Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή του πρώτου ζευγαριού ιθαγενών για φέτος

Προφανώς οι ίδιες συνθήκες θα επηρεάζουν και τα άγρια της φύσης, άσχετα που και εκεί δεν υπάρχουν καταγραφές στην χώρα μας.
"Παίζετε" κάπως όπως οι αγρότες με τις καλλιέργειές τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Προφανώς οι ίδιες συνθήκες θα επηρεάζουν και τα άγρια της φύσης, άσχετα που και εκεί δεν υπάρχουν καταγραφές στην χώρα μας.
"Παίζετε" κάπως όπως οι αγρότες με τις καλλιέργειές τους.
Τα άγρια ίσως επηρεάζονται και αυτά σε κάποιο βαθμό, όμως μπορούν και να επιλέξουν που θα πάνε να φωλιάσουν.
Τα δικά μας όμως...όπου μπορούμε και μας βολεύει! Δεν έχουμε επιλογές ούτε εμείς ούτε τα πουλιά.
 
... Εκτροφική ανωτερότητα...υπερβολή! Κόψε κάτι!
Ούτε γράμμα δεν κόβω...
Κάποιοι τα παρουσιάζουν όλα τέλεια και ιδανικά να μην "στραπατσαριστεί" η εικόνα τους...
 
Ούτε γράμμα δεν κόβω...
Κάποιοι τα παρουσιάζουν όλα τέλεια και ιδανικά να μην "στραπατσαριστεί" η εικόνα τους...
...ότι πεις εσύ!:D
Εγώ και ο Κώστας ο φίλος μου δεν στοχεύουμε ούτε σε καταξίωση ούτε σε εμπόριο.
Επειδή όμως διαβάζουν το φόρουμ και νέα παιδιά και μπαίνουν στον πειρασμό να ασχοληθούν με γαρδέλια και άλλα ιθαγενή, πρέπει να ξέρουν ότι χρειάζεται μεγάλη υπομονή και επιμονή για να τα καταφέρουν.
Με δεδομένο ότι ασχολούμαστε με πουλιά που λίγες γενιές πριν ήταν άγρια στην φύση οι δυσκολίες και οι απορίες θα είναι πολλές.
Εγώ προσπαθώ να αξιοποιήσω την όποια εμπειρία έχω από τα καναρίνια, να δουλέψω στο μυαλό μου ότι πληροφορία βρω και να την προσαρμόσω στην δική μου προσπάθεια. Ορκίζομαι ότι θα παραμείνω ερασιτέχνης και λάτρης της παρατήρησης!:D
 
φτου φτου σκορδα δημητρη... φανταστικος... Ευχομαι ολα τα πουλακια σου υγιει 🙂 ευχομαι επισεις και με τις αναποδιες να βγηκες κερδισμενος γιατι μεσα απ αυτες βγαινεις ουσιαστικα κερδισμενος διοτι μαθαινεις πολλα πραγματα, λεπτομερειες που κανουν την διαφορα.. Ευχομαι ολοψυχα η επομενη χρονια να ειναι καλυτερη... Επειδη ρωτησα κιαλους εκτροφεις για την χρονια που περασε ειτε με καναρινια ειτε με καρδερινες μου ειπαν οτι δεν ηταν καθολου καλη χρονια... Δημητρη κ παλι χιλια μπραβο για την δουλεια που εχεις κανει με τα πιο ομορφα πουλια για μενα προσωπικα που ειναι οι καρδερινες η αλλιως γαρδελια..
 
Κάπου το είχα γράψει παλαιότερα στην αρχή του χρόνου δεν θυμάμαι που είναι όμως ότι η χρονιά θα είναι δύσκολη για όλους είτε μέσα στο κλουβί είτε έξω στη φύση πάρα πολύ δύσκολα και εκεί. Να δεις που μετά από μέρες μήνες η ακόμα και χρόνο θα δεις ένα σημάδι μια κίνηση και θα βάλεις στο μυαλό σου τη χρονιά και θα δεις ότι τα πουλιά προσπαθούσαν να σου μιλήσουν τη γλώσσα του σώματος η να σου δείξουν κάτι. Είμαστε λίγοι γεμάτοι με πάθος πείσμα και εμείς θα βάλουμε το λιθαράκι μας να χτίσουμε την καρδερίνα καναρίνι. Εγώ παλαιότερα έλεγα να μην είμαι ζω στην Αθήνα φίλους πολλούς σεμινάρια κλπ, αλλά έχω τη φύση μου έχει μάθει πολλά η παρατήρηση των πουλιών αυτών. Και εγώ ζευγαρώνω σε 60άρες εδώ τα φανετοκαρδέρινα μικρά και οι γονείς.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κάπου το είχα γράψει παλαιότερα στην αρχή του χρόνου δεν θυμάμαι που είναι όμως ότι η χρονιά θα είναι δύσκολη για όλους είτε μέσα στο κλουβί είτε έξω στη φύση πάρα πολύ δύσκολα και εκεί. Να δεις που μετά από μέρες μήνες η ακόμα και χρόνο θα δεις ένα σημάδι μια κίνηση και θα βάλεις στο μυαλό σου τη χρονιά και θα δεις ότι τα πουλιά προσπαθούσαν να σου μιλήσουν τη γλώσσα του σώματος η να σου δείξουν κάτι. Είμαστε λίγοι γεμάτοι με πάθος πείσμα και εμείς θα βάλουμε το λιθαράκι μας να χτίσουμε την καρδερίνα καναρίνι. Εγώ παλαιότερα έλεγα να μην είμαι ζω στην Αθήνα φίλους πολλούς σεμινάρια κλπ, αλλά έχω τη φύση μου έχει μάθει πολλά η παρατήρηση των πουλιών αυτών. Και εγώ ζευγαρώνω σε 60άρες εδώ τα φανετοκαρδέρινα μικρά και οι γονείς
. Για γράψε και πως πήγες φέτος... Είχες και συ αναποδιές;
 
χαχαα😀! Μόνο με τις μεγάλες ζέστες ενώ τάιζαν κανονικά 4-5 μάνες τα παράτησαν μια 20αριά μικρά δακτυλιδωμένα και μη πάνε!
 
χαχαα😀! Μόνο με τις μεγάλες ζέστες ενώ τάιζαν κανονικά 4-5 μάνες τα παράτησαν μια 20αριά μικρά δακτυλιδωμένα και μη πάνε!
καρδερινοκαναρα αντρεα; Τι λες τωρααα; Βαλε ματακια,ριξε. Αγιασμο,ριξε αλατια στις φωτιες ριξε να φυγει το κακο ματι... Τι γαντεμια ειναι αυτη ρε αδερφε μ.. Ποποπο! Εγω θα ειχα φουνταρει...
 
Μόνο με τις μεγάλες ζέστες ενώ τάιζαν κανονικά 4-5 μάνες τα παράτησαν μια 20αριά μικρά δακτυλιδωμένα και μη πάνε!
Κρίμα, μεγάλη απώλεια ☹
Εγώ παλαιότερα έλεγα να μην είμαι ζω στην Αθήνα φίλους πολλούς σεμινάρια κλπ, αλλά έχω τη φύση μου έχει μάθει πολλά η παρατήρηση των πουλιών αυτών
Αυτό ξαναπές το! Χαζεύω κάτι πρωινές εκπομπές της κρατικής τηλεόρασης με αγρότες που ασχολούνται με βοτάνια και οι εμπειρίες τους και οι γνώσεις τους είναι απίστευτες.
Βαλε ματακια,ριξε. Αγιασμο,ριξε αλατια στις φωτιες ριξε να φυγει το κακο ματι... Τι γαντεμια ειναι αυτη ρε αδερφε μ.. Ποποπο! Εγω θα ειχα φουνταρει...
Η νεότης φταίει :) σιγά-σιγά μαθαίνουμε την επίπονη και μεθοδική προσπάθεια.
 
Ανδρέα για τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να φτιάξεις μιά "μπιζουτιέρα" σαν την δική μου και να κάνεις εσύ την γαρδελομάνα!
smiley.gif



IMG_1663_zpslgzypbck.jpg
 
Η νεότης φταίει :) σιγά-σιγά μαθαίνουμε την επίπονη και μεθοδική προσπάθεια.
λες να φταιει αυτο μαρια; Παντως μεγαλες απωλιες ☹ κριμα...

Ανδρέα για τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να φτιάξεις μιά "μπιζουτιέρα" σαν την δική μου και να κάνεις εσύ την γαρδελομάνα!
εκειιι εχει τις λυρες ο δημητρης παιδια... Ντουυυ! 😀... Τι ειναι αυτο δημητρη; Τι κανει αυτο;
 
Back
Top