Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@maria p την κιτρινη "σκονη" λεει που εχει και λιγο νιζερ(?) μεσα. Δεν ειναι ακριβως αυγοτροφη :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Όχι αυτό δεν είναι τίποτα... ίσως κακό, ίσως αδιάφορο, πάντως χωρίς λόγο παχυντικό και σίγουρα όχι αυγοτροφή.
Διάλεξε μια έτοιμη αυγοτροφή Αυγοτροφές Καναρινιών και δίνε από αυτή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Αυγοτροφή του εμπορίου τους δίνεις ή τις λεγόμενες "βιταμίνες";
Αν είναι αυγοτροφή, μπορείς να την χρησιμοποιείς. Αν θέλεις επιπλέον αυγό, μπορείς να την ανακατεύεις την ώρα που την προσφέρεις με ένα καλοαλεσμένο βραστό 15΄αυγό.
την κιτρινη λεω που βαζεις μεσα στην αυγοθηκη κ βιταμινες στο νερο βαζω

@maria p την κιτρινη "σκονη" λεει που εχει και λιγο νιζερ(?) μεσα. Δεν ειναι ακριβως αυγοτροφη :)
ναι αυτή λεω
 
Μετα από σκεψη κ που ακουσα οσα μου ειπατε για τον καναρινο μου τον Κιτσο κ σχετικα με το δαχτυλιδι, δεν μπορεσα να κρατηθω κ πηγα στον γνωστο που το αγορασα το 2013 κ εδωσα κ 35 ευρω κ εγινε της π... Το καγκελο😡. Επειδή είμαι σε κατασταση τρελας😱 κ μου εχει ανεβει η πιεση μου στα υψη... Θα παθω τιποτα χειροτερο από τα πολλα νευρα που εχω αυτή την στιγμη... Θα σας γραψω μετα το τι μου ειπε ο απατεωνας ο γνωστος που εχει ανοιξει κ μαγαζι στο Αιγαλεο τωρα για το πουλακι μου κ τα στοιχεια που γραφει το δαχτυλιδι που φοραει.[ ΘΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ . Τα νευρα μου ]😕🤬😡
 
Ηρέμησε παιδάκι μου, ο πρώτος ή ο τελευταίος είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Ηρέμησε παιδάκι μου, ο πρώτος ή ο τελευταίος είναι;
Την Καραμπινα θα παρω σου λεω. Τον ψευτη, τον απατεωνα. Δεν μου αρεσει καθολου αυτή η λογικη που εχουν🤬

🤬τα αυγουλακια που εβλεπα εγω όταν πηγαινα, δεν ηταν από αυτό το πουλακι. Κ ουτε όταν ειδα τα πουλακια μεσα στην φωλια ητανε το δικο μου. Εγω το πηρα Δεκεμβριο του 2013. Τα αυγα ηταν Αύγουστος του 2013. Το πουλακι που πηρα εγω ηταν οντως του 2011 όπως μου ειπαν τα παιδια από δω μεσα[ να'ναι καλα]Το λεει κ το δαχτυλιδι 2011 είναι. Εγω δεν πηγα να τα ξαναδω μεχρι το Δεκεμβριο που το αγορασα. Εμπιστευτηκα η μα...η [συγνωμη για τις βρισιες]. Δεν ηξερα από καναρινια τοτε. Τωρα μαθαινω από σας εδώ.
Τοσο πολύ σ'ενδιαφερει η ηλικια του καναρινιου μου λεει; Δεν φτανει που είναι καλη ρατσα [σκυλος] κ σε ξεκουφαινει εκει κολλησες;🤬😡
 
Μετα από σκεψη κ που ακουσα οσα μου ειπατε για τον καναρινο μου τον Κιτσο κ σχετικα με το δαχτυλιδι, δεν μπορεσα να κρατηθω κ πηγα στον γνωστο που το αγορασα το 2013 κ εδωσα κ 35 ευρω κ εγινε της π... Το καγκελο😡. Επειδή είμαι σε κατασταση τρελας😱 κ μου εχει ανεβει η πιεση μου στα υψη... Θα παθω τιποτα χειροτερο από τα πολλα νευρα που εχω αυτή την στιγμη... Θα σας γραψω μετα το τι μου ειπε ο απατεωνας ο γνωστος που εχει ανοιξει κ μαγαζι στο Αιγαλεο τωρα για το πουλακι μου κ τα στοιχεια που γραφει το δαχτυλιδι που φοραει.[ ΘΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ . Τα νευρα μου ]😕🤬😡
Ψύχραιμα... μαθαίνουμε από τα λάθη μας.. όσο ακριβά κι αν κοστίζουν...
 
μας ακουσε ολο το μαγαζι. Δεν μ'αρεσει η κοροιδια. Στεναχωριέμαι κ νευριάζω κ εχω πρόβλημα υγειας χρονια παθηση. Θα του κανω ζημια. Τα νευρα μουυυ🤬😡

Ψύχραιμα... μαθαίνουμε από τα λάθη μας.. όσο ακριβά κι αν κοστίζουν...
Που εκανα λαθος γμτ. Που;☹
 
Ρωτάμε και μαθαίνουμε από πριν... εμπιστοσύνη σε κανέναν μέχρι να την κερδίσει.
Μακαρι να σας ηξερα πιο πριν. Θα ενημερωνόμουνα από σας. Οι φιλοι που εχω δεν ασχολούνται με τετοιου ειδος. Δεν εχουν ιδεα!
ευχαριστω που ειστε κοντα μου ολοι σας κ μου απαντατε σε ότι χρειαζομαι. Να'στε ολοι καλα! 🙂
 
Καλημέρα σε ολη την παρεουλα. Τα καναρινια μου εχουν πολύ πλακα. Εχω βαλει την Μυρτουλα ενδιάμεσα από τους 2 αντρες μου κ βλεπω πολλες ωραιες αντιδράσεις κ συγχρόνως γελαω πρωι πρωι στις 6.00ηωρα. Ο Αλεξ ο πειρατης [κιτρινος] μολις την βλεπει, σηκωνει ανάστημα κ αρχιζει να φουσκωνει το στηθος του να της δειξει ποσο αντρας είναι. Ο δε Κιτσος την κοιταει σαν χαζος κ βαζει το ποδαρακι στο καγκελο [χαζούλης].Αυτή δυστηχως τους μαλωνει κ τους 2 με μια χαρακτηριστικη φωνουλα πολύ λεπτη, κ αρχιζει να πεταει μεσα στο κλουβι της με νευρα. Εγω την μαλωνω λιγο κ της μιλαω να ηρεμησει κ αυτή μαλωνει κ μενα. Γιατι αυτή η αντιδραση; Μαλλον είναι μικρη κ δεν θελει τιποτα. Πρεπει να παρω κ άλλη νυφη κ πιο μεγαλη σε ηλικια γιατι θα γινει οΧΑΜΟΣ από ζηλιες!:D
 
Χριστίνα μου η Μυρτούλα δεν είναι σε καραντίνα;
Κ βεβαια είναι. Οταν λεω ενδιάμεσα από τα 2 αρσενικα ενοουσα είναι το καθενα στο κλουβι του

εχουν μια αποσταση μεταξυ τους. Δεν είναι διπλα διπλα
 
Χριστίνα μου η καραντίνα είναι και σε διαφορετικά δωμάτια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Χριστίνα μου η καραντίνα είναι και σε διαφορετικά δωμάτια.
σωστα τα λες κ το ξερω, Απλα ειμαστε αρρωστοι μεσα στο σπιτι κ τα εχω όλα σε ένα δωματιο κ το πρωι τα βγαζω στο μπαλκονι που δεν το πιανει καθολου αερας κ βροχη γιατι το εχω φροντισει να είναι ετσι για τα πουλια. Δεν θελω να κολλησουνε. Μεχρι κ μασκα φοραω στο προσωπο όταν τ'αλλαζω.Αλλου δεν γινετε να μπουνε προς το παρον
 
Περαστικά σας! Τι να κάνουμε, ό,τι μπορούμε κάνουμε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Περαστικά σας! Τι να κάνουμε, ό,τι μπορούμε κάνουμε :)
ευχαριστω πολύ Μαρακι μου. Θελω να την εχω εδώ στο δωματιο που εχω την υπολογιστη μου γιατι είναι χαρουμενο καναρινι κ μου μιλαει συνεχεια με τον τροπο της αλλα δεν θελω να την κολλησω. Ειμαι πολύ αυστηρη με τις αρρώστιες!:D
 
Δεν νομίζω ότι ένα καναρινάκι μπορεί να κολλήσει μια ανθρώπινη ίωση! 😛

τα εχω όλα σε ένα δωματιο κ το πρωι τα βγαζω στο μπαλκονι που δεν το πιανει καθολου αερας κ βροχη
Το μέσα - έξω είναι σκότωμα για τα καναρινάκια! Μέσα μπορεί να έχετε 25 βαθμούς και έξω 18 και πάλι με αυτούς τους πέντε βαθμούς διαφορά μπορεί στην καλύτερη να σου κρυώσουν! Είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί και ιδιαίτερα ευαίσθητοι ακόμα και στις πιο μικρές διακυμάνσεις της θερμοκρασίας! Γι αυτό καλό θα ήταν να τα είχες μόνιμα στο δωμάτιο! Είναι κρίμα να τα προφυλάσεις από την ίωση σου και να σου κρυώσουν με το μέσα-έξω!
 
Back
Top