Αναπαραγωγή Έχει πρόωρη τάση για αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
διαθετει αρκετα πουλια αυτη την περιοδο
Οι εκτροφείς (επαγγελματίες και μη) έχουν ήδη σχηματίσει τα ζευγάρια τους με συνέπεια να μην έχουν κάποιο πτηνό διαθέσιμο.
Υπάρχουν, βέβαια, και εξαιρέσεις...
 
τελικα τι κανω την αφηνω να ''γεννησει'' σε περιπτωση που ισχυει αυτο που μου λετε;, ή να την βγαλω εξω και να λιγοστεψω το φως;
 
Πάνο..άλλαξε καλύτερα μέρος την κανάρα σου και μην μπεις σε διαδικασία αναπαραγωγής με ένα "ξένο" αρσενικό. Γιατί αν τυχόν έχει κάποιο πρόβλημα το πουλάκι που θες να πάρεις.. Θα κολλήσει την κανάρα σου και θα χεις άλλα μετά..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τελικα τι κανω την αφηνω να ''γεννησει'' σε περιπτωση που ισχυει αυτο που μου λετε;, ή να την βγαλω εξω και να λιγοστεψω το φως;
Διάβασες τα ήδη υπάρχοντα θέματα που σου παρατέθηκαν παραπάνω;
Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα καθώς αφορούν παρόμοιες καταστάσεις.
 
αν τυχον γεννησει, τι κάνω; Τα αυγα τι τα κάνω; να μη της βαλω φωλια; λετε αμα βαλω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα με το χωρισμα στη μεση να κανει τιποτα αυτος; Εσεις δηλαδη δεν διατηθενται καποιο αρσενικο για αναπαραγωγη;
 
τελικα τι κανω την αφηνω να ''γεννησει'' σε περιπτωση που ισχυει αυτο που μου λετε;, ή να την βγαλω εξω και να λιγοστεψω το φως;
Οι προτάσεις που έχουν γίνει να την βάλεις σε κάποιο σκοτεινό και κρύο χώρο είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν από σένα;
Γιατί κατά τη γνώμη μου... Προετοιμάζεται.
Δεν είναι όμως έτοιμη με τίποτε... συνεπώς έχεις χρόνο να πας πιο πίσω τα σχέδιά σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σου έχουν ήδη δοθεί απαντήσεις:
Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών
λετε αμα βαλω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα με το χωρισμα στη μεση να κανει τιποτα αυτος;
Χωρίς διατροφική προετοιμασία και λόγω του νεαρού της ηλικίας του μάλλον όχι.
εσεις δηλαδη δεν διατηθενται καποιο αρσενικο για αναπαραγωγη;
Οι εκτροφείς (επαγγελματίες και μη) έχουν ήδη σχηματίσει τα ζευγάρια τους με συνέπεια να μην έχουν κάποιο πτηνό διαθέσιμο.
Υπάρχουν, βέβαια, και εξαιρέσεις...
 
Οι προτάσεις που έχουν γίνει να την βάλεις σε κάποιο σκοτεινό και κρύο χώρο είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν από σένα;
θα προσπαθησω αν και δεν ξερω πως θα τα καταφερω να το κανω αυτο!
 
Σου έχουν ήδη δοθεί απαντήσεις:
Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών

Χωρίς διατροφική προετοιμασία και λόγω του νεαρού της ηλικίας του μάλλον όχι.
Ναι, κι εγώ πραγματικα δεν το καταλαβαίνω... Εφόσον σου έχουν ήδη δοθεί οι απαντήσεις, γιατι ξανά ρωτάς; Ειναι κάτι που δεν κατανοείς;
 
μπορω να την απομακρυνω!
κατι ακομα: τα καναρινια κανουν 3-4 γεννες νομιζω! αν την αφησω να κανε την πρωτη και της βαλω τον αρσενικο μου για την 2 θα υπαρχει προβλημα;
 
κατι ακομα: τα καναρινια κανουν 3-4 γεννες νομιζω!
Ποιος ο λόγος να φτάσει ένα θηλυκό σε τέτοιο αριθμό ωοτοκιών;
Είναι λάθος να μπαίνουμε σε αναπαραγωγική διαδικασία χωρίς μελέτη και σχέδιο. Και τα πουλιά εκτίθενται και οι προβλεπόμενοι στόχοι σπάνια πραγματοποιούνται.
Για μένα.. καλύτερα να την απομακρύνεις σε πιο κρύο και σκοτεινότερο χώρο
 
Μα ούτως ή άλλως αν θα γεννήσει. Γέννησε. Τι θα πει αν την αφήσεις να κάνει την πρώτη γέννα;
Αν λοιπόν γεννήσει, τότε θα της βάλεις φωλιά και θα την αφήσεις να κλωσήσει, ώστε να κερδίσεις χρόνο.
Αλλά το θέμα ειναι να μην γεννήσει. Για να αυξήσεις την πιθανότητα για αυτό, βάλε την κάπου που να μην ακούει τον αρσενικό, που να εχει χαμηλή θερμοκρασια, οχι όμως ξαφνικά να την βγάλεις έξω και να πουντιάσει το πουλί, και μικρή διάρκεια φωτισμού. Πχ 9 ώρες, ώστε να αποφύγεις αν γίνεται τη γέννα.
 
10805138_10203280279915499_1052560258_n_zpsa3d597d7.jpg
αν την βαλω στο μπαλκονι σε κουβουκλιο σαν αυτο της φωτο τυλιγμενο με ναιλον φουσκα 3 φορες και να της καλυπτω με καποιο πανι ολη μερα εκτος απο της ωρες 8:00-17:00, τι λετε να το δοκιμασω; θα κανω οτι μπορω για να διατηρω καλη τη θερμοκρασια εκει μεσα
 
αυτη ποα θα κανει
Δεν υπάρχει αριθμός που να εκφράζει το πόσο αυγά και πόσες γέννες θα κάνει ένα πουλί.
Όλα εξαρτώνται από την υγεία, την ηλικία, τη διατροφή της κλπ.
 
Back
Top