Γενικά Έχω υποψίες ότι το καναρίνι που πήρα δεν είναι timbrado

eptalofitis18

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2010
Μηνύματα
56
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,πήρα ενα καναρίνι αρσενικό timbrado(κατα τα λεγόμενα), όμως απ οτι ειδα μεσα στο forum είναι ολοιδιο με ενα φλωροκάναρο.Επίσης δεν εχει κελαηδήσει ποτέ, παρ όλα αυτα ειναι πολύ φιλικό,απ τη 2η μέρα το ταϊσα στο χέρι. Παραθέτω φωτογραφίες να μου πείτε αν κάνω λάθος που έχω υποψίες οτι δεν ειναι timbrado.ευχαριστωIMG_20220123_112421.webpIMG_20220123_235826.webpIMG_20220123_235947.webpIMG_20220124_000053.webp
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 συμφωνω αλλα να ξερουμε και τι παιρνουμε,γιατι το επελεξα για το χαρακτηριστικο κελαηδημα.
[automerge]1643140260[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ θα το δω σημερα και θα επανελθω,παντως ειναι ανοιχτου τυπου δαχτυλιδι και μου ειπε το παιδι που μου το δωσε οτι ειναι δαχτυλιδι συλλογου.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Δεν το ακουσα, το πήρα απο αγγελια.Παντως ειναι πολυ φιλικο αφου καθεται και το ταϊζω στο στομα.το μονο που εχω ακουσει ως τωρα ειναι τσιου τσιου χαχ
 
Είναι ένα κοινό καναρινάκι.

Στην πρωτη φωτο φαινεται σα να εχει αχνη μασκα απο μωσαικο καναρινι.
Ναι. Επίσης το κόκκινο χρώμα δεν είναι αποδεκτό στα τιμπράδο.
 
Πάρε ένα πιο ευρύχωρο κλουβί, άφησε το κλουβί σε ένα ψηλό σημείο χωρίς να το ενοχλείς για να προσαρμοστεί και να ακούσεις το κελάηδημά του.
Δείχνει να είναι αρσενικό.
Αν θες πες μας πόσο το πλήρωσες ?
 
@eptalofitis18 Επτάλοφο πηγαίνοντας για Μενεμένη (με την διαδρομή του 20) περνάς μια σιδερένια γέφυρα που βγάζει σταθμό στην ευθεία μετά το σχολείο έχει ένα συλογο καναρινιών θα μπορούσες να απευθυνθείς εκεί, αλλιώς σίγουρα με λίγο ψάξιμο θα βρεις εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη
 
@Akanthillis Εχει εκει συλλογο καναρινιων και δν το ξερω, καθε μερα περναω απο εκει.Μηπως μπορεις να μου πεις πως λεγεται ο συλλογος; σ ευχαριστώ
[automerge]1643183566[/automerge]
Τα φτερα που τα εχει ετσι ειναι φυσιολογικο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220126_095031.webp
    IMG_20220126_095031.webp
    20,6 KB · Προβολές: 26
Τελευταία επεξεργασία:
Ο σύλλογος αν θυμάμαι καλά είναι μετά το πάρκο ακριβώς , δεν έχω δει ποιος είναι, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να είναι ο ΣΥ.Κ.Φ.Ε σου στέλνω σε προσωπικό τον αρμόδιο των τιμπραντο
[automerge]1643183820[/automerge]
@eptalofitis18 ναι απλά έχει ώρα να ανοίξει τις φτερούγες του και τα κάτω πούπουλα τις κάλυψαν, λίγο τα νυχακια θέλουν περιποίηση και θα είναι αστέρι το πουλί
 
Back
Top