Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Τα 4 μικρά shaft tails finch από σήμερα πλήρως απεξαρτητοποιημένα αποχωρίστηκαν τους γονείς τους, και μπήκαν στην μεγάλη κλούβα!
Μαζί τους και το 1 μικρό, από την πρώτη γέννα. Τα υπόλοιπα 3 της πρώτης αναπαραγωγής έχουν δοθεί !

Απολαύστε τους 5 μικρούς μου φίλους!

DSC00925.JPG


DSC00931.JPG


DSC00934.JPG


DSC00939.JPG


DSC00943.JPG


DSC00952.JPG



πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/03/5.html
 
Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι Αλέξανδρε! :D τα μικρά είναι ενημερωμένα μαζί σου ή όχι;
 
«Ώχου θεέ μου κι ήντα θα γεννώ πάλι με τουτουσές τους ζερζεβουήνους απου ήμπλεξα...»

Δεν επρόλαβα να βγάλω τα μικρά σε άλλον χώρο... Το ζευγάρι έμεινε ξανά μόνο του... και τα βατέματα πέφτουν βροχή!

Από το ζόρε ντου ο "επιβήτορας" έριξε την θηλυκιά από το κλαδί ! :D

Βρε την τούτα; φουλ για νεα αναπαραγωγή.
 
Δεν έχω ιδέα Αλίκη πραγματικά ! Τα συγκεκριμένα πουλιά από όσο γνωρίζουμε αναπαράγωνται με τρελούς ρυθμούς!

Εκεί είναι τώρα που μπερδεύομαι. Να τα αφήσω και ότι κάνουν; Να τα χωρίσω από ζευγάρι μετά και το τέλος της τρίτης-τέταρτης γέννας;

Θα δω... 🙄
 
Bravo ρε παίχτη, είσαι μερακλής!
Πολύ ωραία τα μικρά σου και αμα είναι και καρπός δικής σου προσπάθειας είναι ακόμα πιο μεγάλη η ικανοποιηση!
 
Πολύ όμορφα.
Άλλη μία γέννα και είναι αρκετό. Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι εύκολα μπορούν να αναπαράγονται 4 και 5 φορές. Ας μην κάνουμε αυτά που κατακρίνουμε.
Αν θες να προχωρήσεις, δικό σου θέμα, αλλά θα μειωθεί ο χρόνος ζωής τους...

Φιλικά...
 
Ο χρόνος ζωής τους ίσως να μην μειωθεί αφού είναι καλά προετοιμασμενα αλλά η θηλυκια θα σταματήσει να είναι γόνιμη νωρίτερα αφού θα καταναλώθουν περισσότερα ωαρια.
Αυτό που ο αρσενικός ρίχνει την θηλυκια από το κλαδί και ο δικός μου κάνει περνει φορά και μπαπ και τα δύο κάτω... Όπως και να χει η δουλειά έγινε και για τα αποτελέσματα υπομονή.
 
Παιδιά στης 4 γέννες STOP ! Αφαίρεση φωλιάς μόλις τελειώσει και την τέταρτη γέννα!

Τα πουλιά είναι υγιέστατα και πάρα πολύ καλά προετοιμασμένα διατροφικά και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά !

Βέβαια... Πρώτα από όλα θα δούμε τη θα γίνει στην τρίτη γέννα που είδη μπήκαν !
 
Να σου ζήσουν ! φτου φτου φτου! Θέλεις και σκορδάκια; :)
 
Ξέχασα να πω (βιαζόμουν να πάω στον ΠΟΚ) ότι είχαν 4 στα 4 μωρά, αλλά το ένα το βρήκα παρατημένο λίγο πιο πέρα από τα υπόλοιπα πεθαμένο κάπου στην δεύτερη-τρίτη ημέρα του! Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε. Το πουλάκι το έλεγξα οπτικά και δεν είχε κανένα πρόβλημα! Κρίμα ☹

Παρόλα αυτά ΝΑΙ, με το καλό να μπουν και αυτά με τα υπόλοιπα 5 στην μεγάλη κλούβα εξωτικών ! :)
 
Συγχαρητήρια σε εσάς και ειδικά στους πανέμορφους γονείς! Είναι όλα τους όμορφα και περιποιημένα! Να σας ζήσουν λοιπόν κι αυτά και να αυξηθεί ο αριθμός!
Off topic: Σκοπεύετε να πάρετε άλλα παραδείσια; Αν ναι, ίδιο είδος, αλλά άλλες μεταλλάξεις ή άλλο είδος; Φιλικά!
 
Αμβρόσιε θα μείνω αποκλειστικά σε αυτό το είδος! Μένω σε Καρδερίνες - Καναρίνια - shaft tails finch & ίσως κάποια στιγμή ξανά σε Ορτύκια!
 
Μια χαρά! Απλά σας το είπα επειδή υπάρχουν πολλά είδη παραδείσιων που ίσως σας ελκύσουν στο μέλλον! Χαχχα Υπάρχουν πολλές όμορφες χρωματικές μεταλλάξεις στα Shaft tail finch! Μπορείτε να της βρείτε στο google! Εγώ θα σας έλεγα( πάντα συμβουλευτικά!) να τα σταματήσετε στις 3 γέννες για να ξεκουραστούν. Για του χρόνου... Καλή τους συνέχεια και με το καλό να κλαρώσουν οι νεοσσοί! Φιλικά!
 
Μάλλον θα αφήσω τα πουλάκια στην τρίτη γέννα τους!

Φίλος με ενημέρωσε πριν λίγο ότι είδε ένα ζευγάρι shaft tails finch σε πετσοπ, και λέω να μην τα χάσω! Ίσως βέβαια πάρω το ένα από τα δυο, και να αλλάξω αίμα με κάποιο από τα φετινά μικρά μου για νέες αναπαραγωγές, όταν βέβαια θα έρθει ή ώρα τους!
 
Εγώ θα σας έλεγα να πάρετε και τα δύο! Κρίμα είναι να χωριστούν! Και μπορείτε να ζευγαρώσετε τους απογόνους του ζευγαριού που έχετε ήδη με τους μελλοντικούς απογόνους το νέου ζευγαριού, άμα το πάρετε. Βέβαια, δική σας η απόφαση, εγώ απλά είχα αυτήν την άποψη. Φιλικά και με το καλό να τα αποκτήσετε!
 
Back
Top