Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Σημερινό μπανάκι για την... Οικογένεια! Ελάχιστο μηλόξυδο παραγωγής μου στο νερό για λαμπερό φτέρωμα!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ όμορφα όλα τους... άντε να μαθαίνουν και τα μικρά να κάνουν μπάνιο! 😉
Πρασινάδα δεν βλέπω στο κλουβί, γιατί; 😛
 
Εννοείς σαν "ντεκόρ"; Έχω διαβάσει ότι τους αρέσει το πράσινο "ντύσιμο" στον χώρο τους, και πίστεψε με όλο λέω να τους βάλω καμιά ψεύτικη πρασινάδα και όλο το αμελώ ! 😉

Μπροκολάκι που τους βάζω καθώς και σπανάκι μου το τρώνε! Εχω δοκιμάσει και κάποια άλλα που περνάω και στα καναρίνια αλλά δεν μου τα ακουμπάνε!
 
Shaft Tails Finch "Οικογενειακό... μπανάκι" (foto & video)
DSC00085.jpg


DSC00099.jpg


DSC00110.jpg


DSC00113.jpg


DSC00117.jpg


VIDEO HD

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Σύντομα όμως τα μικρά θα αποχωριστούν τους γονείς τους! Ο νέος τεράστιος χώρος τους (1.55 χ 50 χ 50) ξεκίνησε να κατασκευάζεται σήμερα (21-12-2013) ! Θα είναι έξω αλλά πολύ καλά προφυλαγμένα από το κρύο! Το ζευγάρι θα παραμείνει μέσα στο σπίτι και πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα πάμε και σε δεύτερη γέννα! Είδη έχω αρχίσει την αναζήτηση για δεύτερο ζευγάρι!


DSC00081.JPG

Πηγή : Εκτροφή Καρδερίνας: Shaft Tails Finch "Οικογενειακό... μπανάκι" (foto & video)
 
Πολύ εντυπωσιακές φωτογραφίες!
Είναι ΌΛΑ τόσο όμορφα!
Πολύ ωραίος ο χώρος τους, μιας και εκεί στην Κρήτη δεν πρέπει να έχετε και πολύ κρύο... 😛

Πρέπει να παραδεχτώ όμως ότι αυτά στο κέντρο και το αδελφάκι του στο βάθος βάθος μου έκαψαν την καρδιά!

DSC00117.jpg


Καλή συνέχεια! :)
 
φτου φτου! Μεγαλωσαν πολυ. Να σου ζησουν Αλεξανδρε :D
 
Τι γλύκες είναι αυτές! Σαν σοκολατάκια είναι τα μικράκια σου! Να τα χαίρεσαι και με το καλό να γεμίσεις από αυτά τα χαριτωμένα πλασματάκια! Μπράβο σου που τα έχεις τόσο όμορφα και προσεγμένα! Όλα στην εντέλεια τα έχεις! Να συνεχίσεις έτσι αυτήν την αγάπη και το μεράκι που έχεις για τα πουλιά! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Καλα ολα τα πανεμορφα εσυ θα τα εχεις;αν ειμουν στην ΚΡΗΤΗ θα πιναμε συχνα καφε στο χωρο εκτροφεις σου.
 
ααα Πάνο δεν ξέρεις πόσο πολύ θα ήθελα να είχα φίλους με το ίδιο hobbie να πίνουμε καφεδάκια μια στο ενός και μια στου άλλου το εκτροφείο! ιδέες, απόψεις... Εμπειρίες... Κουβεντούλα... Μαθήματα... κ. Α. Πολλά !

*Παρεμπιπτόντως τα μικρά πριν 1 ώρα μπήκαν στον νέο χώρο τους που ολοκληρώθηκε σήμερα! Σε λίγο οι πρώτες φώτο!
 
Τα μικρά βγήκαν έξω στον νέο χώρο... και οι γονείς βρήκαν ευκαιρία για δεύτερη αναπαραγωγή !

Τα έχω δίπλα μου, και το τι βάτεμα έχει πέσει... Δεν περιγράφετε! Συνεχώς ο αρσενικός... σε ακροβατικά :D

Σε λίγο παίρνω σβάρνα τα pet shop του Ηρακλείου για αναζήτηση δεύτερου ζευγαριού ! 😉
 
ostantakis ααα Πάνο δεν ξέρεις πόσο πολύ θα ήθελα να είχα φίλους με το ίδιο hobbie να πίνουμε καφεδάκια μια στο ενός και μια στου άλλου το εκτροφείο!
Λαθος... εγω να δεις φιλε, εχω ενα φιλαρακι με μωσαικα και κοκκινακαι πηγαινω εκει ποτε-ποτε και τα λεμε, αλλα απο κι και περα το χαος
 
φτου κακά... Δεν υπάρχει κανένα petshop εδώ που να έχει shaft tails finch ! Αρχικά πήγα από εκεί που πήρα το αρσενικό μου, και μου είπε ότι θα επικοινωνήσει με τον εκτροφέα και θα με ειδοποιήσει και αυτός με την σειρά του μόλις έχει ξανά ζευγαράκι!

Μπορώ βέβαια να κάνω λίγο υπομονή μέχρι να δω εγώ τι φύλλο έχω από τα 4 μικρά μου, και να φτιάξω ζευγάρια αγοράζοντας το ταίρι τους ώστε να έχω 3-4 ζευγάρια μελλοντικά !

Θα το δω.. :)
 
Πριν λίγο φτιάξαμε νήμα με την κόρη μου!

r8an.png


ag6i.png


Επιτόπου στο κλουβί, και τα πουλιά έβαλαν αμέσως μπροστά το χτίσιμο της φωλιάς!

18aj.png


sx3g.png


30t4.png



Πιστεύω ότι μέχρι το βράδυ θα είναι στρωμένη η φωλιά !
 
Αχιλλέα δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό, καθώς είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν το χρόνο ζωής τους όπως, η σωστή διατροφή, το καθαρό νερό, η κατάλληλη θερμοκρασία & υγρασία διαβίωσης (40%-60%) κλπ κλπ κλπ ! :)
 
Τα μικρά βγήκαν έξω στον νέο χώρο... και οι γονείς βρήκαν ευκαιρία για δεύτερη αναπαραγωγή !

Τα έχω δίπλα μου, και το τι βάτεμα έχει πέσει... Δεν περιγράφετε! Συνεχώς ο αρσενικός... σε ακροβατικά :D


Είπαμε λοιπόν... Το ζευγάρι πάει για δεύτερο γύρο αναπαραγωγής, η φωλιά στρώθηκε, και ο αρσενικός επιδίδεται σε καθημερινά... ακροβατικά !

Σε τσάκωσα στα πράσα... μπαγάσα. Εδώ σε έχω... Σιγά που θα την γλίτωνες από τον paparazzi Alex ! :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/01/shaft-tails-finch-mating.html
 
Back
Top