Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καρδερίνας για το 2019

Λαμπρά! Χάρηκα πολύ για την ομαδική έξοδο των νεοσσών από την φωλιά! Με το καλό να απογαλακτιστούν ομαλά και σωστά! 🙂

Το αρσενικό τα τρέφει κύριε Γιάννη ή παραμένει απόμακρο;
 
Το αρσενικό τα τρέφει κύριε Γιάννη ή παραμένει απόμακρο;
Όχι.. καθόλου τα μικρά.
Μόνο τη μητέρα.
Θα ήθελα να σας βάλω σε ένα όμορφο διάλογο με άγνωστο φίλο που γίνεται στο παρακάτω video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και που κατά τη γνώμη μου αξίζει να τον διαβάσει κάποιος.. ακόμη και να συμμετέχει σχολιάζοντας.
[automerge]1551963777[/automerge]
Υ. Γ.
Αν κάποιοι δεν μπορούν να διαβάσουν το διάλογο να μιλήσουν για να σας τον μεταφέρω αυτούσιο...
 
Όχι.. καθόλου τα μικρά.
Μόνο τη μητέρα.
Μάλιστα. Μου κάνει εντύπωση, όπως και σε εσάς. Ελπίζω στην δεύτερη φωλιά τους να σας διαψεύσει, αλλάζοντας την συμπεριφορά του!

Θα ήθελα να σας βάλω σε ένα όμορφο διάλογο με άγνωστο φίλο που γίνεται στο παρακάτω video και που κατά τη γνώμη μου αξίζει να τον διαβάσει κάποιος.. ακόμη και να συμμετέχει σχολιάζοντας.
Υ. Γ.
Αν κάποιοι δεν μπορούν να διαβάσουν το διάλογο να μιλήσουν για να σας τον μεταφέρω αυτούσιο...
Ωραία! Θα είναι ενδιαφέρον και χρήσιμο να το αναγνώσουμε! Κάθε γνώμη μετράει! Σας ευχαριστούμε!
 
Θα είναι ενδιαφέρον και χρήσιμο να το αναγνώσουμε!
Μεταφέρω όπως είναι το διάλογο..

- "Βλέπω αφαιρεσες την καινούργια φωλιά κ Γιάννη προφανώς επειδή δεν τάιζε το αρσενικό και υπήρχε κίνδυνος για τα μικρά ή υπάρχει θέμα με το θηλυκό, παρατηρώ μια αραίωση φτερωματος γύρω από τα μάτια και κάτω από το λαιμό. Φαίνεται λίγο καταβεβλημένο. Τελικά έχεις δίκιο (2 γέννες και με τη στήριξη και φροντίδα του αρσενικού) "-

-"Μπράβο σε όλα. Σωστές οι παρατηρήσεις σου. Ο αρσενικός δε δείχνει διάθεση για ταϊσει τα μικρά κ η μητέρα είναι κυριολεκτικά εξουθενωμένη από την προσπάθεια. Δεν ξέρω αν θα της επιτρέψω τη δεύτερη γέννα. Ίσως μόνο να γεννήσει τα αυγά και τέλος. Θα τα βάλω σε παραμάνα. "-

-"Κι όμως φαινόταν με το ζήλο που τάιζε το θηλυκό ότι πρόκειται για αξιόλογο πουλί συν το στρώσιμο της φωλιάς. Κάποια προσπάθεια αγχωδους και γρήγορου ταισματος που είδαμε στην αρχή φάνηκε κατά τη γνώμη μου ότι ο ερχομός των μικρων τον στρεσαρε και τον αποσυντονισε λίγο. Αν γινόταν δεύτερη γέννα πιστεύω θα τάιζε. Δεν είναι όμως η περίπτωση αυτή για πειραματισμούς με ένα εξουθενωμενο θηλυκό. Σαφώς και καλά κάνεις και σταματάς. Συγχαρητήρια για το θάρρος και την απρόσκοπτη προβολή από την αρχή αυτής της γέννας με όλα τα προαναφερθέντα. Δε συναντά κανείς τέτοια παρουσίαση στην ελληνική εκτροφή τουλάχιστον. Υ. Γ Ελπίζω να φάνε γρήγορα τα μικρά για να προλάβεις τη δεύτερη γέννα και να μην τα δεις στη σχάρα.. "-

-"Απεύχομαι κάθε κακή εξέλιξη. Είναι 20 ημερών σήμερα και η μητέρα δεν έχει ετοιμάσει την επόμενη φωλιά. Συνεκδοχικά εικάζω πως θα γίνει σε 3-4 μέρες.. εύχομαι και λίγο περισσότερο για να έχει το χρόνο να μεγαλώσει τα μικρά. Λογικά στις 25 μέρες τρώνε μόνα τους.. και εύχομαι να φτάσουμε εκεί. Τα αυγά της καρδερίνας ασφαλώς θα μεταφερθούν σε κανάρα (ως παρένθετη μητέρα) και θα την αφήσω να κλωσά μερικές μέρες τα ομοιώματα. Ασφαλώς αν δεν υπάρξει βελτίωση της κατάστασης δεν υπάρχει περίπτωση να της επιτρέψω να συνεχίσει κάτι τόσο εξουθενωτικό.
Για το video και την προσπάθεια καταγραφής το έκανα καθαρά και μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους... και θα το συνεχίσω με κάθε τίμημα. Δεν μπορεί να υπάρχουν στο διαδίκτυο video με τρόπους πιασίματος των άγριων και να απουσιάζουν οι τρόποι σωστής εκτροφής. Και σ' αυτή την πορεία χρειάζομαι βοήθεια. Τη δική σου όπως και των υπολοίπων που σέβονται αρχικά τον εαυτό τους και στη συνέχεια τα εκτρεφόμενα πουλιά τους.
Σε περιμένω να συμμετέχεις και στην συζήτηση που έχει στηθεί εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Παρουσιάζω-την-αναπαραγωγή-καρδερίνας-για-το-2019.34558/
 
Τον είχα διαβάσει και στο YouTube, αλλά τον ανέγνωσα ξανά. Σας ευχαριστούμε θερμά που μας τον παραθέσετε! Ένας σωστός και εποικοδομητικός διάλογος εκμαιεύει την αλήθεια και το σώφρον και βοηθάει στο να παρθούν σωστές αποφάσεις!
 
Δεν μπορεί να υπάρχουν στο διαδίκτυο video με τρόπους πιασίματος των άγριων και να απουσιάζουν οι τρόποι σωστής εκτροφής

Λόγο φόρτου στην εργασία μου δεν μπορώ να παρακολουθήσω με την δέουσα προσοχή το Video αυτή την στιγμή.. Θα γίνει αργά το απόγευμα.

Ωστόσο, στέκομαι στο παραπάνω quote απολογούμενος προκαταβολικά για το off topic.
Εχθές το βράδυ "πέτυχα" στο youtube ένα πιτσιρικά με το κανάλι carduelis.gr όπου έχει δεκάδες video παγίδευσης άγριων πουλιών.. Το εντυπωσιακό είναι ότι διάβασα από μηδενικά έως ελάχιστα αρνητικά σχόλια για τις ενέργειες του. Απεναντίας η πλειοψηφία ήταν ευφημιστικά και ενθαρρυντικά.
Αργότερα σήμερα θα κάνω ανάλογη ανάρτηση για να τον γνωρίσουμε όλοι τον φίλο μας.

Ως εκ τούτου.. Κι εγώ μαζί σου και μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις Γιάννη!
 
Κι εδώ τα extra "πυρωτικά" σκευάσματα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
όλα στη σειρά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κυριε Γιαννη, απο την αρχη της αναπαραγωγικης προσπαθειας αυτου του ζευγαριου, και των αλλων φανταζομαι, τονισατε, οτι λογω προσωπικων υποχρεωσεων, αναγκαστήκατε να ξεκινησετε πιο νωρις, και γραψατε οτι θα υπαρχει και καποιο τίμημα. Μηπως το τιμημα ειναι η κατασταση της θηλυκιας; Διοτι πραγματικα, φαινεται αρκετα ταλαιπωρημένη, αν θυμαμαι απο την δικη μου, φαινοταν μια χαρα, και ο αρσενικος μου την μονη βοηθεια που εδινε, ηταν το βατεμα.

Οσο για το πιο πανω, ειναι μεγαλη αληθεια, πιο ευκολα βλεπουμε κατι παρανομο, παρα μια ανοικτη εκτροφικη προσπαθεια. Αν και ειναι δικαιωμα του καθε εκτροφεα να κανει οτι θελει, το κακο ειναι οτι οσο υπαρχει αυτη η τακτικη, τοσο πιο καινουρια και περισσοτερα βιντεο θα βρισκουμε στο νετ απο ξοβεργιες και καπατσες.
 
Τα άλλα τρία θηλυκά που έχουν ξεκινήσει δεν είναι έτσι και ασφαλώς δεν έχει να κάνει με το χρόνο έναρξης της αναπαραγωγής αλλά με την κατάσταση πριν μπει σ' αυτή.
Πιέστηκε νομίζω πολύ αυτό το θηλυκό.
Ίσως να είχε κι άλλα θέματα που τα έκρυβε όσο δεν υπήρχε αυτή η πίεση.
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτή είναι η κατάσταση.
Μας δίδαξε πολλά... μας έδειξε τρόπους... μεγάλωσε μια όμορφη γενιά με καρδερίνες... Ξεκούραση τώρα.
Του χρόνου πάλι.
 
Καλησπέρα και από εμένα. Πολλά πουλιά θηλυκά ακόμα και από την πρώτη γέννα χάνουν πούπουλα στο ράμφος και στο λαιμό. Κυρίως σε καναρίνια. Έχουμε διαβάσει πολλά τέτοια θέματα εδώ μέσα. Στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με καναρινια πιστεύω είναι θέμα στρεσαρισματος. Σαφώς οι καρδερίνες είναι πιο ευαίσθητες και το δείχνουν πιο εμφανή.
 
Να ευχαριστήσω τον κ Γιάννη για την πρόσκληση- κάλεσμα στο forum. Να συνεχίσω λοιπόν σ'αυτά που λέγαμε στο κανάλι του στο διαδίκτυο ότι χαίρομαι που βλέπουμε αυτή του την προσπάθεια από την αρχή και μας την παραθέτει απλόχερα με σκοπό όπως είπε τη μετάδοση γνώσεων και εμπειριών.
Μου είναι αδιανόητο να βλέπω στο διαδίκτυο μόνο ξένους εκτροφείς κυρίως Άραβες, Ισπανούς, Ιταλούς με τα ονοματεπώνυμα τους τα πρόσωπα τους και να παρουσιάζουν, αναλύουν σχεδόν τα παντα( τροφές, αρρώστιες, διασταυρώσεις κτλπ).
Μερικοί μιλάνε στην κυριολεξία στα πουλιά
Και στην Ελλάδα έχουμε σίγουρα πολλούς εκτροφείς με πολλά χρόνια στην πλάτη τους άλλα πουθενά δεν είδα να καταγραφούν τις εμπειρίες τους κυρίως τις κακές και λανθασμένες ισως πραξεις τους. Μόνο μυστικοπάθεια και υπερμετρος εγωισμος. Αυτα εχω εισπράξει και παρατηρησει εγω στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι
 
Χαίρομαι που μπήκες στη συζήτηση κι εδώ @VAGELIS D .
Όλοι έχουν πολλά να προσφέρουν στους άλλους και όλοι συνολικά να κερδίζουμε μέσα από τις συζητήσεις.
Τέτοιες συζητήσεις όπως αυτή μόνο κέρδη έχει να προσφέρει.. και σημαντικά οφέλη.
Ειδικά μέσα από τις διαφωνίες μας...
Όλοι χρειαζόμαστε "όλους"... και κανείς μας δεν περισσεύει.
 
Έχω την πολυτέλεια να τις ακούω στη φύση να ανταγωνίζονται τις δικές μου την άνοιξη και το καλοκαίρι.
Μάλιστα πέρυσι ένα ζευγάρι καρδερίνες έκανε φωλιά σε ένα κοντινό δέντρο αλλά παρά τις προσπάθειες ποτέ δεν κατάφερα να εντοπίσω τη φωλιά..
Σήμερα είδα το πρώτο γκρουπάκι (6-7) από καρδερίνες να κάθονται 8-10 μέτρα στην παροχή ΔΕΗ προς το σπίτι μου. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τις αποθανατίσω.
Αλλά αφού ήρθαν σίγουρα θα ξαναανταμώσουμε και πιθανόν να τις δούμε παρέα
 
Ωραία αίσθηση, εε; Ευτυχώς Γιάννη βλέπω καθημερινά τέτοια κοπάδια, όχι μόνο από καρδερίνες αλλά και από άλλα πουλιά! Ποιο συγκεκριμένα, κάθε απόγευμα θα πετύχω ένα κοπαδακι από φανετα να κάθεται πάνω σε μια καρυδιά και να αγναντεύει την θέα! Τα λουγαρακια καθημερινοί επισκέπτες! Αν και φεύγουν τώρα σιγά σιγά... Το καμάρι μου όμως είναι μια αρσενική καρδερίνα την οποία βλέπω κάθε μέρα στην αυλή μου! Μέχρι και κατιφεδες έχω φυτέψει για να τρώει! Μια στο τόσο μας επισκέπτεται και ένα ζευγαράκι από καρδερίνες! Ευτυχώς είχε φτιάξει φωλιά κοντά στο σπίτι μου και το χάζευα κάθε μέρα να ταΐζει τα μικρά!
 
@misalouris

Γιαννη εξηγησε μας αν θελεις με αφορμη το βιντεακι με τους εξτρα σπορους 3 πραγματακια

1)Γιατί ΚΑΙ αποφλοιωμενο ηλιοσπορο;

2)Γιατι ρουπσεν;

3)Γιατι Fonio?
 
Το ότι τους έδειξα τους σπόρους να υπάρχουν ως extra δε σημαίνει πως τους χρησιμοποιώ Αντώνη όλους και ειδικά στις καρδερίνες.
Το ηλιόσπορο, για τον καθαρισμένο που ρωτάς τον χρησιμοποιώ τριμμένο στην αρχή ανεξαρτητοποίησης των μικρών.
Με βολεύει πολύ.
Κάνω κάτι λάθος;
 
Back
Top