Ασθένειες Έχω ένα κάναρο που έχει αναπνευστικό πρόβλημα

nikos1987

PB New Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2018
Μηνύματα
6
θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας.
Πριν 3 μέρες έχασα ένα πολύ καλό καναρο που τον είχα σε ζευγάρι. (δεύτερη γέννα)
ενώ μέχρι και δυο μέρες πριν έλεγε συνέχεια και ήταν αρκετά ζωηρός.
Εχθές έσκασε το πρώτο αυγό αλλά το μικρο ήταν πάρα πολύ αδύναμο και σήμερα μας άφησε.
Έχω ακόμα ένα καναρο που έχει αναπνευστικό πρόβλημα (κάνει έντονο θόρυβο όταν αναπνέει)
του έβαλα σταγόνες για το αναπνευστικό στο νερό(aviomycine)
Η διατροφή τους είναι πέρα από τους σπόρους μήλο και αυγό (1 φορά τη βδομάδα)
Τι κάνω λάθος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η Aviomycine είναι ένα αντιβιοτικό με ευρύ φάσμα δράσης.
Πώς βγήκε το συμπέρασμα για αναπνευστικό πρόβλημα, ποιος αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο και ποιος σου συνέστησε αυτό το φάρμακο;
 
Η Aviomycine είναι ένα αντιβιοτικό με ευρύ φάσμα δράσης.
Πώς βγήκε το συμπέρασμα για αναπνευστικό πρόβλημα, ποιος αναφέρθηκε σε κάτι τέτοιο και ποιος σου συνέστησε αυτό το φάρμακο;


Καλησπέρα Γιάννη
το συμπέρασμα το έβγαλα ακούγοντας το ζωντανό, κάνει ένα θόρυβο σαν να σφυρίζη η σαν να φταρνίζεται και ανασαίνει με δυσκολία θα έλεγα. Όλο αυτό χωρίς να ζορίζετε η να στρεσάρετε, είναι σε κανονικό κλουβάκι και δεν είναι παχύς.
με όσα έχω διαβάσει από το διαδίκτυο σε αυτό κατέληξα και το φάρμακο μου το έδωσε το pet, μου είπε να το βάζω για εφτά ημέρες,το ξεκίνησα από πέμπτη βράδυ
 
Έλεγα στο σύνολο τον ημερών δηλαδή από πέμπτη μέχρι τη δευτέρα.
Εάν ισχύει κάτι τέτοιο είναι κολλητικό;
 
Όσο ένα πουλάκι είναι άρρωστο και ειδικά όταν δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι για το τι έχει, κάλο είναι να απομονώνεται από τα υπόλοιπα σε ήρεμο και με σταθερή θερμοκρασία περιβάλλον. Και δίκη μου γνώμη είναι να επισκεφθείς έναν ειδικό και αναλόγως τι θα σου πει να πράξεις.

Για την ερώτηση σου "τι κάνω λάθος".. Θα απαντήσω, ενδεχομένως πολλά, ενδεχομένως και τίποτα.. Ξεκινάμε πάντα όμως από τις συνθήκες διαβίωσης, καθαριότητας και σίτισης που είναι τα βασικά και απολυτως απαραιτητα για την σωστή υγειά των μικρών μας φίλων.
Αν κάτι από αυτά δεν το κάνουμε "σωστά" από άγνοια (όπως κι εγώ παλιότερα) τότε μπορεί να χάνουμε πουλάκια, να στενοχωριόμαστε και να μην έχουμε ιδέα από που μας έχει έρθει το κακό..
 
Καλημέρα και καλή εβδομάδα
το έχω μόνο του και τα έχω μέσα στο σπίτι, για το θέμα σίτισης πιστεύω πως δεν τους λείπει τίποτα, τα λαχανικά τους 1 φορά τη βδομαδα καλά πλυμένα και καθαριότητα κάθε Κυριακή. τα λαχανικά τα βγάζω τη δεύτερη μέρα από μέσα και το αυγό την επόμενη από τη μέρα που θα το βάλω. Πάντως το βλέπω καλύτερα το ζωντανό, σταμάτησε ο θόρυβος και ποιο ζωηρό. σίγουρα κάτι δεν θα έκανα σωστά η δεν θα αντιλήφθηκα εγκαιρως και έφτασα σε αυτό το αποτέλεσμα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top