Φροντίδα Ένα κοτσιφάκι έπεσε απο την φωλιά του

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα σε όλους σας. Παρακολουθούμε στην αυλή μου μια φολια με κοτσιφια η οποία θέλω απλά να τους βάλω να τρώνε λίγο πριν μεγαλώσουν εντελώς για να κατεβενουν να τα βλέπω. Ομως ένα κοτσιφακι έπεσε άπω την φωλιά και όταν του ξανά έβαλα κατάλαβα ότι μάλλον δεν το θέλει η μαμά του διότι ξανα έπεσε. Τι πρέπει να κάνω για να μην ψοφήσει το καημένο. Είναι 7 μερόν και στο petshop μου έδωσαν μια τροφή να βάλω στο νερό για να του δίνω. Δεν θέλω όμως να ψοφήσει το λειπαμε.
[automerge]1622254401[/automerge]
Τι να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Εχω ξυπνήσει από της 5 η ώρα Σάββατο μέρα για να το ταισω και δεν ξυπνάει αλλά αναπνέει
[automerge]1622258770[/automerge]
Τουλάχιστον αναπνέει διότι προσπαθώ να το ξυπνήσω να του δώσω να φάει αλλά πάει ποιο κάτω στην φολια του αντί να ανοίξει το στόμα του
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Ανοοξε το στόμα του και του έδωσα και έφυγε περιμένω να μου πείτε τι να το κάνω και πως να το βοηθήσω
[automerge]1622261281[/automerge]
@Φοίβος ξερεις μήπως καποιο τηλέφωνο
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@Iasonaskor επικοινώνησα με την ΑΝΙΜΑ για το θέμα και πρότειναν να απευθυνθείς στο μουσείο φυσικής ιστορίας στο Ηράκλειο για πιο άμεσα και σε περίπτωση που δεν είναι διαθέσιμοι λόγω του σαββατοκύριακου, να επικοινωνήσεις ο ίδιος στο τηλέφωνο που σου έδωσα ώστε να στείλεις φωτογραφίες για να σου πουν στη συνέχεια πώς να το φροντίσεις μέχρι να το αναλάβει κάποιος αρμόδιος.
 
@ianos δεν έχω επικοινωνήσει ακόμη ξέρω είναι εγωιστικό αλλά τα παει πολύ καλά και λεω καλύτερα να το αφήσω εδώ απέξω να είναι εκεί που γεννήθηκε. Αν αύριο υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα επικοινωνήσω αμέσως. Έκανα αρκετή έρευνα και όλα πάνε μια χαρά σε 1 με 2 μέρες θα το ελευθερώσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@ianos δεν έχω επικοινωνήσει ακόμη ξέρω είναι εγωιστικό αλλά τα παει πολύ καλά και λεω καλύτερα να το αφήσω εδώ απέξω να είναι εκεί που γεννήθηκε. Αν αύριο υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα επικοινωνήσω αμέσως. Έκανα αρκετή έρευνα και όλα πάνε μια χαρά σε 1 με 2 μέρες θα το ελευθερώσω
Νομίζω ότι, ότι πέραν της έρευνας που έκανες, δεν θα έβλαπτε καθόλου να επικοινωνούσες, μήπως και λάβεις κάποια πρόσθετη συμβουλή, όπως πότε (σε ποια φάση ανάπτυξής του) το αφήνεις, σε ποιο σημείο κλπ.
 
Θα πάρω σίγουρα επειδή βρήκα άλλο ένα που δε είναι κοτσιφι και δεν ξέρω τι είναι και αν το αφήσω θα το φάνε οι γάτες αλλά αυτό βάλω στο κλουβί θα περάσει από τα σίδερα και θα πνίγει έχει σχεδόν φύγει το κίτρινο στην μύτη του αλλά δεν τρώει και δεν πίνει μόνο του. Πήρα εγώ καλού κακού εχθες κρέμα για σποροφαγα αγριοπουλια αλλά δεν νομίζω να την βγάλει αν δεν το αναλάβει κάποιος με περισσότερη εμπειρία ή ειδικός
 
Δεν ξέρω τι να το κάνω και φοβάμαι επειδή δεν είναι σταθερό αλλά τηλέφωνο μην τυχόν και κοιμάται ο άνθρωπος
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Θα πάρω σίγουρα επειδή βρήκα άλλο ένα που δε είναι κοτσιφι και δεν ξέρω τι είναι και αν το αφήσω θα το φάνε οι γάτες αλλά αυτό βάλω στο κλουβί θα περάσει από τα σίδερα και θα πνίγει έχει σχεδόν φύγει το κίτρινο στην μύτη του αλλά δεν τρώει και δεν πίνει μόνο του. Πήρα εγώ καλού κακού εχθες κρέμα για σποροφαγα αγριοπουλια αλλά δεν νομίζω να την βγάλει αν δεν το αναλάβει κάποιος με περισσότερη εμπειρία ή ειδικός
@Iasonaskor Καλημερα! Καλυτερα για μενα να παρεις τηλεφωνο την τοπικη ανιμα που σου εδωσαν και καλυτερα για μενα ειναι να τα δωσεις σε αυτους και τα δυο πουλια. Εχουν την τεχνογνωσια αν θες και πως θα τα ταισουν και πως θα τα κανουν να επιστρεψουν παλι στο φυσικο τους περιβαλλον.
Σε καταλαβαινω γιατι βρηκα κι εγω ενα μωρο παπαγαλο στο καφε που καθομουν το πηρα σπίτι δεθηκα ναι αλλα αποφασισα και το πηγα στην ανιμα.
Ισως τα θες για οικοσιτα.
Ομως αυτα επειδη ειναι μικρα, παιζεται αν θελεις ολο αυτο, και εννοω σημερα ειναι καλα και αυριο δεν ειναι για παραδειγμα γιατι κατι μπορει να τα πειραξει το οτιδηποτε. Για μενα καλο θα ηταν να τα πηγαινες στην ανιμα οσο κι αν τα αγαπας και θες να τα μεγαλωσεις εσυ ο ιδιος. Ειναι η καλυτερη λυση για αυτα.
Απο οτι καταλαβα στην αυλη σου γεννανε οποτε θα τα βλεπεις θα ερχονται, τα μεγαλα και οσα μεγαλωσουν θα μπορεις να τα ταιζεις επειτα.
Πηγαινε τα να σωθουν, κι εσυ μπορεις να τα σωσεις δε λεω αλλα εκει ειναι ειδικοι. Κι αν κατι παει στραβα και πεθανουν μετα θα στεναχωρηθεις περισσοτερο που δεν τα φροντισες οσο επρεπε.
Παρε τηλεφωνο και πηγαινε τα.
Ξερεις καποια πουλια ανηκουν οντως στο φυσικο τους περιβαλλον και οσο και να τα θελουμε καποιες φορες δε γινεται.
Αγορασε καποιο αλλο αν δεν εχεις ηδη πτηνα οποτε θα επικεντρωθεις εκει στο να τα φροντιζεις.
Να εισαι καλα! 😊👍κι ενημερωσε μας πως πηγε τελικα.
Ευχαριστω.
 
@LillyW σε ευχαριστώ πολύ. Έχεις δίκιο πραγματικά αν πάθει κάτι και είναι στα χέρια μου δεν στεναχωρηθω πάρα πολύ. Πήρα τηλ αλλά δεν μου το συκοσε κάνεις θα ξαναπάρω ποιο μετά γιατί μπορεί να κοιμάται ή να είναι κλειστά και θα τα πάω. Το άλλο πουλάκι του έδωσα και έφαγε κρεμα και έχει σχεδόν φύγει το κίτρινο αλλά θα το πάω για να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ πολύ
[automerge]1622352464[/automerge]
Αν δεν απαντήσει πάλι θα τα πάω αύριο το πρωί στο μουσείο. Ένας φίλος μου είχε πάει εκεί και άλλα πουλιά και μου είπε τι να κάνω αν δεν το σηκοσουν.
 
@Iasonaskor να σαι καλα! 👍😊Θα τα βοηθησεις περισσοτερο ετσι το ξερεις. Οσο κι αν τα αγαπας και τα θες οικοσιτα. Εγω για παραδειγμα το ηθελα γιατι ειχα ταυτιστει και το πηγα και νιωθω καλα γιατι θα το προσεξουν οπως πρεπει.
Καποιος θα σου απαντησει ισως ειναι επειδη ειναι Κυριακη. Μπορεις να πας και στα γραφεια τους.
Να εισαι καλα! Κι εδω μεχρι εδω που τα κρατησες, ειναι αθλος, καποιος αλλος δε θα ασχολιοταν καν και το γραφω γιατι εχω δει πολλα εξω εννοω. Να τα παρατανε ενω μπορουν να τα σωσουν και επισης να αδιαφορουν για αυτα ακομα και οταν τα εχουν δικα τους.
Ενημερωσε μας! 😊👍να εχεις μια ομορφη Κυριακη!
 
@LillyW ευχαριστώ πολύ. Επεισης δεν απάντησαν μάλλον λόγο της ημέρας αλλά που θα πάει αν όχι σήμερα αύριο θα τους τ δώσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@LillyW @Stavros
Πηρα το τηλέφωνο που μου δώσατε και μου έστειλαν μυνημα να πάρω ένα άλλο σταθερό. Πήρα και είπα τι γίνετε και τι του δίνω και μου είπε να συνεχίσω να τα ταΐζω έτσι γιατί αν μπει στο καράβι δεν θα προλάβει να έρθει
 
Back
Top