Γενικά Έξω απο το κλουβί για 1η φορά (lovebird)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης volosr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

volosr

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2009
Μηνύματα
66
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα σε όλους παιδιά!Λέγομαι Γιώργος και είμαι απο τον Βόλο.
Χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας.
Έχω κι εγώ ένα Lovebird 1μιση χρόνο περίπου. Τον ονόμασα POE επηρεασμένος απο τον αγαπημένο μου ποιητή...
Δεν γνώριζα και πολλά γι'αυτά αλλά ακολουθώντας την λογική και με υπομονή τον έκανα να προτιμά εμένα(άθελά μου)απο άλλα που τα φέρνω κοντά του...
Είναι απο τα πιό φιλικά, χωρίς υπερβολή, που έχω δεί...
Σκέφτομαι ν'αρχίσω να τον βγάζω έξω στο σπίτι, να τον βγάζω με το χέρι μου ή ν'αφήνω την πόρτα του ανοιχτή; 😕
Θα τα λέμε!
 
Γιώργο, αφού είναι φιλικός μπορείς να τον βγάζεις έξω, αν δεν σε δαγκώνει βγάλτο με το χέρι σου (όχι να το πιάσεις, απλά άστο να ανέβει στο χέρι σου). :)
 
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου! Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως τρομάξει και αρχίσει να πετά τρομαγμένο... Θα είναι ένα μικρό σοκ γι'αυτόν έτσι δεν είναι Αναστασία;
 
Ίσως στρεσαριστεί λίγο, καθώς θα είναι η πρώτη του πτήση έξω, αλλά θα το ξεπεράσει. Εσύ μην κάνεις κάτι που μπορεί να το τρομάξει. 😉
 
Θα το κάνω έτσι όπως λές...
Όχι απόψε γιατί συνταξιδέψαμε με το αυτοκίνητο και είναι κομμάτια ο καημένος...
Ευχαριστώ πολύ...
 
Να' σαι καλά Γιώργο, δεν κάνει τίποτα.

Αν δεις ότι δεν ανεβαίνει στο χέρι σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ξύλο για να το βγάλεις (θα το βάλεις μέσα και θα αφήσεις το πουλάκι να ανέβει).

Καλή επιτυχία... :)
 
Άλλη μια ερώτηση Αναστασία...
Γιατί να μην αφήσω την πόρτα του ανοιχτή μήπως αποφασίσει ο ίδιος να βολτάρει.. Σκέφτηκα να του βάλω και πάτημα, είναι λάθος αυτό;
 
Μπορείς να το κάνεις κι αυτό αν θες. 😉 Ό,τι σας βολέψει. :)
 
Επισης φροντισε οι πορτες να ειναι κλειστες κ οι κουρτινες τραβηγμενες, να μην υπαρχουν βαζα με νερο ή κερια αναμενα κ γενικα πτιδηποτε που θα μπορουσε να γινει επικινδυνο
 
Να ΞΑΝΑρωτήσω, μιάς και σας βρήκα...
Πώς λέγεται αυτό το είδος του Lovebird που έχω...
Φαίνεται στο Avatar μου!
Ευχαριστώ!
Αν θυμηθώ κάτι άλλο...
 
Ανατολή ευχαριστώ πολύ και για τις δικές σου συμβουλές...
Να σβήσω και το τσιγάρο μου φαντάζομαι, αστειέυομαι... φυσικά και θα το σβήσω μόνο που ο καημένος είναι παθητικός καπνιστής μαζί μου...
 
Πώς λέγεται αυτό το είδος του Lovebird που έχω...

Αν δεν κάνω λάθος είναι ένα Peach faced loverbird. :)

ο καημένος είναι παθητικός καπνιστής μαζί μου...

Ο καπνός του τσιγάρου είναι πολύ βλαβερός για τα πουλιά. Να πηγαίνεις σε άλλο δωμάτιο όταν θες να καπνίσεις... είναι κρίμα το πουλάκι να ανασαίνει τον καπνό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: volosr
Το κλουβι του ειναι νομιζω ασφυκτικα μικρο. Αυτο το κλουβι ειναι γενικοτερα ακαταλληλο για πουλια. Γενικοτερα τα στρογγυλα κλουβια δεν ειναι καλα διοτι τους χαλανε τον προσανατολισμο και δεν εχουν μια γωνια να νιωθουν ασφαλεια για να κουρνιαζουν.
Θα σε συμβουλευα να παρεις ενα μεγαλυτερο και τετραγωνο η ορθογωνιο.:)
 
Peach faced;
Μάλλον έτσι θά'ναι, πάνω απο την μύτη του είναι πορτοκαλί...
Είναι μόνος του και ευτιχισμένος, άσχετα αν λένε πως δεν ζούνε μόνα τους, μόνο που εκτός απο παθητικός καπνιστής, είναι και ξενύχτης, κοιμάται 1-2 το βράδυ,ξυπνάει γύρω στις 10-11 το πρωί, εγω φταίω γι'αυτο αλλά είναι μιά χαρά...
 
Είναι μόνος του και ευτιχισμένος, άσχετα αν λένε πως δεν ζούνε μόνα τους

Αν ασχολούμαστε αρκετές ώρες μαζί του, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν όμως μένει πολλές ώρες μόνο του, θα πρέπει να του πάρεις άλλο ένα πουλάκι για να μην νιώθει μοναξιά και να μην αποκτήσει άσχημες συνήθειες, όπως το να μαδάει τα φτερά του. 😉

παθητικός καπνιστής

Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!

είναι και ξενύχτης, κοιμάται 1-2 το βράδυ,ξυπνάει γύρω στις 10-11 το πρωί

Επίσης τα πουλιά θα πρέπει να κοιμούνται σε ένα σκοτεινό, χωρίς φώτα χώρο, με ησυχία και να κοιμούνται τουλάχιστον ένα 10ωρο συνεχόμενα, χωρίς να ξυπνάνε κάθε τόσο. Το ότι δεν εμφάνισε μέχρι τώρα κάποιο σύμπτωμα στην συμπεριφορά του δεν σημαίνει τπτ, ποτέ δεν είναι αργά. 😉
 
Φίλε Ανέστη ίσως φαίνεται στην φωτογραφία μικρό, αν μπορείς να τη δείς μεγαλύτερη...
Το παράγγειλα απο Ιταλία, είναι FOP και υποτίθεται είναι ειδικό για παπαγάλους... Τι να πω, δεν ξέρω.Λένε πως πρέπει να είναι στρόγγυλο για να σκαρφαλώνουν γιατί ό,τι κάνουν,το κάνουν με την μύτη τους.
Ευχαριστώ για την συμβουλή!
 
Ο Ανέστης έχει απόλυτο δίκιο για το κλουβί (και για το μέγεθος και για τον τύπο του κλουβιού)! Άλλωστε στρογγυλά κλουβιά δεν είναι κατάλληλα για κανένα πουλί. Το καλύτερο είναι ένα τετράγωνο ή ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμο κλουβί με οριζόντια κάγκελα, για να μπορεί να ικανοποιεί την τάση του για σκαρφάλωμα και να μπορεί να κινείται άνετα. :)
 
Ώχ...Αναστασία έχεις απόλυτο δίκιο, δεν το συζητάμε... Πιστεύω όμως πως αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλούς και όχι με κακή πρόθεση για το πουλάκι...όσο για τις ώρες ύπνου αναπληρώνει όταν λείπω, με τις εφημερίες μου λείπω 1 1/2 μέρα αρκετές φορές την εβδομάδα οπότε όταν γυρίζω ασχολούμε κάμποσο μαζί του...
 
Πολύ ωραίες και χρήσιμες ιδέες... Ευχαριστώ πολύ Ανατολή!
Προς το παρόν του έχω 3 μπαλίτσες με κουδουνάκι μέσα, είναι για γατάκια, σκυλάκια κλπ.,τρελένεται μ'αυτές... Θα του βάλω κι άλλα να ασχολείται...
 
Back
Top