Γενικά Άσπορο ζευγάρι μοζαικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποιό είναι το σκεπτικό; Δδδ, γιατί να το τα ζευγαρώσει με χιονέ;
Για τον έλεγχο στη κληρονόμηση Γιάννη και για να μπορεί να επιστρέψει πιο γρήγορα σε γραμμή μωσαικού.
Ποια είναι τα χιονε;
Χιονέ είναι το πτέρωμα ενός καναρινιού όταν το λιπόχρωμα δεν φτάνει μέχρι την άκρη του φτερού. https://community.petbirds.gr/threads/Τύποι-φτερώματος-καναρινιών.25834/
 
Ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο;
 
Η ασπερμία στα πουλιά εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως το υπερβολικό πάχος, η πλούσια σε φτέρωμα περιοχή της αμάρας, η ηλικία του πουλιού, η κακή διατροφή, η κακή υγεία και αρκετές άλλες μαζί με τις οργανικές δυσλειτουργίες και ανεπάρκειες.
Μέσα σε όλα τα άλλα να προστεθεί και η σεξουαλική αδράνεια που μπορεί να επέλθει μετά από διάστημα που το καναρίνι απείχε από αυτές τις "δραστηριότητες"
Από την ώρα που η κανάρα μπορεί και γεννά αυγά είναι λογικότερο να υπάρχει "θέμα" με τον αρσενικό παρά να υπάρχει στειρότητα (δεν αποκλείεται βέβαια) στο θηλυκό.
Αν μάλιστα παρουσιάζει φυσιολογική αναπαραγωγική συμπεριφορά τότε πολύ απλά πρέπει να περιοριστούμε αρχικά στο μεγάλο πάχος και στο κούρεμα των καναρινιών...

Δεν ξέρω αν μπορείς να βοηθηθείς από το video...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
αν όχι κάνε νέο θέμα και θα δούμε πως θα σε βοηθήσουμε...
Κυριολεκτικά όμως αν προσέξουμε μερικά βασικά είναι πολύ απλή διαδικασία...

Ενδιαφέρον το βίντεο, το κούρεμα γίνεται στο αρσενικό θηλυκό η και τα δυο;
 
Βασίλη πιάσε το αρσενικό να το δεις από κάτω. Αν έχει πολύ λίπος αυτό οφείλεται για όλα. Ας πάμε με την εις άτοπο. :)
 
Ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο;
Μιλάμε για ζευγάρι μωσαϊκά όπου το φύλο τους είναι ξεκάθαρο από την εμφάνιση τους.
Και στα δύο με μικρές διαφορές...
Μη χαλάμε όμως το εδώ θέμα...
Μα δε χαλάμε κανένα θέμα. Ο θεματοθέτης έθεσε ως ερώτημα σε τι μπορεί να οφείλονται οι άσπορες γέννες του ζευγαριού του. Μέσα λοιπόν σε όλα τα αίτια που του παρατέθηκαν ήταν και το κούρεμα της γενετήσιας περιοχής. Και εφόσον δε γνωρίζει πως γίνεται επανέρχεται με νέο ερώτημα, ζητώντας πληροφορίες από τη στιγμή που και εσείς ο ίδιος ανεβάσατε βίντεο για το κούρεμα για να τον βοηθήσετε.
 
Μιλάμε για ζευγάρι μωσαϊκά όπου το φύλο τους είναι ξεκάθαρο από την εμφάνιση τους.

ποιος το το λεει αυτο;! Δλδ δεν μπορει το υποτιθεμενο αρσενικο να ειναι θηλυκο με μεγαλη μασκα;
 
ποιος το το λεει αυτο;! Δλδ δεν μπορει το υποτιθεμενο αρσενικο να ειναι θηλυκο με μεγαλη μασκα;

Όσο μεγάλη μάσκα και να έχει θα ξεχωρίζει από το αρσενικό. Συνήθως το στήθος των θηλυκών είναι ολόλευκο σε αντίθεση με των αρσενικών που είναι πιο κοκκινωπό. Σε γενικές γραμμές τα θηλυκά mosaic έχουν πιο καθαρό λευκό από τα αρσενικά.
 
Όσο μεγάλη μάσκα και να έχει θα ξεχωρίζει από το αρσενικό. Συνήθως το στήθος των θηλυκών είναι ολόλευκο σε αντίθεση με των αρσενικών που είναι πιο κοκκινωπό. Σε γενικές γραμμές τα θηλυκά mosaic έχουν πιο καθαρό λευκό από τα αρσενικά.
συμφωνοι ρε παιδια αλλα χωρις να δουμε τα πουλια πως ξερουμε το ποσο 'καθαρα' ειναι για να ξεχωριζουν;
 
είχα στο κινητό μου μια περσινή τους φωτογραφία και την ανέβασα
full
 
σε αυτο το κλουβι καλουνται τα πουλακια να ζευγαρωσουν;
 
σε αυτο το κλουβι καλουνται τα πουλακια να ζευγαρωσουν;

το κλουβί αυτό είναι μόνο για την συμβίωση τους δεν τα χωρίζω ποτέ, η φώτο είναι καλοκαίρι,
να θυμίσω όπως έχω γράψει νωρίτερα πως έχω άλλα 5 γόνιμα ζευγάρια με κοινά καναρίνια με την ίδια τακτική και συνήθειες με αυτές των μοζαικ
 
Πρόκειται για ζευγάρι μωσαϊκών γραμμής θηλυκού.
το κλουβί αυτό είναι μόνο για την συμβίωση τους δεν τα χωρίζω ποτέ
Το ζευγάρι μας το ενώνουμε μόνο κατά την αναπαραγωγή. Δεν υπάρχει λόγος να συμβιώνουν μαζί όλο το χρόνο. Και τα υπόλοιπα ζευγάρια σου ζουν μαζί όλο το χρόνο;
 
Δεν ρώτησα αν είναι δύο θηλυκά γιατί δεν πίστεψα ποτέ οτι δύο θηλυκά θα έκαναν μόνο 23 αυγά σε 2 χρόνια και δεν θα είχαν σκοτωθεί.
Οπότε:
Πρόκειται για ζευγάρι μωσαϊκών γραμμής θηλυκού.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό που λές.
Νομίζω έχουμε δύο θηλυκά.Απο δύο γραμμές.
 
Πρόκειται για ζευγάρι μωσαϊκών γραμμής θηλυκού.

Το ζευγάρι μας το ενώνουμε μόνο κατά την αναπαραγωγή. Δεν υπάρχει λόγος να συμβιώνουν μαζί όλο το χρόνο. Και τα υπόλοιπα ζευγάρια σου ζουν μαζί όλο το χρόνο;

ναι όλο το χρόνο και τα 6 ζευγάρια τα έχω μαζί, μόνο που κάθε Ιανουάριο τα βάζω σε ζευγαροστρες
 
Νομίζω έχουμε δύο θηλυκά.Απο δύο γραμμές.
Λες; Παρατήρησα και το κόκκινο κάτω από το στήθος και μου κάνει για αρσενικό. Ας περιμένουμε και τις απόψεις των πιο έμπειρων. Διόλου απίθανο.
 
Back
Top