Αναπαραγωγή Έχει πρόωρη τάση για αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν υπάρχει αριθμός που να εκφράζει το πόσο αυγά και πόσες γέννες θα κάνει ένα πουλί.
Όλα εξαρτώνται από την υγεία, την ηλικία, τη διατροφή της κλπ.

αυτη ποα θα κανει
O Πανος εννοει οτι θα ειναι η 1η γεννα που θα κανει. Οχι ποσα θα κανει :)
 
Πάνο τα θέματα που τα παιδιά σου έδωσαν να διαβάσεις τα διάβασες; Όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει και όλοι σου έχουμε απαντήσει τα έχεις διαβάσει; Έχεις διαβάσει τις απαντήσεις μας; Πραγματικά κάθε φορά νιώθω πως τσάμπα γράφουμε.. Σε όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει, δεν απαντάς και απλά ανοίγεις νέα θέματα. Αλλά εγώ θα σου απαντήσω και σε αυτό το θέμα.. και ελπίζω να διαβάσεις την απάντησή μου και να καταλάβεις πως έχεις να κάνεις με ζωάκια, με ζωντανούς οργανισμούς και όχι με παιχνίδια. Δικαιολογείσαι λόγω του νεαρού της ηλικίας σου. Αλλά θεωρώ πως παίζεις...

αν τυχον γεννησει, τι κάνω; Τα αυγα τι τα κάνω; να μη της βαλω φωλια; λετε αμα βαλω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα με το χωρισμα στη μεση να κανει τιποτα αυτος; Εσεις δηλαδη δεν διατηθενται καποιο αρσενικο για αναπαραγωγη;
Αρχικά πες μου τι ώρα ξυπνάει η θηλυκιά και τι ώρα κοιμάται? Ο χώρος που την έχεις πόση θερμοκρασία έχει; Τι διατροφή της παρέχεις;

Επειδή την έβαλες πριν λίγες μέρες μέσα στο σπίτι το πιο πιθανό είναι να αρχίσει να ρίχνει φτερά απ το στρες και απ την αλλαγή περιβάλλοντος και όχι από πύρωμα. Δεν πυρώνουν τόσο εύκολα. Το ότι είναι ζωηρό το ότι κελαηδάει και κουνάει τα φτερά της δεν σημαίνει πως είναι πυρωμένη. Δεν μπορεί να πύρωσε μέσα σε 2 μέρες παιδιά.. ας είμαστε λογικοί!
Προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι πυρωμένη και πως δεν πρόκειται να γεννήσει αυγά ή να προχωρήσει σε αναπαραγωγή. Αλλά για να αποφευχθεί αυτό καλό θα ήταν να την βάλεις σε ένα κρύο χώρο και να κοιμάται μόλις πέσει ο ήλιος και να ξυπνάει μόλις βγαίνει ο ήλιος. Καθόλου τεχνικός φωτισμός. Το ίδιο θα σε συμβούλευα να κάνεις για όλα σου τα καναρίνια εκτός απ την κανάρα που είναι άρρωστη που πρέπει να πάει σε γιατρό άμεσα. Αλλά στο θέμα που άνοιξες ούτε που απάντησες ποτέ.. Ούτε ένα ευχαριστώ για τις απαντήσεις μας.

Τέλος πάντων, ελπίζοντας πως θα διαβάσεις την απάντησή μου και σ αυτό το θέμα, μην βιάζεσαι να ζευγαρώσεις τα καναρίνια σου και δώσε έμφαση πρώτα στην ισορροπημένη διατροφή και στη σωστή φροντίδα τους. Και εσύ είσαι υπεύθυνος για όλα αυτά! Προσωπικά δε θεωρώ πως ακόμα είσαι έτοιμος να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή. Έχεις διαβάσει καθόλου τα άρθρα περί διατροφής και φροντίδας; Γιατί όταν λες πως τα θηλυκά κάνουν 3-5 γέννες, σίγουρα δεν έχεις διαβάσει τα θέματα για την αναπαραγωγή.
 
Πάνο τα θέματα που τα παιδιά σου έδωσαν να διαβάσεις τα διάβασες; Όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει και όλοι σου έχουμε απαντήσει τα έχεις διαβάσει; Έχεις διαβάσει τις απαντήσεις μας; Πραγματικά κάθε φορά νιώθω πως τσάμπα γράφουμε.. Σε όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει, δεν απαντάς και απλά ανοίγεις νέα θέματα.
τα διαβαζω οσο μπορω φυσικα και επισης (συγγνωμη) που δεν απανταω αλλα μπαινω σταδιακα ανα 10 λεπτα και δεν τα προλαβαινω ολα.
 
τα διαβαζω οσο μπορω φυσικα και επισης (συγγνωμη) που δεν απανταω αλλα μπαινω σταδιακα ανα 10 λεπτα και δεν τα προλαβαινω ολα.
Απλά Πάνο μου υπάρχουν θέματα που σου έχω απαντήσει για τη διατροφή και δεν έχεις απαντήσει ποτέ.. Με συγχωρείς ίσως να ήμουν απότομη, αλλά ότι σου λέω στο λέω με αγάπη. Πες μου τώρα σε παρακαλώ πολύ τι ώρα ξυπνάει η θηλυκιά και τι ώρα κοιμάται? Ο χώρος που την έχεις πόση θερμοκρασία έχει; Τι διατροφή της παρέχεις;
 
Αρχικά πες μου τι ώρα ξυπνάει η θηλυκιά και τι ώρα κοιμάται? Ο χώρος που την έχεις πόση θερμοκρασία έχει; Τι διατροφή της παρέχεις;
μεχρι πριν 2 μερες που ηταν εξω κοιμοταν και ξυπνουσε οτι ωρα ηθελε, το ιδιο και τωρα αλλα θα την κανω κουβουκλιο στο μπαλκονι και θα την τυλιξω με ναιλον φουσκα να ειναι εκει μεσα και να την σκεπαζω αφηνοντας την ξεσκεπαστη 8:00-17:00. η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι ειναι γυρω στους 22 βαθμους κελσιου και της παρεχω τροφη της δελι νατυρε, 2 φορες τη βδομαδα αυγό ή αυγοτροφη, και 2 φορες μήλο ή καροτο (και τα 2 τριμμενα)
 
μεχρι πριν 2 μερες που ηταν εξω κοιμοταν και ξυπνουσε οτι ωρα ηθελε, το ιδιο και τωρα αλλα θα την κανω κουβουκλιο στο μπαλκονι και θα την τυλιξω με ναιλον φουσκα να ειναι εκει μεσα και να την σκεπαζω αφηνοντας την ξεσκεπαστη 8:00-17:00. η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι ειναι γυρω στους 22 βαθμους κελσιου
Δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα να την βγάλεις τώρα έξω.. Δοκίμασε το αλλά αν τη δεις φουσκωμένη ή να μην δείχνει ζωηρή κινητική να την βάλεις πάλι μέσα. Το ίδιο να κάνεις και για το αρσενικό. Αλλά αν δεν τα δεις καλά να τα βάλεις σε πιο ζεστό μέρος.

να την σκεπαζω αφηνοντας την ξεσκεπαστη 8:00-17:00.
Με τι θες να την σκεπάζεις; Και για ποιο λόγο;

2 φορες τη βδομαδα αυγό ή αυγοτροφη
Σου έχω γράψει και στο άλλο θέμα, δεν κάνει να δίνεις τόσο συχνά αυγό ή αυγοτροφή. Είναι χειμώνας. 1 φορά στις 10 μέρες είναι καλά. Έχουν ανάγκη από λιπαρά και όχι από πρωτείνη. Αν συνεχίσεις να δίνεις τόσο πολύ και συχνά πρωτείνη τότε θα έχουν πρόβλημα με το συκώτι τους.
 
Με τι θες να την σκεπάζεις; Και για ποιο λόγο;
τι σκεπαζω με ενα σκουροχρωμο πανι γιατι μου ειπαν οτι ετσι της περιοριζω την διαρκεια φωτος
Σου έχω γράψει και στο άλλο θέμα, δεν κάνει να δίνεις τόσο συχνά αυγό ή αυγοτροφή. Είναι χειμώνας. 1 φορά στις 10 μέρες είναι καλά. Έχουν ανάγκη από λιπαρά και όχι από πρωτείνη. Αν συνεχίσεις να δίνεις τόσο πολύ και συχνά πρωτείνη τότε θα έχουν πρόβλημα με το συκώτι τους.
ενταξει, ευχαριστω πολυ κα Αλικη
 
μια πληροφοριακη ερωτηση: αν βαλεις σε πτηνο νημα χωρις να της παρεχεις φωλια που θα την χτίσει (αν την χτίσει)
 
τι σκεπαζω με ενα σκουροχρωμο πανι γιατι μου ειπαν οτι ετσι της περιοριζω την διαρκεια φωτος
Δεν νομίζω πως χρειάζεται αν τη βγάλεις έξω.

μια πληροφοριακη ερωτηση: αν βαλεις σε πτηνο νημα χωρις να της παρεχεις φωλια που θα την χτίσει (αν την χτίσει)
Αυτό δεν έχει νόημα να το κάνεις. Δίνεις νήμα για να χτίσει φωλιά. Άρα πρέπει να δώσεις και το καλαθάκι. Υπάρχουν κανάρες που είναι τόσο πυρωμένες, που βρίσκοντας νήμα χτίζουν φωλιά ακόμα και κάτω. Αλλά εσύ δεν θα δώσεις στην κανάρα ούτε φωλιά ούτε νήμα. Εγώ αμφιβάλω πως είναι και πυρωμένη. :)
 
δεν θελω να της βαλω απλα πληροφοριακα ρωταω δεν προκειται να το δοκιμασω, θα κανω υπομονη!
 
Πανο μου... εγω λεω να αφησουμε τις αναπαραγωγες, τις φωλιες και τα νηματα... Να καθησεις να διαβασεις τα τοσα θεματα που σου εχουν βαλει τα παιδια και οοταν ερθει η ωρα για αναπαραγωγη το συζητας ξανα. Γνωμη μου αυτη... Τωρα αν δε συμφωνεις... Τι να πω!
 
Πανο μου... εγω λεω να αφησουμε τις αναπαραγωγες, τις φωλιες και τα νηματα... Να καθησεις να διαβασεις τα τοσα θεματα που σου εχουν βαλει τα παιδια και οοταν ερθει η ωρα για αναπαραγωγη το συζητας ξανα. Γνωμη μου αυτη... Τωρα αν δε συμφωνεις... Τι να πω!
οκ
 
μια πληροφοριακη ερωτηση: αν βαλεις σε πτηνο νημα χωρις να της παρεχεις φωλια που θα την χτίσει (αν την χτίσει)
Άνοιξε μια καινούργια συζήτηση σε παρακαλώ γι αυτό το θέμα. Είναι ήδη δύσκολο να συνεννοηθούμε με τα θέματα που παραμένουν ανοιχτά σε αυτήν.

Επίσης, μετά από 40 μηνύματα δεν έχεις καταφέρει να ψαρέψεις χρήσιμες απαντήσεις για το "πώς θα κάνω αναπαραγωγή μέσα στο καταχείμωνο". Μην συνεχίζεις άλλο το ψάρεμα. Καλύτερα να κάνεις ένα καινούργιο θέμα με τον τίτλο που επισήμανα πριν, μήπως υπάρξει κάποιος που θα σου δώσει χρήσιμες απαντήσεις στην πραγματική σου ερώτηση.
 
Αν βάλεις το πουλί έξω, ως προς το φωτισμό είσαι καλυμμένος. Δεν χρειάζεται να περιορίσεις άλλο τη διάρκεια του φωτός.
 
Γίνεται τέτοια εποχή να βγάλει το καναρίνι από μέσα έξω, με προοπτική να καθυστερήσει την αναπαραγωγική διάθεση; Και το κρύο; Πως θα το αντέξει ένα πουλί μαθημένο μέσα;
Τρεις σελίδες γεμάτο νεφελώδεις απαντήσεις και ερωτήσεις βέβαια βλέπω εδώ.
 
Γίνεται τέτοια εποχή να βγάλει το καναρίνι από μέσα έξω, με προοπτική να καθυστερήσει την αναπαραγωγική διάθεση; Και το κρύο; Πως θα το αντέξει ένα πουλί μαθημένο μέσα;
Αν έχεις διαβάσει πιο παλιά μηνύματα Μαρία μου τα είχε έξω. Και πριν τρεις μέρες τα έβαλε στους 20 βαθμούς λόγω του χιονιά. Και εγώ είπα πως δεν είναι καλή ιδέα, αλλά φοβούμενη το πύρωμα και την αναπαραγωγή χωρίς καν προετοιμασία Γενάρη μήνα ας δοκιμάσει να τα βγάλει, αλλά αν δει το παραμικρό φούσκωμα ή κάτι το ανησυχητικό να τα βάλει απευθείας μέσα. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν ένας χώρος αποκλειστικά και μόνο για τα πουλιά με θερμοκρασία 6-10 βαθμούς. Αλλά δε ξέρω αν υπάρχει στο σπίτι του Πάνου.
 
Back
Top