Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή του πρώτου ζευγαριού ιθαγενών για φέτος

Ένα ακόμα ακόμη ζευγάρι που έχει ολοκληρώσει σχεδόν την φωλιά του. Το βάζω για να δείτε μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι στο προηγούμενο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δημήτρη, εσύ ξέρεις περισσότερα για τα πουλιά σου βέβαια αλλά έχε το νου σου στη φωλιά και τα αυγά αργότερα γιατί ο αρσενικός σου φαίνεται έξω φρενών.
 
Δημήτρη, εσύ ξέρεις περισσότερα για τα πουλιά σου βέβαια αλλά έχε το νου σου στη φωλιά και τα αυγά αργότερα γιατί ο αρσενικός σου φαίνεται έξω φρενών.
Σταύρο ακριβώς για να σχολιαστεί το έβαλα...
Το ζευγάρι αυτό το έχω μαζί τα τέσσερα τελευταία χρόνια, χειμώνα καλοκαίρι δεν τα χωρίζω ποτέ. Είναι από τα καλύτερα ζευγάρια που έχω. Είναι ιδιαίτερα "επιθετικός" ο αρσενικός μόνο όταν βλέπει την θηλυκή να βρίσκεται εκτός φωλιάς. Όταν η θηλυκιά γεννήσει συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, δεν τον αφήνει να πλησιάσει την φωλιά με τίποτα.Αυτός πιάνει μιά άκρη στην κλούβα και μένει εκεί... Και κάθε φορά που αυτή βγαίνει από την φωλιά του ρίχνει και ένα κυνηγητό!
Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω απόλυτα την συμπεριφορά των πουλιών, όμως αυτή τη συμπεριφορά νομίζω ότι κακώς την αντιλαμβανόμαστε και την χαρακτηρίζουμε ως επιθετική. Νομίζω ότι απλά είναι πίεση για να προχωρήσει πιό γρήγορα η αναπαραγωγή. Το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα που να έχει σχέση με αυτή την "επιθετική" συμπεριφορά που βλέπουμε.
Τα προβλήματα με σπασμένα αυγά εντός ή εκτός φωλιάς δημιουργούνται κατά κανόνα από τα θηλυκά...η κάμερα cctv "μου άνοιξε τα μάτια"! Πολλές απορίες μου λύθηκαν και πιστεύω ότι έχω να δω πολλά ακόμα.
Πρέπει επίσης να πω ότι στις κλούβες μου δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ποτέ χώρισμα... στο μυαλό μου το χώρισμα των πουλιών είναι αδιανόητο! Προτιμώ να ρισκάρω και να δίνω και δεύτερη ευκαιρία στα πουλιά ώστε να διορθώσουν λάθη.
Μόνο έτσι νομίζω ότι προκύπτουν οι καλοί γεννήτορες... Δηλ. το Α και το Ω μιας καλής εκτροφής.
Βασίζομαι στο ένστικτό τους, αποφεύγω τις άσκοπες παρεμβάσεις και κάθε είδους άσκοπη ενόχληση. Αναρωτιέμαι... Μήπως η κακή συμπεριφορά των πουλιών πολλές φορές έχει σαν αιτία τα δικά μας λάθη και τις άσκοπες παρεμβάσεις μας; Μήπως φταίει το στρες που τους δημιουργούμε;
 
Είναι ιδιαίτερα "επιθετικός" ο αρσενικός μόνο όταν βλέπει την θηλυκή να βρίσκεται εκτός φωλιάς. Όταν η θηλυκιά γεννήσει συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, δεν τον αφήνει να πλησιάσει την φωλιά με τίποτα.Αυτός πιάνει μιά άκρη στην κλούβα και μένει εκεί... Και κάθε φορά που αυτή βγαίνει από την φωλιά του ρίχνει και ένα κυνηγητό!
Ναι, αυτή η σχέση που περιγράφεις εδώ είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση από έναν επιθετικό αρσενικό απλά.

Με το καλό η συνέχεια. Περιμένουμε ενημέρωση Δημήτρη.
 
Το πρόγραμμα μου τα τελευταία 3 χρόνια 15-20 Μαρτίου παίρνω τα πρώτα αυγά. Θα μπορούσα με λάμπα το χειμώνα Δεκέμβριο να έχω πουλιά αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να χάσω μια χρονιά……….. Δεν γίνετε ένα πουλί να γεννήσει Μάρτη να περάσει πτερρόροια και να το ξαναβάλεις Δεκέμβρη.
Α………………. Και ζευγάρωμα χωρίς καβγαδάκια δεν γίνετε για να πάει σωστά η διαδικασία χρειάζεται.
 
Το πρόγραμμα μου τα τελευταία 3 χρόνια 15-20 Μαρτίου παίρνω τα πρώτα αυγά. Θα μπορούσα με λάμπα το χειμώνα Δεκέμβριο να έχω πουλιά αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να χάσω μια χρονιά……….. Δεν γίνετε ένα πουλί να γεννήσει Μάρτη να περάσει πτερρόροια και να το ξαναβάλεις Δεκέμβρη.
Α………………. Και ζευγάρωμα χωρίς καβγαδάκια δεν γίνετε για να πάει σωστά η διαδικασία χρειάζεται.

Ανδρέα, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, καλή συνέχεια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Κι εγώ σου εύχομαι @adreas καλή αναπαραγωγική σαιζόν!
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
φωτογραφίες τραβηγμένες πριν 4-5 μέρες...

IMG_1795_zpsyfta43e4.jpg



IMG_1790a_zpscjgbdfzy.jpg
IMG_1789a_zpsgzadgqsa.jpg
IMG_1791a_zpsmf8tepo3.jpg
 
Back
Top