Φροντίδα Αγορά lovebird που θα ταιστεί στο χέρι

Kostas1924

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2013
Μηνύματα
69
Πόλη
Αθήνα
Συγχωρέστε με προκαταβολικά αν βγαίνω οφ τόπικ αλλά δεν ξέρω που να το γράψω.
Θέλω να πάρω ένα Lovebird μωρό και να το ταϊσω στο χέρι με κρέμα.έχω βρει μία αγγελία που κάποιος πουλάει μωρά για τάισμα. τώρα είναι 4 ημερών. Θα ήθελα να ρωτήσω πότε να πάρω το παπαγαλάκι για να μην κινδυνεύει αν φύγει από την φωλιά (θα πάει σε άλλο σπίτι) και να μην θέλει τάισμα από 7:30 μέχρι 13:30 γιατί τις καθημερινές λείπω αυτές τις ώρες. Έχω διαβάσει αρκετά κείμενα για το τάισμα στο χέρι (από το καλοκαίρι 2013) αλλά αν μπορείτε θα ήθελα και κάποια tips για ασφαλές τάισμα. Ταίζω για 1η φορά αλλά έχω πάρει αυτήν την απόφαση και θέλω να το ταίσω και να το εξημερώσω. Έχω ανάγκη τις συμβουλές σας γιατί θα τρελαθώ από τη αγωνία μου, γιατί πάντα ήθελα ένα μωρό παπαγαλάκι να το ταίζω εγώ. Είχα πολλά χρόνια παπαγαλάκια και ξέρω αρκετά.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Κι εγώ τόσο του είπα να μου το κρατήσει αλλά ήθελα και μια 2η γνώμη. Ευχαριστώ πολύ και αν μπορείς πες μου και μερικά τιπς για το τάισμα(αν μπορείς και ξέρεις) ή παρέπεμψε με σε κάποιο σιτε
 
Κώστα οι νεοσσοί πρέπει να ταίζονται από τους γονείς τους για να παίρνουν τα απαραίτητα αντισώματα για την καλή τους μετέπειτα υγεία.
Όσα και να έχεις διαβάσει είναι μία δύσκολη και λεπτεπίλεπτη δουλειά το τάισμα στο χέρι που εγκυμονεί πολλούς κινδύνους για την ζωή του νεοσσού.
Μέχρι τον 1,5 μήνα πρέπει να ταίζεται ανά 2 - 2,5 ώρες.
Ο κόπος και το ρίσκο που θα καταβάλεις επί δίμηνο, τρίμηνο, θα είναι πολύ μεγαλύτερος από το να εκπαιδεύσεις ένα μωρό 2 - 2,5 μηνών που είναι το φυσικό να το πάρεις από τους γονείς του.
Έχουμε πρόσφατα περιστατικό ενός παιδιού που πήρε ενός μηνός παπαγαλάκι και το επέστρεψε και πήρε άλλο 2 μηνών γιατί δεν μπορούσε ν' ανταπεξέλθει και είχε και πολλή χρόνο στην διάθεσή του.
Το τι χρειάζεται για το τάισμα μπορείς να δεις εδώ GouldianFinch.gr - Τάισμα στο χέρι, Απαραίτητος εξοπλισμός
 
Μπορείς να μου πεις ποιές ώρες και κάθε πότε ταιζονται τα παπαγαλάκια; θέλω να το ταίσω εγώ γιατί είναι μια εμπειρία που θέλω να την ζήσω. επίσης έχω φίλη που έχει πετ σοπ και θα της πω να με βοηθήσει. είναι πολύ καλή μου φίλη και θα με βοηθήσει πολύ σίγουρα
 
και να σε βοηθησει δεν προκειται να επιβιωσει... Δες το λινκ που σου στειλε...
 
οι ώρες ταίσματος εξαρτώνται από την ηλικία. Διάβασε το link που σου έδωσα είναι παρόμοιου μεγέθους τα πουλιά, οι ώρες και οι ποσότητες ισχύουν.
 
Γιατί να μην επιβιώσει; Θα είναι σε ένα ζεστό περιβάλλον με πολλή αγάπη, φροντίδα και ό,τι άλλο χρειάζεται για να είναι υγιές το παπαγαλάκι
 
ανοιγεις το λινκ που σου εστειλε η μαρια και διαβαζεις αυτο...
21 - 27 ημερώνκάθε 4 ώρες, κάθε 6 ώρες τη νύχτα2 ml
εσυ πως μπορεις να το κανεις οταν εισαι στη δουλεια;
 
η αγάπη και η φροντίδα σ' αυτές τις ηλικίες = τροφή και θερμοκρασία
Όταν ταίζεις στο χέρι ούτε να κοιμηθείς σωστά δεν προλαβαίνεις. Άλλο να το ταίζουν οι γονείς και να δίνεις κι εσύ ένα γεύμα την ημέρα για την "γνωριμία". Αυτό όμως στην περίπτωσή σου δεν γίνεται.
Η γνώμη μας Κώστα σου δίνεται ως βοήθεια στην ερώτησή σου. Δεν έχουμε άλλο λόγο πέραν του να μην κινδυνεύσει μια ζωούλα και να μην ταλαιπωρηθείς εσύ. Αν ίσχυε κάτι άλλο, θα σου λέγαμε εκείνο το άλλο.
 
δεν είμαι 18 σχολείο πάω και τώρα που έρχονται εξετάσεις και θα είμαι σπίτι δεν θα έχω πρόβλημα οπότε.. Β΄γυμνασίου πάω οπότε δεν έχω κάποιο ζόρι με το διάβασμα..
 
Αν είναι κοντά σου ο εκτροφέας πήγαινε και διάλεξε ένα πουλάκι, να πηγαίνεις να το βλέπεις και ίσως να το ταίζεις μία φορά την ημέρα και να το πάρεις όταν πάει 2 μηνών.
Αν δεν γίνεται, περίμενε να πάει 2 μηνών και πάρε το που θα έχει έρθει και το καλοκαίρι και θα κάθεσαι πολλές ώρες μαζί του και θα το εκπαιδεύσεις σιγά σιγά.
Διαφορετικά, κινδυνεύει το πουλάκι να χάσει την ζωή του και εσύ τα λεφτά σου και να πικραθείς.
 
η αγάπη και η φροντίδα σ' αυτές τις ηλικίες = τροφή και θερμοκρασία
Όταν ταίζεις στο χέρι ούτε να κοιμηθείς σωστά δεν προλαβαίνεις. Άλλο να το ταίζουν οι γονείς και να δίνεις κι εσύ ένα γεύμα την ημέρα για την "γνωριμία".
Αν το πάρω θα το κάνω όπως πρέπει γιατί ξέρω ότι είναι τεράστια ευθύνη, αλλά μπορώ να του παρέχω ότι χρειάζεται.όπως είπα, όταν θα γίνει 3 εβδομάδων θα έχουν κλείσει θα σχολεία για εξετάσεις και θα είμαι συνέχεια σπίτι. Κανένα τιπ για το τάισμα;
Αν είναι κοντά σου ο εκτροφέας πήγαινε και διάλεξε ένα πουλάκι, να πηγαίνεις να το βλέπεις και ίσως να το ταίζεις μία φορά την ημέρα και να το πάρεις όταν πάει 2 μηνών.
Αν δεν γίνεται, περίμενε να πάει 2 μηνών και πάρε το που θα έχει έρθει και το καλοκαίρι και θα κάθεσαι πολλές ώρες μαζί του και θα το εκπαιδεύσεις σιγά σιγά.
Διαφορετικά, κινδυνεύει το πουλάκι να χάσει την ζωή του και εσύ τα λεφτά σου και να πικραθείς.
και όταν θα το πάρω 3 εβδομάδων θα κάθομαι
 
τι εννοείς τιπ; Είναι μία μέθοδος, θέλει σχολαστική εφαρμογή, αποστείρωση των εργαλείων, απόλυτα σωστή θερμοκρασία, να χορταίνει το πουλάκι, να αδειάζει το βράδυ ο πρόλοβος. Διάβασε, διάβασε, διάβασε και μην το πάρεις μικρό. Είναι λάθος ότι είναι καλύτερα τόσο μικρό. Και δύο μηνών μικρό είναι.
 
Καλυτερα παρε πουλακι που θα αντεξει.. Να μην εχεις τον φοβο οτι θα σου πεθανει επειδη δεν το ταισες σωστα.. Θα νιωθεις ασχημα για πολυ καιρο γιατι θα ειναι απο δικο σου λαθος που θα χαθει μια ψυχη. Εξαλλου πας σχολειο ακομη, το πουλακι πρεπει να τρωει συνεχεια οχι μονο οταν σχολας.. Αν αγαπας τα ζωα τοτε κανε μια σωστη επιλογη για να μην μετανιωνεις
 
Έχετε δίκιο θα το πάρω μόλις μεγαλώσει λίγο
Αν είναι κοντά σου ο εκτροφέας πήγαινε και διάλεξε ένα πουλάκι, να πηγαίνεις να το βλέπεις και ίσως να το ταίζεις μία φορά την ημέρα και να το πάρεις όταν πάει 2 μηνών.
Μαρία έχεις δίκιο. Ο άνθρωπος που θα το πάρω είναι στην Καλλιθέα και εγώ Νέα Σμύρνη οπότε μπορώ να πηγαίνω να το βλέπω και να το ταίσω κιόλας. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας είναι πολύ χρήσιμες
 
Μπορεί κάποιος να μου στείλει το λινκ ενός site που να είναι αποκλειστικά για το τάισμα Lovebirds γενικά για την φροντίδα των μωρών;(αν υπάρχει) Θέλω εγκυκλοπαιδικά να ξέρω αρκετά πράγματα για το συγκεκριμένο είδος μετά τα μπάτζι και τα κοκατίλ που έμαθα
 
Back
Top