Γενικά Αντίο Φοίβη

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Σήμερα το πρωί βρήκα τη Φοίβη στο πάτωμα του κλουβιού τους νεκρή. Μέχρι χθες ήταν μια χαρά, απόλυτα φυσιολογική ή τουλάχιστον εγώ δεν πρόσεξα κάτι ανησυχητικό. Δεν είχε τραύματα, ούτε δυστοκία. Δεν μπορώ να εξηγήσω τι έγινε. Ίσως κάποιο εγκαφαλικό, ανακοπή ή φυσικό γήρας μιας και κανείς δεν γνωρίζει την ακριβή ηλικία της αφού πρέπει να ήρθε πριν την απαγόρευση εισαγωγής άγριων πτηνών.

Δεν είμαι στα καλύτερα μου, ήταν ο πρώτος μου παπαγάλος με τον οποίο έχω ζήσει αρκετά χρόνια κι είχαμε μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο. Σε αυτόν χρωστάω πολλά απο αυτά που έμαθα όπως και τα 2 υπέροχα μωρά του που έχω.

Αντίο καρδιά μου, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξεχαστείς ποτέ. Ελπίζω τώρα να πετάς ελεύθερη.

 
Πω πω, τι λες τώρα! Εντελώς αναπάντεχο. Αυτό το πουλί ήταν η αφορμή που βρεθήκαμε στο φόρουμ πριν από περίπου 8 χρόνια Ανέστη. Το θυμάμαι από τα πρώτα μηνύματα.

Κρίμα, λυπάμαι.
 
Λυπαμαι πολυ. Ο Φοιβος(Φοιβη) οπως τον γνωρισα πολλα χρονια πριν μεσα απο τα post σου στο φορουμ με επηρρεασε αποφασιστικα να παρω παπαγαλο. Μπορω να φανταστω το δεσιμο που ειχατε. Μονη παρηγορια ειναι οτι εχεις τα παιδια της!
 
Kριμα η καημενη ☹! Και εγω εχω διαβασει τα ποστ σου για αυτη και την ταλαιπωρια της καλο ταξιδι να χει σε τοπο χλωερο!☹Πως το εχει παρει το ταιρι της;
 
Ανέστη λυπάμαι πάρα πολύ για το χαμό της αγαπημένης σου Αμαζόνας και εύχομαι ο χρόνος να γιατρέψει σύντομα τις πληγές σου. Μόλις νιώσεις καλύτερα θα με ενδιέφερε να μάθω την αντίδραση του Joey.
 
λυπάμαι πολύ Ανέστη. Είσαστε πολύ δεμένοι... καταλαβαίνω είναι δύσκολο τώρα. Όμως σου άφησε δυο παιδάκια, είναι το αίμα της και συνεχίζει να ζει μέσα σε αυτά και μέσα στη καρδια σου. Καλο ταξίδι Φοίβη.
 
Aνέστη λυπάμαι πολύ και σε καταλαβαίνω απόλυτα, επειδή είχα την ίδια ασχημη κατάληξη με το καναρινάκι που ήταν η αφορμή να βρεθώ στην παρέα σας. Δες τα θετικά ομως, έχασες ένα φιλαράκι βρήκες μια ολόκληρη παρέα, επίσης έχεις και τους απογόνους της και τις όμορφες αναμνήσεις από τις στιγμές που περάσατε μαζί!
 
Καλο ταξιδι να εχει και να σε συντροφευει παντα απο εκει που ειναι... Οι αναμνησεις ειναι που κρατουν καποιον ζωντανο και ειμαι σιγουρη οτι η Φοιβη θα μεινει για παντα ζωντανη ετσι στο μυαλο και την καρδια σου. Λυπαμαι πολυ.
 
Λυπάμαι πολυ Ανέστη.. Ειναι το τελευταιο πράγμα που περίμενα να διαβάσω!

Νομιζω ολοι θυμόμαστε τις φωτογραφιες σου με τον Φοιβο (αργότερα Φοίβη) που σε ολους μας έμαθε τον χαρακτήρα και το δέσιμο που μπορει να αποκτήσει ένας παπαγάλος με έναν άνθρωπο. Μπραβο σου για την "μεταμόρφωση" που πέτυχες σε αυτο το πουλί!
 
Δεν έχω λόγια... Νιώθω πολύ στεναχωρημένη...ήταν "ο" αγαπημένος μου παπαγάλος. Λυπάμαι πολύ Ανέστη... Πάντα θα είσαι ο πρίγκηπας της, μετέτρεψες τη ζωή της από κόλαση σε ευτυχία, προσφέροντας της αγάπη, ενδιαφέρον, μοναδική φροντίδα, της έδωσες νέο νόημα ζωής προσφέροντας της ταίρι και οικογένεια... Καλό ταξίδι ψυχούλα μου, δεν μπορώ ακόμα το πιστέψω
 
Back
Top