Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μήπως δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς!; Δεν νομίζω πως έχει τρελαθεί, απλά δεν νιώθει ασφαλεία ώστε να γεννήσει έχει τα αυγουλακια της..
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Εμενα τωρα γιατί μου εχει καρφωθεί είτε ότι τείνει να εχει έλλειψη ασβεστίου, όποτε το αβγό δε βγαίνει εύκολα και έτσι το κάνει όπου και όποτε τα καταφέρει, είτε ότι το πουλάκι δε νιώθει καθόλου άνετα που την παρακολουθείς κι αγχώνεται, ταράζεται και δεν το κάνει στη φωλιά;
Φιλικά!
 
Εμενα τωρα γιατί μου εχει καρφωθεί είτε ότι τείνει να εχει έλλειψη ασβεστίου, όποτε το αβγό δε βγαίνει εύκολα και έτσι το κάνει όπου και όποτε τα καταφέρει, είτε ότι το πουλάκι δε νιώθει καθόλου άνετα που την παρακολουθείς κι αγχώνεται, ταράζεται και δεν το κάνει στη φωλιά;
Φιλικά!
Περι ασβεστιου τα παρεχω ολα. Την κυνηγουσε ο αρσενικος το πρωι κ αυτη δεν ηθελε.Ισως να εγινε απο αυτο. Ετσι εκανε κ η μυρτουλα μου το πρωτο αυγουλακι κ τα υπολοιπα μεσα στην φωλια. Εχω καλες σχεσεις με τα κοριτσια μου. Η μυρτουλα ειναι στην φωλια τοσες μερες κ δεχετε κ το φιλακι κ το χαδι μου. Ασε που κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο μαζι της. Την προσεχω παρα πολυ. Την αγαπαω παρα πολυ. Η αλλη καναρινα η Αλεξια τελειωσε την φωλια τωρα κ καθετε μεσα. Με το καλο να ερθει το αυγουλακι της!

Μήπως δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς!; Δεν νομίζω πως έχει τρελαθεί, απλά δεν νιώθει ασφαλεία ώστε να γεννήσει έχει τα αυγουλακια της..
Σημερα τελειωσε την φωλια της Κ καθετε μεσα. Εκτος αν θελει χαδακια κ αυτη οπως η μυρτουλα. Μπουκιτσες ειναι κ οι δυο. Μικρες ειναι κ αυτες 🙂
 
Καλημέρα σε ολους.Χριστος Ανεστη. Ειμαι παρα πολύ χαρουμενη. Σημερα βγηκε κ το πρωτο μας μωρο. Γιουπιιι🙂
http://prntscr.com/6spukg

θα ξερει αραγε να το ταιζει η Μυρτουλα ή θα το πλακωνει συνεχεια όπως κανει για να ζεστανει κ τ'αλλα αυγουλακια. Ετυχε κ σε αργια ειδαλως θα αγοραζα κρεμουλα να το ταισω εγω.Ανησυχω βρε παιδια!
 
θα ξερει αραγε να το ταιζει η Μυρτουλα ή θα το πλακωνει συνεχεια όπως κανει για να ζεστανει κ τ'αλλα αυγουλακια. Ετυχε κ σε αργια ειδαλως θα αγοραζα κρεμουλα να το ταισω εγω.Ανησυχω βρε παιδια!
Να μην ανησυχείς, ξέρει τα πάντα από ένστικτο. Δεν υπάρχει λόγος να ταίσεις εσύ. Αυτό το κάνουμε μόνο σε πολύ έκτακτες ανάγκες. Και μην αγχώνεσαι, από αύριο θα αρχίσει τα ταίσματα. Μην είσαι συχνά πάνω από το κλουβί και αγχώνεται η πρωτάρα :)

Εννοείται θα της έχεις μόνιμα αυγό που θα το ανανεώνεις να είναι φρέσκο. Θα στα πουν και τα παιδιά από τα καναρίνια που ξέρουν καλύτερα.
 
εξαλλου κάθε μερα αυγουλακι τους ειχα. Κ εχω παρει κ μπολικα τωρα. Ευχαριστω Μαρακι μου
 
Μα το χαίρεσαι. Μην διανοηθείς να το ταΐσεις, είναι πολύ μικρό, η κρέμα θα πρέπει να εχει συγκεκριμένη θερμοκρασία, η ποσότητα επίσης καθορισμένη και μεταβαλλόμενη ανά γεύμα, με αλά λόγια αν το ταΐσεις υπάρχει κίνδυνος για ανάπτυξη μυκήτων, βακτηρίων κλπ, να καεί ο προλοβος επίσης, να μην πάρει τα απαραίτητα αντισώματα κλπ, κλπ. Όποτε δεν ταΐζεις δια ροπάλου. Αν βγήκε σήμερα μάλλον αύριο θα το ταΐσει η μαμά του. Μην πηγαίνεις συνέχεια κοντά τους διότι η καναρα θα σηκώνεται και το πουλάκι και τα αυγά δε θα ζεσταίνονται.
Τέλειο στοματάκι! Τέλος απέφυγε φωτό με φλας, τα ματάκια τους είναι πολύ πολύ ευαίσθητα ακόμη. Καλή συνέχεια!
 
Μα το χαίρεσαι. Μην διανοηθείς να το ταΐσεις, είναι πολύ μικρό, η κρέμα θα πρέπει να εχει συγκεκριμένη θερμοκρασία, η ποσότητα επίσης καθορισμένη και μεταβαλλόμενη ανά γεύμα, με αλά λόγια αν το ταΐσεις υπάρχει κίνδυνος για ανάπτυξη μυκήτων, βακτηρίων κλπ, να καεί ο προλοβος επίσης, να μην πάρει τα απαραίτητα αντισώματα κλπ, κλπ. Όποτε δεν ταΐζεις δια ροπάλου. Αν βγήκε σήμερα μάλλον αύριο θα το ταΐσει η μαμά του. Μην πηγαίνεις συνέχεια κοντά τους διότι η καναρα θα σηκώνεται και το πουλάκι και τα αυγά δε θα ζεσταίνονται.
Τέλειο στοματάκι! Τέλος απέφυγε φωτό με φλας, τα ματάκια τους είναι πολύ πολύ ευαίσθητα ακόμη. Καλή συνέχεια!
οκ ότι πειτε.Φωτο δεν τραβάω ποτε με φλας 🙂

κι άλλο μπεμπακι βγηκε σημερα. Το δευτερο. Μολις σηκωθηκε από την φωλια να φαει κ τραβηξα φωτο.
http://prntscr.com/6suv0z πηραμε φορα. Τα γλυκα μου τα μπεμπακια. Εχω τρελαθει σας λεωωω😕:D

αμαν σκαει κ το 3 μπεμπακιιι

Πασχαλιάτικα τα μπεμπακια μου. Τι θαυμα είναι αυτό χριστε μου. Παιδια πρωτη μου φορα είναι που νιωθω αυτό το συναισθημα. Είναι φανταστικο. Το μονο που εχω να πω είναι ότι εχω τρελαθεί από την χαρα μου.Λες κ εχω μονο εγω μπεμπακια!
 
Με το καλό να μεγαλώσουν τα μικρά μπομπιρακια! Είναι πανέμορφα! Φτου φτου φτου φτου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Άλλη δεν έκανε παιδί, παρά η Μαριώ το Γιάννο.

.. Να σου ζήσουν και να βγουν κουκλιά.
Ευχαριστω Νικο

Με το καλό να μεγαλώσουν τα μικρά μπομπιρακια! Είναι πανέμορφα! Φτου φτου φτου φτου...
Ευχαριστω Αλικη μου

Αχ Νίνα μου μακάρι να κανει τίποτα και ή Σκουφατη μου
Θα βγει κ σενα το μωρακι Γιαννα σημερα. Υπομονη!
 
Σημερα σκασανε κ αλλα 2 μπεμπακια. 4 συνολο. Οταν σηκωθει θα εχω κ φωτο. Το πρωι μολις βγαινανε απο το αυγο!

Μία μία κορίτσια και από αύριο μην ψάχνουμε χαπάκια στα εφημερεύοντα :)
εγω τα χαπακια μου τα πηρα απο χθες. Σημερα εκανε αυγουλακι κ η Αλεξια μου
 
Μια χαρά, ταίζει η πρώτη μάνα σήμερα;
κ όχι μονο η μαμα κ ο μπαμπας. Το βραδυ ειχε γελιο πολύ. Με ξυπνησαν γιατι σηκωθηκε η Μυρτουλα να φαει κ χοροπηδαγε μετα. Πηγα να δω τι συμβαινει κ βλεπω τον μπαμπα μεσα στην φωλια να τα ζεσταινει κ να κοιματε.Αμαν. Τι κανει λεω αυτος εκει.Βλεπω την μανουλα μετα, ανεβαινει στην πλατη του κ του ριχνει μια τσιμπια στο κεφαλι να φυγει. Δρομο του λεει. Εγω προσεχω τα μωρα!
 
Να έχεις φωτάκι νυχτός, να βλέπει να γυρίσει στην φωλιά της το βράδυ, μην παγώσουν τα μωρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Back
Top