Αναπαραγωγή Έχει πρόωρη τάση για αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχει εδω και καιρο απο τα χριστουγεννα που την πειρα, προκαλει συνεχως το αρσενικο και σημερα πριν απο 5 λεπτα που τα εβαλα να ακουν ηχους απο καναρινια, καθισε πανω στην πατηθρα και σηκωσε την ουρα φτερουγιζοντας ταυτοχρονα και τα φτερα μαζι, οπως κανουν τα θηλυκα οταν ζευγαρωνουν. Ξερετε γιατι γινεται αυτο; Εχει προωρη ταση για αναπαραγωγη;
 
οχι ειναι το ενα κουβι πανω στο αλλο με πανι στη μεση(για να μην βλεπονται) επειδη αυτο που ειναι πανω ειναι πιο μικρο σε μηκος.

Τωρα την κοιταξα ξανα και το κανει παλι και κελαηδαει δυνατα και πολυ και τον προκαλει συνεχεια αλλα αυτος δεν δινει σημασια γιατι ειναι μικρος ειναι μολις 6,5-7 μηνων περιπου. υπαρχει προβλημα επειδη ειναι μικρος;
 
ειναι μικρος ειναι μολις 6,5-7 μηνων περιπου. υπαρχει προβλημα επειδη ειναι μικρος;
Αν σκοπεύεις να τον ετοιμάσεις για αναπαραγωγή θα πρέπει να το κάνεις σε 1-2 μήνες.
Νωρίτερα πολύ δύσκολα ο πιτσιρίκος θα ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της αναπαραγωγής.
 
Δυστυχώς, το καναρίνι σου φαίνεται η έχει πυρώσει πρόωρα.
Σύντομα (αν βέβαια επρόκειτο για μια τέτοια περίπτωση) θα υπάρξει μια σειρά ωοτοκιών.
Παρόλα αυτά, το φαινόμενο αυτό είναι ιδιαίτερα συζητημένο στο forum μας με συνέπεια να μην έχω να κάνω τίποτα άλλο από το να σου παραθέσω κάποια από τα σχετικά θέματα:
Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών
Περίεργος καιρος μπερδεύει τα καναρίνια
Η κατάσταση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη καθώς μπορεί να τεθεί σε κίνδυνο και η ζωή του θηλυκού.
Σκέψου, αποφάσισε και πράξε ανάλογα.
 
Το πρόβλημα ειναι οτι η καναρα απο τα συμπτώματα που περιγράφηκαν εχει μπει ήδη ή τέλος πάντων τείνει να μπει σε οίστρο, ενώ το αρσενικο χρειάζεται χρόνο να ωριμάσει.
Άρα, αν ήμουν σε αυτην τη θέση, θα μετακινούμαστε την κανάρα σε πιο κρύο και με λιγότερες ώρες φωτός, περιβάλλον. Και αυτο θα το έκανα άμεσα, απο τη μια στιγμή την άλλη, μηπως και προλάβω άσπορης γέννες, και την ανάπτυξη συνήθειας να γεννά στον πάτο του κλουβιού ή στην ταΐστρα κλπ
 
με το θηλυκο τι γινεται τωρα; λετε να μου κανει κανενα αυγο; θα χρειστει να βαλω φωλια;
Μην βάλεις φωλιά με τιποτα. Ειναι σαν να πυροδοτείται η γέννα.
 
λετε να βαλω τον αρσενικο στο σαλονι και τη θηλυκια στο πισω δωματιο αρκετα μακριά;
θα πειραζε αν εβαζα αλλο αρσενικο για αναπαραγωγη με αυτο το θηλυκό?
 
λετε να μου κανει κανενα αυγο;
Είναι πολύ πιθανό.
θα χρειστει να βαλω φωλια;
Οι απόψεις διίστανται. Αρκετές, όμως, και ενδιαφέρουσες θέσεις έχουν παρατεθεί στο ακόλουθο θέμα:
Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών
 
λετε να βαλω τον αρσενικο στο σαλονι και τη θηλυκια στο πισω δωματιο αρκετα μακριά;
θα πειραζε αν εβαζα αλλο αρσενικο για αναπαραγωγη με αυτο το θηλυκό?
Έχεις άλλο αρσενικό καναρινι έτοιμο για ζευγάρωμα; Αν ναι και προκειται για καναρινι και οχι για καρδερινο και αν ειναι δικό σου για πάνω απο δύο μήνες, τότε, δεν θα πείραζε. Αν όμως παρεις άλλο πουλί, δανειστείς ή έχεις κάποιο ιθαγενές πτηνό, ναι πειράζει, διότι ούτε καραντίνα θα εχεις κρατήσει ή θα βγάλεις στείρους απογόνους αντίστοιχα.
 
θα πειραζε αν εβαζα αλλο αρσενικο για αναπαραγωγη με αυτο το θηλυκό?
αλλο αρσενικο καινουργιο και ετοιμο για αναπαραγωγη δλδ ετοιμο κι αυτο πυρωμενο ή που προκειται να πυρωσει συντομά;
 
Δλδ, τι ακριβώς να συμβεί για να τεθεί σε κίνδυνο η ζωή του;
Ένα θηλυκό καναρίνι που δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για τέτοιου είδους διαδικασίες είναι πιθανό να συναντήσει επιπλοκές και προβλήματα όπως η δυστοκία.
 
Έχεις άλλο αρσενικό καναρινι έτοιμο για ζευγάρωμα; Αν ναι και προκειται για καναρινι και οχι για καρδερινο και αν ειναι δικό σου για πάνω απο δύο μήνες, τότε, δεν θα πείραζε. Αν όμως παρεις άλλο πουλί, δανειστείς ή έχεις κάποιο ιθαγενές πτηνό, ναι πειράζει, διότι ούτε καραντίνα θα εχεις κρατήσει ή θα βγάλεις στείρους απογόνους αντίστοιχα.
θα προμηθευτω απο ενα συναδελφο του πατερα μου ο οποιοςασχολειται χρονια με καναρινι α και εχει πανω απο 100! τωρα πειραζει αν δεν ειναι δικο μου και ειναι δικο του επειδη σκοπευα να παρω αλλο ενα ζευγαρι απο αυτον για να το κανω δωρο!
 
Ναι πειραζει. Οπως σου ειπε πιο πανω ο @ianos δεν θα εχεις κρατησει καραντινα. Ξερεις ενα πουλακι που ερχεται απο ενα χωρο με 100 ακομα πουλια τι ασθενειες μπορει να κουβαλαει;
 
θα προμηθευτω απο ενα συναδελφο του πατερα μου ο οποιοςασχολειται χρονια με καναρινι α και εχει πανω απο 100!
Αυτός είναι,όμως, πρόθυμος να σου διαθέσει κάποιο από τα πτηνά του;
Οι περισσότεροι έχουν ήδη σχηματίσει τα ζευγάρια τους.
 
Διαφωνώ κάθετα! Φυσικά εσυ αποφασίζεις, αλλά ειδικά να βάλω νέο καναρινι για ζευγάρωμα, χωρίς καραντίνα, και ειδικά προερχόμενο απο εκτροφή 100 πουλιων, μου φαίνεται μεγάλο ρίσκο. Να είχε 10 πουλιά τουλάχιστον θα ήξερε σε τι κατάσταση ειναι το καθε ενα, αλλά και παλι δεν θα το έκανα, αλλά 100; Με τιποτα!
 
Back
Top