Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή του πρώτου ζευγαριού ιθαγενών για φέτος

...άλλο ένα ζευγάρι μου το οποίο σήμερα γέννησε το δεύτερο αυγό.
Συνεχίστηκε κανονικά η ωοτοκία;
Πόσα αυγά έχουμε;
Εφοσον εχω αυτα τα ζευγαρια και λεγομαι εκτροφεας δεκτος ο τιτλος
Και μάλιστα του χομπίστα εκτροφέα... Του ερασιτέχνη.
Τέλεια και τα δύο.
Τίτλοι τιμής κατά την άποψή μου.
 
Γιάννη σήμερα έκανε το πέμπτο, όλα καλά! αναμένω με αγωνία! 🙂
Μας έχεις εντάξει στην ομάδα "αγωνίας" και μας.
με το καλό... όλα θα πάνε καλά...
Δε σε φοβάμαι εσένα...
 
Έξι αυγά!
Νομίζω πως θα κάνεις ρεκόρ... 😀
Καλά αποτελέσματα.
Μέτρα μέρες.
μάλλον θα της πάρω 2 να τα βάλω σε κανάρα γιατί φοβάμαι μήπως τα σπάσει ή δεν τα γυρίζει καλά... Βλέπω ότι είναι πολύ στριμωγμένα μέσα στην φωλιά.
 
Και αν κάνεις ωοσκόπηση πες μας πόσα στα 6 είναι ένσπορα! Μπράβο μπράβο!
 
Τέλος αναπαραγωγής για φέτος που για μένα ήταν μιά απογοητευτική χρονιά.
Είχα φέτος μαζεμένα όλα όσα δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι μπορούν να συμβούν μέσα σε μιά χρονιά.
"Καλά ζευγάρια" που από τον απρίλη έφτιαχναν και χάλαγαν φωλιά και τελικά δεν έκαναν τίποτα...
ακανόνιστες γέννες, θανάτους νεοσσών πριν την εκκόλαψη ή μία - δύο μέρες μετά... Κλπ... Κλπ.
Αν και έβγαλα μερικά πουλάκια είμαι πολύ απογοητευμένος επειδή για όλες αυτές τις αναποδιές δεν έχω την δυνατότητα να τις ερμηνεύσω ώστε να βρω απαντήσεις... Μια χαμένη χρονιά λοιπόν αφού δεν μπόρεσα να μάθω τίποτα νέο που για μένα είναι το ζητούμενο και ο τελικός στόχος... Κρίμα. Οι πληροφορίες που έχω είναι ότι παρόμοια προβλήματα είχαν και πολλοί άλλοι.
Μερικές εικόνες για το φινάλε...

IMG_1823_zpszeipyfin.jpg
7001f0f7-9372-43ee-9a6f-233065965e05_zps9hf6dlbm.jpg
IMG_1837_zpsmfx7bugg.jpg
IMG_1838_zpss0kqzd3u.jpg
IMG_1839_zpspbnbtwxb.jpg


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όταν κάνεις κάτι μεθοδικά και μελετημένα Δημήτρη, όλο και κάτι μένει για τη συνέχεια, ακόμη και αν δεν το έχεις καταγράψει - διαπίστωσει επίσημα. Του χρόνου εύχομαι καλύτερα.

Η ζευγαρώστρα είναι 60αρα; Σε αυτές αναπαράγεις;
 
Όταν κάνεις κάτι μεθοδικά και μελετημένα Δημήτρη, όλο και κάτι μένει για τη συνέχεια, ακόμη και αν δεν το έχεις καταγράψει - διαπίστωσει επίσημα. Του χρόνου εύχομαι καλύτερα.

Η ζευγαρώστρα είναι 60αρα; Σε αυτές αναπαράγεις;
Σταύρο συμφωνώ αλλά φέτος ήταν από εκείνες τις χρονιές που σηκώνεις τα χέρια ψηλά... Και λες.. Έ όχι δεν είναι δυνατόν!
Η ζευγαρώστρα στο βίντεο 60αρα είναι...άλλα ζευγάρια τα είχα σε 60αρες και άλλα σε μεγαλύτερες. Δοκιμές κάνω εδώ και χρόνια για να δω τι είναι εφικτό και τι όχι.
 
Πρώτη χρονιά φέτος ή το επιχειρείς χρόνια; Είναι πολύ δυσκολότερο στις 60αρες σε σχέση με τις 80-1.20;
Πρώτη πετυχημένη σε 60αρα ήταν το 2009. Είναι εφικτό με την προϋπόθεση ότι τα πουλιά θα είναι τουλάχιστον 3ης-4ης γενιάς και οπωσδήποτε πολύ ήμερα... Ιδιαίτερα τα θηλυκά. Δηλ. σαν κανάρες. Αυτό για να γίνει πρέπει να παραβείς λίγο τους ηθικούς κανόνες και να μεγαλώσουν τα πουλιά σε σχετικά μικρά κλουβιά. Και δεν είναι απαραίτητη ούτε καν η κάλυψη της φωλιάς.
Φέτος όλα τα πουλιά που κατάφερα να βγάλω γεννήθηκαν σε 60αρες, από τις μεγαλύτερες κλούβες δεν πήρα τίποτα!
Τις δοκιμές αυτές τις κάνω ώστε να δω κατά πόσο με τα χρόνια τα πουλιά έχουν χάσει το άγριο ένστικτο τους.
 
Μπράβο Δημήτρη, καλή συνέχεια με πολλές χαρές.
 
Ξέχασα να γράψω ότι... στην πράξη η μόνη διαφορά που υπάρχει μεταξύ αναπαραγωγής σε 60αρα ζευγαρώστρα και σε μεγαλύτερη, πχ 90αρα, είναι ότι στο τέλος της αναπαραγωγής τα θηλυκά είναι λίγο περισσότερο μαδημένα από το κυνηγητό των αρσενικών, τίποτα άλλο.
 
Νομίζω πως μελλοντικά θα "επανεξετάσεις" όλα τα δεδομένα της παρούσας "άσχημης" χρονιάς και σίγουρα τα πορίσματα και οι αιτιάσεις των αποτυχιών θα είναι πιο εύκολα στην αιτιολόγηση.
Εύχομαι του χρόνου καλύτερα... άλλωστε έτσι γίνεται πιο όμορφο αυτό το δύσκολο έργο που προσπαθείτε - προσπαθείς κάθε χρόνο να πραγματοποιήσεις.
Χαίρομαι που μοιράστηκες μαζί μας τους προβληματισμούς σου και προσωπικά το μεταφράζω σε εκτροφική ανωτερότητα.
Ψηλά το κεφάλι Δημήτρη... έρχονται καλύτερες μέρες...
 
Νομίζω πως μελλοντικά θα "επανεξετάσεις" όλα τα δεδομένα της παρούσας "άσχημης" χρονιάς και σίγουρα τα πορίσματα και οι αιτιάσεις των αποτυχιών θα είναι πιο εύκολα στην αιτιολόγηση.
Εύχομαι του χρόνου καλύτερα... άλλωστε έτσι γίνεται πιο όμορφο αυτό το δύσκολο έργο που προσπαθείτε - προσπαθείς κάθε χρόνο να πραγματοποιήσεις.
Χαίρομαι που μοιράστηκες μαζί μας τους προβληματισμούς σου και προσωπικά το μεταφράζω σε εκτροφική ανωτερότητα.
Ψηλά το κεφάλι Δημήτρη... έρχονται καλύτερες μέρες...
... Εκτροφική ανωτερότητα...υπερβολή! Κόψε κάτι!:D
Δεν τα παρατάω Γιάννη...10 πουλάκια είναι ο στόχος μου κάθε χρόνο. Βάζω όμως αρκετά ζευγάρια γιατί μου αρέσει η παρατήρηση και γενικά θέλω να μαθαίνω. Αν οι φετινές αναποδιές είχαν συμβεί μόνο στα δικά μου πουλιά θα έψαχνα να δω τι δεν κάνω καλά. Με 2-3 φίλους όμως που έχω επικοινωνία είχαν και αυτοί τα ίδια με μένα...άντε βγάλε άκρη...
 
Να πως κι εγώ κάτι... μήπως φανεί χρήσιμο 🙄
Ίσως πρέπει να κάνετε καταγραφή των θερμοκρασιών, της ηλιοφάνειας, της υγρασίας (τυχόν βροχές κτλ) γιατί αυτές οι συνθήκες επιδρούν στην ορμονική λειτουργία των πουλιών.
 
Με 2-3 φίλους όμως που έχω επικοινωνία είχαν και αυτοί τα ίδια με μένα...
Ο ενας ειμαι εγω! Μακραν η χειρότερη χρονια μου! Του χρονου θα προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο!
Θα βάλω και αυτή την φωτογραφία γιατί η κοπέλα είναι δώρο του φίλου μου του dimitris patra οπότε εδώ είναι η θέση της! Τον ευχαριστώ..

MVcKepd.jpg
 
Να πως κι εγώ κάτι... μήπως φανεί χρήσιμο 🙄
Ίσως πρέπει να κάνετε καταγραφή των θερμοκρασιών, της ηλιοφάνειας, της υγρασίας (τυχόν βροχές κτλ) γιατί αυτές οι συνθήκες επιδρούν στην ορμονική λειτουργία των πουλιών.
Μαρία πόσο δίκιο έχεις... λες και διαβάζεις τις σκέψεις μου!
Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχουμε οργανωμένα εκτροφεία, στις βεράντες και στις ταράτσες είναι οι κλούβες μας. Οπότε δεν έχουμε την δυνατότητα βελτίωσης των συνθηκών.
Πρόσθεσε επίσης ότι η αναπαραγωγή η δική μας ξεκινάει τον Μάιο. Οπότε καταλαβαίνεις τι αντιμετωπίζουμε και τι γρίφο έχουμε να λύσουμε...
 
Back
Top