Ασθένειες Έχουν πρηστεί τα πόδια της κανάρας μου

πως δίνεται στο καναρίνι ένα φάρμακο για μοσχάρια
Αυτό, αυτό καθεαυτό δεν είναι πρόβλημα. Ο γιατρός βάσει της φαρμακευτικής ουσίας στοχεύει το πρόβλημα, κάνοντας αναγωγή στο βάρος του ζώου που θεραπεύει. Έτσι κι αλλιώς φάρμακα ειδικά για πτηνά ελάχιστα κυκλοφορούν.
 
Αλλά εφόσον το πουλακι δείχνει να πηγαίνει καλά, θα προβληματιζόμουν να αλλάξω γιατρό ή θεραπεία.
Αυτό ναι! Πήρα φόρα και ξέχασα το πιο σημαντικό. Εφόσον ανταποκρίνεται δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και προβληματισμού.
Μακάρι δηλαδή να γίνει το πτηνό καλά και ας μείνουμε όλοι με την απορία.
Αυτό, αυτό καθεαυτό δεν είναι πρόβλημα.
Έκανα και έναν εμφατικό ισχυρισμό και εσύ μου το χαλάς!Φυσικά και συμφωνώ σε αυτό που αναφέρεις.Βέβαια ακόμα και αν έλεγα οτι είναι δηλητήριο...υπάρχει και το "κάθε φάρμακο είναι δηλητήριο αλλά ο γιατρός ξέρει". Πιστεύω πως αν αφαιρέσουμε μεταξύ τους όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να εφαρμοστεί η παραπάνω φράση,θα πρέπει να μας μείνει κάτι,έστω και αν αυτό κινείται στα αόριστα όρια μιας συμβολικής.
Αν γίνει καλά το πουλί τα ξεχνάμε όλα, αν όχι, προσωπικά θα στεκόμουν και στο παραμικρό.
 
Είναι αλήθεια οτι το συγκεκριμένο ειναι και για αλλα ζωα, ομως εχει να κανει αναλογα με τη δοση που το χορηγεις στο καθε ζωο. Ειναι η δευτερη δοση, θα το παμε αλλη μια ή δυο φορες. Θα τελειωσουμε τωρα την αγωγη και βλεπουμε μιας και το πουλακι ειναι καλυτερα...
 
Φάρμακο - θρύλος το vetermec, το αναζητούν όλοι όταν περνάνε τη φάση ''το καναρίνι μου έχει ακάρεα''. Κι εγώ το είχα αγοράσει πριν καμια 7ετία. :D

Εγώ το είχα δώσει διαλυμένο στο νερό και έκανα αλλαγή του διαλύματος κάθε 8 ώρες. Έτσι είχα διαβάσει. χαχα.
 
Πήγα σήμερα στην κτηνίατρο για την επόμενη δόση του φαρμάκου.
Σήμερα πως παρουσιάζεται το φιλαράκι σου;
Έχουν υποχωρήσει καθόλου οι κακές καταστάσεις;
Το φάρμακο λέγεται Vetermec.
Σε ευχαριστούμε όλοι για την ενημέρωση.
Εγώ το είχα δώσει διαλυμένο στο νερό και έκανα αλλαγή του διαλύματος κάθε 8 ώρες.
Μα αφού το σκεύασμα δεν είναι υδατοδιαλυτό... Πως τα κατάφερες;
 
Μα αφού το σκεύασμα δεν είναι υδατοδιαλυτό... Πως τα κατάφερες;

Είχα διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι που) ότι κάνει δουλειά κι έτσι και μάλιστα θυμάμαι ότι η ''μυστική'' δόση ήταν 1ml σε 940 ml νερού και άλλαγμα κάθε 8 ώρες. Και μετά από κάποιο διάστημα επανάληψη. Όποιος γκουγκλάρει σίγουρα θα βρει αυτές τις αναφορές.

Δεν είναι υδατοδιαλυτό αλλά δεν ξεχωρίζει και όπως το λάδι στο νερό ας πούμε. Θα έλεγα ότι ίσως δεν είναι πλήρως υδατοδιαλυτό. Με το μάτι τουλάχιστον φαινόταν να έχει διαλυθεί.

Χαζομάρες. Τσάμπα φάρμακο έφαγε το πουλάκι.
 
Ευτυχώς είναι καλύτερα οσον αφορα την ποδαγρα που εχει. Το θεμα ειναι οτι συνεχιζει να κανει αυγα! Θελει οπωσδειποτε εναν καναρινο 😀! Μου ειπε η γιατρος οταν γινει καλα να τη βαλω για αναπαραγωγη! Γαμπρο εχω 😛
 
Back
Top