Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ακολούθησε την συμβουλή της φίλης Μαρίας,Μαιρη! αυτό δεν το σκέφτηκα. Έχει απόλυτο δίκιο η Μαρία! Αν είναι ατάιστο δεν θ'αντέξει! βγάλε το χώρισμα τώρα, κάθισε κάπου διακριτικά να βλέπεις και ενημέρωσε μας αν ο μπαμπάς πάει να ταισει το μικρό η η μαμά αντιστοίχως!
 
Εντάξει δεν υπάρχει αυτό που βιώνω! Ειλικρινά συγκινήθηκα 😳 Μετά απο 5' λεπτά που έβγαλα το χώρισμα μπήκε αμέσως μέσα ο μπαμπάς και το μωρό άρχισε να κάνει φωνούλες. Η άλλη "κυρία" έξω κοιτούσε απο το άνοιγμα. Μπήκε βγηκε 3 φορές ο μπαμπάς με 2 φορές νερό και 1 τροφή, και κάθε φορά έδιωχνε τη θηλυκιά που έκλεινε την είσοδο της φωλιάς. Ο μπαμπάκας έμεινε μέσα κανένα 5λέπτο και μετά από λίγο μπήκε και η "κυρία" για λίγο και ξανά ο μπαμπάς μέσα :D Νομίζω ότι ο πατέρας έβαλε τις βάσεις 😉 ειλικρινά μετά απο αυτό αμα συνεχίσει να μου τον τσιμπάει και τώρα θα βγάλω αυτήν και θα αφήσω το μπαμπά να μεγαλώσει το μωρό τους... 😡
 
Συγκινήθηκα κι εγώ!
Βάλε της μία ακόμα φωλιά και νήμα για να μην τον ενοχλεί, ούτε όμως και να σκεπάσει το μωρό με το νέο νήμα.
Τώρα εσύ την βλέπεις. Αν τους δημιουργεί πρόβλημα, βάλε την δίπλα. Όχι τώρα όμως.
 
Συγκινήθηκα κι εγώ!
Βάλε της μία ακόμα φωλιά και νήμα για να μην τον ενοχλεί, ούτε όμως και να σκεπάσει το μωρό με το νέο νήμα.
Τώρα εσύ την βλέπεις. Αν τους δημιουργεί πρόβλημα, βάλε την δίπλα. Όχι τώρα όμως.

θα πάω να πάρω αύριο να έχω. Η θυληκιά εντωμεταξύ πάει πέρα δώθε στο κλουβί και ντιιιτ ντιιιτ ντιιιτ με έχει πάρει τ' αυτιά. Ο πατέρας μέσα με το μωρό, αυτή έξω φωνάζει
 
τώρα πλέον,Μαίρη καλή μας φίλη,ξέρεις τι φταίει.. Ο μπαμπάς ήθελε να μεγαλώσουν το μικρό(έστω κι αυτό το ένα..) ενώ το κορίτσι μας..''ήθελε κάτι άλλο'', γι αυτό και τον ξεπουπούλιασε τον καημένο! το κατάλαβε και η Μαρία, γι αυτό σου γράφει πολύ σωστά ''αν συνεχίσει έτσι.. Να της βάλεις και 2η φωλιά.''
τώρα, δώσε του τροφή, καλή τροφή και φρέσκο νεράκι, αυγουλάκι και άστον να αναλάβει! αλλά.. Να είσαι σε επιφυλακή..
 
τώρα πλέον,Μαίρη καλή μας φίλη,ξέρεις τι φταίει.. Ο μπαμπάς ήθελε να μεγαλώσουν το μικρό(έστω κι αυτό το ένα..) ενώ το κορίτσι μας..''ήθελε κάτι άλλο'', γι αυτό και τον ξεπουπούλιασε τον καημένο! το κατάλαβε και η Μαρία, γι αυτό σου γράφει πολύ σωστά ''αν συνεχίσει έτσι.. Να της βάλεις και 2η φωλιά.''
τώρα, δώσε του τροφή, καλή τροφή και φρέσκο νεράκι, αυγουλάκι και άστον να αναλάβει! αλλά.. Να είσαι σε επιφυλακή..

Ειλικρινά τον μπαμπά τον έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση γιατί έβλεπα πως ήταν πιο τακτικός και συνεπής και στη φωλιά και στα αβγα και στο μωρό. Εκείνη είναι αναποδιασμένη. Αλλά γυναίκες τι να πεις..😛 Αψυχολόγητες παιδί μου 🙄
 
Eιμαστε σιγουροι οτι ο μπαμπας ξεπουπουλιαστηκε απο την μαμα;το λεω γιατι και εμενα καποια στιγμη ο αρσενικος ειχε χασει λιγο φτερωμα αλλα οπως ειδα με τα ματια μου αυτος απο μονος του ξεπουπουλιαζοταν. Απλα λεω μια αποψη
 
Eιμαστε σιγουροι οτι ο μπαμπας ξεπουπουλιαστηκε απο την μαμα;το λεω γιατι και εμενα καποια στιγμη ο αρσενικος ειχε χασει λιγο φτερωμα αλλα οπως ειδα με τα ματια μου αυτος απο μονος του ξεπουπουλιαζοταν απο μονος του. Απλα λεω μια αποψη

Όσον αφορά τη ράχη του είμαι σίγουρη, γιατί την βλέπω επανειλλημένα να τον τσιμπάει εκεί,τώρα το κάτω κοιλιακό μέρος δεν έχω δει ούτε τον έναν ούτε τον άλλον, το μόνο που θα μπορούσα να υποθέσω είναι ότι μιας και είναι αρκετά στοργικός πατέρας μήπως μάδηθηκε εκεί κάτω μόνος του για να ζεστάνει κι άλλο το μικρό. 😵

Πάντως δεν μιλάμε για λίγο φτέρωμα όπως βλέπετε στην εικόνα...
 

Συνημμένα

  • IMG_20151230_132840.webp
    IMG_20151230_132840.webp
    16,5 KB · Προβολές: 58
Όσον αφορά τη ράχη του είμαι σίγουρη, γιατί την βλέπω επανειλλημένα να τον τσιμπάει εκεί,τώρα το κάτω κοιλιακό μέρος δεν έχω δει ούτε τον έναν ούτε τον άλλον, το μόνο που θα μπορούσα να υποθέσω είναι ότι μιας και είναι αρκετά στοργικός πατέρας μήπως μάδηθηκε εκεί κάτω μόνος του για να ζεστάνει κι άλλο το μικρό. 😵
ισχύει,όπως ισχύει και το σενάριο να τον ξεπουπούλιασε η θηλυκιά, με σκοπό να προχωρήσει σε νέα φωλιά.. Το παν όμως αυτή τη στιγμή είναι η σωτηρία του μικρου, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!
 
ισχύει,όπως ισχύει και το σενάριο να τον ξεπουπούλιασε η θηλυκιά, με σκοπό να προχωρήσει σε νέα φωλιά.. Το παν όμως αυτή τη στιγμή είναι η σωτηρία του μικρου, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!
ψψψψψψ αυτο θα πει νοημοσυνη. Τρομερο!
 
ψψψψψψ αυτο θα πει νοημοσυνη. Τρομερο!
προσπαθείς να μας πεις κάτι, φίλε Γιάννη ή κρύβεσαι πίσω από την άγνοιά σου; γιατί σε ένα τόσο καλοπροαίρετο θέμα και τόσο καλογραμμένο, με πολλές συμμετοχές φίλων που προσπαθούν, εκφράζοντας γνώμη και εμπειρίες, να βοηθήσουν την Μαίρη.. Πιστεύω όπως σίγουρα θα πιστεύουν κι άλλοι πως ειρωνείες δεν χωρούν, φίλε Γιάννη!
 
προσπαθείς να μας πεις κάτι, φίλε Γιάννη ή κρύβεσαι πίσω από την άγνοιά σου; γιατί σε ένα τόσο καλοπροαίρετο θέμα και τόσο καλογραμμένο, με πολλές συμμετοχές φίλων που προσπαθούν, εκφράζοντας γνώμη και εμπειρίες, να βοηθήσουν την Μαίρη.. Πιστεύω όπως σίγουρα θα πιστεύουν κι άλλοι πως ειρωνείες δεν χωρούν, φίλε Γιάννη!
Παμε καλα; Ποια ειρωνια;οχι απλα μου εκανε εντυπωση πως ενα πουλι θυληκο πραττει ετσι οπως πραττει και σκεφτεται ετσι οπως σκεφτεται. Ναι μεν κακοπροαιρετα, αναπτυγμενη σκεψη δε. Τα περιεργα και θαυμαστα της φυσης. Αυτο ειναι ολο.
 
Παμε καλα; Ποια ειρωνια;οχι απλα μου εκανε εντυπωση πως ενα πουλι θυληκο πραττει ετσι οπως πραττει και σκεφτεται ετσι οπως σκεφτεται. Ναι μεν κακοπροαιρετα, αναπτυγμενη σκεψη δε. Τα περιεργα και θαυμαστα της φυσης. Αυτο ειναι ολο.
τότε ζητώ συγνώμη, φίλε Γιάννη.. Ερμήνευσα την απάντηση σου ως ειρωνική μομφή στην απάντησή μου!
..''σαν καείς απ'τον χυλό, φυσάς και το γιαούρτι'' έλεγε ο σοφός λαός μας..συγνώμη και πάλι!
 
😀 ενταξει. Παντως τρομερο αυτο που κανει η θυληκια
Και εξακολουθεί να το κάνει... Τι έχουν να δουν ακόμα τα ματάκια μου

το ίδιο ισχύει και στα καναρίνια.. Μαίρη, πως πάνε αυτή τη στιγμή τα πράγματα;

Εκείνος τακτικός μέσα-έξω, που και που μπαίνει και η ίδια, το μωρό αρκετά ζωηρό όταν μπαινοβγαίνουν :D Πρέπει να πηγαίνουμε καλά. Βέβαια, η Μίνυ συνεχίζει να του τσιμπάει τη ράχη αλλά με πιο αργούς ρυθμούς. Θα δείξει 🙄
 
Και εξακολουθεί να το κάνει... Τι έχουν να δουν ακόμα τα ματάκια μου
λοιπόν,Μαίρη.. Αν πριν λίγο, βγάζοντας το χώρισμα, η θηλυκιά προσπάθησε να ξεπουπουλιάσει κι άλλο το αρσενικό,τότε καλή μας φίλη πρέπει οπωσδήποτε να πας αύριο να πάρεις 2η φωλιά και νήμα, γιατί το κορίτσι ''θέλει κι άλλο.. Ξέρεις τι''! Μόλις τοποθετήσεις και την 2η(εγώ αυτό κάνω στα καναρίνια)ξαναβάζω το χώρισμα μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή της νέας φωλιάς, εν συνεχεία το αφαιρώ πάλι ώστε να έρθουν ''σε επαφή''! Και πάντα, σε επιφυλακή..
 
λοιπόν,Μαίρη.. Αν πριν λίγο, βγάζοντας το χώρισμα, η θηλυκιά προσπάθησε να ξεπουπουλιάσει κι άλλο το αρσενικό,τότε καλή μας φίλη πρέπει οπωσδήποτε να πας αύριο να πάρεις 2η φωλιά και νήμα, γιατί το κορίτσι ''θέλει κι άλλο.. Ξέρεις τι''! Μόλις τοποθετήσεις και την 2η(εγώ αυτό κάνω στα καναρίνια)ξαναβάζω το χώρισμα μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή της νέας φωλιάς, εν συνεχεία το αφαιρώ πάλι ώστε να έρθουν ''σε επαφή''! Και πάντα, σε επιφυλακή..

Δεν αντιλέγω σ'αυτά που μου λες Δημήτρη, αλλα μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένω λίγο ακόμα; Γιατί αν δώσω υλικό και δεύτερη φωλιά τώρα υπάρχει πιθανότητα να παρατήσουν το μωρό τι λες;😵
 
Δεν αντιλέγω σ'αυτά που μου λες Δημήτρη, αλλα μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένω λίγο ακόμα; Γιατί αν δώσω υλικό και δεύτερη φωλιά τώρα υπάρχει πιθανότητα να παρατήσουν το μωρό τι λες;😵
δεν νομίζω..άλλωστε και η Μαρία,ως πιο έμπειρη πιο πάνω, στο γράφει πως αν δεις την παραμικρή ενόχληση, είτε προς τον πατέρα έιτε προς το μικρό, σημαίνει πως το κορίτσι σου θέλει να ζευγαρώσει ξανα! Και πρέπει να κινηθείς γρήγορα,Μαιρη μου! Και μην ξεχνάς να τους παρεχεις πληρη διατροφη και στους τρεις!
 
Back
Top