν;
 
Ηλικία γνωρίζεις ή όχι;
αν τα βάλω εναλλάξ με κοινά καναρίνια παρόλο ότι είναι μοζαικ έχουν πιθανότητα να ζευγαρώσουν;
Δεν έχει σχέση, καναρίνια είναι όλα.
 
Μου φαίνεται στατιστικά απίθανο αυτό που έχεις καταφέρει! 🙂
Το πιο λογικό είναι μία αδυναμία εκ μέρους κάποιου γεννήτορα παρά μια σταθερά λάθος πρακτική απο εσένα.
23 αυγά σε 8 γέννες μου φαίνονται λίγα, για την ακρίβεια,minimum.
Δες και τα άρθρα, πές μας αν έχεις δεί έμβρυο με ωοσκόπηση και περίμενε και άλλες απαντήσεις.
https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-εκκολάπτονται-τα-αυγά-των-καναρινιών.18601/
https://community.petbirds.gr/threads/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.2795/
https://community.petbirds.gr/threads/Εμβρυϊκή-νέκρωση-στα-πτηνά.17711/
 
Είσαι σίγουρος πως είναι ζευγάρι; Βατέματα από τον αρσενικό βλέπεις;
Μπορεί να είναι και τα δύο θηλυκά...
 
@Deukalion, Όλα κλούβια έκανα ωτοσκόπηση σε όλα πριν τα σπάσω, λέω να χαλάσω ένα καλό γόνιμο ζευγάρι που έχω με απλά καναρίνια και να τα βάλω εναλλάξ μόνο και μόνο να δω πιο φταίει
 
Είσαι σίγουρος πως είναι ζευγάρι; Βατέματα από τον αρσενικό βλέπεις;
Μπορεί να είναι και τα δύο θηλυκά...

Τα μοζαικ ξεχωρίζουν από όλα τα καναρίνια όσο αφορά το φύλο τους, ναι υπήρχε επαφή τους
 
Τα μοζαικ ξεχωρίζουν από όλα τα καναρίνια όσο αφορά το φύλο τους, ναι υπήρχε επαφή τους
Όντως. Το ξέχασα αυτό.
Μικρά σε ηλικία δεν είναι, αφού είναι πουλιά του 2013-2014. Επαφή μεταξύ τους είπες ότι είδες. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. Καλύτερα όμως να μην τα χαλάσεις και τα βάλεις με τα κοινά. Άδικα θα χαλάσει η ράτσα.
 
Στο τέλος αυτού του άρθρου έχει επιπρόσθετες πληροφορίες, κοίτα μήπως και: https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Θα σε παρακαλούσα για μια καλή φωτογραφία απο προσωπικό ενδιαφέρον. Ενδέχεται να είναι κάποιο ορμονικό πρόβλημα που να φαίνεται στο φτέρωμα. Είναι μελανινικά;Είναι γραμμής αρσενικού;
λέω να χαλάσω ένα καλό γόνιμο ζευγάρι που έχω με απλά καναρίνια και να τα βάλω εναλλάξ μόνο και μόνο να δω πιο φταίει
Αν το κάνεις, να το κάνεις με χιονέ και να προσέξεις και το πτέρωμα να μην είναι πολύ μαλακό.

Περίμενε και άλλους.
 
Βασικά, πριν τα πάρεις εσύ ξέρεις τίποτα για τις αναπαραγωγικές τους προσπάθειες;
 
Στο τέλος αυτού του άρθρου έχει επιπρόσθετες πληροφορίες, κοίτα μήπως και:
Θα σε παρακαλούσα για μια καλή φωτογραφία απο προσωπικό ενδιαφέρον. Ενδέχεται να είναι κάποιο ορμονικό πρόβλημα που να φαίνεται στο φτέρωμα. Είναι μελανινικά;Είναι γραμμής αρσενικού;

Αν το κάνεις, να το κάνεις με χιονέ και να προσέξεις και το πτέρωμα να μην είναι πολύ μαλακό.

Περίμενε και άλλους.

τώρα ετοιμάζονται για ύπνο θα τα βγάλω Φώτο αύριο :)
 
Έλεγξες μήπως χρειάζεται κούρεμα η γενετήσια περιοχή του αρσενικού;
Μήπως έχεις χορηγήσει αντιβίωση για μακρά σε περίοδο στο ένα εκ των δύο;

Δεν έχω ιδέα από το κούρεμα, έχω άλλα 5 ζευγάρια κοινά καναρίνια που δεν τα έχω κουρέψει ποτέ δεν έχω κόψει νύχια ποτέ ούτε αντιβίωση, μόνο φάρμακο για τις ψείρες και την κλασική τροφή αυγό και πολύ βιταμίνες και έχουν κάνει όλα γέννες εκτός από τα μοζαικ
 
Ποιό είναι το σκεπτικό; Δδδ, γιατί να το τα ζευγαρώσει με χιονέ;

Ποια είναι τα χιονε; λέω το θηλυκό μοζαικ να το βάλω με ένα κοινό σκούρο μαυροκοκκινο αρσενικό και το αρσενικό μοζαικ με ένα κοινό κιτρινοπορτοκαλι θηλυκό
 
καλύτερα θα ήταν να διασταυρώσεις ίδιες ράτσες.. Το ανακάτεμα δεν θα δώσει τίποτα το ιδιαίτερο παρά μόνο παρδαλά καναρινάκια..
 
Η ασπερμία στα πουλιά εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως το υπερβολικό πάχος, η πλούσια σε φτέρωμα περιοχή της αμάρας, η ηλικία του πουλιού, η κακή διατροφή, η κακή υγεία και αρκετές άλλες μαζί με τις οργανικές δυσλειτουργίες και ανεπάρκειες.
Μέσα σε όλα τα άλλα να προστεθεί και η σεξουαλική αδράνεια που μπορεί να επέλθει μετά από διάστημα που το καναρίνι απείχε από αυτές τις "δραστηριότητες"
Από την ώρα που η κανάρα μπορεί και γεννά αυγά είναι λογικότερο να υπάρχει "θέμα" με τον αρσενικό παρά να υπάρχει στειρότητα (δεν αποκλείεται βέβαια) στο θηλυκό.
Αν μάλιστα παρουσιάζει φυσιολογική αναπαραγωγική συμπεριφορά τότε πολύ απλά πρέπει να περιοριστούμε αρχικά στο μεγάλο πάχος και στο κούρεμα των καναρινιών...
Δεν έχω ιδέα από το κούρεμα
Δεν ξέρω αν μπορείς να βοηθηθείς από το video...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
αν όχι κάνε νέο θέμα και θα δούμε πως θα σε βοηθήσουμε...
Κυριολεκτικά όμως αν προσέξουμε μερικά βασικά είναι πολύ απλή διαδικασία...
 
Το θέμα και ο τρόπος του κουρέματος είναι σημαντικό και ίσως για αρχάριους επίφοβο.
 
για αρχάριους επίφοβo
Όλοι μας αρχάριοι ξεκινήσαμε... αέρα, διάβασμα και γιατί όχι μια μικρή βοήθεια χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει.
Ο φόβος στηρίζεται στην άγνοια.
 
Συμφωνώ Γιάννη αλλά όσο και να μελετώ φοβάμαι το πρώτο δαχτυλίδωμα που θα πρέπει να κάνω σε λίγες μέρες!
 
Back
Top