Φροντίδα Ήρθε σήμερα το κλουβί του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisam

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2020
Μηνύματα
186
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Ήρθε σήμερα το κλουβί μαζί με τα παιχνίδια του μέσα. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μεγάλο για αυτόν αλλά χαλάλι του. Το φτέρωμα του έχει φτιάξει παρά πολύ. Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες και περιμένω τις οποίες παρατηρήσεις σας.
[automerge]1659103925[/automerge]
Αλήθεια μπορώ να βάλω το κλουβί σε Σταντ; Είναι κοντά στα 7 κιλά ή υπάρχει περίπτωση να τουμπαρει. Δεν λέω για συνέχεια αλλά επειδή το κλουβί είναι αρκετά μεγάλο όταν είμαστε στο σαλόνι να τον έχουμε μαζί μας να μας βλέπει. Βρήκα έναν . Ρώτησα το κατάστημα που το πουλάει και μου είπε ότι για κλουβιά παπαγάλων είναι σχεδιασμένο. Θα σας στείλω φωτογραφία για την γνώμη σας. Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_20220729_154426_598x800.webp
    IMG_20220729_154426_598x800.webp
    51,1 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20220729_154444_598x800.webp
    IMG_20220729_154444_598x800.webp
    63 KB · Προβολές: 41
  • Screenshot_2022-07-29-17-17-50-744_com.android.chrome_369x800.webp
    Screenshot_2022-07-29-17-17-50-744_com.android.chrome_369x800.webp
    20,2 KB · Προβολές: 40
@crisam Θα πρέπει να αλλάξεις κλουβί λόγω ότι το διάκενο ανάμεσα στα κάγκελα είναι μεγάλο και μπορεί να σφηνώσει το κεφάλι του ανάμεσά τους. Ο καθρέπτης είναι ακατάλληλος λόγω ότι θα του δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι υπάρχει και άλλο πουλάκι ενώ δεν υπάρχει. Επειδή αυτά τον φροντίζουν και δεν παίρνουν ανταπόκριση παθαίνουν κατάθλιψη. Επίσης θα πρέπει να προσθέσεις και άλλα παιχνίδια από φυσικά υλικά για να τα καταστρέφει.
 
Καλησπέρα. Να πω την αλήθεια το είδα και εγώ. Δεν είχα δει από κοντά το κλουβί. Θα κοιτάξω να κάνω κάποιες τροποποιήσεις στο πλέγμα. Ο καθρέφτης βγήκε. Θα φτιάξω και κάποια diy παιχνίδια.
 
Καλησπέρα. Αλλαγή σπιτιού για τον μικρό . Κάτι πιο ασφαλές. Διαστάσεις 42*30*60. Με άλλα παιχνίδια. Ακόμα δεν το έχω τελειώσει εσωτερικά. Πιστεύω ότι είναι καλό. Σε σχέση με το άλλο είναι σαν μονοκατοικία με πολυκατοικία. Θα μείνει στην αποθήκη για το μέλλον. Για κάποιον μεγαλύτερο συγκάτοικο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220730_115113_800x598.webp
    IMG_20220730_115113_800x598.webp
    76 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20220730_115103_598x800.webp
    IMG_20220730_115103_598x800.webp
    68,2 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20220730_115057_598x800.webp
    IMG_20220730_115057_598x800.webp
    60,5 KB · Προβολές: 28
@crisam Βγάλε την πλαστική πατήθρα καθώς κάνει κακό στα πόδια του και μπορεί να προκαλέσει bumblefoot και αρθρίτιδα. Επίσης πρόσθεσε παιχνίδια από φυσικά υλικά καθώς είναι καλύτερα από τα πλαστικά. Το κλουβί αυτό έχει επίσης μεγάλο διάκενο εάν θέλεις πούλα το και πάρε μια 60αρα ή 76αρα ζευγαρώστρα καθώς είναι το καταλληλότερο κλουβί λόγω ότι είναι μακρύ και με μήκος που χρειάζεται.
 
Καλησπέρα. Μάλλον στις φωτογραφίες μπορεί να φαίνεται το διάκενο μεγάλο αλλά δεν είναι . Είναι ακριβώς όπως είναι κάθε κανονικό κλουβί. Το εσωτερικό όπως είχα πει ήταν πρόχειρο. Άλλαξε με πατήθρες ξύλινες από ευκάλυπτο . Στο κλουβί είναι παπαγαλάκια μπάτζι όχι καναρίνι. Τα παπαγαλάκια χρειάζονται ύψος γιατί τους αρέσει να σκαρφαλώνουν. Σήμερα που του πήρα αυτό το κλουβί επειδή τα κάγκελα μπροστά και πίσω είναι οριζόντια έχει αρχίσει τα ζογκλερικα του πράγμα που δεν έκανε μέχρι σήμερα. Όπως έιχα πει ήταν νωχελικό. Η ζευγαρώστρα 60-75-90 είναι για τα καναρίνια και γενικά τα ωδικά πουλιά που χρειάζονται μήκος για πέταγμα και όχι τόσο απαραίτητα ύψος.
[automerge]1659197754[/automerge]
Σίγουρα το ξύλο είναι καλύτερο υλικό για τα πόδια και τις αρθρώσεις. Πάντως υπάρχουν και πλαστικές που βοηθούν τα πόδια από διάφορες παθήσεις όπως η ποδοδερματιτιδα.1659197718906.webp1659197718906.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@crisam Τα παπαγαλάκια χρειάζονται μήκος καθώς πετάνε οριζόντια και όχι κάθετα. Άρα ένα μακρύ κλουβί είναι πιο καλό από ότι ένα ψηλό. Επίσης τους επιτρέπει να κάνουν μικρά πετάγματα μέσα στο κλουβί.
 
Για πέταγμα θα τον έχω έξω. Το κλουβί απλώς θα είναι ο χώρος του για ξεκούραση και παιχνίδι. Όπως έχω προαναφέρει έχω φτιάξει και play ground. Την γυμναστική του (πέταγμα) θα την κάνει εκτός κλουβιού. Ο σκοπός είναι να γίνει μέλος της οικογένειας. Να είναι ήμερος και όλα τα συναφή.
 
Πάντως θεωρώ ότι εφόσον θα βγαίνει τακτικά εκτός και εφόσον του κλουβί είναι ευρύχωρο για να τεντώνει άνετα τα φτερά του και να ξεπιανεται δεν θα έχει θέμα
 
Καλησπέρα. Αν πάρω Σταντ για να τον έχω όταν είμαστε στο σαλόνι ποιο πολύ για τον χειμώνα θα είναι εντάξει ή πρέπει το κλουβί του να το έχω σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Είναι στο παιδικό δωμάτιο.
 
@crisam καλό είναι τα κλουβιά να ακουμπάνε τουλάχιστον απο μια πλευρά σε τοίχο για να νιώθει ασφάλεια το πουλί. Επίσης δεν είναι καλό να μετακινείται αλλά να έχει έναν σταθερό χώρο προστατευμένο από ρεύματα. Τέλος γνώμη μου είναι πως τα υπνοδωμάτια δεν είναι ιδανικότερος χώρος καθώς τα παπαγαλάκια βγάζουν μια πούδρα βέβαια εφόσον ο χώρος είναι ευρύχωρος, αερίζεται καλά, το κλουβί καθαρίζεται 2-3 φορές την εβδομάδα και δεν υπάρχουν αλλεργίες δεν υπάρχει θέμα.
 
Αλλεργίες δεν υπάρχουν. Τουλάχιστον μέχρι τώρα. Είχα και άλλα παπαγαλάκια σε αυτόν τον χώρο. Το γνωρίζω αυτό με την μια πλευρά σε τοίχο και με τα ρεύματα. Η ερώτηση μου ήταν κατά πόσο θα ήταν καλό για να τον έχω στο σαλόνι σε Σταντ όσο είμαστε εκεί.
 
Καλησπέρα. Τι ύφασμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να φτιάξω κάλυμμα ύπνου για το κλουβί; Να διαπερνά ελαφρός το φως ή να είναι συσκότισης; Θεωρώ ότι το πλήρης συσκότισης θα στρασάρει το μπάτζι. Τέλος να το σκεπάζω ολόκληρο ή να αφήνω κάποια πλευρά ανοικτή. Αυτή που είναι στον τοίχο όπως και να έχει θα την αφήσω ανοικτή . Έλεγα να αφήσω από κάτω 8-10 πόντους.
[
 
Εγώ μια παλιά μαξιλαροθήκη χρησιμοποιώ και τα σκεπάζω χωρίς να κλείνω εντελώς μέχρι κάτω για να μπαίνει λίγο φως και να αντιλαμβάνονται τις κινήσεις. Αλλά η αλήθεια είναι τώρα με τις ζεστές δεν τα κλείνω για να μην σκάσουν
 
@crisam Καλό θα ηταν να χρησιμοποιήσεις ενα υφασμα μαύρο ή σκούρο μπλε ωστε να είναι σκοτεινά. Από υφασμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτι θέλεις σεντόνι, πετσέτα η να φτιάξεις ενα δικό σου εάν δεν μπορεις πες μου να σου στειλω ποιος φτιάχνει και τα πουλαει. Σκεπασε το ολόκληρο δεν θα εχει θέμα.
 
Οκ. Μπορώ να φτιάξω μόνος μου. Θα βρω ύφασμα με το μέτρο και θα το φτιάξω . Μπορεί να βάλω και φερμουάρ στην μπροστινή πλευρά δεξιά και αριστερά για να ανοίγει από εμπρός.
 
Καλησπέρα. Αν πάρω Σταντ για να τον έχω όταν είμαστε στο σαλόνι ποιο πολύ για τον χειμώνα θα είναι εντάξει ή πρέπει το κλουβί του να το έχω σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Είναι στο παιδικό δωμάτιο.
Πάρε το σταντ, αλλά παίρνε και το κλουβί στο άλλο δωμάτιο, να έχει πρόσβαση όποτε θέλει, το κλουβί είναι χώρος οικείος που προσφέρει ασφαλεια. Αν ξέρεις πώς να προλαβαίνεις στο κατάλληλο τάιμινγκ μπορείς και να του μάθεις να πηγαίνει στο κλουβί για τα κακάκια του.
 
@VampireConure Το να μάθει να πηγαίνει σε ενα συγκεκριμένο μερο τουλετα δεν ειναι το καλύτερο καθώς μαθαίνει να κρατιέται και μπορει να παθει καμια αποφραξη.
 
Δε χρειάζεται να κρατιέται. Θα έχει ελεύθερη πρόσβαση στην τουαλέτα του. Το πρόβλημα είναι αν μπει εντολή στην εκμάθηση τουαλέτας. Μόνο τότε μπορεί να προκύψει αυτό που λες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top