Ασθένειες Έχουν πρηστεί τα πόδια της κανάρας μου

Kelly Zav

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2017
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Εχουν πρηστει τα ποδια της καναρινουλας μου. Ειναι πρησμενα και σαν να εχουν βγαλει κατι πανω, λες και ειναι σκασμενα, σαν μικρα εξογκωματα... Τι μπορει να ειναι;

1.webp 2.webp
Να σας θυμισω οτι εχει κανει σχεδον 12 αυγα και οτι κι αν εχω κανει δεν εγκαταλειπει την προσπαθεια! Επιπλεον, καθεται στο ενα ποδι και η σταση του σωματος της ειναι χαμηλη, με κατεβασμενη την ουρα.
 
Ειναι πρησμενα και σαν να εχουν βγαλει κατι πανω, λες και ειναι σκασμενα, σαν μικρα εξογκωματα... Τι μπορει να ειναι;
Για να λυθεί κάθε αμφιβολία θα πρότεινα μέχρι να ανοίξουν τα ιατρεία και να το δει κάποιος κτην-πτηνίατρος να βάλεις κρέμα epithol και να κάνεις εντριβή απαλά.
καθεται στο ενα ποδι
Αυτό δείχνει είτε πόνο σε εσωτερικά όργανα, είτε στα πόδια.
με κατεβασμενη την ουρα
Δείγμα κάποιας ασθένειας... κάποιος γιατρός για να το δει υπάρχει;
Να σας θυμισω οτι εχει κανει σχεδον 12 αυγα
Το πρόβλημα με τα αυγά και τις γέννες της είναι προς συζήτηση εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-νομίζει-πως-κλωσάει.31285/
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Της πηρα την αλοιφη. Υπαρχει περιπτωση να εχει ακαρεα; Κι αν εχει, μεταδιδεται στον ανθρωπο;
 
Της πηρα την αλοιφη. Υπαρχει περιπτωση να εχει ακαρεα; Κι αν εχει, μεταδιδεται στον ανθρωπο;
Δεν μπορώ ο ίδιος να ξέρω αν το πουλάκι έχει ακάρεα στα πόδια. Η αλήθεια είναι ότι από τη φωτό φαίνεται να έχει, αλλά ουδέποτε έχω δει πόδι πουλιού με ακάρεα να είναι πρησμένο, οπότε δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια.
Εφόσον πήρες την αλοιφή, ξεκίνα να κάνεις επάλειψη με μασαζ με πολύ μικρή ποσότητα της αλοιφής προσεκτικά, ώστε να μην λαδώσεις το πτέρωμά της. Αυτό μπορείς να το κάνεις κάθε βράδυ ώστε μετά να κοιμάται. Επίσης θα αλλάζεις μετά την επάλειψη τις πατήθρες του πουλιού με νέες πλυμένες, ώστε να μην κολλά ξανά τα ακάρεα, και αν γίνεται προσπάθησε να καθαρίζεις οπωσδήποτε μια φορά την ημέρα τη σχάρα του κλουβιού, και τις πατήθρες από τις ταΐστρες, κι αν μπορείς επίσης τα κάγκελα από μέσα, ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες να κολλήσει ξανά.
Όχι, δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο.
Οι κουτσουλιές της πώς είναι; Έχουν πολύ άσπρο; Η δίαιτά της περιλαμβάνει υψηλή συγκέντρωση πρωτεϊνών;
Καλή ανάρρωση εύχομαι και φυσικά Καλή Χρονιά.
 
Επιπλεον, καθεται στο ενα ποδι και η σταση του σωματος της ειναι χαμηλη, με κατεβασμενη την ουρα.
Μπορείς σε παρακαλώ να μας μιλήσεις για τη διατροφή του πουλιού και κυρίως για την τροφοδοσία του με πρωτεΐνες;
 
Της βαζω βιταμινες (τις κιτρινες), και τρωει αυτο το καναβουρι το αναμεικτο που εχει και βιταμινες μεσα... και καμια φορα της βαζω και μηλο να τρωει που της αρεσει! Οσο για τις κουτσουλιες της, ναι εχουν ασπρο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
μονο 2 φορες της εχω βαλει... Βιταμινες να βαλω αλλες η καθολου;
 
Πρεπει μόλις ανοίξουν τα καταστήματα να βρεις μια συσκευασμένη επώνυμη τροφή και να της την αγοράσεις.
Δεν καταλαβαίνω τι ειναι αυτο το κανναβούρι το ανάμεικτο με βιταμίνες.. Έχει μάρκα; Φωτό μπορεις να βγάλεις;
 
Δεν καταλαβαίνω τι ειναι αυτο το κανναβούρι το ανάμεικτο με βιταμίνες.. Έχει μάρκα; Φωτό μπορεις να βγάλεις;

Προφανώς είναι η γνωστή κελαηδίνη με τα μπισκοτάκια - ''βιταμίνες''.
 
μονο 2 φορες της εχω βαλει...
Θα πρότεινα εκτός από την απαραίτητη αλλαγή περιβάλλοντος ώστε να πετύχουμε τη διακοπή της εκτός σωστού χρόνου ωοτοκίας να μπει σε ελεγχόμενες συνθήκες (ζέστη και ησυχία) και εκτός από το νεράκι, ένα πλούσιο μείγμα σπόρων και λίγους extra σπόρους (Κια, περίλλα κλπ) να μην βάλεις απολύτως τίποτε άλλο.
Ούτε βιταμίνες ούτε τίποτε.
Γιατί πιστεύω πως έδωσες πάρα πολλές "βιταμίνες".
Βιταμινες να βαλω αλλες η καθολου;
Να επισημάνω πως η "κατάχρηση" των βιταμινούχων σκευασμάτων έχει διπλά αρνητικά από τα προσδοκόμενα αποτελέσματα. Από τη μια επιφορτίζεται άσχημα ο οργανισμός και τα όργανα όπως το συκώτι του πουλιού, με επιπλέον "εργασία" που σε πολλές περιπτώσεις φτάνουν σε ανεπανόρθωτες "ζημιές" κι από την άλλη εμφανίζεται αδράνεια των αντίστοιχων μηχανισμών του οργανισμού στη "παραγωγή" των απαραίτητων βιταμινών.
Οι βιταμίνες στα πουλιά σπάνια χρειάζονται.
Θα μπορούσα να πω πως μόνο μετά από κάποια ανάρρωση από ασθένεια είναι κάπως απαιτητές.
Ως υπερβολή και προληπτικά ίσως να βάλουμε για 2-3 μέρες στην περίοδο πριν την αναπαραγωγή και άλλη μια κατά την περίοδο της πτερόρροιας.
Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος πως χρειάζονται.
Επιπλεον, καθεται στο ενα ποδι και η σταση του σωματος της ειναι χαμηλη, με κατεβασμενη την ουρα.
Όλο αυτό δηλώνει σίγουρα ασθένεια και πόνο στα όργανα...
Δεν καταλαβαίνω τι ειναι αυτο το κανναβούρι το ανάμεικτο με βιταμίνες.. Έχει μάρκα;
Γιάννη νομίζω πως μιλάει για το χύμα μείγμα σπόρων με "μπισκότα" κόκκινα, πράσινα κλπ
 
Τι είναι αυτό Πατρίκιε; Χύμα τροφή με πολυ κανναβούρι;

Άμα είχε πολύ κανναβούρι καλά θα ήταν. 😉

Είναι ρε συ τα ''οικονομικά'' μείγματα που πωλούνται κατά κόρον και είναι από διάφορες εταιρείες (και από γνωστές). Συνήθως είναι και τίγκα στο ρούπσεν.
''Κανναβούρι'' λογικά τις αποκαλούν από συνήθεια και δεν είναι κυριολεκτικό.

Πάντως, αν και είναι λίγο οφ τόπικ, υπάρχει τεράστιο ποσοστό κόσμου (ιδιοκτητών πτηνών αλλά και πετσοπάδων) που στ'αλήθεια πιστεύει ότι αυτά τα πολύχρωμα είναι βιταμίνες. Πρόσφατα ήμουν σε συνοικιακό πετ με ''ειδίκευση'' στα πτηνά για κουβεντούλα και όσοι ήρθαν για τροφή όλοι ήθελαν από αυτή. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης αλλά και όσοι ήμασταν εκεί τους λέγαμε ότι δεν κάνει αυτή η τροφή αλλά μας έγραφαν κανονικά.
 
Μήπως γνωρίζεται περιπου ποσο στοιχιζει η επισκεψη σε καποιον πτηνιατρο; (ή κτηνιατρο)
 
Δεν ξερω ακομα που να παω γιατι δεν ξερω κανεναν! Θα κοιταξω στο ιντερνετ να βρω καποιον κοντα στην περιοχη μου!
 
Μηπως γνωριζεται καποιον οικονομικο γιατρο; Γιατι μου ειπαν 50 ευρω η επισκεψη...
 
Ο γιατρός σου είπε 50 ευρώ η επίσκεψη; Αν ναι, ποιος είναι αυτός ο γιατρός;
 
Back
Top