Διατροφή Έξτρα λιχουδιές και συνήθειες στη διατροφή των παπαγάλων μας

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Η δική μου που ξετρελένεται με το παστέλι; 😛 Δεν της δίνω κάθε μέρα, μια φορά την εβδομάδα ένα κομματάκι. Αλλά αναρωτιέμαι... Αν κάνει... 😕
 
Λογικά από λίγο δεν πειράζει..Αλλά έχε υπόψη σου ότι έχει ζάχαρη..So με μέτρο πιστεύω, ίσως και με ακόμα μικρώτερη συχνότητα;
 
Η δική μου που ξετρελένεται με το παστέλι; 😛 Δεν της δίνω κάθε μέρα, μια φορά την εβδομάδα ένα κομματάκι. Αλλά αναρωτιέμαι... Αν κάνει... 😕
]


Και εγώ δίνω στο Πάρη ένα κομμάτι που και που. Δε βρίσκω το λόγω να μην κάνει, μέλι και σουσάμι είναι.
 
Ναι Κωνσταντίνε, αλλά αν δεις τα συστατικά, έχει και ζάχαρη! Για να κάνεις παστέλι, χρειάζεται ίση ποσότητα ζάχαρη-μέλι..
 
Χρησιμοποιώ την τοπική παστελοποιήα και παίρνω τραγανό χωρίς ζάχαρη. Το τρώω και εγώ σαν σνακ στη δουλειά.
 
Ααα..Ok τότε μια χαρά! 😉
Απλά, αυτά του εμπορίου που έχω δει στο super market έχουν ζάχαρη και μια συνταγή που έχω, αυτό έλεγε. Για αυτό το είπα!
 
Χόρτα οπως βλήτα κάνει να τρώνε τα καλα μας τα πουλάκια; βρασμενα. Ο Γιώργος εφαγε εχθες πάντως κ του άρεσαν...
 
Εγω στην Κούκυ δίνω χόρτα αλλα όχι βρασμένα ωμά και πολύ καλά πλυμένα. Και αυτό για να παίρνει όλες τις βιταμίνες που έχουν. Δεν νομίζω όμως να πειράζει που του έδωσες βρασμένα. Αρκεί να μην είχαν λάδι και αλάτι.
 
ε ειχαν λαδακι λίγο, δεν πειράζει. ωμα λαχανικα οκ αλλα κ τα χόρτα τετοιου είδους;
 
Εγώ δοκίμασα να δώσω στον δικό μου και έφαγε μόνο τη πρώτη φορά..Από εκεί και ύστερα ούτε να το βλέπει δεν θέλει.. Όταν βλέπει εμένα να τρώω κάνει σαν παλαβός και όταν πάω να του δώσω, το παρατάει! Είναι τρελό αυτό το πουλί! :D
 
Εμένα εχει πάθει κάτι με τα λαχανικά εδω κ καιρό! τρώει τα πάντα! Πολυ βολικος στο φαι αποδειχθηκε... Κ πελετσ τρωει. Οτι του δώσω το τρώει.
 
ε ειχαν λαδακι λίγο, δεν πειράζει. ωμα λαχανικα οκ αλλα κ τα χόρτα τετοιου είδους;
Εγω της δίνω τα πάντα απο χορταρικά, πολύ καλά πλυμένα πάντα. Καρότο έχεις δοκιμάσεις να του δώσεις; Η δικιά μου τρελαίνεται...😛
 
Τυχερήηηη! Εμέμα είναι με τα φεγγάρια του..Αλλά πάντα όταν με βλέπει να τρώω θέλει να δοκιμάσει, οτιδήποτε και αν είναι αυτό! Οπότε πάνω σε αυτό δουλεύω και τον κάνω να φάει..
 
Ο δικός που πάλι το καρότο για κάποιον περίεργο λόγο το σιχαίνεται! Τρώει όμως φασολάκια και αρακά!
 
και καρότο τρώει! απ ολα σας λεω! Οτι κ να του δώσω το τρώει. καροτο, αρακα, φασολακια, πιπερια, ντοματες, αγγουρι, μαρουλι, λαχανο, καλαμπόκι και απο φρούτα τα πάντα. το μονο που του εδωσα κ δε το αντιμετωπισε καθολου σαν φαι, ουτε δοκιμασε ηταν το ροδι.
 
Εγω στην Κούκυ δίνω χόρτα αλλα όχι βρασμένα ωμά και πολύ καλά πλυμένα. Και αυτό για να παίρνει όλες τις βιταμίνες που έχουν. Δεν νομίζω όμως να πειράζει που του έδωσες βρασμένα. Αρκεί να μην είχαν λάδι και αλάτι.
το λαδι δεν κανει; Γιατ?
 
εγω πάντως απ ολα του δίνω αλλα μαλλον το λάδι επειδη ειναι παχυντικο. Αλλα προσφερει κ καλά φαντάζομαι.
 
και καρότο τρώει! απ ολα σας λεω! Οτι κ να του δώσω το τρώει. καροτο, αρακα, φασολακια, πιπερια, ντοματες, αγγουρι, μαρουλι, λαχανο, καλαμπόκι και απο φρούτα τα πάντα. το μονο που του εδωσα κ δε το αντιμετωπισε καθολου σαν φαι, ουτε δοκιμασε ηταν το ροδι.

Ο Φοιβος απόλα αυτα μονο την ντοματα δεν ακουμπαει φετος διοτι περυσι εφαγε λιγη. Και τις τελευταιες φορες που την εβαλα στο μπολ του δεν ακουμπησε τιποτα επειδη δεν ηθελε τις ντοματες. Τα υπολοιπα τα τρωει ολα, αλλα ειναι αναλογα με την ορεξη του. Μια εβδομαδα αποφασιζει οτι του αρεσει η πιπερια πιο πολυ και την αλλη εχει αλλαξει αποψη και τρωει πρωτα τον αρακα κ. Ο. Κ. :D

Μαιρη εαν δοκιμασει το ροδι νομιζω πως μετα δε θα τον σταματας. Ο δικος μου κανει σαν τρελος... 😀
 
Back
Top