Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή του πρώτου ζευγαριού ιθαγενών για φέτος

dimitris_patra

PB Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
902
Πόλη
Πάτρα
Η περίοδος αναπαραγωγής για τα ιθαγενή έφτασε. Κάθε χρόνο τέτοια εποχή η αγωνία και το άγχος των εκτροφέων στα ύψη! Εύχομαι σε όλους όσους ασχολούνται με τα ιθαγενή να πάνε όλα καλά και να ζήσουν ευχάριστες στιγμές!
Ένα βίντεο από κάμερα cctv με ένα από τα ζευγάρια μου που ξεκίνησε πρώτο φέτος.
Είναι αρσενικό γραβάτα με θηλυκό φορέα γραβάτα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ξέχασα να γράψω ότι τα πουλιά που είδατε... Και όχι μόνο αυτά... Είναι δώρο από τον καλό μου φίλο
kostas karderines
τον οποίο γνώρισα μέσα από αυτό το φόρουμ.
Κώστα ζητώ συγγνώμη...😳
 
Πώς εξελίσσεται η αναπαραγωγή Δημήτρη, πες μας δύο λόγια αν θέλεις. Ποτε ξεκίνησες, τι είδους προετοιμασία έγινε, σε ποιο στάδιο ακριβώς βρίσκονται τώρα.

Να τα χαίρεσαι και εσύ Κώστα τα δικά σου.
 
Είστε και οι δύο καλά παιδιά και γίνατε φίλοι, πολύ όμορφο!
Καλές αναπαραγωγές και στους δύο σας!
Μαρία στο χώρο των ιθαγενών οι φιλίες είναι λίγο περίεργες. Συνήθως υστερόβουλες...
Κάνε όμως τον κόπο και ρίξε μιά ματιά στο προφίλ μου... Το μήνυμα αυτό δεν θα το διαγράψω και δεν θα το ξεχάσω ποτέ!
 
στο χώρο των ιθαγενών
Παντού τα πάντα... Οι άνθρωποι ως μονάδες κάνουν τις διαφορές.
Σας εύχομαι να διατηρήσετε την φιλία και την αλληλοεκτίμηση για πάντα!
 
Πώς εξελίσσεται η αναπαραγωγή Δημήτρη, πες μας δύο λόγια αν θέλεις. Ποτε ξεκίνησες, τι είδους προετοιμασία έγινε, σε ποιο στάδιο ακριβώς βρίσκονται τώρα.

Να τα χαίρεσαι και εσύ Κώστα τα δικά σου.
Σταύρο μόλις τώρα ξεκινάμε. Εγώ και ο Κώστας το παλεύουμε πολλά χρόνια. Το άγχος μας δεν είναι αν τα πουλιά μας θα φτιάξουν φωλιές και αν θα γεννήσουν, αυτό το έχουμε σίγουρο. Από κει και πέρα είναι οι δυσκολίες, και δυστυχώς κάθε χρόνο δεν λείπουν και οι στεναχώριες. Για τον Κώστα μάλιστα που όπως θα ξέρεις έχει πολύ σπάνια πουλιά κάθε απώλεια συνοδεύεται και από "πολύ κλάμα"!
Κατά τα άλλα...η προετοιμασία που κάνω είναι εντελώς "σπαρτιάτικη", γιατί είμαι αντίθετος στα χημικά και όσες φορές τα χρησιμοποίησα δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Χρόνο με τον χρόνο αποκτάμε και εμπειρία και λέμε ότι πάμε ένα βηματάκι μπροστά. Και για να το ξεκαθαρίζουμε, αυτή είναι μπελαλίδικη απασχόληση, εμείς ούτε πουλάμε πουλιά ούτε ζητάμε καταξίωση.
Ένα πάθος είναι που το κουβαλάμε χρόνια...πάθος !
 
Εύχομαι Δημήτρη η φετινή αναπαραγωγή να κυλήσει πολύ καλύτερα από τους στόχους σου. Σίγουρα στα ιθαγενή η αναπαραγωγή δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Το σίγουρο είναι ότι θα κερδίσεις περισσότερη εμπειρία για τα επόμενα χρόνια. Καλά αποτελέσματα να χεις!
 
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.. καλά αποτελέσματα κι αν θέλεις να μας κρατάς και φωτογραφικά ενήμερους.
Δεν είναι άλλωστε και λίγο όλο αυτό που κάνεις.
Το άγχος μας δεν είναι αν τα πουλιά μας θα φτιάξουν φωλιές και αν θα γεννήσουν, αυτό το έχουμε σίγουρο. Από κει και πέρα είναι οι δυσκολίες, και δυστυχώς κάθε χρόνο δεν λείπουν και οι στεναχώριες. Για τον Κώστα μάλιστα που όπως θα ξέρεις έχει πολύ σπάνια πουλιά κάθε απώλεια συνοδεύεται και από "πολύ κλάμα"!
Εδώ περιγράφεις γλαφυρά αυτό που κι εγώ θεωρώ εκτροφή... Που στα άγρια είναι ακόμη πιο έντονο.

Την τελευταία πρότασή σου θα την κρατήσω ασχολίαστη γιατί ότι κι αν γράψω θα αλλοιώσει την πραγματικότητα...
Ένα πάθος είναι που το κουβαλάμε χρόνια...πάθος !
 
Με το καλό Δημήτρη περιμένω να θαυμάσω απογόνους! 😉
George σε ευχαριστώ πολύ!
Δεν έχω ξεχάσει ότι κάποια στιγμή σου είχα γράψει κάποιες βλακείες γιά τις οποίες μετάνιωσα...😳
 
George σε ευχαριστώ πολύ!
Δεν έχω ξεχάσει ότι κάποια στιγμή σου είχα γράψει κάποιες βλακείες γιά τις οποίες μετάνιωσα...😳
😀 σιγά εγω δεν έχω πρόβλημα πάντως 😉
by the way το συγκεκριμένο πουλάκι ψόφησε ξαφνικά το χειμώνα... ☹
 
😀 σιγά εγω δεν έχω πρόβλημα πάντως 😉
by the way το συγκεκριμένο πουλάκι ψόφησε ξαφνικά το χειμώνα... ☹
... Εγώ πρέπει να το θυμάμαι για να μην ξανακάνω το ίδιο!
 
Back
Top