Φροντίδα Ήρθε επιτέλους το κλουβί του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafkai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εμένα και τα 2 budgie που εχω παρόλο που τους είχα τα κλουβιά κοντά και τα έβλεπαν για κάποιες μέρες όταν μπήκαν στα καινούργια μόνα τους με τροπό που χρησιμοποίησες και εσυ μου έκαναν ένα νυχτερινο πανικό για 1-2 βραδια.. μετά όλα καλα 🙂 🙂
 
Πανικο δε μου κάνει ήσυχη είναι. Αλλά μόλις με βλέπει ταράζεται ακριβώς όπως τη πρώτη μέρα. Κρίμα. Δε πειράζει με υπομονή ίσως με συνηθίσει πάλι
 
@Rafkai Μην ανησυχείς, είναι ευαίσθητα στις αλλαγές, αλλά είναι και πανέξυπνα, σύντομα θα ξαναμάθει να μην φοβάται. Καμι'α φορά κάνουν άλματα. Η Ίρις είχε μάθει να στέκεται με τουλ ένα πόδι στο χέρι μου κάπου τον Μάιο. Μετά ήρθε η Αυγή και το ξέχασε, μέχρι που δύο εβδομάδες πριν άρχισε να σκαρφαλώνει χαλαρά στο χέρι μου μέχρι τον αγκώνα, λες και το έκανε όλη της την ζωή! Είναι περίεργα πλασματάκια, αλλά σαφώς μαθαινουν, και τότε είναι που η μαμά/ο μπαμπάς κλαίει ;)
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Rafkai
Είμαι ερωτευμένη μαζί της είτε με φοβάται είτε όχι. Υπομονή έχω μπόλικη. Απλά κ η μικρή έχει πολλά νεύρα😂
Να ρωτήσω κάτι, σήμερα πήγα στο πετ από να πάρω τροφή. Εκεί συνάντησα μια κοπέλα κ πιάσαμε τη συζήτηση που έχει κ αυτή παπαγαλάκια και μου είπε πως αν βάλεις ένα ήμερο μπατζι Μ ένα άγριο θα αγριεψει κ το ήμερο αντί να "βοηθηθεί" το άγριο.
Ισχύει; Γνωρίζει κανείς από προσωπική του εμπειρία;
 
Ρωτώ γιατί έχω διαβάσει και το αντίθετο αρκετές φορές . Ότι θα το βοηθήσει δηλαδή .
 
Δυστυχώς έκανα γκάφα. Μου έφυγε απ' το κλουβί μέσα στο δωμάτιο . Από δικό μου.λαθος. έχω καλύψει όλα τα παράθυρα κ τα επικίνδυνα σημεία. Το δωμάτιο. Έχει μέσα μόνο ένα κρεβάτι κ μια ντουλάπα είναι κάπως σαν ξενώνας οπότε δεν έχει επικίνδυνα πράγματα για εκείνη.
Το θέμα είναι πως θα μπει πάλι μέσα. Έβαλα ένα φωτακι μπροστα απ' το κλουβί της και έκλεισα το φως μήπως κ μπει. Είναι ήδη κάποιες ώρες έξω κ αρχίζω να ανησυχώ μήπως δε βρίσκει το κλουβί της κ δε φάει
 
Την άφησα κι άλλο να ηρεμήσει. Σηκώθηκα μόλις άρχισε να ξημερώνει γιατί άρχισα να ανησυχώ, δεν είχε κατέβει απ' το κουρτινόξυλο. Έτσι πήρα μια απ' τις πατηθρες τις μακριές που ήρθαν δώρο με το κλουβί κ το έβαλα μπροστά της (αφού σκαρφάλωσα για να την φτάνω). Την πρώτη φορά έφυγε μόλις άρχισα να κουνάω το ξύλο προς τα κάτω.
Τη δεύτερη φορά με πολύ αργές κινήσεις κατάφερα να την βάλω έτσι στο κλουβί της χωρίς να την πιάσω ποτέ εννοειται.
Απλά δε καταλαβαίνω γιατί δεν έμπαινε μόνη της. Δε πείνασε τόσες ώρες;
Από φόβο η δε το έβλεπε;
Τέλος καλό όλα καλά ευτυχώς
 
Το "πρόβλημα" έχει ξεκινήσει απτό ότι ήταν 1 το βράδυ και δεν κοιμόταν. Θα έπρεπε ήδη να κοιμάται πόσες ώρες. Από κει και πέρα θεωρώ ότι δεν κατέβηκε απτό κουρτίνοξυλο γιατί πολύ απλά κοιμόταν .
 
Δεν έφυγε από το κλουβί στην μια. Στην μια το ανέφερα εδώ για συμβουλές.
Δε πειράζει έγινε ένα λάθος κ ήταν προτιμότερο να μπει μέσα κ να μη πάθει κάτι απ' το να χάσει λίγο ύπνο. Την άφησα το βράδυ εκεί κ την έβαλα το πρωί. Θα κοιμηθεί σήμερα. Καλύτερα να ναι ασφαλής
 
Συνηθίζουμε το νέο κλουβι κ μεγαλώνουμε.
έχουμε ξεκινήσει να κάνουμε νέους ήχους ώρες ώρες που η μαμά δε τους έχει ξαναακουσει.α επίσης κάθε πρωί 11 με 12 μαλώνουμε πλέον μόνες μας με το κενό κ παραμιλαμε
 

Συνημμένα

  • IMG-ba1f0c738e1e7576db8efbf6134df812-V.webp
    IMG-ba1f0c738e1e7576db8efbf6134df812-V.webp
    90,6 KB · Προβολές: 13
Back
Top