Αναπαραγωγή Ήρθε η ώρα να ενώσω το ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pikika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pikika

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2022
Μηνύματα
50
Πόλη
Athina
Πέρσι τον Απρίλιο αγόρασα από πετ σοπ τον πισπιριγκο ένα κίτρινο καναρίνι. Τον ονομάσαμε έτσι λόγω της τότε επικαιρότητας.😜 Έγινα μέλος pet birds κ άρχισα να μελετάω. Φέτος είπα θα του φέρω κοπέλα. Αγόρασα από το ίδιο πετ σοπ την χιονάτη ένα λευκό καναρίνι. Είναι μαζί 15 μέρες. Ήταν κ ένα μηνα καραντίνα η χιονάτη. Τους είχα σε ζευγαρωστρα με συρτάρι χωρίς κάγκελο κάτω δλδ κ η χιονάτη βγήκε κ την κυνηγούσα. Να πω ότι ο πισπι είναι ονομα κ πράμα. Δεν θέλει πολλά πολλά κ αυτά που ακούω για πτήσεις μέσα στο σπίτι κτλπ φαντάζουν επιστημονική φαντασία. Όταν κόβω νύχια πάει να μου κόψει κομμάτι από το δάχτυλο. Ήταν στην ζευγαρωστρα ποτέ δεν έκανε να φύγει κίνηση.
Οπότε τους έβαλα σε 2 κλουβιά που έχω εφεδρικα. Όσο ήταν στην ζευγαρωστρα αυτός δεν της έδινε σημασία. Αυτή όλη μέρα του μιλούσε. Είχα απελπιστεί. Όταν τα έβαλα στα κλουβιά κ φροντίζω την χιονάτη ο πισπιριγκος παθαίνει αμοκ. Την φωνάζει τρέχει μέσα στο κλουβί. Άρχισα να βάζω μπρόκολο να δω αντιδράσεις. Τίποτα. Αυτός όσο την έχω δίπλα του δεν δίνει σημασία. Σήμερα έβαλα κολοκύθι κ στα 2. Όλη μέρα της μιλάει. Τον είδα να ανοίγει φτερά κ στόμα προς το μέρος της. Κάνει επίθεση η ερωτοτροπει? Να τα ενώσω? Έτσι κ αλλιώς θα πάρω άλλη ζευγαρωστρα.
 
Καλησπέρα, να τα χαίρεσαι!
Η συμπεριφορά που περιγράφεις δείχνει πως ο αρσενικός δεν είναι ακόμα πυρωμενος. Σε τι χώρο τα έχεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Liakos18 μου την είχαν δώσει κ ενώ πίστευα ότι θα είναι καλό να του έχω άμμο κάτω να τρώει κτλπ αποδείχτηκε λίγο βλακεια. Ειδικά με το θηλυκό που βγήκε έχω φοβηθεί. Βρήκα ένα πολύ ωραίο το ζαχαρώνα από Σεπτέμβρη. Ε τώρα ήρθε η ώρα. Έχω πάρει κ εξωτερική φωλιά κουβαρακι με νήματα και τσοχες.
[automerge]1677592319[/automerge]
@Liakos18 σκέφτομαι ότι επειδή είναι κ λίγο αγριος😬 να έχει αναστατώνει με τις αλλαγές. Δλδ νέο καναρίνι, αλλαγή κλουβίων. Είναι έξω με το προστατευτικο που είχα στην ζευγαρωστρα. Τα βλέπει ήλιος έως 12.30 κ δεν τα φυσάει αέρας κτλπ. Νέα Ιωνία μένω. Σε πολυκατοικία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραία, είσαι σε καλό δρόμο 👍
Καλό είναι ότι κάνεις, να το κάνεις από την αρχή σε ένα κλουβί, αλλιώς με την αλλαγήθα στρεσαριστουν. Επομένως καλύτερα να περιμένεις να σου έρθει το καινούριο. Μπορείς πάντως, βάζοντας την σχάρα στην ζευγαρώστρα που είδη έχεις να λυθεί το πρόβλημα. Το αρσενικό έχει επιθετική συμπεριφορά, δεν είναι πυρωμενο. Οπότε μην τα ενώσεις. Συνέχισε την διατροφή και αύξησε λίγο το αυγό ή αυγοτροφή (συσκευασμένη) στο αρσενικό.
κουβαρακι με νήματα
Με λινάτσα;
 
@Liakos18 άρα είναι επίθεση αυτό που κάνει.... Γιατί όμως...? Επειδή του μιλάει συνέχεια η άλλη.? Κλασικός αντρας😜. Έχω πάρει από το petcity ένα κουβαρακι πλαστικό που μέσα έχει νήματα από ότι καταλαβαίνω είναι λινατσα βαμβάκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Liakos18 άρα είναι επίθεση αυτό που κάνει.... Γιατί όμως...?
Αν έκανε κάτι τέτοιο είναι επίθεση. Το κάνουν τα καναρίνια οταν δεν γνωρίζονται και διεκδικούν τον χώρο τους.
Screenshot_20230228-160347_YouTube.webp
Αν έκανε κάτι τέτοιο είναι κάλεσμα για ζευγάρωμα.
fr-300x201.webp

Έχω πάρει από το petcity ένα κουβαρακι πλαστικό που μέσα έχει νήματα από ότι καταλαβαίνω είναι λινατσα βαμβάκι.
Μια χαρά!
Κυκλοφορεί και ένα άλλο, λευκό που μπλέκεται πολύ και είναι επικίνδυνο για τα πουλιά, να το αποφύγεις.
 
Το προστατευτικο είναι ορθογωνιο γιατί χώραγε ακριβώς το άλλο κλουβί. Με τα 2 δεν χωράνε τα κλουβιά γ αυτό το έχω έτσι. Μπάχαλο τα έχω κάνει νομίζω...
[automerge]1677593649[/automerge]
Αν έκανε κάτι τέτοιο είναι επίθεση. Το κάνουν τα καναρίνια οταν δεν γνωρίζονται και διεκδικούν τον χώρο τους.
View attachment 93404
Αν έκανε κάτι τέτοιο είναι κάλεσμα για ζευγάρωμα.
View attachment 93405


Μια χαρά!
Κυκλοφορεί και ένα άλλο, λευκό που μπλέκεται πολύ και είναι επικίνδυνο για τα πουλιά, να το αποφύγεις.
Κάνει το πρώτο. Παρόλο που της μιλάει κελαιδαει. Σήμερα μόνο τον είδα να το κάνει. Ίσως τελικά το κολοκύθι να μην ήταν καλή ιδέα.
Όταν πάρω την ζευγαρωστρα θα τους βάλω με το χώρισμα πάλι. Πότε να το βγάλω???
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230228_160654_com.android.gallery3d_edit_81903249331252.webp
    Screenshot_20230228_160654_com.android.gallery3d_edit_81903249331252.webp
    197,5 KB · Προβολές: 32
  • Screenshot_20230228_160852.webp
    Screenshot_20230228_160852.webp
    92,9 KB · Προβολές: 33
Θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή, να έρθει η ζευγαρώστρα. Δεν μπορείς να τα ζευγαρωσεις σε τόσο μικρό κλουβί. Τα κλουβιά θα σου χρειαστούν για τους απογόνους😉. Αλήθεια, τι σκέφτεσαι να κάνεις με τα πουλάκια που θα βγουν;
[automerge]1677593906[/automerge]
Όταν πάρω την ζευγαρωστρα θα τους βάλω με το χώρισμα πάλι
Ακριβώς, θα τα βάλεις απέναντι με χώρισμα. Στην μεριά του θηλυκού θα βάλεις την φωλιά και λίγο νήμα.
Πότε να το βγάλω???
Όταν δεις τον αρσενικό να κάνει την κίνηση στην δεύτερη φώτο ή να ταΐζονται, φιλιούνται από το χώρισμα. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται υπομονή, δεν είναι ακόμα έτοιμα.
 
Αυτό είναι το νήμα κ αυτές οι φωλιές. Η Χιονάτη είναι λίγο επικίνδυνη γιατί πάει κ χωνεται όπου βρει. Μια φορά που της έβαζα μπανιέρα μπήκε μέσα στην θήκη τροφής. Έτσι βγήκε κιόλας από το κλουβί. Και μάλλον οι φωλιές είναι άκυρες. Η μικρη δεν εμπιστεύομαι τον πισπιριγκο και η τετράγωνη εξωτερική φοβάμαι μην βγει η χιονάτη. Κ όταν ζευγαρώσουν δεν θα τα βάζω μέσα θα μένουν σταθερά. Οπότε αν βγει πάει.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230228_164134_com.android.gallery3d_edit_84098976075708.webp
    Screenshot_20230228_164134_com.android.gallery3d_edit_84098976075708.webp
    77,4 KB · Προβολές: 21
  • Screenshot_20230228_164129_com.android.gallery3d_edit_84081930482482.webp
    Screenshot_20230228_164129_com.android.gallery3d_edit_84081930482482.webp
    31,3 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_20230228_164140_com.android.gallery3d_edit_84120896821538.webp
    Screenshot_20230228_164140_com.android.gallery3d_edit_84120896821538.webp
    103,4 KB · Προβολές: 22
Η φωλιά είναι πολύ καλή, αλλά αν φοβάσαι βάλε την εσωτερική. Γενικά άπαξ και την στερεώσεις δεν θα χρειαστεί να την μετακινήσεις πάνω από μια φορά. Το θέμα είναι να χωράει μαζί με το προστατευτικό.
 
Μια φορά που της έβαζα μπανιέρα μπήκε μέσα στην θήκη τροφής
το πιθανοτερο φοβοταν ,πετουσε σπασμωδικα και κατεληξε μεσα στην ταιστρα .Αν εχεις ενα 30αρι κλουβι και βαλεις χερι μεσα λιγα πουλια θα μεινουν αταραχα.Αν εχεις 90αρα ουτε σημασια δεν θα σου δωσουν.Θα πανε στην αλλη ακρη τα περισσοτερα.
Έτσι βγήκε κιόλας από το κλουβί
Και μάλλον οι φωλιές είναι άκυρες. Η μικρη δεν εμπιστεύομαι τον πισπιριγκο και η τετράγωνη εξωτερική φοβάμαι μην βγει η χιονάτη
η φωλια ειναι στην κατηγορια πολυτελειας και δεν παιζει να σου φυγει απο την φωλια για διαφορους λογους.μαλλον ειναι η πρωτη σου αποπειρα αναπαραγωγης αν καταλαβαινω καλα.το πορτακι της που ειναι στην πισω μερια τοποθετειται στην μπροστα ωστε να καθαρισεις ελεγξεις χαζεψεις λιγο τα μικρα .αν την αφαιρεσεις τελειως και δεν την πας μπροστα δεν φταει η φωλια.Επισης σε ενα κανονικο κλουβι ζευγαρωστρα τοποθετειται αριστα χωρις να αφηνει περιθωρια αριστεροδεξια της προσοψης ωστε να φοβασαι διαφυγη. Αν το κλουβι ομως ειναι ακαταλληλο ακυρωνει την κουβεντα
Κ όταν ζευγαρώσουν δεν θα τα βάζω μέσα θα μένουν σταθερά. Οπότε αν βγει πάει.
Τι εννοεις? μηπως η αυτοματη διορθωση κειμενου αυτοσχεδιασε? Δεν πολυ βγαινει νοημα
Ευχαριστω
[automerge]1677598216[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης εννοώ ότι αν ζευγαρώσουν κ με το καλό κάνουν αυγουλακια δεν θα μεταφέρω το κλουβί μέσα στο σπίτι, θα μένει σταθερό εξω. Έως τώρα όταν έπλενα κλουβί έβαζα τον πισπι στο μικρό κλουβί γιατί πως αλλιώς θα πλυθει ένα κλουβί χωρίς πάτο με το καναρίνι μέσα. Τώρα με την ζευγαρωστρα θα τα έχω μόνιμα έξω στο μπαλκόνι στη θέση τους να μην ταραζονται.
(πως απαντάτε σε κάθε παράγραφο? Με την παράθεση? 😋)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Με την παράθεση?
επιλεγεις το κειμενο ..και reply with quote(απαντηση με παραθεση)
[automerge]1677600144[/automerge]
Αφου εχει μελετησει τοσο καιρο τα εδω παμπολα αρθρα και βιντεο εδω τα εχεις δει πολλες φορες δες και ενα επιπλεον
αν εχεις χρονο.Αν δεν το εχεις με τα αγγλικα σε full speed υπαρχουν και οι αυτοματοι υποτιτλοι που ισως βεβαια να βγαζουν γελιο σε καποια σημεια

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αναφερει καποια απο τα λαθη που εχουμε κανει ολοι μας στις πρωτες μας αποπειρες
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης πολύ ενδιαφέρον! Σ ευχαριστώ πολύ! Αν κ μόνο που είδα πόσα κλουβιά έχει... Αγχώθηκα! Κ όλα αστράφτουν!!!!
 
απο οτι βλεπεις ψαχνοντας να αξιολογεις και να κρατας αυτο που ταιριαζει στο δικο σου setup και αναγκες. Το βασικο ειναι σωστο κλουβι σωστη διατροφικη προετοιμασια παρατηρηση των ιδιων των πουλιων και δεν χρειαζονται βιασυνες. Το θεμα διαρκειας φωτος δεν ειναι μονο για να καταλαβουν την ανοιξη αλλα σκεψου αν γεννησει μια καναρα τελη γεναρη σε εξωτερικο χωρο επειδη τα πιεζουμε οι νεοσσοι θα μενουν εκ των πραγματων νηστικοι πολλες ωρες(λογω σκοταδιου) ενω οι ιδιοι νεοσσοι αρχες και μεσα απριλιου πχ θα ταιζονται περισσοτερες ωρες απο τους γονεις και σε θερμοκρασιες ανεκτες για αυτα.
δεν χρειαζεται να πιανεις τα πουλια για να δεις αν ειναι πυρωμενα..υπαρχουν μερικα πραγματα που δειχνουν το status απο μακρια.Για αυτο λεω παρατηρηση τους. :-)
 
Θα μπερδέψω τα νερά λίγο, έχοντας διαβάσει αναφορές από διάφορους εκτροφείς σχετικά με το ζευγάρωμα οι απόψεις χωρίζονται στη μέση χωρίς να είναι κατι απόλυτα σωστό.
Μερικοί ενώνουν τα πουλιά και τα αφήνουν να συνεχίσουν όταν είναι έτοιμα κάνοντας διατροφική ετοιμασία , και μερικοί τα ενώνουν με χώρισμα και περιμένουν να δουν ποτέ πυρωσαν για να βγάλουν το χώρισμα
Εγώ ανήκω προς το παρόν στη πρώτη κατηγορία, ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Μερικοί ενώνουν τα πουλιά και τα αφήνουν να συνεχίσουν όταν είναι έτοιμα κάνοντας διατροφική ετοιμασία
Η ταυτόχρονη ετοιμότητα και των 2 πουλιών όμως δεν είναι δεδομένη. Συνήθως το αρσενικό πωρώνει ποιο γρήγορα και γίνεται επιθετικό. Παρ'ολ'αυτα και εγώ συμφωνώ πως δεν υπάρχει ένας δρόμος. Ανάλογα τις συγκυρίες, τα πουλιά, και τον χρόνο που έχει ο καθένας, πράττει.
 
Παρ'ολ'αυτα και εγώ συμφωνώ πως δεν υπάρχει ένας δρόμος. Ανάλογα τις συγκυρίες, τα πουλιά, και τον χρόνο που έχει ο καθένας, πράττει.
Συμφωνω απολυτα. για αυτο και στο μυνημα μου ανεφερα το παρακατω

Το βασικο ειναι σωστο κλουβι σωστη διατροφικη προετοιμασια παρατηρηση των ιδιων των πουλιων και δεν χρειαζονται βιασυνες

Αλλο ειναι να εχεις 2 πουλια μονο και να τα συντονισεις με τον οποιο τροπο
αλλο να εχεις 5 6 αρσενικα που να μην σταματανε ολη την μερα λογω εσωτερικου ανταγωνισμου με τα θυληκα εκ των πραγματων κοντα οποτε να πυρωνουν επικινδυνα και να υπαρχει κινδυνος ωοτοκιας προφανως ασκοπης
και αλλο να εχεις 100+ πουλια και να εκτρεφεις με εντελως αλλες αναγκες και απαιτησεις.

Εγω ανηκω στην μεσαια κατηγορια που δεν ξερω αν με παιρνει να κανω εστω μια προσπαθεια φετος 🤣 .Μολις τα βαλω στο ιδιο κλουβι ..με λυπαμαι 🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Pikika , μήπως να διαβάσεις πολύ προσεκτικά το άρθρο που σου επισυνάπτω, ειδικά τα ζητήματα της προετοιμασίας και της έναρξης της αναπαραγωγής και συζητάμε ό,τι ερώτημα προκύψει;
Εφόσον το αρσενικό παραμένει επιθετικό, θα έλεγα να μην τα ενώσεις τα πουλιά, αλλά ούτε να βάλεις φωλιά ή νήμα στην κανάρα, διότι αυτό θα επάγει ενδεχομένως μια άσπορη γέννα, καθώς δεν θα έχει ζευγαρώσει με τον αρσενικό. Επίσης στη θέση σου, θα τα χώριζα για λίγες ημέρες σε άλλο κλουβί, ώστε να έχουν μόνο ηχητική επαφή κι έπειτα θα τα έφερνα και σε οπτική επαφή.
 
Ζεύγος Πισπιριγκου εντός βίλας. 60x40. Φωλιά στρώθηκε από θηλυκια πάει κ κάθεται συνέχεια. Δεν τους έχω δει να κάνουν κάτι αλλά έχουν πολύ καλή σχέση γ αυτό κ έβγαλα το χώρισμα. Ταιζονται κ μοιράζονται το μαρούλι. Κάθονται στο ίδιο κλαδί το ίδιο κ την νύχτα. Σήμερα είχε απίστευτο αέρα κ τα έβαλα μέσα.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230313_194225_com.android.gallery3d_edit_745786244338283.webp
    Screenshot_20230313_194225_com.android.gallery3d_edit_745786244338283.webp
    99,6 KB · Προβολές: 30
  • Screenshot_20230313_194237_com.android.gallery3d_edit_745706081625796.webp
    Screenshot_20230313_194237_com.android.gallery3d_edit_745706081625796.webp
    131,4 KB · Προβολές: 31
  • Screenshot_20230313_194140_com.android.gallery3d_edit_745797145572657.webp
    Screenshot_20230313_194140_com.android.gallery3d_edit_745797145572657.webp
    27,5 KB · Προβολές: 29
  • Screenshot_20230313_194133_com.android.gallery3d_edit_745884390699727.webp
    Screenshot_20230313_194133_com.android.gallery3d_edit_745884390699727.webp
    97,8 KB · Προβολές: 29
  • Screenshot_20230313_194230_com.android.gallery3d_edit_745767824987245.webp
    Screenshot_20230313_194230_com.android.gallery3d_edit_745767824987245.webp
    99,2 KB · Προβολές: 30
Back
Top