Φροντίδα Αγορά lovebird που θα ταιστεί στο χέρι

απ' ό,τι λέει ο Ανέστης (Φοίβος) που έχει ταίσει στο χέρι μεγάλο παπαγάλο βέβαια, μπορεί να σου ζητάει ένα γεύμα την ημέρα και αρκετά μεγαλούτσικο έτσι για συναισθηματικούς λόγους. Δίνε του εσύ μέχρι να σταματήσει να ζητάει και εφόσον το βλέπεις και τρέφεται ικανοποιητικά φυσικά.
 
απ' ό,τι λέει ο Ανέστης (Φοίβος) που έχει ταίσει στο χέρι μεγάλο παπαγάλο βέβαια, μπορεί να σου ζητάει ένα γεύμα την ημέρα και αρκετά μεγαλούτσικο έτσι για συναισθηματικούς λόγους. Δίνε του εσύ μέχρι να σταματήσει να ζητάει και εφόσον το βλέπεις και τρέφεται ικανοποιητικά φυσικά.
Ok ευχαριστώ για την βοήθεια σου(και όλων όσων με βοήθησαν). Οι πληροφορίες σας ήταν πραγματικά πολύ κατατοπιστικές και με βοήθησαν να αναθρέψω το παπαγαλάκι μου! Ευχαριστλω πολύ και πάλι
 
Το πρωί που το τάισα δεν έφαγε πολύ(από 2-3 σύριγγες έφαγε μισή) και τώρα το μεσημέρι πάλι δεν έφαγε πολύ.Βέβαια τσιμπάει και σποράκια αλλά ήθελα να σας ρωτήσω μήπως πρέπει να ανησυχίσω...
 
παρακολούθησέ το αλλά δεν νομίζω. Ρίξε μια ματιά και στον πρόλοβό του αν έχει τροφή.
 
παρακολούθησέ το αλλά δεν νομίζω. Ρίξε μια ματιά και στον πρόλοβό του αν έχει τροφή.
Το πρωί που το κοίταξα έιχε λίγο τροφή αλλά πρέπει να ήταν σποράκια που είχε φάει πιο πριν γιατί τρώι και το κεχρί που του έχω βάλει σε κλαδάκι και λίγο από την τροφή του. Οπότε...
 
αν βλέπεις τσόφλια κάτω τρώει μόνο του, οπότε μην ανησυχείς, σιγά σιγά θα τρώει μόνο μία φορά την ημέρα από εσένα
 
Ο Μάνγκο είναι τέλειος! Έχω μείνει έκπληκτος με την εξυπνάδα του.Αποφάσισα να του μάθω το όνομά του και να μάθει να έρχεται όταν τον φωνάζω και το έμαθε αμέσως!Όταν ήταν ώρα να τον ταίσω σκέφτηκα να πάρω τη σύρριγγα και να τον φωνάζω και όταν ερχόταν του έδινα και από λίγο. Στο τέλος, κατάφερα να του το μάθω χωρίς την κρέμα! Τελικα επιβαιβεώνονται όλα όσα είχα διαβάσει!Βέβαια δεν του έκανα πάρα πολλές επαναλήψεις γιατί διάβασα ότι έτσι χάνουν το ενδιαφέρον τους και βαριούνται! Αύριο θα του μάθω και άλλο κόλπο...Αυτό που θα του μάθω σίγουρα αλλά ξέρω ότι θα πάρει χρόνο είναι να μάθει να κουτσουλάει στο κλουβί του μόνο. Πολλοί μπορούν να πουν ότι δεν γίνεται αλλά εγώ ξέρω ότι γίνεται γιατί το είχα μάθει και σε ένα μπάτζι που δεν ήταν ταισμένο στο χέρι και ήταν άγριο!
Είμαι ενθουσιασμένος!:D):)😛🙄
 
o Μάνγκο έχει πάρει πολύ θάρρος και σήμερα που τον είχα έξω και βλέπαμε ταινία κάποια στιγμή ήρθε πάνω μου και με δάγκωσε στον λαιμο. Πώς μπορώ να τον αποτρέψω από το να δαγκώνει;
 
Πολύ ευχάριστο που προχωράτε όμορφα με το μικρό σου :)
Να βγάζεις μικρές κραυγούλες ενόχλησης χωρίς να τον ταράζεις αλλά να παίρνει το μήνυμα ότι αυτό που κάνει πονάει και να μαλακώσει τον τρόπο του. Γιατί δεν έχει σκοπό να σε πονέσει απλά είναι άγαρμπος.
 
Πολύ ευχάριστο που προχωράτε όμορφα με το μικρό σου :)
Να βγάζεις μικρές κραυγούλες ενόχλησης χωρίς να τον ταράζεις αλλά να παίρνει το μήνυμα ότι αυτό που κάνει πονάει και να μαλακώσει τον τρόπο του. Γιατί δεν έχει σκοπό να σε πονέσει απλά είναι άγαρμπος.
Ναι και πολλές φορές το κάνει για να παίξει. Κάνω αυτό που μου λες αλλά όταν το κάνει πολλές φορές τον αφήνω στο κλουβί του για να καταλάβει ότι αν δαγκώνει δεν θα βγαίνει από το κλουβί. Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ για την βοήθεια. τώρα ποια τρώει ελάχιστη κρεμα και περισσότερο σπόρια. Πότε θα σταματήσει εντελώς να τρώει κρέμα; (είναι 43 ημερών)
 
Δεν έχω ταίσει ποτέ με κρέμα αλλά απ' ό,τι λέει ο Ανέστης (Φοίβος) όσο σου ζητάει θα του προσφέρεις ένα τουλάχιστον γεύμα ημερησίως. Ίσως φτάσει και 3μηνών και σου ζητάει και να του δίνεις. Συντηρεί μια σχέση μαζί σου που δεν θέλει, δεν νοιώθει έτοιμο να διακόψει. Σιγά σιγά θα σταματήσει μόνο του. Μην την κόψεις εσύ θεωρώντας ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Άφησέ το ν' αποφασίσει εκείνο.
 
Δεν έχω ταίσει ποτέ με κρέμα αλλά απ' ό,τι λέει ο Ανέστης (Φοίβος) όσο σου ζητάει θα του προσφέρεις ένα τουλάχιστον γεύμα ημερησίως. Ίσως φτάσει και 3μηνών και σου ζητάει και να του δίνεις. Συντηρεί μια σχέση μαζί σου που δεν θέλει, δεν νοιώθει έτοιμο να διακόψει. Σιγά σιγά θα σταματήσει μόνο του. Μην την κόψεις εσύ θεωρώντας ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Άφησέ το ν' αποφασίσει εκείνο.
Ναι και εγώ αυτό πιστεύω!Όταν πεινάει ευτυχώς είναι πολύ ευδιάκριτο γιατί τσιρίζει οπότε θα συνεχίσω μέχρι να σταματήσει να μου ζητάει. Πάντως έχω τρελαθεί με το πόσο έξυπνο είναι. του έμαθα και άλλο κόλπο. Να του δείχνω κάπου και αυτό να πηγαίνει εκεί!
 
Γεια σας! Τελικά ο/η μάνγκο δεν θέλει άλλο τάισμα με κρέμα οπότε τώρα ξεκινάει η εντατική εκπαίδευση! Θα τον κάνω ξεφτέρι! Είμαι ενθουσιασμένος! 😛rolleyes:
 
Ευχαριστώ πολύ. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι ο μάνγκο δαγκώνει αρκετά δυνατά και αυτό που μου είπες να κάνω δεν αποδίδει... Καμιά άλλη συμβουλη;
 
μια αλλη ιδεα ειναι να του κοψεις τη μιτη ισως εχει μεγαλωσει και ειναι πολυ μυτερη μονο ομως αν γνωριζεις αλλιως ζητα βοηθεια απο καποιο που γνωριζει μη το τραυματισεις.
 
μια αλλη ιδεα ειναι να του κοψεις τη μιτη ισως εχει μεγαλωσει και ειναι πολυ μυτερη μονο ομως αν γνωριζεις αλλιως ζητα βοηθεια απο καποιο που γνωριζει μη το τραυματισεις.
δεν έχει μεγαλώσει πολύ ούτε είναι πολύ μητερή. Πότε να προλάβει 2 μηνών και 24 ημερών είναι... Ευτυχώς τώρα έχει ελατωθεί λίγο γιατί μου είπαν ότι όταν με τσιμπάει το κάνει για να τραβήξει την προσοχή και όταν δεν του δίνω σημασία σταματάει

Έχω μία άλλη απορία. Όταν το πήρα μου είπαν ότι είναι peachfaced. Δηλαδή με κόκκινη φάτσα κλπ, αυτό είναι όπως στην φωτό. Θα αλλάξει μόλις μεγαλώσει;
 
Back
Top