Ασθένειες Έχει ή δεν έχει ακάρεα ο παπαγάλος μου;

Θα δωκιμασω τι να κάνω και εγώ τα λείπαμε... Θα τα χωρίσω τέλειος για αρχή πείτε μου λίγο το όνομα του φαρμάκου για το θηλυκό και να ξέρουμε κάτι για την φαγούρα του αρσενικού.. Σας ευχαριστώ πάντως πολύ όλους που ασχολήθηκατε μαζί μου!

Τα μνήματα αργούν... Οκ θα κάνω αυτά που μου είπες! Μαρία! Βάζω προφηλ το θηλυκό!

Το αρσενικό ανεβαίνει ανετα στο κλαδάκι που του βάζω.. Προσπάθω να μπεί στο χέρι μου στην αρχή είχε αναλάβει το έκανα και βόλτες στο κλουβί μέσα. Αλλά μετά φοβόταν δνε ξέρω γιατί αλλά θα είναι ποιο εύκολο με αύτο...

Οκ αλλά θα πάθει κάτι αν δνε έχει ακάρεα;
 
πείτε μου λίγο το όνομα του φαρμάκου για το θηλυκό κ
Από αυτά που βλέπουμε δεν χρειάζεται φάρμακο. Αν βάλεις καλύτερη φωτογραφία και φανεί κάτι, θα σου πούμε.
να ξέρουμε κάτι για την φαγούρα του αρσενικού..
Δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί έχει φαγούρα. Μπορεί να μην έχει τίποτα, να βγάζει νέα φτερά που φαγουριάζουν, παρατηρείς κοκκαλάκια να προεξέχουν στο πτέρωμα;
Μπορεί να έχει ψείρες, μαύρες κουκκίδες βλέπεις στο σώμα του;
Μπορεί να έχει ακάρεα πτερών, το πτέρωμα θα είναι στις άκρες σαν ξασμένο και κατεστραμένο.
Κοίταξε στην μασχάλη για ψείρες και βάλε φωτογραφίες του πτερώματος από κοντά.
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
 
Θέλουμε κοντινές φωτογραφίες, έτσι μιλάμε στον αέρα.
Εδώ βλέπουμε απλά δυο όμορφα πουλάκια :)
 
Αα το σημαντικότερο ξέχασα να σας πω.. Το θηλυκό από όταν το επιτάσσει ειχε ένα σαν σπυράκι κάτω απ το μάτι.. Και αρχικά για αυτό θα το πήγαινα στον γιατρό...
 
Ναι ναι... Η φωτό είναι παλιά αλλά έτσι είναι και τώρα. Και πιστεύω ότι μεγαλώνει και ξαναμικρενει... Έτσι είχα παρατηρήσει αλλά το έβαλα σε άλλο κλουβί και είναι γυρισμένο αλλιώς και γιαυτό το είχα ξεχάσει ότι είχε αυτό στο μάτι. Γιατί το βλέπω μόνο απ τη μία μεριά..
 
Οκ παν να βγαλω...Αυτό που μου προτηνεται είναι να πάρω μία αλοιφή Epithol και ένα σπρέι για ψηρες από ότι κατάλαβα...
 
Οκ παν να βγαλω...Αυτό που μου προτηνεται είναι να πάρω μία αλοιφή Epithol και ένα σπρέι για ψηρες από ότι κατάλαβα...
Από τα μέχρι στιγμής δεδομένα, δηλαδή που δεν ξέρουμε τίποτα, η συμβουλή αυτή είναι "καλού-κακού". :)
Περιμένουμε φωτογραφίες.
 
Ναι αυτό στο μάτι μοιάζει με ακάρεα. Ράμφος, χαλινός και πόδια φαίνονται καθαρά.
Θα έλεγα προς το παρόν με μία μπατονέτα αυτιών που θα έχει πάνω της λίγη βαζελίνη πασαλειμένη όμως, όχι σώμα βαζελίνης, πολύ προσεκτικά να το περιποιείσαι. Εννοείται πρέπει να την πιάσεις, να την τυλίξεις σε πετσετάκι σαν σουβλάκι και όπως θα είναι ακίνητη, με το αριστερό χέρι θα κρατάς το κεφαλάκι της και με το δεξί θα κάνεις την εφαρμογή.
Κάθε απόγευμα πριν τον ύπνο, είναι πιο υποτονικά τότε.
Τροφή της δίνεις χύμα; Αν ναι, να αρχίσεις να δίνεις συσκευασμένη. Τα ακάρεα κολλάνε και από τις χύμα τροφές.
Οι κουτσουλιές είναι άψογες.
 
Χύμα τροφη της δίνω.. Σπόρους..Αλλά τις δίνω και Μίλο σταφίδα καρδιά. Γενιακ τις έχω βάλει πολλα αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία.. Της βάζω κόμματα κια μήλο τα τσιμπάει και τα πετάει έξω...

Σήμερα τα απολυμανα όλα με χλωρίνη.. Κλουβιά μπολακια όλα
.. Τα χώρισα κιόλας την έβγαλα και απ το κλουβί... Και τώρα είναι καθαρά..

Άμα της κάνω αυτό με τη βαζελίνη μποριε να φύγει αυτό...Αλλά τα ακάρεα δνε είναι και εσωτερικα..?
 
Άμα της κάνω αυτό με τη βαζελίνη μποριε να φύγει αυτό...Αλλά τα ακάρεα δνε είναι και εσωτερικα..?
Αυτό θα φύγει σίγουρα. Και κάνε όσο είναι στην αρχή γιατί αν γεμίσει γύρω από το κάτω ράμφος είναι μεγάλο παίδεμα και δεν περνάνε εύκολα μετά.
Διάβασε το άρθρο που σου έβαλα, υπάρχουν εξωτερικά και εσωτερικά στον λαιμό τους.
Αυτά είναι εξωτερικά.
Κόψε την χύμα όσο είναι καιρός.
 
Αυτό ήταν έτσι από όταν την πείρα σχεδόν.. Και δεν μεγαλώνει στο παλτος αλλά μεγαλώνει και ξαναμικρενει στο ύψος.. Δλδ άμα έχουν εξωτερικα ακάρεα δνε μπορει να έχουν και εσωτερικα; Άμα φύγει αυτό τελείωσα; Οκ θα κοψω 5η χειμα τροφή
 
Ναι... Ευχαριστώ..σε λίγες μέρες θα σας στείλω φωτο με τον αρσενικό γιατί κάτι ευγαλε πάνω απ το μάτι αλλά δεν Φενέτε καλά ακόμα...Άντε πάλι..☹
 
rsz_1img_20170219_205526.webp

Νατος και αυτός..Αυτή η τρυπουλα πάνω απ το μάτι έχει μέσα κάτι σαν ένα κοκινακι. Για το σκόρδο ωραία.. Θα το κάνω..Αφού δεν τους κάνει κακό γιατί όχι..?!
 
Απλως για τη ροη της συζητησης, να υπενθυμισω οτι μπορειτε να επεξεργαστειτε τα μηνυματα σας, εφοσον εχετε καποιο ορθογραφικο, τυπογραφικο ή αλλο λαθος, ή θελετε να προσθεσετε κατι σε μια ολοκληρωμενη σκεψη.
 
Back
Top