Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Τα κατάφερα λοιπόν και δαχτυλίωσα τα 2 πρώτα πιο μεγαλόσωμα από τα 5 μικρά ! Στα υπόλοιπα 3 μωρά θα προχωρήσω μεθαύριο καθώς παραείναι μικρούλια!

Μέχρι να έρθουν τα δικά μου δαχτυλίδια (Π. Ο. Κ. Α-328), δανείστηκα μηδενικά !

bqgs.png


ypaw.png


ugv8.png
 

Συνημμένα

  • bqgs.webp
    bqgs.webp
    16,1 KB · Προβολές: 72
  • ypaw.webp
    ypaw.webp
    16 KB · Προβολές: 66
  • ugv8.webp
    ugv8.webp
    53,4 KB · Προβολές: 77
Μόλις έκανα έλεγχο στα μικρά να δω πως πάνε με τα δαχτυλίδια. Ποιά δαχτυλίδια; Και τα 2 τα έχουν αφαιρέσει οι γονείς από τα μικρά ! Τα βρήκα πεταμένα μέσα στην φωλιά ! Τσέκαρα τα ποδαράκια τους και είναι όλα μια χαρά !

Και τώρα τι γίνετε;

Να δοκιμάσω ξανά αύριο βράδυ με κάλυψη τσιρότου στο δαχτυλίδι; Να τα αφήσω χωρίς δαχτυλίδια; Τι στο καλό..
 
Ναι, πριν κουρνιάσουν για ύπνο. Τσιρότο το μπεζ, στο χρώμα του ποδιού.
 
Να σου ζήσουν τα μικρά σου και οι γονείς βεβαια! Απο οτι βλεπω ειναι καλοταισμένα! Και για να αστειευτουμε λιγο.. Φαινεται πως οι γονείς δεν καταδεχτηκαν τα πλαστικά δαχτυλιδια... μάλλον προτιμάνε τα μεταλλικά! Μια μικρη προσοχή χρειαζεται απο σενα, μην τυχων και οι γονεις στην προσπαθειά τους να τους αφαιρεσουν τα δαχτυλιδια, πετάξουν τα μωρά κατα λαθος εξω απο την φωλιά...
 
Μόλις επέστρεψα από την δουλειά μου! Εναν γρήγορο έλεγχο και δυστυχώς βλέπω το τελευταίο στην σειρά πουλάκι νεκρό! Μιλάμε για μεγάλη διαφορά σωματικά με τα άλλα! Είχε μείνει πολύ πίσω. Ενα φταίξιμο το έχω και εγώ γιατί αφού το είχα δει από προχτές ότι είναι τόσο πίσω, θα έπρεπε να είχα βοηθήσει στο τάισμα του. Κρίμα ☹

Τα υπόλοιπα 4 είναι μια χαρά και πολύ καλά ταϊσμένα! Το άγχος ξανά... με το πέρασμα στα δαχτυλίδια! Θα τα περάσω λίγο πριν πάω για ύπνο, αργά το βράδυ που θα κλείσω όλα τα φώτα... και βλέπουμε!

φώτο μόλις πριν 5 λεπτά !

cl9d.png
 

Συνημμένα

  • cl9d.webp
    cl9d.webp
    58,7 KB · Προβολές: 62
Κρίμα Αλέξανδρε. Να μας πεις τι θα γίνει με τα δαχτυλίδια.
 
Μη με νευριάσεις γιατί θα έρθω στη χώρα με τη βέργα να σε κάμω θέλει μαύρο! Έμπαινε σου έχω πει μα πιάνουνε τα χέρια σου.
 
Αχ κριμα το καημενο το μικρουλι! ☹ Ευχομαι τα υπολοιπα να ειναι πιο τυχερα!
 
Την τύχη μου μέσα! Δαχτυλίωσα (κάλυψη τσιρότου τα δαχτυλίδια 2.7 χιλ.) τα 4 μικρά λίγο πριν παω για ύπνο. Κοιτάζω τώρα πάλι στης 7"00... και μάζευα και τα 4 δαχτυλίδια μέσα από τα νήματα! Λογικά με το πρώτο φως της ημέρας ξεκίνησαν να τα αφαιρούν. Τα ποδαράκια τους είναι εντάξει ευτυχώς!

Τη γονείς είναι αυτή ρε παιδιά ; Δεν δέχονται με τίποτα ξένο σώμα στα μικρά τους, πάει τελείωσε! Και ενόσω και οι 2 γονείς φοράνε δαχτυλίδια! Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι αν ΔΕΝ φορούσαν... Θα είχα πρόβλημα. Κολοκύθια... είναι στον χαρακτήρα του πουλιού να τα δεχτεί στα μικρά του... Τέλος!

Μια τελευταία προσπάθεια θα κάνω το βράδυ πάλι! Με τα πολλά πολλά... Φοβάμαι μην μου τα σταματήσουν να τα ταΐζουν !

Για να δούμε ήντα θα γενεί απόψε...



*Ανδρέα εξοικειώθηκα εδά με το πέρασμα. Τάκα τάκα τος τα περνώ ! Πράμα δεν είναι ΝΑΙ!

Αλλά μιας και το αναφέρεις... Δεν έρχεσαι από Σητεία (ένα τσιγάρο δρόμος είναι βρε...) να τα περάσεις, μπας και είσαι πιο γουρλής; Και άσε την 😀λόβεργα στον τόπο τσι 😉
 
Αλεξανδρε μην απογοητευεσαι. Εγω στους παπαγαλους τα περνουσα 4 ημερες συνεχομενα και η μανα τους τα εβγαζε και τα πετουσε στην ακρη μεσα στα πριονιδια. Την τελευταια ημερα τελικα που μπορεσα με λιγη προσπαθεια να τα βαλω στα ποδια τους δεν καταφερε να τους τα βγαλει και τελειωσε εκει το θεμα. Δεν ξανασχοληθηκε ποτε με αυτα. Οταν τους τα φορας ανασηκωσε λιγο τα νηματα της φωλιας και κρυψε καπως τα ποδαρακια τους μεσα στο υλικο να μην φαινονται οσο γινεται τα δαχτυλιδια. Δεν ξερω ποσο αυτο ειναι εφικτο με αυτο το ειδος και αν ειναι επικινδυνο επειδη ειναι νηματα και μπορει να μπλεχτουν τα ποδια τους χειροτερα, αλλα εγω εκρυβα τα ποδια των μικρων στα πριονιδια για να μην τα βλεπει αμεσως η μανα τους και τα βγαζει. 😉
 
Την τύχη μου μέσα! Δαχτυλίωσα (κάλυψη τσιρότου τα δαχτυλίδια 2.7 χιλ.) τα 4 μικρά λίγο πριν παω για ύπνο. Κοιτάζω τώρα πάλι στης 7"00... και μάζευα και τα 4 δαχτυλίδια μέσα από τα νήματα!
Τι δαχτυλίδια είναι Αλέξανδρε, του συλλόγου σου; Τι διάμετρο έχουν;
 
Σταύρο 2.7 είναι τα δαχτυλίδια πλαστικά ! Ενας φίλος από τον σύλλογο μου τα έδωσε για να τα περάσω! Λες να μην κάνουν;

Σε λίγο θα περάσω στην τρίτη προσπάθεια και εύχομαι να πάνε όλα καλά ! Οπως λέει και ο Ανέστης το ποδαράκι έχει μεγαλώσει λίγο ακόμα παραπάνω, οπότε μπορεί να μην καταφέρει να τα βγάλει αυτήν την φορά!
 
Ο πινακας που συμβουλευομαι εγω λεει 2,5 μμ για τα shaft tails. Δεν ξερω αν αυτα τα 0,2 μμ κανουν τη διαφορα αλλα συνεχισε να προσπαθεις, θα μεινουν πανω τους την τελευταια λογικα ημερα που θα περασουν στα ποδια τους οχι ευκολα αλλα με λιγη προσπαθεια. Προσοχη μονο γιατι φαινονται πολυ ντελικατα. :)
 
Ακυρο το 2.7 ! Μόλις μίλησα ξανά με τον φίλο που μου τα έδωσε. 2.5 είναι τα δαχτυλίδια!

Μόλις έκανα την τρίτη προσπάθεια. Δαχτυλίωσα τα 3 από τα 4 μικρά. Το τέταρτο είναι πιο μικρό και θα του δώσω ακόμα 2 μέρες! Αυτήν την φορά λοιπόν ζορίστηκα αρκετά να τα περάσω, ζορίστηκαν σίγουρα όμως και τα πουλάκια! Πιστεύω ότι τώρα δεν θα τα βγάλει!

Προλοβάκια... Τούμπανο! Μπράβο στους γονείς!

2y1q.png


hl1v.png


27q8.png




Με το βελάκι το τέταρτο σε σειρά γέννησης, συνεπώς 2-3 μέρες πίσω!

zecq.png




Ομορφιές!

js2s.png


2qmd.png
 
Καλό είναι θα έλεγα να τα βάψεις με ξυλομπογια στο έχω ξαναπεί και μην ξεχνάς ότι εκεί είναι και το πρώτο βραβείο που θα πάρεις το 2014 οπότε δακτυλίδια και άγιος ο θεός.
 
Επιτέλους όλα πήγαν καλά με την τρίτη προσπάθεια στην δαχτυλίωση των νεοσσών !

DSC09277.jpg




Οπως βλέπεται στην φώτο το κλουβί είναι κυριολεκτικά πάνω από το κεφάλι μου στο σαλόνι μας!

Μεγάλως έρωτας για την σύζυγο που τα χαζεύει όλη την μέρα! Τελευταία τα ακούμε όλο και πιο έντονα όταν τα ταΐζουν οι γονείς! Απόλαυση να βλέπει κανείς το ζευγάρι να μπαινοβγαίνει μέσα έξω για φαγητό! Σήμερα τους έβαλα CHIA & ΚΙΝΟΑ και έχουν πέσει με τα μούτρα!

Περιμένουμε την ώρα που θα κάνουν την εμφάνιση τους στην είσοδο της φωλιάς, έτοιμα για της πρώτες πτήσης τους!

DSC09267.jpg



DSC09269.jpg


DSC09271.jpg


DSC09274.jpg


DSC09275.jpg




Ορίστε και ένα σημερινό βίντεο 2 λεπτών σε HD !

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/
 
Λίγο το ΄θελα να σκάσω ... Μα λέω ο Αλέξανδρος ακόμη να βάλει βίντεο! Να τα χαίρεσαι φίλε, πανέμορφα πράγματα... 😀
 
Αλεξανδρε κριμα για το ένα πιτσιρίκι έχε λίγο το νου σου στα πόδαράκια των νεοσσών πριν 2 χρόνια με το βάλε βγαλε των δαχτυλιδιών από τους γονείς σε κάποιον από τους νεοσσούς είχα θέμα(να ξέρεις για τα παραδείσια 2,5 βάζεις στα εκθεσιακά ζέμπρα διαφέρει το μέγεθος και στα πιγκουινακια).. Πέσαμε έξω στις πρωτες φωτό ήταν και μικρα, βλέπω σκούριναν δέρμα και μάτια οπότε μάλλον για κλασσικά μιλάμε..όπως και να έχει γερά και στο κλαδί σύντομα.
 
Back
Top