Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη των budgie μου Knorr και Maggi

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marco
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πφφφφ δεν βγήκε καθαρη... Και για εκείνο που ένοιωθα τύψεις.. ήταν ότι χορήγησα αυτο το υγρο που αγόρασα για το πύρωμα χωρις να το συζητήσουμε, ευχαριστω πολυ για την ιδέα σου Μαρία

🙄Τωρα, δεν ξέρω γιατι αλλα μπαινουν και η Θυληκιά και ο αρσενικός στην φωλιά..
 
εγω μαρια δεν το βλεπω για αυγοτροφη μαλλον δεν ειναι.
μηπως ειναι αυγοτροφη-βιταμινη δηθεν του πετσοπα
 
Εβαλα Μαρια στα ζουζούνια μου δυο φύλλα μαρούλι και τα κατασπάραξαν μέσα σε μιση ώρα.. ειναι καλο αυτό? να τους βάλω κιάλλο;
 
Είναι πολύ καλό κυρίως από την άποψη ότι δοκιμάζουν πράγματα και τους αρέσει το φρέσκο. Όχι ότι δεν δίνουμε μαρούλι, δίνουμε αλλά καλό είναι να προσφέρεις χόρτα πιο πλούσια σε βιταμίνες, όπως σπανάκι, ζωχούς, βλίτα, κτλ καθώς και αρωματικά βότανα φρέσκα, ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, δυόσμο κτλ. Επίσης καρότι, μπρόκολο κυρίως τα φύλλα του.
 
Είναι πολύ καλό κυρίως από την άποψη ότι δοκιμάζουν πράγματα και τους αρέσει το φρέσκο. Όχι ότι δεν δίνουμε μαρούλι, δίνουμε αλλά καλό είναι να προσφέρεις χόρτα πιο πλούσια σε βιταμίνες, όπως σπανάκι, ζωχούς, βλίτα, κτλ καθώς και αρωματικά βότανα φρέσκα, ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, δυόσμο κτλ. Επίσης καρότι, μπρόκολο κυρίως τα φύλλα του.
έχω στο παράθυρο της κουζίνας μου θαμνακι απο ριγανη, μέντα και θυμάρι, να δώσω;
 
και μέντα κάνει να δώσω; Πριν περίπου μιάμιση ώρα, παρακολούθησα απο μακρυά τα Budgie μου και ειδα πως καθόντουσαν πλαι πλαι στην πατίστρα, το αρσενικό ήθελε να πλησιάσει το θυληκό, εκείνο όμως το έδιωχνε.. ☹ αυτο σημαίνει ότι θα λέω παραμύθια σε ομελέτες; 🙄
 
Αμέ όλα τα αρωματικά όπως είπε και η μαρία πιο πάνω κάνει να δίνεις κακό δεν κάνουν 😉
 
τα πουλιά ζευγαρώνουν συνήθως το πρωί. Έχουν κι αυτά και άλλη διάσταση στη σχέση τους εκτός της ερωτικής. Ίσως τον είχε άχτι για κάτι άλλο ή ήθελε να κοιμηθεί ή χιλιάδες άλλα πράγματα. Μην είσαι από πάνω τους συνέχεια. Σ΄αυτή την φάση το θεωρούν ενόχληση.
 
Εχεις δίκιο, απλα μ'αρέσει να τα χαζέυω, δεν θα τα ενοχλησω αλλο
 
Μαρία είχες πει ότι τα παπαγαλάκια ζευγαρώνουν συνήθως τις πρωινές ώρες, όμως αυτό γίνεται μέσα ή έξω από την φωλιά, γιατί βλέπω ο αρσενικός οπου η θυληκιά από πίσω και αυτός... και μπαίνουν μαζι στην φωλια
 
Μαρία διάβασα μια συνομιλία που είχες με την Ελενα, για ένα παπαγαλάκι που είχε παρει και καθόταν στον πάτο του κλουβιού, και μετα ειπε για τον θόρυβο που κάνει σαν να τρώει σπόρους ενώ δεν τρώει, και είπες οτι είναι ακάρεα του αναπνευστικού, και το δικό μου το κάνει..☹
Μαρία και η δικιά μου κάνει ηχους τέτειους τι να της δόσω...☹
 
Μαρία και η δικιά μου κάνει ηχους τέτειους τι να της δόσω...☹
(είχα κάνει λάθος διατύπωση ακάρεα του τραχήλου ήθελα να πω)Ήθελα να ρωτήσω, όταν μπαίνω στο δωμάτιο που είναι το κλουβί, ουτε καν έχω την πρόθεση να πλησιάσω, με το που με βλέπει η θυληκιά, πηγαίνει σφαίρα στην φωλιά, μήπως τα ενοχλώ και μόνο που μπαίνω στο δωμάτιο; να τα αλλάξω μέρος;
 
Μαρία και η δικιά μου κάνει ηχους τέτειους τι να της δόσω...☹
άνοιξε θέμα στις ασθένειες με γενικότερη περιγραφή κατάστασης να ακούσεις γνώμες
(είχα κάνει λάθος διατύπωση ακάρεα του τραχήλου ήθελα να πω)Ήθελα να ρωτήσω, όταν μπαίνω στο δωμάτιο που είναι το κλουβί, ουτε καν έχω την πρόθεση να πλησιάσω, με το που με βλέπει η θυληκιά, πηγαίνει σφαίρα στην φωλιά, μήπως τα ενοχλώ και μόνο που μπαίνω στο δωμάτιο; να τα αλλάξω μέρος;
Αν γενικότερα το δωμάτιο έχει φασαρία και φως μέχρι αργά την νύχτα άλλαξέ τα χώρο γιατί πρέπει να κοιμούνται από την δύση μέχρι την ανατολή.
Ότι μπαίνει μόλις σε βλέπει στην φωλιά μπορεί να είναι και ένδειξη ότι θέλει να την προστατεύσει και όχι ότι κρύβεται από εσένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
όχι μετά την δύση του ηλίου δεν έχει φως και φασαρία, πάντως προσπαθώ να πλησιάζω το κλουβί μόνο για τροφή και καθάρισμα δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τα ενοχλήσω
 

Σχετικά θέματα

Back
Top