Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα πρεπει να της αφαιρεσεις λιγο, ή να πιεσεις με ενα λεμονι, πορτοκαλι ή τη γροθια σου ωστε να κανει κοιλωμα. Περαν του οτι μπορει να πεσει καποιο αυγο και δεν θα την βοηθησει, δεν θα μπορει ουτε να τα ζεστανει το ιδιο καλα, ουτε να τα γυρισει ευκολα, και αν τα καταφερει να βγαλει μικρα, θα πεσουν ή θα τα παρασυρει εξω απο τη φωλια καποια στιγμη που θα παει να βγει εξω.
 
ωχ ρε γμτ με φοβησες τωρα. Δεν σηκωνετε το κοριτσακι μου πολλες φορες από κει. Καλυτερα να της αφαιρεσω βαμβακι αλλα πρεπει να προσεχω κ τ'αυγουλακια. Προς το παρον τα γυρναει. Ποσα θα κανει ακομα πια; Τα κανει κ πρωι πρωι στις 7.00. Ο άλλος ο βλακας δεν την ταιζει καθολου!
 
Εισαι ατυχη εμενα τα περισσοτερα τα κανε μετα τις 8.30... Σ αυτο το εγχειρημα θα περιμενεις να σου πουνε ανθρωποι που ξερουν καλυτερα γιατι δεν εχω εμπειρια στην παρεμβαση στη φωλια.. Παντως το απευχομαι να εχει θεμα, αλλα πρεπει να δρασεις κατα τη γνωμη μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
ωχ ρε γμτ με φοβησες τωρα. Δεν σηκωνετε το κοριτσακι μου πολλες φορες από κει. Καλυτερα να της αφαιρεσω βαμβακι αλλα πρεπει να προσεχω κ τ'αυγουλακια. Προς το παρον τα γυρναει. Ποσα θα κανει ακομα πια; Τα κανει κ πρωι πρωι στις 7.00. Ο άλλος ο βλακας δεν την ταιζει καθολου!
Να μην κάνεις τώρα τίποτε...
Θα "καθίσει" η φωλιά με τις μέρες...
Το μέγεθος δεν ελέγχεται με ημίμετρα αλλά με απόσυρση του υλικού φωλιάς από το κλουβί την κατάλληλη ώρα.
 
εγω το εβλεπα που την γεμισε αλλα ετσι την βολεψε. Όταν ηταν βαθια δεν μπορουσε να κατσει μεσα. Όπως είμαι πανω από το κεφαλι της ολη μερα ετσι θα προσεχω κ τα μικρα. Όταν είμαι κοντα της νιωθει περισσοτερη ασφαλεια. Μακαρι να μπορουσα να την ταισω κιολας

θυμαμαι όταν καποια χρονια πισω 5-6 που γεννουσε η πιτμπουλινα μου. Δεν μ'αφηνε να φυγω από κοντα της. Οταν εκανα κινηση να φυγω με τραβουσε από την μπλουζα κ εβαζε το κεφαλακι της πανω στο ποδι μου.9 ομορφα κουταβακια μου εκανε. Γεννουσε από το πρωι μεχρι της 7. Οο το απόγευμα. Ομορφη εμπειρια κ αυτη
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα κανει κ πρωι πρωι στις 7.00.
Εισαι ατυχη εμενα τα περισσοτερα τα κανε μετα τις 8.30...
Εμένα η μία τα έκανε πριν ξημερώσει! Θυμάμαι την Παρασκευή που γύρισα σπίτι 7 παρά τα ξημερώματα είχε ήδη κάνει το πρώτο αυγό και μόλις είχε σπάσει το σκοτάδι!

Απαντησα ΑΛικη μου λιγο πιο πανω! 😛
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τίποτα... ☹

Κι γω συμφωνώ! Μην πειράξεις τη φωλιά! Μην κάνεις τίποτα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Καλημέρα ολη μερα. Σημερα σταματησε η Μυρτουλα να κανει αυγουλακι. 5 συνολο. Μια χαρα ειμαστε προς το παρον. Με ανησυχει η άλλη όμως η Αλεξια. Μειναμε στο ένα. Σημερα προς το παρον δεν εκανε άλλο. Που κ αυτή πρωι πρωι εκανε. Τι να συμβαινει αραγε;
 
Καλημέρα ολη μερα. Σημερα σταματησε η Μυρτουλα να κανει αυγουλακι. 5 συνολο. Μια χαρα ειμαστε προς το παρον. Με ανησυχει η άλλη όμως η Αλεξια. Μειναμε στο ένα. Σημερα προς το παρον δεν εκανε άλλο. Που κ αυτή πρωι πρωι εκανε. Τι να συμβαινει αραγε;
Δεν ήταν οργανικά έτοιμη... ίσως στην επόμενη σειρά να έχει περισσότερα. Καλή τύχη.
 
Δεν ήταν οργανικά έτοιμη... ίσως στην επόμενη σειρά να έχει περισσότερα. Καλή τύχη.
λες ε; δεν πειραζει.Ας εχει αυτό το ένα κ ότι γινει. Εχουμε μελλον ακομα παρα πολύ!
 
Δυστηχως η Αλεξια μου βιαστηκε να κανει αυγουλακια κ λυπάμαι να παρω κ το άλλο από κει γιατι καθετε κ το κλωσσαει
http://prntscr.com/6oifyf
 
σε πια ημερα αφου εκανε το αυγουλακι η καναρινα μου μπορω να δω αν είναι κλουβιο; καθετε κ το κλωσσαει η κακομοιρα.Αν είναι κλουβιο να την απαλλαξω;
 
Νίνα με προσοχή!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Νίνα με προσοχή!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ευχαριστω Αλικη μου. Σημερα ζευγαρωσαν ο Αλεξ-Αλεξια. Τουλαχιστον το ειδα αυτη την φορα.Αυτη κλωσσαει το μοναδικο αυγο της.

Την παρασκευη το βραδυ που σηκωθηκε απο την φωλια της, πηρα το φακο κ πηγα στην φωλια της χωρις να το πειραξω κ φωτισα στο αυγο κ εβλεπα τον κροκο. Κατα 80% πρεπει να ειναι ασπορο. Θα το ξαναδω την Τριτη.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
δεν μπορω καλυτερα να κανω ωοσκοπηση γιατι φοβάμαι!☹
6η μερα σημερα
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
δεν μπορω καλυτερα να κανω ωοσκοπηση γιατι φοβάμαι!☹
6η μερα σημερα
Τέλεια ωοσκόπηση.. Τι περισσότερο θέλεις να δεις;
Να σου ζήσουν τα επωαζόμενα... με το καλό να τα δούμε σε μερικές μέρες στον κόσμο μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Τέλεια ωοσκόπηση.. Τι περισσότερο θέλεις να δεις;
Να σου ζήσουν τα επωαζόμενα... με το καλό να τα δούμε σε μερικές μέρες στον κόσμο μας.
ευχαριστω Γιαννη μου αλλα είναι μονο αυτό από την Αλεξια. Είναι πολύ δυσκολο πουλακι. Ολο εξω από την φωλια της είναι. Θα τρελαθώ με αυτην. Η Μυρτουλα μου όμως που εχει 5, δεν σηκωνετε καθολου...
 
ευχαριστω Γιαννη μου αλλα είναι μονο αυτό από την Αλεξια. Είναι πολύ δυσκολο πουλακι. Ολο εξω από την φωλια της είναι. Θα τρελαθώ με αυτην. Η Μυρτουλα μου όμως που εχει 5, δεν σηκωνετε καθολου...
Να σου πω την αλήθεια... Θα έχεις ένα θέμα με το ένα κι αυτή τη γέννα... Πιστεύω πως στη δεύτερη σειρά αυγών θα στρώσει...
Αλλά πάλι λίγες μέρες μείνανε... Θα δούμε.
Μπορεί χαλαρά να μας διαψεύσει...
 
Να σου πω την αλήθεια... Θα έχεις ένα θέμα με το ένα κι αυτή τη γέννα... Πιστεύω πως στη δεύτερη σειρά αυγών θα στρώσει...
Αλλά πάλι λίγες μέρες μείνανε... Θα δούμε.
Μπορεί χαλαρά να μας διαψεύσει...
πολύ ζωηρη είναι γμτ! την άλλη εβδομαδα θα τρεχω μια στο ένα δωματιο, μια στο άλλο. Θα εχω τα μωρα μου μετα τα ομορφα που θα εχουν τα στοματακια ανοιχτα. Θα τρελαθωωω

θα έχεις ένα θέμα με το ένα κι αυτή τη γέννα
γιατι Γιαννη μου το λες αυτό. Τι θα τραβηξω; Μιλα
 
Back
Top