Γενικά Άσπορο ζευγάρι μοζαικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι απαραίτητα.
Ακόμη και αυτά τα φτερά οδηγοί που έχει, δεν είναι βέβαια αυτά που θα έπρεπε να υπάρχουν, αλλά είναι αρκετά.
Φέτος έπεσα σε παρόμοιο περιστατικό και ευτυχώς όλα πήγαν καλά... και ευτυχώς συνεχίζουν να εξελίσσονται το ίδιο ομαλά.

μπορείτε να μας εξηγήσετε για τους οδηγούς κάνοντας μια επεξεργασία πάνω στην φωτογραφία
 
μπορείτε να μας εξηγήσετε για τους οδηγούς
0.webp
Μιλάω για τα φτερά που φύονται στην περιοχή της αμάρας τόσο του αρσενικού όσο και του θηλυκού καναρινιού.
Στα καναρίνια δεν υπάρχει διείσδυση στην αναπαραγωγική διαδικασία, αλλά τριβή της αμάρας του αρσενικού με την αμάρα του θηλυκού καναρινιού.
Με αυτό τον τρόπο περνά το σπέρμα από το αρσενικό και γονιμοποιεί το αυγό του θηλυκού.
Επειδή η οπτική επαφή στο σημείο τριβής είναι αδύνατη η φύση εξόπλισε τα πουλιά με μερικά φτερά (αναπαραγωγικούς οδηγούς) που φύονται πάνω στις αμάρες τους.
Λειτουργώντας ως αισθητήρες επιτρέπουν στα πουλιά την διαιώνιση του είδους τους.
Όπως βλέπεις και εσύ μαζί με όλους μας, τα φτερά αυτά στην περιοχή της αμάρας του αρσενικού έχουν κοπεί... και συνεπώς έχει μειωθεί (όχι εξαφανιστεί) η δυνατότητα επιτυχημένη αναπαραγωγικής προσπάθειας...
Χρειάζεται περισσότερο προσοχή στο επόμενο κούρεμα που θα επιχειρήσεις... ή καλύτερα στο επόμενο κούρεμα που θα επιχειρήσουμε...
Γιατί το λάθος δεν είναι προνόμιο των άπειρων αλλά όπως αποδεικνύεται μπορεί να συμβεί και στους πιο έμπειρους.
 
ευχαριστούμε για το μάθημα! Οι ουρές από τα θηλυκά όπως προ αναφέρθηκε πρέπει να ξεριζωνοντε; η γνωμη σας;

επίσης τα κομμένα φτερά οδηγοί πόσες μέρες θα κάνουν να επανερθουν στα φυσιολογικά;
 
οι ουρές από τα θηλυκά όπως προ αναφέρθηκε πρέπει να ξεριζωνοντε;
Δεν είναι λίγο βάρβαρη αυτή η διαδικασία;
Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
Ίσως το να βρεις ένα νέο αρσενικό να ήταν μια καλύτερη λύση.
 
οι ουρές από τα θηλυκά όπως προ αναφέρθηκε πρέπει να ξεριζωνοντε;
Αν το βάλεις γενικά... όχι... άλλωστε κανείς δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο.
Αν το συζητήσουμε για τη συγκεκριμένη περίπτωση... μερικά φτερά της ουράς της κανάρας χρειάζονται αραίωμα.
0.webp
και τα υπόλοιπα φτερά καλό πλύσιμο και καθάρισμα με μια παλιά οδοντόβουρτσα.
Έτσι δεν θα στέκονται εμπόδιο στις προσπάθειες του αρσενικού... Που έχει τις "αδυναμίες" του
 
Εγώ χαίρομαι που βρέθηκε η αιτία του προβλήματος. Και όντως τα φτερά στο ψευδοπέος δεν έχουν την κατεύθυνση που θα έπρεπε για το στόχο.

Τον έχεις κουρέψει ποτέ τον αρσενικό?

Αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι τις προτεινόμενες λύσεις. Να ξεριζώσει την ουρά του θηλυκού και να κουρέψει τ αρσενικό;
 
Όχι... Δεν υπάρχει κάπου κάποια καταγραφή πως υπάρχει πόνος στην αλλαγή των φτερών... και ειδικά της ουράς.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πόνος.
Ας μην βλέπουμε τα πάντα ως μέσα των πράξεών μας και ας μην ωραιοποιούμε καταστάσεις.
Δεν θα ήταν προτιμότερο να βρεθεί ένα άλλο αρσενικό του είδους;
 
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πόνος.
Υποθέτεις; Με υποθέσεις και με τη λογική των ανθρώπων ίσως να υπάρχει πόνος...
Αν όντως υπάρχει πόνος στο βγάλσιμο του φτερού... Τα πουλιά τον κρύβουν καλά.
Αν έπρεπε να αποφασίσω εγώ για άλλο αρσενικό ή περιποίηση της ουράς, όπως καταλαβαίνεις θα έβγαζα δυο τρία φτεράκια..
 
Οντως δεν κατάλαβα. Ενώ και ο κύριος Μάκης και ο Γιάννης προτείνουν να βγουν 2-3 φτερά απ την ουρά της θηλυκιάς. (είμαι οκ με αυτό)

Για το αρσενικό, ο κύριος Μάκης θεωρεί πως δεν χρειάζεται κούρεμα
Τώρα όμως εδώ είμαστε στον αντίποδα. Σαν να έχει γίνει ένα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ κούρεμα στο αρσενικό.

ενώ ο Γιάννης
Χρειάζεται περισσότερο προσοχή στο επόμενο κούρεμα που θα επιχειρήσεις... ή καλύτερα στο επόμενο κούρεμα που θα επιχειρήσουμε...
προτείνει κούρεμα.

Ή είμαι πολύ κουρασμένη και δεν νιώθω, ή έχω μπερδευτεί απ τις τόσες συμβουλές. 😛

Πάντως σ ευχαριστώ βρε Δημήτρη με ανάγκασες να διαβάσω ξανά όλο το θέμα! :*
 
προτείνει κούρεμα.
που το διάβασες αυτό?
Είναι κουρεμένο ήδη Αλίκη... και μάλιστα με λάθος ψαλιδιές.
Αυτό συζητάμε στα τελευταία ποστ..
 
που το διάβασες αυτό?
Το έβαλα σε quote βρε Γιάννη μου... Να το ξαναβάλω..
Χρειάζεται περισσότερο προσοχή στο επόμενο κούρεμα που θα επιχειρήσεις... ή καλύτερα στο επόμενο κούρεμα που θα επιχειρήσουμε...

Είναι κουρεμένο ήδη Αλίκη... και μάλιστα με λάθος ψαλιδιές.
Αυτό συζητάμε στα τελευταία ποστ..
Δεν νομίζω πως το παιδί που τα έχει τα έχει κουρέψει ποτέ..
Δεν έχω ιδέα από το κούρεμα, έχω άλλα 5 ζευγάρια κοινά καναρίνια που δεν τα έχω κουρέψει ποτέ
 
Ή είμαι πολύ κουρασμένη και δεν νιώθω, ή έχω μπερδευτεί απ τις τόσες συμβουλές.
Δεν πειράζει.Αν δείς κάποια στιγμή το γράφει,"πάει η χρονιά, λόγω κουρέματος".Φαίνεται άλλωστε οτι είναι κουρεμένο.
Όταν πάρεις δυνάμεις να μας πείς για τις κατευθύνσεις που πρέπει να έχουν οι... Του ψευδοπέους. 🙂
 
Αλίκη τα κούρεψε μετά από τις συμβουλές που του δόθηκαν. Αφού ο αρσενικός στη φωτογραφία φαίνεται καθαρά ότι κουρεύτηκε και μάλιστα όπως είπε και ο κύριος Μάκης υπερβολικά.
 
φίλοι μου το κούρεψα προφανώς λάθος και μετά εβγαλα τις φώτο,
έχω καναρίνια 4-5 χρόνια και σπάνια είχα αστοχίες πάρα μόνο στο ζευγάρι αυτό, δεν έχω κουρέψει ποτέ κανένα ούτε ουρά έβγαλα ούτε βιταμίνη ε έδωσα πότε τώρα τα έμαθα αυτά :)
 
φίλοι μου το κούρεψα προφανώς λάθος και μετά εβγαλα τις φώτο,
Άντε μωρέ και μας έχεις κάνει άνω - κάτω! Πλάκα κάνω... εγώ είμαι κουρασμένη και έκανα το θέμα άνω - κάτω! Αν είχες γράψει νωρίτερα θα σου έδινα εγώ αρσενικό μωσαικό.

Μια τελευταία ερώτηση.. Το ζευγάρι αυτό το έχεις 4-5 χρόνια... Και το κούρεψες φέτος; Γιατί αν είναι έτσι κάτι θα έφταιγε και για τις πρώτες χρονιές, που σαν πιο νέα σε ηλίκια θα έπρεπε να είναι και πιο duracel!

*Ντάξει παιδιά επανήλθα! 😛
 
Back
Top