Ασθένειες Αναπνευστικό πρόβλημα το ringneck μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kristy74

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
271
Πόλη
Αθήνα
Δεν έχω καλά νέα για τον Αστέρι μας. Δυστηχως.. Εδω και δύο μέρες τον ακούω και ανασαίνει λίγο δύσκολα..λίγο βαρια..χτες και σήμερα δηλαδή..χτες πρόσεξα τη μια φτερούγα του κάπως περίεργη..σαν λίγο κρεμασμένη..σαν λίγο να τη κρατάει ανοιχτή.. Κοντεύω να σκάσω από τη στεναχώρια μου.. Και σαν να μην έφτανε αυτό..σήμερα το πρωί κατά τις 8μιση... Πάω να τα μεταφέρω από το δωμάτιο που κοιμούνται στο σαλόνι πριν φύγουμε για το σχολείο.. Τον ξεσκεπάζω.. Του μιλάω.. Παθαίνω μια πρώτη πλάκα.. Τα ματάκια κλειστά.. Του μιλούσα.. Με άκουγε.. Κουνούσε το κεφαλάκι του αλλά δεν μπορούσε να ανοίξει τα μάτια του. Για ένα λεπτό περίπου.. Τελικά άνοιξε το ένα ενώ κράτησε το άλλο κλειστό για κάνα τριλεπτο ακόμα.. Ενώ το είχε ακόμα κλειστό του έφτιαξα λίγο χαμομήλι γρήγορα γρήγορα.. Του το αραίωσαν.. Του έβαλα στη ποτίστρα.. σκέφτηκα να του το καθαρίσω με μια γαζουλα..σαν κομπρεσουλα με το χαμομήλι αλλά έπρεπε να φύγω για το σχολείο.. Δεν ήμουν και σίγουρη αν έκανε. Τώρα είναι κανονικά ανοιχτά και τα δύο.. Κάπως θολά μου φαίνονται όμως..

rsz_img_20190911_075207.webp

Εδώ είναι το πρωί.. Το ματάκι που κράτησε για λίγο κλειστό.. Τρέλα μου έχει έρθει..
Λέτε να είναι καμία μόλυνση ρε παιδιά; Πως το βλέπεται;
Πριν τρεις μέρες καθόμασταν στο μπαλκόνι. Έκανε ζέστη και είχε ήλιο..ήταν ευδιάθετος. Έκανε φωνουλες και έτρωγε μηλαρακι..σε κάποιο φάση πήγε στη ποτιστρα του να πλύνει το ράμφος του.. Βουτούσε όλο το κεφαλάκι του μέσα.. Αρκετές φορές.. Εδειξε πρώτη φορά διάθεση για μπάνιο.. Πήγαινε ερχόταν..φούσκωνε και βουτούσε στο νερό του μπολ του.. συνειδητοποίησα πως παρόλο τον ήλιο είχε αέρα..όχι πολύ αλλά φοβήθηκα γιατί είχε βραχεί αρκετά και τον έβαλα μέσα..λέτε να μου κρύωσε;.. Να έχει πάθει στα ματάκια τίποτα σαν ψύξη;
Οι κουτσουλιές του εντομεταξη είναι κανονικές..
[automerge]1568206359[/automerge]
Τα ματάκια του εντομεταξη όπως φαίνεται τώρα αυτό στη φωτογραφία. Έχει ένα κιτρινοπο χρώμα.. Είμαι σίγουρη πως ήταν έτσι από όταν τον πήρα σπίτι.. Και κάπως θολά τα ματάκια του ήταν από την αρχή επίσης.. Το είχα πει και στη γιατρό αν δε κάνω λάθος αλλά της φάνηκαν εντάξει..
Παίρνω τον κ Ακριβό στο κινητό να δω αν θα είναι εκεί το απόγευμα και δεν μπορώ να πιάσω.. Το πρωί μίλησα και με τη κοπέλα στο Πειραιά. Έχει γυρίσει η Δουκάκη.. Αν δεν βρω τον Ακριβο στο ιατρείο του.. Τον βουτάω και τον πάω Πειραιά.. Δεν βλέπω να τη γλυτώνουμε την αντιβίωση..φοβάμαι και για τα άλλα τώρα μη μου κολλήσουν κι αυτά τίποτα..
Να σκάσω είμαι σας λέω...😔
 
Δεν υπάρχει αυτός ο άνθρωπος παιδιά!
Αχιλλέας Ακριβος χωρίς δεύτερη σκέψη ξανά.. Αν και δεν έχουμε και τα καλητερα νέα.. Παρόλο αυτά.. Αγαλιασε η ψυχή μου.. Πήγαμε πρώτα απ' όλα χωρίς ραντεβού..σαν έκτακτο.. Μας δέχτηκε σχεδόν αμέσως..συζητήσαμε αρκετή ώρα..άκουσε με προσοχή οολες τις ανυσηχιες μου σχετικά με το πουλάκι.. Του έδειξα τη φωτό με το κλειστό ματάκι.. Τον έπιασε με μια πετσέτα και του εξέτασε.. Τα πάντα του.. Μου έδειξε και μένα κάποια πράγματα στο μεγενθυντικο φακό για να καταλάβω ακριβώς τι μου λέει.. Κατω από τις φτερούγες του το πουλάκι μου..στις μασχάλες του θα έλεγα εγώ. Έιχε πληγές η ψυχούλα μου.. Που όμως έχουν κάνει καπαλο. Έχουν ξεραθεί δηλαδή. Γι'αυτό και το πειράζει συνέχεια.. Το φαγουριζει φαίνεται.. Περνάει και τη πτεροροια του το κακόμοιρο.. Αλλά μου έδειξε και αρκετά καινούργια φτερά.. Του είπα πως τον ψεκάζω με χλιαρό αραιωμένο χαμομήλι.. (ευχαριστώ @anatolia ).. Και μου είπε να συνεχίζω να το κάνω και πώς ήταν η πιο σωστή κίνηση που μπορούσε να γίνει..λέει επίσης πως έχει πιθανότητες κάποια στιγμή να γεμίσει όπου είναι γυμνό γιατί βλέπει ήδη αρκετά νέα φτεράκια..🙂
Σχετικά με το μπούκωμα.. Τη βαριά αναπνοή και τα ματάκια τώρα.. Του άνοιξε καλά το ράμφος κάτω από το φακό.. Είναι καθαρό λέει αλλά ήταν και γεμάτο σάλια.. Που δεν θα έπρεπε.. Του τα καθάρισε με μια μπατονετα.. Μου εξήγησε πως όλο αυτό το σύστημα επικοινωνεί και γι'αυτό υπάρχει το πρόβλημα και με τα μάτια.. Είδε τον ουροποιητικό του αδένα ενώ το ψεκασε..ψιλαφισε τους μυς του.. Τις φτερούγες.. Τα ποδαράκια του.. Του έκοψε και 2-3 νυχακια. Τον ζύγισε.. Τον ρώτησα αν ήταν εύκολο να αφαιρέσουμε το βραχιολακι.. Το αφήσαμε όμως για τώρα.. Να μη σας τα πολυλογω παιδιά.. Μου είπε με λίγα λόγια πως το πουλάκι κάτω από τις συνθήκες που υπήρχε.. Θα ήταν απίθανο να είναι σε καλή κατάσταση η υγεία του και να μην έχει θεματακια.. Μου έδωσε λοιπόν αυτή την αντιβίωση..rsz_img_20190911_201519.webp

Μου είπε να διαλύσω μισό χάπι σε μια σύριγγα νερό των πέντε.. Και να του δίνω 12 με 13 ml ..2 φορές τη μέρα.. Μου έδειξε τις σύριγγες που πρέπει να χρεισιμοποιησω για να μη κάνω λάθος τη δοσολογία αλλά μιλήσαμε αρκετά και για τον τρόπο..στο στόμα απευθείας.. Πήραμε ήδη τη πρώτη δόση με το που ήρθαμε σπιτι πριν πάει για ύπνο.. Μου είπε πως από τη δεύτερη-τριτη μέρα θα πρέπει να φαίνεται καλύτερα.. Αν όχι τον παίρνω τηλέφωνο..η αντιβίωση αυτή αν κατάλαβα καλά είναι ευρέως φάσματος και μου είπε επίσης πως το ιδανικό θα είναι εφόσον τη δέχεται καλά.. Να συνεχίσει να τη παίρνει ακόμα και για ένα μήνα. Έως και σαράντα μερες.. Με ρώτησε επίσης αν του έχω δώσει κάποιο αντιπαρασιτικο.. Του έσταξε 2-3 σταγόνες στο κεφαλάκι από ένα φάρμακο που δεν το θυμάμαι τώρα.. Και μου είπε σε δέκα μέρες να του τον ξαναπάω .. Μιλήσαμε αρκετή ώρα μετά την εξέταση πάλι. Για τη διατροφή του.. Τι να προσέξω σε σχέση και με τα άλλα μου πουλάκια.. Αυτά.. Και άλλα πολλά είπαμε που δεν τα θυμάμαι τώρα.. Θα ξαναπάω όμως σε λίγες μέρες και θα πούμε και τα υπόλοιπα.. 😊
Δεν ξέρω αλλά η ηρεμία και μόνο αυτού του ανθρώπου με καθησυχάσε και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά για το Αστεράκι μας..
 
Ωραία, εύχομαι περαστικά κι αγύριστα. Προφανώς δεν έγινε ακριβής διάγνωση, μια και δεν αναφέρεις από τι πάσχει, αλλά εφόσον ο γιατρός εκτιμά ότι η αντιβίωση ευρέους φάσματος θα τον καλυψει, δεν έχουμε παρά να περιμένουμε. Παρόλα αυτά Χριστίνα, σου είπε τι εκτιμά ότι πρέπει να αναμένεις ή να παρατηρήσεις;... Π.χ. ότι σε τόσες περίπου ημέρες θα δεις υποχώρηση της δύσπνοιας, του πρηξίματος...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχει καπου πρηξιμο το πουλακι;
Ειδα τη φωτογραφία και μου φάνηκε το μάτι του πρησμένο. Προφανώς, για να ρωτάς, θα έχω κάνει λάθος.
 
Περαστικα ευχομαι!
Ποια η παθηση που διεγνωσε που τον οδηγησε στην αντιβιωση;

Στην πρωτη επίσκεψη στο γιατρο που ειχες κανει δεν εγινε ελεγχος;
Όχι Αντώνη.. Δεν είχε γίνει κανονικός ελενχος.. Τον εξέτασε δυστυχώς χωρίς να τον βγάλει από το κλουβι του..
Ωραία, εύχομαι περαστικά κι αγύριστα. Προφανώς δεν έγινε ακριβής διάγνωση, μια και δεν αναφέρεις από τι πάσχει, αλλά εφόσον ο γιατρός εκτιμά ότι η αντιβίωση ευρέους φάσματος θα τον καλυψει, δεν έχουμε παρά να περιμένουμε. Παρόλα αυτά Χριστίνα, σου είπε τι εκτιμά ότι πρέπει να αναμένεις ή να παρατηρήσεις;... Π.χ. ότι σε τόσες περίπου ημέρες θα δεις υποχώρηση της δύσπνοιας, του πρηξίματος...
Ναι.. Δεν κατέληξε σε κάποιο ακριβής διάγνωση.. Κάποια μόλυνση.. Μαζί με κάποιο κρύωμα ίσως..όχι καλή ως τώρα υγιεινή αλλά και διατροφή.. Το αναπνευστικό του σύστημα είναι όλο μπουκωμενο μου είπε και ξέσπασε στα ματάκια του με τη τσίμπλα γι'αυτό και κλείσανε.. Τα αυτακια του τα είδε εντάξει.. Το βρήκε περιττό να το φορτώσει με κοληρια και δεν ξέρω τι.. Απόλυτη καθαριότητα μου είπε εντομεταξη.. Πιστεύει πως η συγκεκριμένη αντιβίωση θα τον καλύψει σε ότι χρειαστεί αυτή τη στιγμή..
Εκτιμά πως στις επόμενες δύο με τρεις μέρες θα πρέπει να καθαρίσουν τα ματάκια.. Να ανοίξει η αναπνοή του και να φτιάξει η γενική του εικόνα.. Μιας και από χτες όλη μέρα σχεδόν το πουλάκι ούτε όρεξη να φάει δεν είχε καλά καλά.. Αν δεν δω τη βελτίωση που μου είπε και τη τρίτη μέρα.. Τον παίρνω στο κινητό να δούμε τι θα κάνουμε..
Μιλήσαμε και για διάφορες πιο ειδικές εξετάσεις που μπορεί να γίνουν παιδιά αλλά με συμβούλεψε να μη χάσουμε άλλο χρόνο και να ξεκινήσουμε την αντιβίωση σήμερα κιόλας..
Έχω σκοπό να τον πάρω αύριο κάποια στιγμή τηλέφωνο να μου πει τι και πως.. Αν κατάλαβα καλά.. υπάρχει η δυνατότητα να πάρει και να στείλει ο ίδιος δείγματα για περαιτέρω εξέταση σε περίπτωση που χρειαστεί..
Και όχι παιδιά.. Δεν υπάρχει κάποιο πρήξιμο.. Είχε αρκετά σάλια στο λαιμό του..όχι βλεννες.. Απλά σάλια.. Και τη τσίμπλα που είχε πιάσει το ματάκι το πρωί. Κατι σαν πεφυκητιδα ένα πράγμα..
[automerge]1568235557[/automerge]
Ναι, ενδιαφέρον η δύσπνοια... Μήπως τον πειράζει κάποιο καθαριστικό/αποσμητικό, κλπ. στον χώρο;
Ανατολή μου από τότε που έβαλα το πρώτο πουλάκι σπίτι μου έχω κατάργησει οτιδήποτε έχει κάποια μυρωδιά στο χώρο.. Ούτε σπρέι.. Ούτε απορρυπαντικά.. Ούτε καν καλλυντικά με άρωμα.. Τα περισσότερα καθαριστικά τα έχω αντικαταστήσει με ξύδι και σόδα.. Τα ριχτάρια και πετσέτες που χρησιμοποιω για τα κλουβιά τους τα πλένω χωριστά με Αρκάδι χωρίς φυσικά μαλακτικό.. Και φροντίζω πάντα να αερίζεται σωστά το σπίτι μας.. Δεν πάει κάπου το μυαλό μου..🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι Αντώνη.. Δεν είχε γίνει κανονικός ελενχος.. Τον εξέτασε δυστυχώς χωρίς να τον βγάλει από το κλουβι του..
Εξεταση μεσα απο το κλουβι δεν γινεται, απορω με μερικους γιατρους...

Αυτο θα ελεγα κι εγω, πριν φτασουμε στις 40 μερες αντιβιωση η σωστη κινηση θα ειναι να γινει ενα αντιβιόγραμμα για να ξερει τι εχει να αντιμετωπισει.

Η αντιβιωση που σου εδωσε ανηκει στις τετρακυκλινες και καλυπτει Gram+ Gram-
 
Η αντιβιωση που σου εδωσε ανηκει στις τετρακυκλινες και καλυπτει Gram+ Gram-
Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό που μου λες πως καλύπτει Αντώνη.. Ούτε που ανήκει.. ζήτημα να έχω πάρει τρεις η τέσσερις φορές αντιβίωση στη ζωή μου.. 😁
Θα το δω και αύριο το πουλάκι και βλέπουμε.. Θέλω απλά να πιστεύω πως ξέρει τι κάνει και να ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά τελικά..
Καλό ξημέρωμα να έχουμε..🙂
 
Αυτο θα ελεγα κι εγω, πριν φτασουμε στις 40 μερες αντιβιωση η σωστη κινηση θα ειναι να γινει ενα αντιβιόγραμμα για να ξερει τι εχει να αντιμετωπισει.
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι άπαξ και το πουλί πάρει μία δόση αντιβίωσης, το αντιβιόγραμμα πιθανά δεν έχει νόημα να γίνει, γιατί πιθανότατα δεν θα δείξει, εκτός του ότι τίθεται και το θέμα του είδους του δείγματος (αίμα, σάλια... Κόπρανα - ούρα) και το ζήτημα του χρόνου διότι για να εκτελεστεί αντιβιόγραμμα θα πρέπει να έχει προηγηθεί καλλιέργεια (1 24ωρο) και συνήθως άλλα 2 24ωρα μετά στα οποία ολοκληρώνονται οι δοκιμές των αντιβιοτικών
Μιλήσαμε και για διάφορες πιο ειδικές εξετάσεις που μπορεί να γίνουν παιδιά αλλά με συμβούλεψε να μη χάσουμε άλλο χρόνο και να ξεκινήσουμε την αντιβίωση σήμερα κιόλας..
 
Εξεταση μεσα απο το κλουβι δεν γινεται, απορω με μερικους γιατρους...
Δυστυχώς, όλοι φαντάζομαι ότι απορούμε με αυτήν την κατάσταση, και ομοίως, απορώ... Πώς οι ίδιοι οι γιατροί που κάνουν την εξέταση μέσα από το κλουβί δεν, απορούν 😎
 
Back
Top