Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Αύριο πρωί πρωί θα βάλω φρέσκο αυγό... Θα στήσω κάμερα με ανοιχτή την πόρτα... Να δούμε βίντεο με τους γονείς να ταΐζουν !

Για να δούμε... Θα μου κάνουν το χατήρι; :)


*Ria γερά να είναι και ας είναι και... κλασικά !
 
Πολύ χαίρομαι Άλεξ για τα Shaft tail finches σου!
Με το καλό στο κλαρί... ενημέρωσε μας για την πρόοδο τους!
 
Μεγαλώνουμε σιγά σιγά, και όπως θα δείτε και στο βίντεο... αρχίζουμε και κάνουμε και "φασαρία" !
VIDEO HD

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αλέξανδρε έχω εντυπωσιαστεί με την πρόοδό τους!
Μπράβο σου!

Με το καλό, σε λίγες μέρες θα είναι στο κλαρί! Μήπως είναι λίγο ανοιχτόχρωμα;
Τα ενήλικα είναι πιο σκούρα, στην αρχέγονη μορφή τους.
 
αχου τα γλυκά μου πόσο γρήγορα ξεπετάχτηκαν, άξιοι οι γονείς φτου φτου να σου ζήσουν !
 
Δεν αντέχετε. Θα έρθω εκεί και θα τα ζουλήξω!
Μπράβο και στους γονείς αλλά και σε εσένα Άλεξ. Με το καλό να ασχοληθείς και πιο βαθιά με τα παραδείσια, αποκτώντας και άλλα πουλιά, τα χρώματα τους είναι εντυπωσιακά, αξίζει! 😉
 
Σήμερα το κουβέντιαζα με την σύζυγο για αγορά δεύτερου ζευγαριού για αλλαγή αίματος! Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε και σε άλλα είδη παραδείσιων σε νέο μεγάλο χώρο για χάρη τους!

Το βλέπουμε ζεστά και προχωράμε! :)
 
Οι μπόμπιρες ξεπόρτισαν ! Τα μικρά αφήνουν δειλά δειλά την φωλιά τους...


Η μάμα βγαίνει εκτός φωλιάς...

DSC09438.jpg




... και το πρώτο μικρό ακολουθεί, χάνοντας αρχικά την ισορροπία του (πρώτη επαφή με πατήθρα!)

DSC09442.jpg




... Τελικά ΝΑΙ, τα κατάφερα! Στάθηκα στο κλαράκι, και η μαμά πίσω με καμαρώνει! Δείχνω λίγο... χαμένο έτσι;

DSC09445.jpg




.. Σιγά καλέ, θα με γκρεμίσεις κάτω βρε μπαμπά ! "άουτσ..."

DSC09446.jpg



Ορίστε... Τώρα τη κατάλαβες; Με έριξες από τα ψηλά !

DSC09441.jpg



πηγή : http://gardeli.blogspot.com/2013/11/blog-post_2055.html

to be continued...
 
Συνέχεια από επάνω...

Δεν είσαι καλός Μπαμπάς... Προκειμένου να με... σκοτώσεις, καλύτερα μέσα στην φωλιά, μέχρι να μεγαλώσω λίγο ακόμα! "ουφφφφ"


DSC09453.jpg
 
Εδώ είμαστε...

Shaft tails finch... μεγαλώνουμε και γινόμαστε όμορφα πουλάκια σαν τους γονείς μας!

DSC09505.jpg




Πόσο μα πόσο πολύ τους λείπει η φωλιά τους; Όταν απέκτησα το πρώτο πουλάκι από τον "Οδυσσέα" θυμάμαι που μου είχε πει ότι τα πουλάκια αυτά δεν μπορούν χωρίς φωλιά, και ότι θα τα βλέπω κάθε βράδυ να κοιμούνται εκεί μέσα και όχι σε κάποια πατήθρα!

Για καμιά ωρίτσα είχα αφαιρέσει την φωλιά τους για καθάρισμα και κοιτάξτε που βρήκε να μπει το ένα μικρούλι!




Παρατήρησα επίσης ότι όλα τα πουλάκια δεν είχαν όρεξη ούτε καν να πετάξουν από κλαράκι σε κλαράκι!
Μόλις η φωλιά στέγνωσε και μπήκε πεντακάθαρη, αμέσως ζωντάνεψαν όλα!


*Οδυσσέα πόσο δίκιο είχες τελικά ; :)


Εννοείτε ότι κάθε βράδυ κοιμούνται όλα μαζί και τα 6 πουλάκια μέσα στην φωλιά !


Τι ακριβώς κάνω;
Λόγω του ότι συνήθως πάω για ύπνο κατά της 11"00-11"30, οι γονείς μένουν μέχρι εκείνη την ώρα εκτός φωλιάς.
Πάντα κλείνω το φως 10 λεπτά νωρίτερα πριν την... Πέσω, αφήνοντας ένα χαμηλό φωτισμό για να μπορούν να μπουν στην φωλιά τους. Μετά από 4-5 λεπτά είναι και οι γονείς για ύπνο, όπως και... εγώ ! 😛




πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2013/11/shaft-tails-finch_23.html[/dls]
 
Ωραία. Πολύ χαίρομαι που όλα είναι στο κλαρί!
Είδες τελικά, αυτά που σου είπαμε είναι μετάλλαξης Fawn! Μπράβο!

Αλήθεια, θα πας σε επόμενη γέννα ή την Άνοιξη πάλι...;
 
Ωραία. Πολύ χαίρομαι που όλα είναι στο κλαρί!
Είδες τελικά, αυτά που σου είπαμε είναι μετάλλαξης Fawn! Μπράβο!

😎

Αλήθεια, θα πας σε επόμενη γέννα ή την Άνοιξη πάλι...;

Καλή ερώτηση Ευθύμη!

Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω :?

Να τα αφήσω να προχωρήσουν σε επόμενη αναπαραγωγή ; -Αν... "ΝΑΙ" τότε, δεν πρέπει να χωρίσω τα μικρά από τους γονείς (σε καμιά 20 μέρες ας πούμε ακόμα);

Να χωρίσω το ζευγαράκι; Η μαμά με τα μικρά της και ο μπαμπάς μόνος σε άλλο κλουβί εκεί κοντά;

Είμαστε σε σκέψη εδώ με την σύζυγο. Μας αρέσουν πολύ και σίγουρα θέλουμε και άλλα μικρά αν τα καταφέρουν και πάνε σε επόμενη γέννα!

Δίλημμα...
 
Πάντως Άλεξ ότι και να κάνετε τα μικρά αν χωριστούν με κάποιον από τους δύο γονείς αυτή να είναι η μητέρα. Καλό είναι να μένουν με τον πατέρα μέχρι να απογαλακτιστούν. Σε 20 με 25 μέρες θα έχουν απογαλακτιστεί πλήρως... 😉

Εφόσον τους έγινε μία γέννα και είναι σε εσωτερικό χώρο δεν υπάρχει θέμα υπερβολικής κούρασης. Θα δεις και μόνος ότι ίσως και να κάνει αυγά η θηλυκή στον πάτο. Αλλά αν προχωρήσεις σε γέννα/ες τότε την Άνοιξη θα πρέπει να ξεκουρασθεί και να μην ζευγαρώσουν. Είναι σε εσάς για το τι θα κάνετε.
Εγώ θα πρότεινα να τα αφήνατε για την Άνοιξη γιατί :

1. Ούτως ή άλλως θα προχωρήσουν σε γέννα είτε σαν ζευγάρι είτε το θηλυκό μόνο του. Ο καιρός, η ηλιοφάνεια, η τροφή κ. Τ.λ θα τα πυρώσει.
2. Θα έχεις την δυνατότητα να τα έχεις και έξω και όχι σε εσωτερικό χώρο, όχι ότι υπάρχει πρόβλημα...
3. Τα μικρά θα έχουν πιο νορμάλ κύκλο... Δηλ. το πότε περνάνε πτερόρροια τα μικρά κ. Τ.λ!

Βέβαια, it is up to you το τι θα κάνετε... 😉
 
Οπότε... ας ετοιμάζομαι για νέα κλούβα για να μπουν τα μικρά με την μαμά τους, και την άνοιξη ενώνω ξανά το ζευγαράκι μου!

Να σε ρωτήσω, μου είπε ένας γνωστός που έχει και αυτός παραδεισάκια αρκετά αλλά τα απλά ξέρεις... ότι μπορώ να βάλω την μαμά με τα μικρά της στην μεγάλη κλούβα μου μαζί με τα καναρίνια!

Τη λες; Συμβιώνουν μαζί χωρίς πρόβλημα; ή να μην το επιχειρήσω καθόλου;
 
Τα μικρά αν χωριστούν πιστεύω ότι είναι καλό να μπουν με τον πατέρα τους... η μητέρα μπορεί να κάνει άσπορα αυγά και να γίνει επιθετική προς τα μικρά, ακόμη και να τα σκοτώσει αν δεν την αφήνουν ήσυχη!
Λοιπόν, όχι όχι όχι στο δεύτερο ερώτημα σου. Δεν συμβιώνουν τόσο από θέμα κυριαρχίας όσο και από θέμα διατροφής. Έχουν τελείως διαφορετική διατροφή από τα καναρίνια και τις καρδερίνες. Τα καναρίνια έχουν λιπαρή τροφή, οι καρδερίνες ακόμη πιο λιπαρούς... άρα καταλαβαίνεις! 😉
 
Back
Top