Ασθένειες Έχουν πρηστεί τα πόδια της κανάρας μου

Παιδιά και σε εμένα η ίδια ακριβώς υποψία δημιουργήθηκε...pulmosan ή vetermec, (ιμβερμεκτίνη), scatt (μοξυδεκτίνη) κλπ, αλλά ας περιμένουμε τη θεματοθέτη να ρωτήσει, να δει την εφαρμογή και να μάθει την πάθηση από τη γιατρό, και αν η γιατρός απαντήσει, πώς έγινε η διάγνωση (συμπτώματα, είδε κάτι, έκανε κάποια εξέταση).
 
Πάντως αυτό το 7ευρω για κάθε εφαρμογή του φαρμάκου είναι εντελώς κοροϊδία έως και αντιεπαγγελματικό/αντιεπιστημονικό θα έλεγα. Τι φάρμακο είναι δηλαδή αυτό; Προφανώς κάποιο από τα γνωστά θα είναι, έστω σαν ουσία.
 
Πάντως αυτό το 7ευρω για κάθε εφαρμογή του φαρμάκου είναι εντελώς κοροϊδία έως και αντιεπαγγελματικό/αντιεπιστημονικό θα έλεγα. Τι φάρμακο είναι δηλαδή αυτό; Προφανώς κάποιο από τα γνωστά θα είναι, έστω σαν ουσία.
Πατρίκιε, πριν από χρόνια πήγαινα το καναρίνι μου κάθε 15 ημέρες σε γιατρό, ο οποίος του κοπάναγε πουλμοσαν ο ίδιος, αλλά σε άλλη διάλυση / αραίωση, την οποία δεν μου έλεγε με την καμία, παρά το γεγονός ότι του είπα ότι είμαι χημικός, και φυσικά το ζώον (εγώ) πήγαινα και πήγαινα, μέχρι που το πουλάκι τά 'φτυσε κι ο ίδιος έφτυνα τα μούτρα μου...
Ναι, είναι κάπως λίγο (όσο πατά ο ελέφαντας) αντιεπαγγελματικό.
 
Πατρίκιε, πριν από χρόνια πήγαινα το καναρίνι μου κάθε 15 ημέρες σε γιατρό, ο οποίος του κοπάναγε πουλμοσαν ο ίδιος, αλλά σε άλλη διάλυση / αραίωση, την οποία δεν μου έλεγε με την καμία, παρά το γεγονός ότι του είπα ότι είμαι χημικός, και φυσικά το ζώον (εγώ) πήγαινα και πήγαινα, μέχρι που το πουλάκι τά 'φτυσε κι ο ίδιος έφτυνα τα μούτρα μου...
Ναι, είναι κάπως λίγο (όσο πατά ο ελέφαντας) αντιεπαγγελματικό.

Ε ναι ρε συ. Είμαι ο πρώτος που λέει ότι κάθε επιστήμονας αξιολογεί όπως νομίζει τις υπηρεσίες του και επίσης συμφωνώ εν μέρει με τη λογική να μην δημοσιοποιούνται δοσολογίες φαρμακευτικών ουσιών (εννοώ αυτές που είναι εμπειρικές κυρίως) διότι δεν έχουν όλοι το υπόβαθρο να τις χρησιμοποιούν σωστά.

Αλλά να φτάνεις στο σημείο να παίρνεις λεφτά από κάποιον για κάθε εφαρμογή του φαρμάκου είναι εντελώς ξεφτίλα κατά τη γνώμη μου.
 
Δεν έχετε άδικο, ούτε εσύ Γιάννη, ούτε εσύ Πατρίκιε αλλά όταν συμβουλεύουμε επιτακτικά (κάτι που συνεχίζω να πιστεύω), πως πρέπει να απευθυνόμαστε τους ειδικούς, δεν γίνεται μετά να τους κρίνουμε πόντο-πόντο. Ναι βέβαια συνολικά αλλά δυστυχώς είναι λεπτή η ισορροπία.
Ίσως αν μάθουμε το φάρμακο, να είναι πιο εφικτή κάποια κρίση.
 
Δεν έχετε άδικο, ούτε εσύ Γιάννη, ούτε εσύ Πατρίκιε αλλά όταν συμβουλεύουμε επιτακτικά (κάτι που συνεχίζω να πιστεύω), πως πρέπει να απευθυνόμαστε τους ειδικούς, δεν γίνεται μετά να τους κρίνουμε πόντο-πόντο. Ναι βέβαια συνολικά αλλά δυστυχώς είναι λεπτή η ισορροπία.
Ίσως αν μάθουμε το φάρμακο, να είναι πιο εφικτή κάποια κρίση.

Δεν έκρινα το ιατρικό σκέλος, παρά μόνο το δεοντολογικό.
 
Η χορηγηση πουλμοσαν σε εναν ειδη καταπονεμενο οργανισμο μονο αμεσα καταστροφικα αποτελεσματα θα φερη.
Τωρα σχετικα με το φαρμακο της συζητισης το σιγουρο ειναι, οτι ειναι καποιο απο τα γνωστα του ελληνικου εμποριου οποτε κατ εμε θεωρω οτι το 7ευρω η οποια αλλη τιμη κατα επισκεψη ειναι απατεωνια. Και αν ο γιατρος δεν αποκαλυψη πιο ειναι το φαρμακο οπως επιβαλετε να κανη. Μου μυριζη ακομα μεγαλυτερη απατεωνια δηλ παει να το πλασαρη ως υπερφαρμακο.. Αφου βεβαια πετυχη η θεραπεια γιατι στην αντιθετη περιπτωση θα ακουσουμε τα γνωστα ητανε πολυ αρρωστο το πουλακι κτλ.
 
+-
Πάντως αυτό το 7ευρω για κάθε εφαρμογή του φαρμάκου είναι εντελώς κοροϊδία έως και αντιεπαγγελματικό/αντιεπιστημονικό θα έλεγα. Τι φάρμακο είναι δηλαδή αυτό;
Έχω κι εγώ την ίδια ένσταση... και ασφαλώς θα ήθελα να ξέρω περισσότερα.

Να μείνουμε όμως παιδιά στο θέμα...
 
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τα πτηνά, οπότε εμπιστεύομαι την κτηνίατρο. Δεν μου είπε το όνομα του φαρμάκου, θα τη ρωτήσω όμως την επόμενη Δευτέρα που θα ξαναπάω. Πάντως στο πουλί η γιατρός έκανε ένεση. Επίσης φαντάζομαι αυτό το φάρμακο είναι καλό, διότι το πουλάκι ήδη είναι καλύτερα και έχουν ξεπρηστει και τα πόδια του. Θα δείξει...
 
Επίσης φαντάζομαι αυτό το φάρμακο είναι καλό, διότι το πουλάκι ήδη είναι καλύτερα και έχουν ξεπρηστει και τα πόδια του. Θα δείξει...
Αυτό είναι πολύ καλό.
Προσωπικά όμως με κάνει να θέλω να μάθω "οπωσδήποτε" το φάρμακο...
 
Επίσης φαντάζομαι αυτό το φάρμακο είναι καλό, διότι το πουλάκι ήδη είναι καλύτερα και έχουν ξεπρηστει και τα πόδια του. Θα δείξει...
Προφανώς έδειξε. Είμαι πολύ χαρούμενος που η μικρή σου ανταποκρίθηκε στη θεραπεία ήδη. Πιστεύω κι ελπίζω ότι αν συνεχίσετε έτσι, θα γίνει εντελώς καλά.
Ενημέρωνέ μας.
 
Μπραβο λοιπον κ καλη αναρωση στο πουλακι. Μαθε ομως οπωσδηποτε το φαρμακο κ κοινοποιησε το κ σε μας εδω να εχουμε μια αποψη. Ευχαριστω
 
Καλησπέρα! Πήγα σήμερα στην κτηνίατρο για την επόμενη δόση του φαρμάκου. Αρχικά, το φάρμακο δε χορηγείται σε μορφή ένεσης, αλλά σε στάλαξη. Της έβαζε λίγες σταγόνες σε μια φλέβα κοντά στο κεφάλι της και αυτό απορροφάται στον οργανισμό της. Το φάρμακο λέγεται Vetermec.
 
Καλλιόπη, δεν είμαι γιατρός, ούτε εμπειρία έχω και γενικά δεν ενδιαφέρομαι για τα περί φαρμάκων.
Ανακεφαλαιώνοντας αυτά που έχω στο μυαλό μου για την περίπτωσή σου καταλήγω πως δίνεται στο καναρίνι ένα φάρμακο για μοσχάρια (vetermec), με δανεικό τρόπο χορήγησης ενός άλλου φαρμάκου(pulmosan), με αντίτιμο 2.500% πάνω απο την αξία όλου του σκευάσματος, για μια ασθένεια (ποδάγρα) της οποίας η τεκμηρίωση είναι αμφίβολη.Ακόμη και αν αφορά ακάρεα των ποδιών, η χρήση αυτού του φαρμάκου για αυτό το λόγο είναι επίσης αμφιλεγόμενη.
Δεν ξέρω ποιες είναι οι σκέψεις και των υπολοίπων μελών, προσωπικά θα πήγαινα σε άλλον γιατρό και θα του ανέφερα όλο το ιστορικό (μαζί με τα αυγά).
 
Δεν ξέρω ποιες είναι οι σκέψεις και των υπολοίπων μελών, προσωπικά θα πήγαινα σε άλλον γιατρό
Συμφωνώ με τις σκέψεις Δημήτρη..
'Όμως τώρα καλύτερα είναι να τελειώσει την "αγωγή" που ξεκίνησε..
Αν δεν κάνω λάθος άλλωστε πρέπει να είναι στην τρίτη και τελευταία δόση...
για μοσχάρια
Ενέσιμο σκεύασμα και για γουρούνια, βόδια κλπ
 
Η αλήθεια ειναι οτι κι εγώ αυτο το φαρμακο σκεφτόμουν και για αυτο επέμεινα κάπως να μάθω το όνομά του. Αλλά εφόσον το πουλακι δείχνει να πηγαίνει καλά, θα προβληματιζόμουν να αλλάξω γιατρό ή θεραπεία.
 
Back
Top