Γενικά Άσπορο ζευγάρι μοζαικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο αρσενικός δεν δείχνει τόσο εύρωστος, αν κρίνω από την ποιότητα του πτερώματος και την γενική του εικόνα.

Παρατήρησα και το κόκκινο κάτω από το στήθος και μου κάνει για αρσενικό

Και εμένα.

υ. Γ. Η ποτίστρα που είναι κάτω δεξιά όπως κοιτάζουμε τη φωτογραφία, μήπως χρειάζεται αντικατάσταση;
 
Δεν έχει κάν μάσκα Παναγιώτα.
Για του ίδιους λόγους που ένα θηλυκό γραμμής αρσενικού εμφανίζει μεγαλύτερη μάσκα, θα εμφανίζει και περισσότερο λιπόχρωμα στο πτέρωμα.
D2.webp
 
Μια και έπεσε ξαφνική σιωπή, να προσθέσω οτι ακόμα και αν προκύψει η ερώτηση του πώς γίνεται να είναι δύο θηλυκά αλλά μόνο το φερόμενο ως θηλυκό της φωτογραφίας κάθεται και να φτιάχνει τη φωλιά ή να κάνει αυγά,θα υπάρξει και ως προς αυτό απάντηση.
Καληνύχτα.
 
Μια και έπεσε ξαφνική σιωπή, να προσθέσω οτι ακόμα και αν προκύψει η ερώτηση του πώς γίνεται να είναι δύο θηλυκά αλλά μόνο το φερόμενο ως θηλυκό της φωτογραφίας κάθεται και να φτιάχνει τη φωλιά ή να κάνει αυγά,θα υπάρξει και ως προς αυτό απάντηση.
Για τη συμπεριφορά τους Δημήτρη δε ξέρουμε κάτι. Ο Βασίλης θα περιμένουμε να μας ενημερώσει. Βασίλη κελαηδάει το δεξί μωσαϊκό στη φωτογραφία;
 
Για τη συμπεριφορά τους Δημήτρη δε ξέρουμε κάτι. Ο Βασίλης θα περιμένουμε να μας ενημερώσει. Βασίλη κελαηδάει το δεξί μωσαϊκό στη φωτογραφία;

η συμπεριφορά τους είναι κάτι παραπάνω από λογική, το αρσενικό κελαηδά όχι πάντα αλλά που και που, ουδέποτε έχει πιάσει υλικό φωλιάς για να φτιάξει και ουδέποτε έχει κάτσει στην φωλιά,
το θηλυκό μπορώ να πω ότι φτιάχνει την πιο όμορφη φωλιά που έχω δει, αριστοτεχνικη θα έλεγα, επίσης τα αυγά της είναι ελάχιστα μεγαλύτερα από αυτά που κάνουν τα κοινά καναρίνια μου
 
δεν τα χωρίζω ποτέ
Εγώ αυτό που θα πω είναι πως παλιά ένας ιδιοκτήτης πετ σοπ μου είχε πει πως όταν το ζευγάρι είναι συνεχώς μαζί, το αρσενικό βατεύει πιο πολύ και συχνά με αποτέλεσμα να αδυνατεί το σπέρμα του και τα αυγά να βγαίνουν άσπορα. Δε ξέρω αν ισχύει αλλά απλά το αναφέρω.

Επειδή έπεσε το θέμα στο φύλο, αύριο που θα πιάσεις το φαινομενικά αρσενικό να δεις αν εχει λίπος, φύσηξε και την ευαίσθητη περιοχή να δούμε (σε περίπτωση που είναι πυρωμένος) αν τελικά πρόκειται για αρσενικό ή θηλυκό.

@misalouris Γιάννη μπορείς να μας πεις από το πρόσωπο και τα μάτια αν πρόκειται για ζευγάρι ή όχι; Να μαθαίνουμε και εμέις. :)
 
Δε βοηθούν τα μάτια των πουλιών από τη θέση που έχουν.
Δεν πιστεύω όμως πως χρειάζεται κάτι περισσότερο από το να δούμε από τα συγκεκριμένα πουλιά.
Είναι ένα αρσενικό (κοβαμένο*, με μεγάλη διάχυση χρώματος και πολύ πιθανόν μεγάλης ηλικίας) και ένα θηλυκό κόκκινου μωσαϊκού ζευγάρι καναρινιών.

*Κακοβαμένο
 
Να σημειώσω ότι ήδη το ζευγάρι έχει κάνει μια γέννα φέτος με 4 άσπορα αυγά, απλά δεν το ανέφερα στην αρχή του θέματος γιατί θεώρησα ότι αυτή η γέννα είναι στο όρια της αστοχίας μιας και έγινε πολύ νωρίς για φέτος,

Όσο για την ηλικία του αρσενικού έχει δακτυλίδι από τον εκτροφέα που γράφει μεταξύ άλλων 14


full


full


full


full


full
 
Επιμένω στην άποψή μου ότι πρόκειται για ζευγάρι. Στις τελευταίες φωτογραφίες φαίνεται ξεκάθαρα.
Συνηγορώ κι εγώ μαζί σου.
 
... Πάντως τα πουλιά των τελευταίων φωτογραφιών φαίνεται σαν να μην έχουν καμία σχέση με αυτά του πόστ 32 .
Στις φωτό του αρσενικού φαίνεται καθαρά η έλλειψη των οδηγών του ψευτοπέους. Δύσκολα θα βρεί, στόχο.
Εχω την γνώμη οτι χρειάζεται αφαίρεση της ουράς του θηλυκού και λίγη τύχη,ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα στην επόμενη σειρά αυγών. Ισως και μια βοήθεια με κάπως μεγαλύτερες ποσότητες βιταμίνης Ε είναι μια καλή σκέψη.
 
... Πάντως τα πουλιά των τελευταίων φωτογραφιών φαίνεται σαν να μην έχουν καμία σχέση με αυτά του πόστ 32 .
Στις φωτό του αρσενικού φαίνεται καθαρά η έλλειψη των οδηγών του ψευτοπέους. Δύσκολα θα βρεί, στόχο.
Εχω την γνώμη οτι χρειάζεται αφαίρεση της ουράς του θηλυκού και λίγη τύχη,ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα στην επόμενη σειρά αυγών. Ισως και μια βοήθεια με κάπως μεγαλύτερες ποσότητες βιταμίνης Ε είναι μια καλή σκέψη.

Τα πουλιά είναι τα ίδια απλά η Φώτο του ποστ 32 είναι περσινή και καλοκαιρινή κοντά στην πτερορια,

Τι είναι οι οδηγοί του ψευτοπεους;

Όταν λέμε αφαίρεση της ουράς τι εννοούμε ακριβώς; ξερίζωμα;

Χτες έμαθα ότι όλο το σημείο εκείνο θέλει κούρεμα
 
Οδηγοί είναι κάποια ιδιαίτερα μακρυά φτεράκια που εμφανίζονται στην περιφέρειά του.
Η αφαίρεση της ουράς γίνεται απο την μίαν άκρη έως την άλλη τραβώντας απότομα ΕΝΑ και ΜΟΝΟΝ φτερό κάθε φορά.
Το κούρεμα χρειάζεται εμπειρία, άρα την παρουσία τουλάχιστον κάποιου που το έχει ξανακάνει σωστά. Τώρα όμως εδώ είμαστε στον αντίποδα. Σαν να έχει γίνει ένα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ κούρεμα στο αρσενικό.
 
Οδηγοί είναι κάποια ιδιαίτερα μακρυά φτεράκια που εμφανίζονται στην περιφέρειά του.
Η αφαίρεση της ουράς γίνεται απο την μίαν άκρη έως την άλλη τραβώντας απότομα ΕΝΑ και ΜΟΝΟΝ φτερό κάθε φορά.
Το κούρεμα χρειάζεται εμπειρία, άρα την παρουσία τουλάχιστον κάποιου που το έχει ξανακάνει σωστά. Τώρα όμως εδώ είμαστε στον αντίποδα. Σαν να έχει γίνει ένα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ κούρεμα στο αρσενικό.

κατάλαβα λόγο κουρέματος πάει η χρονιά... ☹
 
Και σε μενα μου φαινονται διαφορετικα τα πουλια από το ποστ 32 που εκει βλεπω ένα θηλυκο γραμμης θηλυκου και ένα μαλλον θηλυκο γραμμης αρσενικου γιατι δεν βλεπω χρωμα κατω από το ραμφος στον λαιμο, στης φωτο του ποστ 49 βλέπουμε ένα θηλυκο γραμμης αρσενικου και ένα αρσενικο.
Όσο για την ηλικία του αρσενικού έχει δακτυλίδι από τον εκτροφέα που γράφει μεταξύ άλλων 14
Το αρσενικο σου φοραει δυο δαχτυλίδια το ένα είναι ασημι εάν το βλεπω καλα και το άλλο είναι ανοιχτου τυπου, του 14 τα δαχτυλίδια είναι πρασινα αν θες πες μας όλα τα νουμερα που γραφει επανω το ασημι (εάν είναι ασημι)
 
Και σε μενα μου φαινονται διαφορετικα τα πουλια από το ποστ 32 που εκει βλεπω ένα θηλυκο γραμμης θηλυκου και ένα μαλλον θηλυκο γραμμης αρσενικου γιατι δεν βλεπω χρωμα κατω από το ραμφος στον λαιμο, στης φωτο του ποστ 49 βλέπουμε ένα θηλυκο γραμμης αρσενικου και ένα αρσενικο.

Το αρσενικο σου φοραει δυο δαχτυλίδια το ένα είναι ασημι εάν το βλεπω καλα και το άλλο είναι ανοιχτου τυπου, του 14 τα δαχτυλίδια είναι πρασινα αν θες πες μας όλα τα νουμερα που γραφει επανω το ασημι (εάν είναι ασημι)

αύριο θα σας πω
 
κατάλαβα λόγο κουρέματος πάει η χρονιά...
Όχι απαραίτητα.
Ακόμη και αυτά τα φτερά οδηγοί που έχει, δεν είναι βέβαια αυτά που θα έπρεπε να υπάρχουν, αλλά είναι αρκετά.
Φέτος έπεσα σε παρόμοιο περιστατικό και ευτυχώς όλα πήγαν καλά... και ευτυχώς συνεχίζουν να εξελίσσονται το ίδιο ομαλά.
 
Back
Top