Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και καλά κάνατε, αλλά να που μας βγήκε σουρτούκω όπως λες 😛. Συνήθως είναι τα αρσενικά που δημιουργούν τα προβλήματα αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει όπως φάνηκε. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά!
γι αυτό και σας χρειαζόμαστε, αγαπητέ φίλε Γιάννη,όλους εσάς τους ''παλιούς & έμπειρους'' φίλους στην παρέα μας, στις κουβέντες μας, σε κάθε βήμα που πριν το κάνουμε, σας ρωτάμε! αυτό είναι και το πιο ωραίο -κατ'εμέ- σε αυτό το φόρουμ.. Νιώθεις ασφάλεια μέσα στην αμάθειά σου, γιατί έχεις ανθρώπους ή καλύτερα φίλους καλούς να σε συμβουλέψουν και η εμπειρία τους να γίνει μάθημα και δική μας εμπειρία.. Μετά!
εγώ το νιώθω..όλα καλά θα πάνε!
 
Καλημέρα φίλοι μου,όλα πάνε κατ' ευχήν ταίζουν κανονικά και τα δύο. Όπως θα δείτε το σωσιβιάκι μας είναι καλοταισμένο :D
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα παραείναι ζωηρό, πιο πολύ ακούγεται αυτό όταν μπαινοβγαίνουν οι γονείς, παρά τα ενήλικα. Ελπίζω να είναι καλό αυτό 🙄
 

Συνημμένα

  • IMG_20151231_140557.webp
    IMG_20151231_140557.webp
    9,9 KB · Προβολές: 59
Καλημέρα φίλοι μου,όλα πάνε κατ' ευχήν ταίζουν κανονικά και τα δύο. Όπως θα δείτε το σωσιβιάκι μας είναι καλοταισμένο :D
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα παραείναι ζωηρό, πιο πολύ ακούγεται αυτό όταν μπαινοβγαίνουν οι γονείς, παρά τα ενήλικα. Ελπίζω να είναι καλό αυτό 🙄
αυτά είναι νέα! 🙂👍 μπράβο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
γι αυτό και σας χρειαζόμαστε, αγαπητέ φίλε Γιάννη,όλους εσάς τους ''παλιούς & έμπειρους'' φίλους στην παρέα μας, στις κουβέντες μας, σε κάθε βήμα που πριν το κάνουμε, σας ρωτάμε! αυτό είναι και το πιο ωραίο -κατ'εμέ- σε αυτό το φόρουμ.. Νιώθεις ασφάλεια μέσα στην αμάθειά σου, γιατί έχεις ανθρώπους ή καλύτερα φίλους καλούς να σε συμβουλέψουν και η εμπειρία τους να γίνει μάθημα και δική μας εμπειρία.. Μετά!
εγώ το νιώθω..όλα καλά θα πάνε!
Κι εγώ αισθάνομαι τη σιγουριά της ενημερωμένης παρέας μας και αισθάνομαι ήσυχος μια και θα βρεθεί λύση για κάθε φτερο-πρόβλημα.
 
Καλησπέρα, καλή χρονιά με υγεία, αγάπη και ευτυχία για όλους εσάς και τους ανθρώπους που αγαπάτε και σας αγαπούν. Εμείς τα πάμε εξαιρετικά όπως βλέπεται, το ζευγάρι βέβαια εξακολουθεί αν είναι ξαναμμένο αλλά συνεπέστατο με το μωρό τους. Το μωρό δε σήμερα άνοιξε τα υπέροχα ματάκια του και δεν έχει σταματήσει απο το πρωί να τσιτσιρίζει :D
 

Συνημμένα

  • IMG_20160101_175958.webp
    IMG_20160101_175958.webp
    13 KB · Προβολές: 54
  • IMG_20160101_180056.webp
    IMG_20160101_180056.webp
    5,6 KB · Προβολές: 54
Καλησπέρα σας και πάλι.Αισίως διανύουμε την 11η με 12η μέρα, και νομίζω πλέον πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το μωρό :D Τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20160103_164505.webp
    IMG_20160103_164505.webp
    7,2 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20160103_164521.webp
    IMG_20160103_164521.webp
    10,6 KB · Προβολές: 53
Φυσικα και δεν υπαρχει. Εχει μπει το νερο στο αυλακι και κυλαει ομαλοτατα 😛 δεν νομιζω οτι υπαρχει πλεον ανησυχια για το εαν θα επιβιωσει ο νεοσσος. Η φωλια εχει βρωμιτσες;
 
Φυσικα και δεν υπαρχει. Εχει μπει το νερο στο αυλακι και κυλαει ομαλοτατα 😛 δεν νομιζω οτι υπαρχει πλεον ανησυχια για το εαν θα επιβιωσει ο νεοσσος. Η φωλια εχει βρωμιτσες;

:D Λίγα πράγματα.Αλλά την Τετάρτη είναι η μέρα καθαρίσματος οπότε θα καθαριστούν και τα πολύ περιττά
 
Αν θυμαμαι εχεις κλειστου τυπου φωλιτσα;

Στην πρώτη γέννα είχα τη πρώτη αλλά έβαζαν τόσο υλικό μέσα που δεν φαινόντουσαν ούτε καν τα αβγα και δεν μπορούσα να ελέγχω με αποτέλεσμα τρεις ποδοπατημένους νεοσσούς απο τα 6 αβγα. Στη δεύτερη γέννα πήρα την άλλη που είναι εξωτερική αλλά με αφήνει να ελέγχω και μπήκαν μέσα απο την πρώτη μέρα και άρχισαν να τη φτιάχνουν
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    11 KB · Προβολές: 34
  • 2.webp
    2.webp
    6,1 KB · Προβολές: 32
Oταν υπαρχουν αυγα στην φωλια σταματαμε την χορηγηση νηματος γιατι υπαρχει αυτος ακριβως ο κινδυνος. Να ποδοπατηθουν τα αυγα και οι νεοσσοι μετεπειτα. Μπορεις να προμηθευτεις σκονη για τις ψειρες και να τις ριξεις στην φωλια. Οχι επιφανειακα γιατι μπορει να την τσιμπησουν τα ζεμπρακια.Βαλε λιγο απο κατω απο το νημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Oταν υπαρχουν αυγα στην φωλια σταματαμε την χορηγηση νηματος γιατι υπαρχει αυτος ακριβως ο κινδυνος. Να ποδοπατηθουν τα αυγα και οι νεοσσοι μετεπειτα. Μπορεις να προμηθευτεις σκονη για τις ψειρες και να τις ριξεις στην φωλια. Οχι επιφανειακα γιατι μπορει να την τσιμπησουν τα ζεμπρακια.Βαλε λιγο απο κατω απο το νημα.

Ναι το γνωρίζω αυτό. Τη σκόνη για τις ψείρες να την κάνω τώρα ή αφού βγει ο νεοσσός απο τη φωλιά;
 
Καλησπέρα σας και πάλι.Αισίως διανύουμε την 11η με 12η μέρα, και νομίζω πλέον πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το μωρό :D Τι λέτε;

Μέχρι να απογαλακτιστεί ο νεοσσός κινδυνεύει από εγκατάλειψη, αρρώστιες, γενετικά προβλήματα. Ακόμα και μετά την απογαλάκτιση και μέχρι την πρώτη πτερόρροια είναι εκτεθειμένος σε ασθένειες. Όσο μεγαλώνει ο κίνδυνος απομακρύνεται.
Θα σου πρότεινα να μην τον πιάνεις κάθε τρεις και λίγο και να μην στρεσάρεις τους γονείς με ενοχλήσεις στην φωλιά. Μια κλεφτή ματιά φτάνει για να δεις αν είναι ζωντανός και ταϊσμένος.
 
Μέχρι να απογαλακτιστεί ο νεοσσός κινδυνεύει από εγκατάλειψη, αρρώστιες, γενετικά προβλήματα. Ακόμα και μετά την απογαλάκτιση και μέχρι την πρώτη πτερόρροια είναι εκτεθειμένος σε ασθένειες. Όσο μεγαλώνει ο κίνδυνος απομακρύνεται.
Θα σου πρότεινα να μην τον πιάνεις κάθε τρεις και λίγο και να μην στρεσάρεις τους γονείς με ενοχλήσεις στην φωλιά. Μια κλεφτή ματιά φτάνει για να δεις αν είναι ζωντανός και ταϊσμένος.

Εντάξει κατάλαβα και θα ακολουθήσω τις πολύτιμες συμβουλές σου σαν πιο έμπειρος που είσαι :) Να ρωτήσω λοιπόν 2 πράγματα που θα ήθελα αν γίνεται
  • Το κλουβί το καθαρίζω κάθε 15 μέρες, να συνεχίσω να το κάνω ή όχι;
  • Πρόληψη για ψείρες δεν έχω κάνει ποτέ ούτε στο κλουβί ούτε στη φωλιά. Μπορώ να κάνω τώρα; Πρέπει;
 
  • Το κλουβί το καθαρίζω κάθε 15 μέρες, να συνεχίσω να το κάνω ή όχι;
  • Πρόληψη για ψείρες δεν έχω κάνει ποτέ ούτε στο κλουβί ούτε στη φωλιά. Μπορώ να κάνω τώρα; Πρέπει;
Πιο συχνά η καθαριότητα με όσο το δυνατό λιγότερη όχληση στο ζευγάρι και τα μικρά
Οι ψείρες πάντα καραδοκούν..
Απλά ο κρύος καιρός δεν τις ευνοεί.
Ένα προληπτικό πέρασμα με κάποιο αποτρεπτικό μόνο καλό θα κάνει αν γίνει στον κατάλληλο χρόνο.
 
Πιο συχνά η καθαριότητα με όσο το δυνατό λιγότερη όχληση στο ζευγάρι και τα μικρά
Οι ψείρες πάντα καραδοκούν..
Απλά ο κρύος καιρός δεν τις ευνοεί.
Ένα προληπτικό πέρασμα με κάποιο αποτρεπτικό μόνο καλό θα κάνει αν γίνει στον κατάλληλο χρόνο.

Μία φορά την εβδομάδα είναι καλά ή δύο; Μέσα στο κλουβί δεν παρεμβαίνω το συρτάρι και η σχαρίτσα είναι συρρόμενα και βγαίνουν απο κάτω χωρίς να τα ενοχλώ ιδιαίτερα. Το κλουβί το έχω στο καθιστικό και έχει γύρω στους 22-23 βαθμούς θερμοκρασία σχεδόν όλη μέρα.
 
Ας μη το βάλουμε σε κανόνα... Θα κρίνεις ανάλογα.
Για παράδειγμα άλλο φορτίο και άλλες ανάγκες καθαριότητας υπάρχουν όταν είναι μόνο το ζευγάρι, άλλο όταν έχουν 2-3 νεοσσούς κι άλλο όταν μεγαλώσουν και βγουν στο "κλαρί".
Κρίνεις και πράττεις.
 
Ας μη το βάλουμε σε κανόνα... Θα κρίνεις ανάλογα.
Για παράδειγμα άλλο φορτίο και άλλες ανάγκες καθαριότητας υπάρχουν όταν είναι μόνο το ζευγάρι, άλλο όταν έχουν 2-3 νεοσσούς κι άλλο όταν μεγαλώσουν και βγουν στο "κλαρί".
Κρίνεις και πράττεις.

Εύχομαι να κρίνω σωστά τότε :)
 
Back
Top