Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καρδερίνας για το 2019

Τα μικρά έχουν μεγαλώσει.
Ελάχιστες μέρες έμειναν μέχρι την ανεξαρτητοποίησή τους.. σήμερα είναι 23-24 ημερών.
Η μητέρα όμως βρίσκεται πολύ ώρα πάνω στο σουπιοκόκαλο κάτι που με κάνει να πιστεύω πως δεν θα αργήσει να γεννήσει αυγά.
Κι αυτό για τη συγκεκριμένη περίπτωση και τη συγκεκριμένη κατάσταση δεν είναι και τόσο καλό.
Είναι εντελώς καταβεβλημένο το θηλυκό.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πρέπει όμως να βάλω φωλιά και να πάρω τα αυγά όταν τελειώσει η ωοτοκία γιατί είναι κάτι που όπως προβλέπω δεν θα το αποφύγω.
Αρχικά είχα αφαιρέσει τις φωλιές στην προσπάθεια να κόψω αυτή την προδιάθεση αλλά δυστυχώς και με όσα παρατηρώ δεν σταματάει.
Όταν γεννηθούν θα αποσύρω τα αυγά σε παρένθετη μητέρα και θα την αφήσω να ηρεμήσει κλωσώντας πλαστικά.
Τι λέτε οι υπόλοιποι;
 
Κάτι άλλο που να βοηθήσει αν αυτού σε αυτές τις περιπτώσεις έχεις να προτείνεις Αντώνη;
Μικροτερη ποσοτητα αποφλοιωμενων σπορων και οσο το δυνατον ελεγχο της πηγης αγορας.
Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θα μαθεις ποτε το ποτε εχουν αποφλοιωθει αυτοι οι σποροι.
 
...
Όταν γεννηθούν θα αποσύρω τα αυγά σε παρένθετη μητέρα και θα την αφήσω να ηρεμήσει κλωσώντας πλαστικά.
Τι λέτε οι υπόλοιποι;

Γιάννη, γιατί να κλωσήσει; Το κλώσημα προϋποθέτει αποχή απο το φαγητό και γενικά αδυνατίζει τα πουλιά θεωρώ, όχι;

Επίσης ως ερώτημα το θέτω, τα ιθαγενή που δεν έχουν φτάσει στο σημείο που έχουν τα καναρίνια να γεννάνε σαν τις κότες, αν τα χωρίσεις και τους βγάλεις τα ζευγάρια τους, πιστεύεις ότι θα γεννήσουν στο πάτωμα; Δηλαδή αν μόλις έβγαιναν τα μικρά της απο τη φωλιά την ξεχώριζες μόνη της δεν θα ήταν καλύτερα για αυτήν;
 
πιστεύεις ότι θα γεννήσουν στο πάτωμα;
Η συγκεκριμένη, στην συγκεκριμένη κατάσταση... Ναι Ανέστη.
Το κλώσημα προϋποθέτει αποχή απο το φαγητό και γενικά αδυνατίζει τα πουλιά θεωρώ, όχι;
Σωστά για τα περισσότερα πουλιά.
Η εν γένη όμως συμπεριφορά του αρσενικού απέναντί της είναι υπέροχη και θεωρώ πως αν κάτσει στη φωλιά να κλωσά "αέρα" θα ξαναμπεί πολύ γρήγορα σε διαδικασία αναπαραγωγής.
Αν υπήρχε χώρος με λίγο φως ίσως ανέστειλε τις διαθέσεις της αλλά δυστυχώς ακόμη και έξω.. Θα συνεχίσει τη δράση της.
Πιστεύω πως το κλώσημα θα της δώσει χρόνο να ανακάμψει.
[automerge]1552328302[/automerge]
πως αν κάτσει στη φωλιά
Αν δεν κάτσει στη φωλιά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχουμε καθαρή εικόνα του πουλιού από το βίντεο κ Γιάννη
Όπως λες είναι εντελώς καταβεβλημένο
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα οδηγηθεί σε φωλεοποιηση
Αρκεί το ένστικτο της αναπαραγωγης;
 
Όχι ασφαλώς.
Οι ποσότητες ασβεστίου που αποζητά από το κόκαλο σουπιάς αυτό μου δείχνει.
Η κατάσταση της καρδερίνας είναι ασφαλώς πολύ καλύτερη. Εσείς δεν μπορείτε να το δείτε αλλά εγώ το βλέπω κάθε μέρα.
Ίσως σε αυτό συνέβαλε πως μεγάλο τμήμα της ημερήσιας ποσότητας τροφής τα μικρά την παίρνουν μόνα τους.
Ταυτόχρονα το αρσενικό ταΐζει συνεχώς το θηλυκό γι αυτό άλλωστε τον αφήνω μέσα στον κλωβό.
 
Μακάρι να υπήρχαν και άλλες παρόμοιες αναλυτικές παρουσιάσεις για να μαθαίνουμε περισσότερα για αυτά τα υπέροχα πουλιά (και με την ευκαιρία να ασκούμε το εθνικό μας σπορ, την κριτική στους άλλους). Καλή συνέχεια Γιάννη
 
Μακάρι να υπήρχαν και άλλες παρόμοιες αναλυτικές παρουσιάσεις για να μαθαίνουμε περισσότερα για αυτά τα υπέροχα πουλιά.
Αυτό είναι ασφαλώς το καλύτερο για όλους μας.
Βλέποντας, συγκρίνοντας και ρωτώντας μπορούμε να μάθουμε και να βελτιωθούμε.
άλλα πουθενά δεν είδα να καταγραφούν τις εμπειρίες τους κυρίως τις κακές και λανθασμένες ισως πραξεις τους. Μόνο μυστικοπάθεια και υπερμετρος εγωισμος.
Η μυστικοπάθεια, ο υπέρμετρος εγωισμός και τα υπονοούμενα γνώσεων στο στυλ "εγώ τα ξέρω" αλλά αν δε με "γλύφεις" δεν θα σου τα πω, είναι ιδίωμα των εκτροφέων "επιπέδου" στην Ελλάδα.
Είναι η "ταυτότητά" τους και καλά θα κάνετε να μη "μασάτε"/με" σε τέτοια φούμαρα.
Αν κάποιος ψάχνει για χειροκροτητές τότε σίγουρα και αντικειμενικά δεν αξίζει να τους έχει.
Γιατί αν άξιζε θα τους είχε.
ετσι ωστε οι νεοι και απειροι εκτροφεις σαν εμενα
Κανείς δεν τα ξέρει όλα και κανείς δεν μπορεί να δώσει όλες τις λύσεις.
Μάλιστα αν ακούτε "πολυψαγμένες απαντήσεις" που όσο κι αν προσπαθείτε δεν τις καταλαβαίνεται τότε δεν είστε εσείς το λάθος.
Γιατί είναι σίγουρο πως. "όσο πιο απλά τα λες, τόσο πιο καλά τα ξέρεις".
Μου είναι αδιανόητο να βλέπω στο διαδίκτυο μόνο ξένους εκτροφείς
Βαγγέλη είναι πολύτιμη κάθε πληροφορία, ακόμη κι αυτές που κάποιοι ίσως τις θεωρούν τετριμμένες ή ακόμη και λάθος.
Εγώ καταγράφω και κάνω γνωστό σε όλους το τι κάνω... χωρίς να διεκδικώ απαραίτητα πως είναι τέλειο ή σωστό.

Για να καταγράψει κάποιος όμως μια προσπάθεια χρειάζεται να θέλει και να μη φοβάται να "εκτεθεί" ή να μην έχει κάτι να κρύψει όπως συμβαίνει και στις τρεις περιπτώσεις με μένα.
(και με την ευκαιρία να ασκούμε το εθνικό μας σπορ, την κριτική στους άλλους).
Αυτό για πολλούς έχει γίνει αυτοσκοπός και κάποιοι το κάνουν με επαγγελματισμό και συνέπεια.
Εμάς όμως ασφαλώς δε μας ενοχλεί... ας συνεχίσουν.

Ως κέρδος από την όλη προσπάθεια θα ήθελα περισσότερες παρουσιάσεις
Ας περιμένουμε λοιπόν και τα δικά μας παιδιά να βοηθήσουν όπως μπορούν τη διάχυση των γνώσεων προς όλους.
Γιατί τα μέλη με καλή, μετρημένη και όμορφη παρουσία στο χώρο μπορούν να μας κάνουν σοφότερους.
Εγώ προσωπικά θα περιμένω να δω και να μάθω από τους μπαλκονάτους
Εμείς οι μπαλκονάτοι έχουμε χρόνο μπροστά μας :)
και από τους νεότερους στην εκτροφή των Ιθαγενών...
στα 3 ζευγαρια μου δεν εχω δει καποιο σημαδι ακομα
Μάλιστα περιμένω να μάθω και για τη νέα προσπάθεια που ξεκινάει ο Σταμάτης με τα Φανέτα.
Ελπίζω να μοιραστεί μαζί μας τις καλές αλλά και τις δύσκολες στιγμές της εκτροφής τους.

προσωπικα θα το διαχειριζομουν με τροπο
Εξαιρετικά χρήσιμη θα ήταν και η παρουσίαση της εκτροφικής προσπάθειας και του Αντώνη που δείχνει να επιμένει στη λεπτομέρεια.

Παιδιά.σας περιμένουμε σε μια παρουσίαση της προσπάθειας εκτροφής σας...
Για να λέμε πως εμείς στο petbirds μπορούμε, δε φοβόμαστε και δεν έχουμε κάτι να κρύψουμε.
τι πρεπει να κανω για πυρωσει ο αρσενικος μου;
Γιατί για όλους τέτοιες ερωτήσεις δεν πρέπει να υπάρχουν αναπάντητες εδώ μέσα.
Ούτε να επιτρέπουμε σε επιτήδειους να πουλάνε "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" στα μέλη του petbirds!

Περιμένω δεσμεύσεις από προσκεκλημένους και μη...
Θα το κάνετε για μας;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα φανέτα αν είμαστε καλά θα μπουν στην επόμενη αναπαραγωγική περίοδο (πρέπει να μαζέψω πολλές πληροφορίες απο άτομα που έβγαλαν πουλάκια πέρσι καθώς και καλές μάνες) , φέτος 1-2 ζευγάρια καρδερίνες αλλά δεν περιμένω και πολλά
Αν πάνε όλα καλά με τις καρδερίνες φέτος δεν θα χρησιμοποιηθεί καμία παραμάνα αλλά θα βοηθήσω εγώ όταν κρίνω πως πρέπει να επέμβω για το τάισμα, εάν δεν κάτσουν στην φωλιά τότε πολύ απλά θα χαρίσω τα αυγά σε φίλο εκτροφεα.

Αυτό που μου έχει λείψει τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τα πουλιά είναι οι ξέγνοιαστες διακοπές, το αναφέρω για να καταλάβουν οι νέοι φίλοι ότι καλές οι αναπαραγωγές αλλά οι ευθύνες μεγάλες.
 
Το ηλιόσπορο, για τον καθαρισμένο που ρωτάς τον χρησιμοποιώ τριμμένο στην αρχή ανεξαρτητοποίησης των μικρών.
Με βολεύει πολύ.
Κάνω κάτι λάθος;
Και εγώ μαζί σου, ακαθάριστος στο μείγμα τροφής και καθαρισμένος τριμμένος στο μπλέντερ στην αυγοτροφή (ολο τον χρονο).
 
Ίσως παρατηρήσατε πως η βιντεοσκόπηση συνεχίζεται με άλλο μέσο καταγραφής.
Το laptop μας άφησε "χρόνους" από προχτές και θα συνεχίσουμε έτσι μέχρι να δοθεί κάποια άλλη "λύση".
Η δράση όμως και η συζήτηση δεν θέλω με τίποτε να σταματήσει.
Στο video που ακολουθεί μπορείτε να δείτε τους αδελφούς "Ντάλτον" να βρίσκονται αποκομμένοι πλέον με το διαχωριστικό στο δικό τους χώρο τις λίγες μέρες που απομένουν μέχρι την πλήρη ανεξαρτητοποίησή τους.
Το διαχωριστικό μπήκε για δύο λόγους που αφορά κυρίως τη σίτιση των μικρών.
Αν το παρακολουθήσετε με προσοχή θα διαπιστώσετε νομίζω εύκολα και τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτή την ενέργεια.
Ας το παρακολουθήσουμε.. και συζητώντας ίσως δούμε περισσότερα από όσα αρχικά καταφέραμε.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι προφανής η συνέχιση της οικογένειας. Οι γονείς έχουν επικεντρωθεί στην δεύτερη φωλιά και είναι επιθετικοί απέναντι στους απογόνους τους. Με το καλό να ανεξαρτητοποιηθούν και να απαγκιστρωθούν από τους γονείς τους! 🙂
 
Η μητέρα όχι.
Ο πατέρας ασκεί ένα ιδιότυπο εμπάργκο στα μικρά.
Δεν τους επέτρεπε να φύγουν από το τέρμα αριστερό τμήμα του κλωβού... όλα αυτά πριν μπει το διαχωριστικό!

Αν μάλιστα παρακολουθήσουμε το video που ακολουθεί θα διαπιστώσουμε πάρα πολλά και άξια συζήτησης πράγματα.
Ειλικρινά είναι μεγάλο σχολείο αυτό το video.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Χρειάζεται όμως να δώσουμε λίγο χρόνο και να παρακολουθήσουμε με προσοχή και τα 3:39 λεπτά που έχει διάρκεια!
 
Ισως να ειναι τοσο πυρωμενος, που βλεπει τα μικρα σαν ενδεχομενη απειλη, οτι και καλα η θηλυκια θα δινει περισσοτερο χρονο στα μικρα για την φροντιδα και το ταισμα, παρα στο βατεμα που αποσκοπει ο αρσενικος.
Η ο αρσενικος επαθε παρανοια με την μουσικη υποκρουση, 2 βιντεο ειδα και ηδη εχω παρει για ραντεβου τον ψυχολογο μου.
 
Δεν τα πειράζει Τάσο.
Ούτε καν τα ακουμπάει.
Απλά κουνώντας τα φτερά τα απειλεί κι αυτά επιστρέφουν πίσω.
Αν προσέξεις όταν ακουμπούν στο διαχωριστικό αμέσως κινείται προς τα πάνω τους αλλά δεν κάνει καμία άλλη κίνηση
ευτυχώς.
Έτσι όμως τα μικρά δεν είχαν πρόσβαση στις τροφές που ήταν κάπου στη μέση και τρέφονταν αποκλειστικά από τη μητέρα που συνέχιζε να κουράζεται.
Αν δείτε προσεκτικά το video θα διαπιστώσουμε την επιφυλακτικότητα που έχουν όταν πάνε στο φαγητό.
Σαν να περιμένουν να τα διώξει...
Σου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σένα ή στους φίλους μας;
Γιατί ομολογώ πως έχω δει παραξενιές με αυτά τα πουλιά.. αλλά σε τόσο καλό σύντροφο.. Πρώτη φορά βλέπω επιθετικότητα στα μικρά του.
παρανοια με την μουσικη υποκρουση
Είναι @tasioskis η μοναδική μουσική που μου επιτρέπεται από τη youtube να ακούω χωρίς να μου ζητούν πνευματικά δικαιώματα.
Ακούμε δηλαδή κάποιο ραδιοσταθμό. Παίζουν ότι βλακεία θέλουν. κι επειδή ίσα που ακούγεται μέσα στα κελαηδήματα το τραγούδι στο ραδιόφωνο... Τσουπ δικαιώματα..
Έτσι μου έχουν χαλάσει δεκάδες video.. Τέλος πάντων.
 
Αν δείτε προσεκτικά το video θα διαπιστώσουμε την επιφυλακτικότητα που έχουν όταν πάνε στο φαγητό.
Σαν να περιμένουν να τα διώξει...
Σου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σένα ή στους φίλους μας;

Αν και δεν υπαρχουν εικονες, εκτος απο την περσινη μου γεννα, μπορω να πω ουτε καν! Ισα ισα, που σε μενα γινοταν το αντιθετο, ενω ταιζε κανονικα την θηλυκια οσο αυτη κλωσαγε, τα παιδια του δε τα ταισε ποτε, οταν κλαρωσαν και τα 3 πετουσαν ξωπισω του και του ζητουσαν φαγητο, εκεινος απλα πετουσε απο την μια ακρη στην αλλη, χωρις ομως να επιτεθει η τουλαχιστον να βγαλει κραυγη επιθεσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συγχαρητήρια κύριε Γιάννη! Πολύ ευχάριστα νέα! Μεγάλωσαν τα μικρά! Γλίτωσαν από την επιθετικότητα και τον αυταρχισμό του πατέρα τους και η μητέρα τους θα ξεκουραστεί! Καλή τους συνέχεια! ✌👌
 
Back
Top