Φροντίδα Αγορά lovebird που θα ταιστεί στο χέρι

Όταν θα πηγαίνεις θα το ταίζεις με την τροφή και τα εργαλεία του εκτροφέα. Για τα υπόλοιπα, το link που σου έδωσα σε καλύπτει. Αν δεν σε καλύπτει, δυστυχώς δεν το κατανόησες και δεν έχεις άδικο, είναι πολύ δύσκολο, γι αυτό σου είπα να μην μπλέξεις σ' αυτήν την διαδικασία.
 
Σήμερα προμηθεύτηκα ένα πολύ ευρύχωρο κλουβί για το παπαγαλάκι μαζί με 4 κλαδάκια,2 ταίστρες και 2 θήκες για αυγό, λαχανικά και αυγοτροφή και μία κούνια. Πιστεύω ότι είναι ένα ιδανικό κλουβί για το παπαγαλάκι. Θα ανεβάσω και φωτος
 
Μπράβο ωραία! Τελικά τι έκανες με το πουλάκι;
 
έχω μιλήσει με τον άνθρωπο που θα το πάρω και του είπα να μου το κρατήσει και να το πάρω μόλις μεγαλώσει και απογαλακτιστεί και του είπα να πηγαίνω να το ταίζω για να με μάθει(1 φορά κάθε 1-2 μέρες) αλλά αυτό που φοβάμαι είναι μήπως το παρατήσουν οι γονείς του.
 
Δεν νομίζω εκείνος που ξέρει τα ζευγάρια του τι λέει;
 
Πιστεύει και αυτός ότι μπορεί να το παρατήσουν και γι΄αυτό το σκέφτομαι... Δεν ξέρω.. μπορεί τελικά και να το πάρω λίγες μέρες πριν απογαλακτιστεί..
 
Παιδιά τελικά δεν άντεξα την αναμονή και το πήρα το πουλάκι. είναι 27 ημερών και στις 14:00 θα το ταίσω(με κρέμα). έχω 3 απορίες:
1)από εκεί που το πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να είναι στους 40 βαθμούς η κρέμα αλλά απλώς να είναι χλιαρή.Ισχύει; Γιατί ρώτησα μια φίλη μου που έχει πετ σοπ και μου είπε στους 40 βαθμούς αλλά ρώτησα και σε άλλα πετ σοπ και μου είπαν να απλώς να είναι χλιαρή.
2)Δεν βρίσκω πουθενά κρέμα! Μου έδωσε για σήμερα και για αύριο η κοπέλα που το πήρα αλλά πρέπει να βρω για να το ταίσω αργότερα.
Τέλος, δεν έχω ακούσει ακόμα το μάνγκο(το παπαγαλάκι) να κελαηδάει ή έστω να τσιρίξει. Είναι επειδή είναι μωρό ή κάτι άλλο;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να φροντίσω τα πάντα για να είναι υγιής ο μάνγκο μου! 🙂
Σε λίγο θα ανεβάσω και φωτογραφίες
 
Να σου ζήσει!
Στην πρώτη σελίδα σου έχω βάλει link αξιόπιστο να το διαβάσεις. Προτιμότερο από το να ρωτάς κάθε έναν, να διαβάσεις τι γράφει και να το μάθεις. Πόσες φορές την ημέρα πρέπει να το ταίζεις;
Τα πετ σοπ είναι ανοικτά μέχρι τις 9 το βράδυ, αφού θέλεις να κάνεις τα πάντα, ψάξε σε παρακαλώ να βρεις τουλάχιστον φαγητό για το πουλάκι. Για να μην τριγυρνάς ψάχνοντας άδικα, πάρε πρώτα τηλέφωνο στα μαγαζιά. Στο google βρίσκεις όλα τα τηλέφωνα.
 
Να σου ζήσει!
Στην πρώτη σελίδα σου έχω βάλει link αξιόπιστο να το διαβάσεις. Προτιμότερο από το να ρωτάς κάθε έναν, να διαβάσεις τι γράφει και να το μάθεις. Πόσες φορές την ημέρα πρέπει να το ταίζεις;
Τα πετ σοπ είναι ανοικτά μέχρι τις 9 το βράδυ, αφού θέλεις να κάνεις τα πάντα, ψάξε σε παρακαλώ να βρεις τουλάχιστον φαγητό για το πουλάκι. Για να μην τριγυρνάς ψάχνοντας άδικα, πάρε πρώτα τηλέφωνο στα μαγαζιά. Στο google βρίσκεις όλα τα τηλέφωνα.

Το ταίζω 3 φορές την ημέρα και σήμερα πήγα και πήρα την κρέμα KAYTEE EXACT HANDFEEDING
To μόνο για το οποίο έχω απορία είναι: να το ταίζω όσο μου ζητάει ή κάποια συγκεκριμένη ποσότητα;
 
Ποτε θα αρχισει να στεκεται καλα στα ποδια του; Ενταξει περπαταει λιγο αλλα δεν ξερω ποτε θα μπορει να στεκεται στο δακτυλο μου.. ειναι 28 ημερωνεπισης για καποιο λογο δεν με αφηνει να ανεβασω φωτογραφιες
 
επισης για καποιο λογο δεν με αφηνει να ανεβασω φωτογραφιες
Έλεγξε το μέγεθός τους. petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Γεια σας. Το παπαγαλάκι είναι πολύ καλά και εγώ ακόμη καλύτερα. Έχω μόνο μία απορία. τώρα τελευταία μου ζητάει όλο και περισσότερη τροφή (σε λογικά πλαίσια πάντα). Εγώ να του δίνω ή αν το αφήνω; δεν ξέρω μήπως το ταίσω υπερβολικά και έχω κανένα πρόβλημα... Κατά τα άλλα το πουλάκι είναι τέλειο! Μας έχει μάθει και όταν του μιλάμε κελαηδάει και μας χαιρετάει. Ακόμα και η μητέρα μου που δεν τα πλησιάζει, πολλές φορές όταν το φέρνω στην κουζίνα για να το ταΐσω το χαϊδεύει... Να μην μιλήσω για τον πατέρα μου που ενώ δεν έχει ιδιαίτερες επαφές με τα ζώα έρχεται στο δωμάτιό μου για να το χαϊδέψει! 🙂
 
Πολύ ευχάριστα τα νέα, μπράβο! Να σας ζήσει!
Για να σου απαντήσουμε, θα πρέπει να μας πεις πόσες φορές την ημέρα και πόσα γραμμάρια τρώει.
Επίσης θα ήταν χρήσιμο και ως συνεισφορά στο φόρουμ , να μας πεις τι ακριβώς έκανες, πως, πόσο και κάθε πότε το τάιζες και ότι άλλο κρίνεις χρήσιμο για κάποιο άλλο μέλος που πιθανόν βρεθεί την ίδια ανάγκη στο μέλλον.
Ε και βάλε μας μια φωτογραφία :)
 
Πολύ ευχάριστα τα νέα, μπράβο! Να σας ζήσει!
Για να σου απαντήσουμε, θα πρέπει να μας πεις πόσες φορές την ημέρα και πόσα γραμμάρια τρώει.
Επίσης θα ήταν χρήσιμο και ως συνεισφορά στο φόρουμ , να μας πεις τι ακριβώς έκανες, πως, πόσο και κάθε πότε το τάιζες και ότι άλλο κρίνεις χρήσιμο για κάποιο άλλο μέλος που πιθανόν βρεθεί την ίδια ανάγκη στο μέλλον.
Ε και βάλε μας μια φωτογραφία :)
Λοιπόν. Το ταίζω 3 φορές τη μέρα(8 το πρωί, 2 το μεσημέρι και 8 το βράδυ). τα γραμμάρια τώρα δεν ξέρω ακριβώς... Βλέπω με το μάτι πότε είναι πηχτή αλλά αν γύρεις το μπολ να ακολουθεί και αυτή και να μην είναι σαν στόκος τόσο πηχτή.Αυτό που έκανα είναι να το έχω στο δωμάτιό μου χωρίς ρεύματα αέρος αλλά με ανοιχτά τα μπατζούρια για να έχει αρκετό φως το πουλάκι. Πολύ σημεντικό απ΄ότι κατάλαβα είναι στην αρχή να έχει πριονίδι στον πάτο του κλουβιού και να πατάει εκεί ώστε να μην γλιστράει γιατί μπορεί να προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα(splayed legs). Όσο για τη θερμοκρασία της κρέμας, δεν έκατσα με το θερμόμετρο, απλώς έβρασα νερό, πρόσθεσα την κρέμα και στη συνέχεια περίμενα λίγο να κρυώσει. Τέλος, την ακούμπαγα στον καρπό μου και αν ήταν ζεστή αλλά όχι καυτή του την έδινα. Επίσης, πριν κάθε τάισμα(κυρίως τα πρωινά ταίσματα) έλεγχα αν αδιάζει ο προλοβός τουλάχιστον μία φορά την ημέρα.Αυτό που κρίνω σημαντικό είναι να έχει ησυχία το πουλάκι, και αν θέλουμε να το εξημερώσουμε να το παίρνουμε 2-3 φορές την ημέρα στο χέρι μας, κυρίως πριν και μετά το τάισμα για να καταλάβει ότι δεν πρέπει να μας φοβάται και ότι θέλουμε να το φροντίσουμε, έτσι ώστε να μας εμπιστεύεται.Ακόμη, πιστεύω πως είναι σημαντικό τα γεύματα να είναι συγκεκριμένες ώρες και να μην μεταβάλλονται κάθε μέρα. Τέλος, θα ήθελα να καθησυχάσω όσους θέλουν να πάρουν μωρό παπαγαλάκι και να το ταίζουν στο χέρι.Από όσα είχα διαβάσει στο ίντερνετ είχα πανικοβληθεί και είχα ανχωθεί πάρα πολύ(την πρώτη μέρα που το πήρα δεν κοιμήθηκα το βράδυ από το άγχος μου για το πρωινό τάισμα). Δεν είναι τόσο δύσκολη διαδικασία. Αντίθετα, είναι μια ευχάριστη διαδικασία αρκεί να προσέχουμε μερικά μικρά πραγματάκια. Είναι κάτι εύκολο. Μόνο τις 1ες δύο φορές θα δυσκολευτείτε επειδή είναι κάτι καινούργιο. μετά θα το απολαμβάνετε και εσείς!
 
Το κλουβί δεν είναι κατάλληλο για κοκατίλ και το τάισμα στο χέρι την θεωρώ αυτός τεχνική προσέγγισης οποιουδηποτε ζωντανού..
Αυτά από εμένα.
 
Κατι ασχετο... Οταν ειναι μικρο οπως ειναι το δικο μου, ισχυει αυτο που λενε για τα οστα στη λεκανη η δεν εχουν παρει ακομη την τελικη τους μορφη; Παντως αν ισχυει ειναι αρσενικος! (οχι οτι με νοιαζει πολυ προς το παρον αλλα να ξερω τι ονομα θα του βγαλω)Σκεφτομαι κι ολας μηπως οταν μεγαλωσει του παρω και ταιρι για να ζευγαρωσει. Θα δειξει... εχουμε καιρο μπροστα μας.. 🙂το μανγκο μου μπορειτε να το δειτε στην εικονα προφιλ μου!
 
Μπράβο Κώστα, συγχαρητήρια!
Πολύ ωραίο πουλάκι να σου ζήσει και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Πόσων ημερών είναι τώρα; Πάντως ένα τουλάχιστον γεύμα την ημέρα θα συνεχίσεις να του το δίνεις εσύ ακόμα κι όταν ξεκινήσει να τρώει σπόρους.
 
Μπράβο Κώστα, συγχαρητήρια!
Πολύ ωραίο πουλάκι να σου ζήσει και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Πόσων ημερών είναι τώρα; Πάντως ένα τουλάχιστον γεύμα την ημέρα θα συνεχίσεις να του το δίνεις εσύ ακόμα κι όταν ξεκινήσει να τρώει σπόρους.
Ευχαριστω πολυ! Τωρα ειναι 1 μηνα και 3 ημερων
 
Back
Top