Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη των budgie μου Knorr και Maggi

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marco
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marco

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2014
Μηνύματα
366
Πόλη
Εύοσμος
Τα Budgie μου σύντομα θα γίνουν γονείς, από την στιγμή που το κατάλαβα, άρχισα να ψάχνω για πληροφορίες σχετικά με την αναπαραγωγή, την διατροφική προετοιμασία που χρειάζονται, στο ίντερνετ και ένας λόγος που θέλησα να γραφτώ σε αυτό το Forum ήταν για να μπορέσετε να με βοηθήσετε να τα καταφέρω . Για να πάνε όλα καλά :), και ένας άλλος λόγος είναι πως ήθελα να γνωρίσω κόσμο που αγαπάει εξίσου όσο εγώ τους φτερωτους μας φίλους :)
 
Ακολούθησε τα παρακάτω για μια επιτυχημένη γέννα"
*Σπόρους καλής ποιότητας συσκευασμένους.
  • Χόρτα, (μπρόκολο κυρίως τα φύλα του, σπανάκι, αντίδια, όλα γενικά τα της εποχής),
  • Φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, θυμάρι, μέντα, ό,τι βρίσκεις ( βότανα )
  • Αυγό βραστό με το τσόφλι του ή καλύτερα αυγοτροφή δικής σου παρασκευής ( αυγοτροφές )
  • Ξεκίνα με 3 μέρες σκορδόνερο να καθαρίσει το έντερο σε όλα τα πουλάκια, κάνε 2-3 παύση και δώσε 3-4 μέρες αντί νερού τσάι ρίγανης ή ακόμα καλύτερα τσάι με ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό ξηρά. Επανέλαβε μετά 15 μέρες και πάλι.
  • Σουπιοκόκακκλο οπωσδήποτε στο κλουβί ιδίως στα θηλυκά.
  • Πριν βάλεις τις φωλιές (ξύλινες ) καθάρισε και ψέκασε τα κλουβιά με pinex σπρέυ για τις ψείρες.
  • Μην δίνεις στικς λιχουδιές που πουλάνε στα μαγαζιά ούτε αυτό το χρωματιστό κίτρινο τρίμμα τις υποτιθέμενες βιταμίνες.
  • Αν θέλεις να δώσεις επιπλέον βιταμίνες, πάρε υγρές που προσθέτουμε στο νερό.
 
Ο Γεράσιμος στα είπε μια χαρά. Για να πάρεις μια ιδέα από την ωραία εμπειρία μιας εκλεκτής φίλης μας, διάβασε και αυτό το άρθρο Η αναπαραγωγή των Budgie μου .
Με το καλό και ό,τι απορίες έχεις, να επικοινωνούμε :)
 
Mαρία δεν νομίζω να σε πείραξε που είπα αυτά που είχες ξαναπεί δλδ copy paste 😳 αλλά αφού εκανες like νομιζω οτι ολα ειναι καλα 😉 *σορρυ για το off topic
 
Mαρία δεν νομίζω να σε πείραξε που είπα αυτά που είχες ξαναπεί δλδ copy paste 😳 αλλά αφού εκανες like νομιζω οτι ολα ειναι καλα 😉 *σορρυ για το off topic
όχι μόνο δεν με πείραξε αλλά το καταχάρηκα και ένοιωσα μια ανακούφιση. Ευχαριστώ ολόψυχα!
 
Σας εyχαριστώ πολύ, βραστό αυγό τους είχα βάλει τον κρόκο, αλλα δεν το ακούμπησαν, μετά το έκανα κομματάκια και πρόσθεσα λιγο τσόφλι απο το αυγό, αλλα παλι, δεν ειδα να το τσιμπάνε, απο εκείνη την μέρα τους έβαλα μόνο αυγοτροφή, την μία μερα μήλο, την άλλη καρότο, το σουπιοκόκκαλο το έχω απο τις αρχές, το mix σπόρων, ειναι στο στάδιο που μπαίνει μέσα η Maggi και περνάει αρκετή ώρα, δεν ξέρω πως συνεχίζεται η διαδικασία της αναπαραγωγής
:)Υπάρχει όμως ένα πολύ μικρό θεματάκι.. Ο Knorr έχει ενα θεματάκι με το ράμφος του και του βάζω ακαρεοκτόνο με ένα πινελάκι που έχει το φάρμακο, και δεν ξέρω αν υπάρξει πρόβλημα με τα αυγά, νοεσσούς, θα χρειαστώ την άποψη σας
 
:) αυγοτροφές καλύτερα να φτιάχνεις μόνος σου που ξέρεις και τι βάζεις.
Εγώ παλιά επαιρνα μια κιτρινη αλλα αποδειχτηκε οτι τα πειραζε στο στομάχι[/DOUBLEPOST]Υπάρχει όμως ένα πολύ μικρό θεματάκι.. Ο Knorr έχει ενα θεματάκι με το ράμφος του και του βάζω ακαρεοκτόνο με ένα πινελάκι που έχει το φάρμακο, και δεν ξέρω αν υπάρξει πρόβλημα με τα αυγά, νοεσσούς, θα χρειαστώ την άποψη σας[/QUOTE]
για αυτό εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω 😳 αλλα καποιος σιγουρα θα σου πει :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Πάτα πάνω στα μπλε γράμματα και θα δεις τι σπόρους χρησιμοποιούμε για βλάστωμα (εγω προσωπικα βαζω σπορους σιταριού)
 
 
Πως να επισυνάψω ένα αρχείο στο μήνυμά μου ή καλύτερα πατα κατω δεξια εκει που λέει ανεβασμα αρχειου
 
Το θέμα τα μικρά δεν θα το έχουν με το φάρμακο που βάζεις στον πατέρα τους αλλά με τα ακάρεα που αν δεν έχουν εξαληφθεί πιθανόν θα "κολλήσουν". Είναι έντονο το πρόβλημά του; Ράμφος και πόδια;
 
στα πόδια εξαφανίστηκαν τα ακαρεα, μόνο στο ραμφος και στο ένα ματακι του έχει λιγο όχι πολυ, φοβάμαι μήπως τώρα που ταίζει την θυληκιά μην κολλήσει εκείνη και μετά εκείνη τα μικρακαι σήμερα του έβαλα πάλι στο ράμφος αλλα φοβάμαι μην τρομάξω τα παπαγαλάκια και σταματήσουν την αναπαραγωγή, αν και προέχει η υγεία των γονιών.. Μαρία λες να διακόψω την αναπαραγωγή;
 
Εφόσον έχει κοντά στα μάτια που είναι δύσκολη η εφαρμογή του epithol, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Pulmosan που τοποθετείται με την εφαρμογή μίας σταγόνας (προσοχή όχι πάνω από μία σταγόνα είναι δυνατό φάρμακο) (επίσης προσοχή στην ημερομηνία λήξης, κοστίζει γύρω στα 12 ευρώ είναι κρίμα να πάει χαμένο γρήγορα) στο σβέρκο δύο φορές (δηλαδή μία και μία επανάληψη σε 10 μέρες νομίζω).
Φυσικά μπορείς να βάλεις προληπτικά και στο θηλυκό μόνο δεν έχω γνώση τι γίνεται για την περίοδο αναπαραγωγής, μήπως προϋποθέτει κάποια χρονική απόσταση ασφαλείας.
Αν ξέρει κάποιος να μας πληροφορήσει.
 
Στον σβέρκο γιατι; Και το θυληκο δεν μπορω να το πλησιάσο, απο την μέρα που το πήρα, είναι απλησίαστο

Γράφει ότι αυτο το φάρμακο το χορηγούμε 1-2 μήνες πριν την περίοδο αναπαραγωγής ☹
 
Άρα άκυρο. Κατάλαβες αφού διάβασες πως επιδρά και γιατί το βάζουμε στο σβέρκο. Κρίμα ήταν μια καλή λύση.
 
Ναι, και αν χωρισω αφου βγούνε τα μικρά τον πατερα απο την μητέρα, δεν θα υπάρχει κινδυνος να κολλήσουν, μόνο που όλο το τάισμα θα είναι δουλειά της μάνας..
 
Κοίτα η αρθρογραφία αναφέρει ότι κολλάνε και δεν αμφιβάλλω αλλά δεν κολλάνε και τόσο εύκολα μεταξύ ενηλίκων πτηνών όταν ακολουθούμε σχολαστικούς κανόνες υγιεινής. Εγώ έχω ένα θηλυκό που ποτέ δεν γίνεται εντελώς καλά και κανένα άλλο δεν κόλλησε ποτέ. Τώρα για τα μωρά δεν ξέρω... Πάντως να τους χωρίσεις είναι ρίσκο θα πέσει μεγάλο βάρος στην μάνα. Δεν πρόσεξα, έχουν κάνει ήδη αυγά;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top