Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Να φροντίζεις για την καλή και πλούσια διατροφή τους και να έχεις υπομονή, αυτά θα προχωρήσουν με τους δικούς τους ρυθμούς.
Αυτό το κάνω ουτος ή άλλως και δεν πρόκειται να το σταματήσω
 
Καλησπέρα.. Έχω ένα που δνε ξέρω αν είναι καλά ή κακά.. Ο Λάκης με την Ροξ καθοντουσαν σε διαφορετικές πατηθρες αλλά ήταν κοντά.. Τότε ο Λάκης άρχισε να χτυπάει τα φτερά του πολύ δυνατά σαν να της φωνάζει ή κάτι παρόμοιο... Το έκανε 3 φορές.. Την δεύτερη το έκανε και η Ροξ σύγχρονος. Μετά αν και δνε είναι σίγουρος η Ροξ του τσίμπησε το ην ουρά.. Από τότε όταν ο Λάκης κάθεται πάνω σε κάποια πατηθρα και έρχεται η Ροξ φεύγει.. Όσο σας γράφω ο Λάκης έτρωγε και πήγε κοντά η Ροξ.. Τότε ο Λάκης το ξαναέκανα και πέταξε μακρυά.. Τσακονωνται; Να τα χωρίσω;
[automerge]1584637037[/automerge]
Θα προσπαθήσω να τα βγάλω και βίντεο αλλά 2 φορές που το προσπάθησα δνε πρόλαβα
[automerge]1584637242[/automerge]
Και μόλις τώρα ο Λάκης καθόταν στην πατήυρα και η Ροξ σαν να του επιτέθηκε και πήγε να τον τσιμπήσει στο ράμφος και ο Λάκης έπεσε κάτω.. Τσακ όμως;
[automerge]1584637880[/automerge]
Μπόρεσα να το βγάλω.. Αυτό γίνετε τώρα.. Εδώ και λίγη ώρα.. Δνε έχει ξαναγίνει.. Σας παρακαλώ πείτε μου τι πρέπει να κανωωω
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία:
Μην αγχώνεστε... 😊
Τα πουλάκια απλά ψιλοτσακονονται. Μάλλον ο Λάκης θέλει να ζευγαρώσει και η ροξ αμύνεται. Κάποια ζευγάρια συμφιλιόνονται γρήγορα, ενώ κάποια θέλουν λίγο χρόνο. Όλα φυσικά είναι...

Σας παρακαλώ πείτε μου τι πρέπει να κανωωω
Τίποτα. Απλα συνεχίστε την διατροφή τους με αυγό φρέσκο νερό και καλή καθαριότητα. 😊
Τότε ο Λάκης άρχισε να χτυπάει τα φτερά του πολύ δυνατά σαν να της φωνάζει ή κάτι παρόμοιο... Το έκανε 3 φορές.. Την δεύτερη το έκανε και η Ροξ σύγχρονος. Μετά αν και δνε είναι σίγουρος η Ροξ του τσίμπησε το ην ουρά..
Η συμπεριφορά που μας περιγράψατε, ήταν ίδια με αυτή του βίντεο;
 
Μην αγχώνεστε... 😊
Τα πουλάκια απλά ψιλοτσακονονται. Μάλλον ο Λάκης θέλει να ζευγαρώσει και η ροξ αμύνεται. Κάποια ζευγάρια συμφιλιόνονται γρήγορα, ενώ κάποια θέλουν λίγο χρόνο. Όλα φυσικά είναι...


Τίποτα. Απλα συνεχίστε την διατροφή τους με αυγό φρέσκο νερό και καλή καθαριότητα. 😊

Η συμπεριφορά που μας περιγράψατε, ήταν ίδια με αυτή του βίντεο;
Nαι. Ακριβώς ίδια
 
Δεν είναι τίποτα. Και εμένα το κάνουν, τώρα που ο αρσενικός θέλει να προχωρήσει σε δεύτερη γέννα.
Υσχύει ότι σας είπα. Ο Λάκης θέλει να ζευγαρώσει.
Υπομονή!
Πόσο καιρό είναι μαζί τα πουλάκια;
 
Δεν είναι τίποτα. Και εμένα το κάνουν, τώρα που ο αρσενικός θέλει να προχωρήσει σε δεύτερη γέννα.
Υσχύει ότι σας είπα. Ο Λάκης θέλει να ζευγαρώσει.
Υπομονή!
Πόσο καιρό είναι μαζί τα πουλάκια;
Στην ζευγαρωστρα με διαχωριστικό είναι 1 εβδομάδα και χωρις2 μέρες αλλά γενικά βλεπόντουσαν πάντα
 
Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι.. Αν φτιάξω εγώ την φωλιά δηλαδή να βάλω εγώ κλωστή μέσα στην φωλιά θα την δεχθεί ή όχι; Ευχαριστώ
 
Αν φτιάξω εγώ την φωλιά δηλαδή να βάλω εγώ κλωστή μέσα στην φωλιά θα την δεχθεί ή όχι;
Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, αν η κανάρα δεν είναι έτοιμη δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσει, όταν θα είναι έτοιμη θα την φτιάξει μόνη της σε πολύ λίγο χρόνο.
Υ π ο μ ο ν ή !
 
Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, αν η κανάρα δεν είναι έτοιμη δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσει, όταν θα είναι έτοιμη θα την φτιάξει μόνη της σε πολύ λίγο χρόνο.
Υ π ο μ ο ν ή !
Οκ ευχαριστώ
 
Καλησπέρα.. Το βίντεο που θα δείτε παρακάτω δείχνει την Ροξ που σαν να προσπαθεί να κάτσει στην αυγοθήκη.. Μέσα στην αυγοθήκη έχω μυρωδικά (Ρίγανη, δενδρολίβανο και λίγο σουσάμι). Έχω δύο αυγοτροφες με αυτά τα προϊόντα και το κάνει και στης δύο.. Λογικό; Επίσης να πω πως ακόμα δεν έχει πατήσει στην φωλιά..
 

Συνημμένα

Αφαιρεσε τις αυγοθηκες αφου προσπαθει να της χρησιμοποιησει ως φωλια.
Μοηπως κατα τυχη εχεις καμια εσψτερικη φωλια;
Όχι άλλα μπορώ να πάω να πάρω.. Να την τοποθετήσω εκεί;
 
Μονο αν ειναι ευκολο να βγεις να παρεις και αφου παρεις προφυλαξεις
Τοποτετησε την σε μια γωνια του κλουβιου.
Υπαρχει περιπωση να μην προτιμα την εξωτερικη,
 
Μονο αν ειναι ευκολο να βγεις να παρεις και αφου παρεις προφυλαξεις
Τοποτετησε την σε μια γωνια του κλουβιου.
Υπαρχει περιπωση να μην προτιμα την εξωτερικη,
Άρα να μην την βάλω την εσωτερική εκεί πέρα πυ είναι η αυγοτροφη αλλά στην άκρη του κλουβιου; Επίσης να βάλω κανονικά μέσα τσοχα κτλπ από τι καταλαβενω. Κάτι τελευταίο.. Να αφήσω και την εξωτερικη φωλιά; Χρειάζεται κάτι άλλο; Ευχαριστώ. Συγνώμη για την πολλές ερωτήσεις
 
Να την βαλεις σε μια γωνια του κλουβιου προτεινω και να αφαιρεσεις τις αυγοθηκες προς το παρον.
Την εξωτερικη την αφηνεις μπας και...

Ναι βαλε τσοχα.
Οκ ευχαριστώ πολύ 😊. Πάω τώρα να αγοράσω
[automerge]1584972255[/automerge]
Υπάρχει πρόβλημα αν την βάλω στην ίδια πλευρά που είναι και η εξωτερική;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόλις πήρα μια εσωτερική φωλιά πλαστική και μια τσοχα. Πρέπει να παρω και άλλη ξύλινη φωλιά; Για να βάλω εκεί την τσοχα ή την βαζω στο πλαστικό? Παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα
 
Θα ράψεις την τσόχα στην πλαστική φωλιά. Μετά θα την βάλεις στο κλουβί και θα περιμένεις να δεις την αντίδραση της κανάρας. Εγώ θα την έβαζα εκεί που είναι η αυγοθήκη.
 
Θα ράψεις την τσόχα στην πλαστική φωλιά. Μετά θα την βάλεις στο κλουβί και θα περιμένεις να δεις την αντίδραση της κανάρας. Εγώ θα την έβαζα εκεί που είναι η αυγοθήκη.
Οκ ευχαριστώ. Άρα χωρίς ξύλινο ψαθακι
 
Ορίστε η φωλιά.. Ελπίζω να μπήκε καλά.
Τώρα αναμένουμε αποτελέσματα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει αυγό μέσα στην φωλιά που έχει μόνο τσοχα;
 

Συνημμένα

  • received_203195690909097.webp
    received_203195690909097.webp
    83,2 KB · Προβολές: 21
Back
Top