Αναπαραγωγή Θα ενώσω το ζευγάρι μου

Δεν πρέπει να πάρουμε την ευθύνη για σένα...
Ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και πράξε.
Προσωπικά και κατ' εξαίρεση για την περίπτωσή θα το αφήσω να περάσει χωρίς σχόλια...
Είναι κατανοητά τα κάθε είδους κίνητρα και για τις δυο αποφάσεις...
 
Πφφφφφφφφ τι να κάνω;
10 σελίδες μετά...
προς το τέλος αυτού του Ιψενικού δράματος...
η Νόρα απαντά στον έκπληκτο Τόρβαλντ:
Έπρεπε να είχες κάνει ωοσκόπηση!
Αυτό θα ήταν και η πραγματική αγάπη Τάσο και το αληθινό άγχος για να μην την ταλαιπωρείς άδικα.

Απο την άλλη κάποιος μπορεί να σου πει, προχώρα και στην επόμενη γέννα.
Απο τι να είναι ταλαιπωρημένη, από το καθισιό;

Και αφού μένουμε στο θέατρο,τα έχει πει ο Μπρέχτ.
Το μεγαλύτερο λάθος, είναι το ίδιο λάθος.

Οπότε αν πας σε 3η γέννα σε πλζ, κάνε ωοσκόπηση.
Φτάσε το θέμα στις 15 σελίδες, με αποτέλεσμα!
 
@Τασος ο καναρινας από τα παραπάνω σχόλια ελπίζω να κατάλαβες πόσο Χρήσιμη είναι η ωοσκόπηση, σε βοηθάει να γνωρίζεις ακριβώς τι συμβαίνει με τα αυγά και να κερδίζεις χρόνο όταν έχεις άσπορα.

Η κανάρα στην 2η γέννα φάνηκε πιό έτοιμη από την 1η, έκανε 5 αυγά συνεχόμενα.

Ψάχνοντας να βρούμε τι φταίει αναρωτιέμαι
α. Ποιά είναι η ηλικία του αρσενικού;
β. Υπάρχει περίπτωση να έχει μεγάλα νύχια που δημιουργούν πρόβλημα στο βάτεμα;
γ. Οι πατήθρες του κλουβιού είναι σε χαμηλό ύψος;
δ. Σε κάποια καναρίνια κάνουν κούρεμα στα φτερά της γενετήσιας περιοχής (την περίοδο της προετοιμασίας) για να
βοηθηθεί το βάτεμα.
Ανέβασε φωτογραφίες του ζευγαριού και του κλουβιού μήπως και εντοπίσουμε κάτι άλλο που μπορεί να τα δυσκολεύει.
 
Παιδιά γειά σας. Η καναρα την βλέπω να ετοιμάζεται και για άλλη γεννα τρώει πολύ σουπιοκοκκαλο σήμερα. Αύριο θα βάλω φωλιά και θα βγάλω το χώρισμα. Πάμε τελικά για μια τελευταία γεννα.
 
Καλημέρα Τάσο! Πολύ κρίμα που τα αυγά ήταν άγονα. Δεν το περίμενα. Όλα έδειχναν ότι θα είχες επιτυχία αυτή τη φορά. Δεν πειράζει, μην απογοητεύεσαι. Την επόμενη φορά θα τα πας καλύτερα!
 
Ναι ρε παιδί μου και εγώ. Ενώ ήμουν τόσο σίγουρος για το θετικό αποτέλεσμα αλλά τι να κανουμε ζωντανοί οργανισμοί είναι και αυτοί.


Εχθές ξαναενωσα το ζευγάρι. Ο αρσενικός φουλ πυρωμενος αλλά η θυληκια δε στήνεται ενώ την κυνηγάει αυτός.
 
Να την αφήσεις να ξεκουραστεί. Ο καιρός είναι ήδη πολύ ζεστός. Δεν είναι απαραίτητο να ζευγαρώσει φέτος. Του χρόνου θα είναι έτοιμη και πιο πρόθυμη.
 
Παιδιά αν διαβάσετε παραπάνω αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Αλλά βλέποντας την καναρα να δείχνει κάπως λίγο ενδιαφέρον είπα να πάω για μια τελευταία φορά.
 
Παιδιά αν διαβάσετε παραπάνω αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Αλλά βλέποντας την καναρα να δείχνει κάπως λίγο ενδιαφέρον είπα να πάω για μια τελευταία φορά.
Ωραία. Άρα τώρα δεν θέλετε κι οι δυο.
 
Καλησπέρα Τάσο! Χωρίς παρεξήγηση, συμφωνώ ακράδαντα και επαυξάνω με τους προλαλήσαντες! Η αποτυχημένη δεύτερη προσπάθεια και η αδράνεια του θηλυκού που μας ανέφερες είναι ακλόνητα στοιχεία που συνηγορούν για την ορθή απόφαση. Καλό θα ήταν να τα χωρίσεις! Και του χρόνου, θα προετοιμαστείτε και θα οργανωθείτε καλύτερα, ώστε τα καναρίνια σου να είναι αποδοτικά στην αναπαραγωγή!
 
Ήδη τα έχω χωρίσει. Και ξεκουράζονται.
Πολύ ωραία! Έπραξες το σωστό! Να είσαι βέβαιος ότι δεν θα το μετανιώσεις και σύντομα θα δεις τα θετικά αποτελέσματα! Μπράβο σου!
 
Back
Top